Nový Pioneer AVIC-Z1000DAB pro obytné vozy

Společnost Pioneer na veletrhu Caravan Salon v Düsseldorfu představila novinku pro vozy Fiat Ducato a Iveco Daily. Jedná se o náhradu či pokračování stávajícího přístroje Pioneer AVIC-EVO1-DT2-C-OE RV

Nový multimediální systém má označení AVIC-Z1000DAB a je navržený speciálně i pro nové modely Ducato a Iveco Daily. Pioneer si dal záležet na zapracování přístroje do palubní desky a zvolil proto poněkud netradiční řešení ovládacích prvků – viz popis provedení níže. Stejně tak se věnoval i další intergraci do vozidla – rádio je napojeno na palubní sběrnici a je možné komunikovat i s volitelným head-up displej SDA-HU100, který ve Fiatu Ducato 8 zobrazuje informace o rychlosti, navigaci a varování asistenčních systémů vozidla.

Tip: přehled všech možností multimediálních a navigačních systémů pro obytná auta lze nalézt v článku Průvodce výběrem mediálního systému pro řidiče obytného vozu. Popis komfortního, bezpečného a pohodlného držáku mobilního telefonu pak v článku Držák mobilního telefonu

Provedení

Zařízení dominuje velký 9″ displej s kapacitními ovládacími prvky po straně. Tento displej ale Pioneer doplnil i o mechanické ovládání hlasitosti a přepínaní kamer, které je jakoby přilepeno k hraně přístroje – umístnění se liší podle modelu Fiatu. O nových provedení je vlevo, zatímco u starších modelů dole. Pioneer opět zapracoval na kontrastu zařízení a displej je i instalován v trochu jiném úhlu – od této změny si výrobce zlepšuje lepší čitelnost i za horších světelných podmínek. Barvu podsvícení ovládacích prvků lze nastavit.

Zadní strana zařízení Pioneer nabízí celou řadu připojení. K přístroji lze dovést signál ze dvou kamer. Externí výkonové zesilovače lze ovládat prostřednictvím samostatných výstupů předzesilovače pro přední, zadní a subwoofer. K dispozici jsou dvě rozhraní USB. Při použití funkce Car Play nebo Android Auto lze používat také příslušné hlasové ovládání Siri nebo Google Assistant.

Audio

Kromě FM rádia je k dispozici i digitální rádio DAB+. Přepínání z FM na DAB a naopak je v případě potřeby automatické. Díky funkci Dual Zone může být v zadní části vozu přehráván jiný obsah než v prostoru řidiče – pokud například řidič a spolujezdec vpředu poslouchají rádio, cestující vzadu mohou poslouchat audio knížku z USB. Možnosti optimalizace zvuku jsou velmi rozsáhlé, zcela v intencích vyšších řad značky Pioneer. Grafický ekvalizér (13 pásem), interní crossovery, korekce zpoždění.

Přístroj AVIC-Z1000DAB disponuje mapovými podklady 45 evropských zemí a používá navigační software HERE, k dispozici je i Waze. Lze nastavit parametery vozidla a tak mít (větší) jistotu, že zvolená trasa je vhodná pro daný obytný vůz hlavně z hlediska hmotnosti a rozměrů. V navigaci jsou také uložena data z databáze Promobil a tak jsou zde informace o více než 20 000 kempech a parkovacích místech, včetně informací o jejich vybavení.

Připojení k okolí

AVIC-Z1000DAB dobře spolupracuje s telefony iPhone i Android. Ty lze spárovat přes rozhraní USB a nebo Bluetooth. Systém hands-free je doplněn externím mikrofonem. Pioneer také podporuje Apple Car Play a Android Auto. To znamená, že řadu aplikací pro mobilní telefony, včetně navigace, lze používat přímo prostřednictvím 9palcového dotykového displeje. Díky WiFi funguje Car Play i bezdrátově. Kompatibilní zařízení se systémem Android lze na zařízení Pioneer zrcadlit i bez kabelového připojení.

Když je připojen head-up displej, zobrazují se na něm také pokyny pro odbočení z Apple Maps nebo Google Maps.

Cena a konkurence

Přístroj má záruku tří let aktualizací map. Stojí kolem 1400 eur.  To jej činí dražsím než například konkurence v podobě Kenwood DMX9720XDS (cena od €1.100) .
Pioneer nabízi 2x USB, 2x kamera, A/V vstupy/výstupy, duální zóna, 3 páry cinch audio – Kenwood pak oproto tomu má jen jedno USB, zato ale 4 kamery a 10″ palcový displej. Ten je navíc omezeně nastavitelný. Ovšem Kenwood zase nemá navigaci – je to jen jakási zobrazovací jednotka

Dalším porovnatelým přístrojem může být ZENEC Z-E3766, který aktuálně začíná na ceně kolem €950 . Ten nabízí 3 kamerové vstupy a 2 USB vstupy, nevýhodou může být pouze nutnost dokoupit mapové podklady, s aktualizací na 7 ,let stojí €299, s aktualizací na 3 roky pak €199. Cenově je tedy i s mapovými podklady tento přístroj za cenu kolem €1200 – 1300.

Dalším přístrojem na uvážení mohou být navigační systémy od Dynavinu, nový N7-DCX2022 Pro má také ovládaní kolečkem, 10″ displej a cenu kolem €1.200.

Můj názor

Jedná se o další z drahých a poměrně zbytečných přístrojů – v době, kdy má každý navigaci u mobilu a mobil lze i v tak ergonomicky nepřátelské kabině, jakou Ducato má, umístit poměrně přijatelně. Pioneer sice slibuje vylepšení v oblasti displeje, ale až praxe a ostré světlo ukáže, nakolik je tento slib reálný. Zarážející jsou jen dva vstupy pro kameru – to je pro premiový přístroj přeci jen málo a konkurence umí nabídnout více. Cena je pak odvážná a lze očekávat, že klesne – i když v téhle době, kdo ví. Je zarážející, kolik peněz jsou někteří ochotni zaplatit za prakticky pouze větší zobrazovací jednotku či pár pásem v ekvalizéru navíc. Na ty ovšem výrobce míří – srovnatelné a dostačující rádio po stránce rádia či zesilovače umí vyrábět za pětinu ceny.

Zdroje

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: