Jak bezpečná je cesta v obytném voze?

Komentářů:

0

Na tuhle otázku hledala odpověď server RND a to u organizace Bundesanstalt für Straßenwesen (BASt). Nárazové testy obytných vozidel dávají děsivý obrázek a nahodilému divákovi by se mohlo zdát, že jízda v obytném voze nevyhnutelně povede když už ne k úmrtí, tak doživotnímu zmrzačení.

Ty testy jsou krutě upřímné, ale v reálném životě k podobným nehodám obytných vozidel naštěstí až tak často nedochází. Ze statistik BASt pak plyne pro rok 2020 toto:

CelkemObytná autaPodíl obytných aut v %
nehody se zraněním (2020)359 9168010.22
nehody s těžším zraněním (2020)264 9634750.18
úmrtí v důsledku nehody (2020)1 90570.36
úmrtí v důsledku nehody (2019)2 16720.09

V Německu je přitom registrováno cca 48 milionů aut a z toho je 675.000 obytných automobilů, tj. 1.4%. Jejich účast na dopravních nehodách je tedy významně pod jejich zastoupením. Na to má vliv zřejmě způsob používání obytného vozidla

Uživatelé jezdí většinou na pohodu, zbytečně nespěchají (ono to ani nejde), jsou více předvídaví a navíc jsou si vědomi své zranitelnosti. Také nejezdí tak často.

V Německu jsou ale statistiky různé a tak se čísla nehod mohou rozházet. Nicméně podrobnou studii za období let 2000 – 2010 vyhotovil zmíněný institut již v roce 2013. Tehdy dospěl k závěru, že obytné automobily byli do nehod zapojeny v cca 0.3%, tedy opět významně pod jejich podílem na všech registrovaných vozidel. Navíc tento nehodový podíl v letech 2000-2010 poklesl o 36% a pokles nehod byl výraznější než než například u osobních aut (-28%).

Snad jediné výraznější znepokojení, které z těchto statistik a rozboru čísel plyne, je fakt, že pokud dojde ke zranění během dopravní nehody obytného auta, jsou tato zranění vážnější. Převážná část nehod má charakter nárazu do zadní části vozu – ať již ve městě a nebo na dálnici.

To by měl mít řidič i posádka na paměti a před jízdou dbát na zajištění a správné upevnění všech předmětů, zejména těch těžších, případně sklidit či snížit stole v druhé řadě, být při jízdě řádně připoután a podobně. Použití postelí za jízdy pak vzhledem k převažujícímu typu nehod (náraz zezadu) představuje vysoké riziko, stejně jako využití toalety během jízdy.

Zkrátka jezděte tzv. na pohodu a předvídavě.

Zdroje:

Ohlédnutí do nedávné historie testů

2019: Polointegrované a celointegrované vozy

Testy švédské dopravní správy provedené v roce 2019 ukázaly na zásadní nedostatky v konstrukci polointegrovaných a celointegrovaných obytných vozidel. Zejména konstrukce celointegrálu je na pováženou, dřevěné konstrukce v přední části vozu prakticky neposkytuje žádnou ochranu. Polointegrované vozidlo je ale na tom jen o trochu lépe. Průběh a výsledky testů lze vidět i na tomto shrnujícím videu:

Nutno podotknout, že přes rostoucí popularitu obytných vozů ve Švédsku bylo za pět let, v období 2014-2019 zaznamenáno jen 7 úmrtí v souvislosti s nehodami obytných vozidel (z toho 4 jen v roce 2018) a dalších 120 osob bylo zraněno.

2020: Vestavby

Vestavby jsou obecně díky své konstrukci považovány za bezpečnější. Minulý rok, tedy v roce 2020, provedl test německý ADAC a jeho výsledky byly zmíněny hned v několika českých médiích. Při čelní kolizi s mírným přesahem došlo k deformaci kabiny řidiče, podlahy v místě řidiče, poškození sedadla i vylomení sloupku řízení. Některé dřevěné díly vestavby se uvolnily do prostoru, stejně tak jako obsah skříněk – zranění posádky by asi byla vážná:

Ostatní

Crash testy obytných vozů se většinou nedělají. Provedením testů se chlubí například výrobce Niesmann+Bischoff se svým Flair modelem, k nalezení je i starší test Hymeru. V obou těchto případech se ale jedná o vozy vyšších tříd, viz přehled v článku Jezdíte v economy a nebo v prémii? …a není to jedno?

Ke shlédnutí na internetu jsou i starší testy obytných vozidel:

V úvodu zmíněná nehoda obytného vozu v zácpě na dálnici při zadním nárazu nákladním autem je pak simulována zde:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: