Slezské zámecké klenoty – aneb i do Bradavic lze dojet obytným vozem

Komentářů:

0

Při toulání krajinou břidlice si lze odskočit směrem k bývalému hlavnímu městu českého Slezska, k Opavě. Jen kousek od ní se nachází jeden z vizuálně nejzajímavějších zámkových komplexů v Česku.

Zámky v Hradci nad Moravicí

Množné číslo používám proto, že v areálu najdeme hned několik budov ´- Červený zámek, Bílý zámek a Bílou věž.

Parkování

Prakticky lze obytným vozem dojet a zaparkovat téměř před vstupem do areálu. Jedná se ale o parkoviště placené, se sazbou 10 Kč za hodinu či 50 Kč za den. V sezoně může být problém s nalezením místa, poměrně rovná plocha je pak u zadní části Červeného zámku. Bezplatnou alternativou může být bezplatné spodní parkoviště u silnice číslo 57, odtud vede k areálu cesta vzhůru do kopce pod kostelem sv. Petra a Pavla.

Již za vstup do zámeckého areálu se platí a to 30 Kč. Informace o vstupném a prohlídkových trasách jsou k nalezení na webu areálu: https://www.zamek-hradec.cz/cs/informace-pro-navstevniky/vstupne

V komplexu si lze všimnout, že zde bylo provedeno během doby mnoho úprav, změn a dostaveb. Celý areál je tak velmi svérázný a fotogenický. Červený hrad vyvolává vzpomínky na Bradavice a Harryho Pottera, Bílá věž pak na historické rytířské romány.

Vzpomínka na hudební skladatele

Zámečtí pánové si zvali na pobyt i mnohé významné skladatele své doby a tak zde pobývali například L. van Beethoven, F. Liszt či J. Mánes. Jejich přítomnost pak v zámeckém parku připomínají jak busty, tak pojmenování míst jako Lisztova vyhlídka, Beethovenovo návrší a další.

Doporučuji výšlap až na Bezručovu vyhlídku, odkud je výhled nejen na část zámeckého areálu, ale i na město Opavu.

Raduň

O kus dál, v obci Raduň, se nachází další perla, renesanční zámek obklopený rozsáhlým anglickým parkem. Zámek vznikl ve 2. polovině 16. století přestavbou gotické tvrze a jeho současná podoba je výsledkem empírových úprav z počátku 19. století.

S parkováním je to tady trochu těžší zejména s větším obytným vozem. Doporučil bych osadou projet, a s obytným vozem zaparkovat až u místního hřbitova nad Raduní. Odtud vede stylová břidlicová cesta k zámku, následně lze nenáročnou procházkou anglickým parkem dojít až k rybníku Kameník a odtud mírným stoupáním zpět k hřbitovu.

A nakonec ještě dvě mapky, na první jsou vyznačené obě místa, na druhé je pak okruh kolem zámku v Raduni s parkováním u hřbitova:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: