Přes Chřiby na Slovácko do Aleje Migů a okolí Velehradu

Po přejetí buchlovských kopců jste na Slovácku – a krajina se změní. Tady na jihovýchodní Moravě je toho k vidění více než dost – hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Uherské Hradiště, vinice, kopce, zvlněná krajina trochu připomínající italské Toskánsko (i když více jej připomíná krajina více na jih odsud). Je to krajina rozhleden i řeky Moravy. A z Brna je to kousek a vyplatí se sem zajet i na den či dva, tady je pár tipů co dělat a kde spát:

Rozhledna na Modré

Tato dřevěná rozhledna o výšce 9 metrů nabízí za dobrého počasí výhled na Chřiby, Bílé Karpaty, Hostýnské vrchy, Pálavu, Uherské Hradiště. Místa na parkování u ní moc není, ale my přijeli pozdě večer a s místem jsme neměli problém. Během rušného dne to ale může být problém. Místo je vhodné i na přespání, i když v okolí jsou další místa. Nám počasí moc nepřálo, ale i tak stál výhled za to.

Velehrad

Toto poutní místo je po cestě a za krátkou návštěvu rozhodně stojí, zdejší turistické centrum připravilo i nějaké zábavné hry pro děti a tipy co vidět. V těsném sousedství je i obec Modrá s již zmíněnou rozhlednou, rybníky a zejména svým archeoskanzenem

Archeoskanzen Modrá a okolí

Toto místo můžete klidně zvolit jako výchozí místo pro pobyt na celý den. Otevřeno je od dubna do října, vstupné 90 Kč dospělí a 60 Kč děti, pořídit si jde i rodinné vstupné 2+3 za 220 Kč. Mimo vlastního areálu skanzenu , což je vlastně opevněné sídliště z doby Velké Moravy, expozice sladkovodních ryb Živá voda otevřená celoročně , Centrum historie a tradic či terárium Modrá. A pěšky je to na poutní místo Velehrad jen kousek – a navíc cestu na Velehrad si s dětmi můžete zkrátit pomocí hry hledačky, která je ke stažení zde. Podél silnice šlo kdysi stát, ale dnes je to už nájezd znemožněn kameny

Kde stát s obytným vozem u Velehradu

Nabízí se parkování jak u výše uvedené rozhledny, tak v u archeoskanzenu. Podél silnice kolem skazenu šlo kdysi stát, ale dnes je to už nájezd znemožněn kameny a zbývá tedy parkoviště přímo před archeoskanzenem

Stání u Hruškůhttps://www.velehradskevinice.cz/stellplatz/

Svůj štelplac, neboli čtyři parkovací místa pro obytné vozy a karavany si vybudovalo i víno Hruška, cena je 700 Kč/€26 a v ceně je i láhev vína z místních vinic. Cena zahrnuje vodu, elektřinu, Wifi, výlevku a popelnice. Jedinou nevýhodou je těsná blízkost poměrně frekventované silnice, což ovšem kompezuje vybavení a novost místa.

Můj osobní názor je, že za tuhle cenu je to zkrátka drahé – v sousedním Rakousku lze u vinařství stát za maximálně třetinu této částky, ne-li pětinu a víno si tam lze za zbytek koupit.

Kemp Velehradhttps://www.kempvelehrad.cz/

Provozuje obec Velehrad, mimo sezonu by mělo být po domluvě možné alespoň stání obytných vozidle. Cena pro modelovou rodinu 2+2 v obytném autě s přípojkou elektrické energie je zhruba 560 Kč.

Alej Migů aneb Letecké muzeum Kunovice

Parkování je zde snadné a strávit noc s obytným vozem zde jde bez problémů, navíc se jedná o klidné místo, alespoň v noci.

V těsném sousedství je navíc možnost ubytovat se v chatkách u OK-Baru, cena za osobu je 250 Kč a z areálu se dostanete rovnou do muzea – vstupné je ale samozřejmě nutné zaplatit.

Vlastní muzeum je v podstatně lepším stavu než nedávno popisované muzeum v Koněšíně (viz článek Obytným vozem do leteckého muzea a kolem Dalešické nádrže ). Je zde i více exponátů. Ostatně není divu, v Kunovicích se mnohé z ních buď konstruovali a nebo vyráběly. Každý asi zná  větroň L-13 Blaník, motorová letadlo/taxík L-200 Morava, proudový cvičný letoun L-29 Delfín, zemědělský Z-37 Čmelák či dopravní letoun L-410 Turbolet.

Na ploše jsou vystaveny i větší dopravní letadla, dominantou je pak Tupolev TU-154M „Naganský expres“, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy a zajímavý je i menší vládní speciál či dopravní letadlo Avia.

Alej MiGů  bylo označení oblasti v severozápadní části Severní Koreje podél řeky Jalu. Během korejské války se zde odehrávalo mnoho leteckých soubojů mezi americkými stíhačkami a stíhačkami komunistických sil, obzvlášť SSSR. Americké stíhačky North American F-86 Sabre a MiG-15 sovětské výroby byly nejvíce používané letouny během korejské války. Alej MiGů nese jméno po stíhačkách MiG-15. Protože to bylo první místo, kde proti sobě ve velkém počtu bojovaly proudové stíhačky, považuje se alej MiGů za rodiště soubojů proudových letounů.

zdroj: wikipedia

Známá je také zdejší kolekce migů a bojových strojů, které jsou vyskládány pěkně do jedné uličky a tak lze občas zaslechnout, že se jedná o Alej Migů. K vidění je i vybavení stihaček, do kokpitu lze nahlédnout ze schůdků:

V kostce

  • otevřeno duben – říjen
  • vstupné 90 Kč dospělý a 70 Kč dítě, ale je zde rodinné vstupné, například 1+1 je za 130 Kč a 2+2 za 250 Kč
  • otevřeno od 9 do 17, v červenci a srpnu od 9 do 20

Co dělat v okolí

V Starém Město je další velké atrakce, kovové zoo – vice si o ní lze přečíst v článku na All4Camper Malebný kemp s přírodním biotopem, kovová ZOO a návštěva bájné Atlantidy. Uherské Hradiště zase nabízí historické centrum s Mariánským a Masarykovým náměstím a v blízkosti je i jedna z hlavních turistických atrakcí oblasti, Baťův kanál. Ale ten vydá sám o sobě na samostatný článek, i když pro jeho detailní poznání je lepší si pronajmout loď.

Pro majitele obytných vozů i vyhrazené stání, i když pravda trochu bokem:

Stání pro karavany v Uherském Hradišti

Spolu se stáním ve Svitavách patří k jedněm z nejstarších u nás, i když zde se skutečně jedná jen o vyhrazené stání, navíc je zde pouze přípojka elektrické energie. Nachází se na ulici Verbířská mimo vlastní historické centru. Není zde možnost ani zbavení se odpadů, ani načerpání vody. Karavanisté dávají často přednost většímu Studentskému náměstí.

Do centra je to ale kousek pěšky, stejně jako do Slováckého muzea, parku, na nábřeží reky Moravy či do nákupního centra.

Rozhledny

V okolí je také několik rozhleden, do jejichž blízkosti lze dojet i obytným vozem. Ale parkování u některých z nich je velmi omezené (rozhledna Lhotka v Hradčovicích), popřípadě zjistíte, že rozhledna se už rozpadá a návštěva není možná (Vlčnov – rozhledna Hraběcí).

Rozhledna Floriánka – Volně přístupná rozhledna, která dosahuje 20,2 metrů, je veřejnosti přístupná od roku 2014. Z vyhlídkové plošiny uvidíte vrcholky Bílých Karpat, Chřibů, údolí Moravy nebo Buchlov.

Rozhledna Lhotka – Železná telekomunikační věž z roku 2001 je vysoká 35 metrů. Ze zastřešeného vyhlídkového ochozu umístěného 18 metrů nad zemí se otvírá úchvatný pohled na zvlněné Slovácko.

Rozhledna Hraběcí – Vyhlídková věž byla postavena v roce 2011 společně s dalšími pěti identickými stavbami v mikroregionu Východní Slovácko (Králov, Pod Vojanskú, Obecnice, U Trojice a U Křížku) s cílem oživit turistický ruch. Jedná se o 13 metrů vysoké rozhledny ze smrkového dřeva a dnes je už bohužel UZAVŘENA. Ale z parkoviště směrem k rozhledně se jde kolem Vlčnovských búd, tak to tolik nemrzí.

Další možnost stání – Slovácký dvůr

Areál v blízkosti muzea, provozuje i kemp otevřený od března do dubna. Modelová rodina 2+2 zde nechá 690 Kč, v ceně je již využítí sprch, voda, elektrická energie a výlevka na chemické WC.

Více tipů na aktivity v blízkém okolí lze nalézt také v těchto dvou článcích na webu Výlety obytňákem:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: