Registrace karavanů za listopad: prolomena hranice 2.000 obytných aut

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Uběhlý měsíc jsem využil ke zlepšení detekce obytných vozidel v datech MD a doplnil jsem i některé nové značky. Mírně se tak upravila čísla registrací v předchozích měsících, ale jedná se jen o pár kusů, které na celkový trend nemají žádný vliv.

Obytná auto na vzestupu, přívěsy na ústupu

U obytných aut došlo k prolomení dvoutisícové hranice registrací v kalendářním roce – v listopadu bylo registrováno 144 nových autokaravanů, což je téměř o 90% více než ve stejném měsíci před rokem a také je to více jak trojnásobek obvyklého počtu měsíčních registrací v letech 2019 a dřívějších.

Zamrzí ale propad u obytných přívěsů, těch se v listopadu registrovalo jen 26 kusů. To je citelný propad v porovnání s loňskými 34 registracemi. Ale i tak je to stále více než v letech 2019 a předcházejících, kdy se registrovalo jako nových 15 – 20 obytných přípojných vozidel měsíčně.

Nicméně trend narůstající obliby obytných automobilů je patrný v celé Evropě a tak vlastně i vývoj v ČR jen sleduje tento trend. Meziroční nárůst registrací obytných automobilů pokračuje i přes problémy ve výrobě zejména u Fiatu – problémy jsou však i u dodavatelů dalších dílů nutných pro dokončení obytného auta.

Z hlediska typů provedení se nic nemění, polointegrované provedení obytného vozidla zůstává stále nejpopulárnějším a další provedení, tedy integrované, alkovna a vestavba se o zbytek registrací dělí prakticky rovným dílem. Kempovací dodávky, převším od VW, mají 6% podíl.

Těžkotonážníci

Překvapivě stoupl podíl obytných automobilů s hmotností nad 3.5t – v listopadu se jednalo celkem o téměř 12% ze všech registrací. To je citelný nárůst, pokud uvážíme, že v průběhu roku jejich podíl stagnoval na průměru pouhých 5.8%. Možná se konečně projevuje efekt snížení sazby mýtného k 1.1.2021.

Celkově za tento rok zatím na našich silnicích přibylo 117 těchto obytných aut. Za měsíc listopad byly registrovány dokonce dva modely na bázi Mercedes Benz Actros – což jsou obytné vozy o hmotnosti 26 tun a s cenou začínající kolem milionu (eur). Tato dvojka tak doplnila jednoho podobného obříka registrovaného v předchozích měsících.

Hmotnost ostatních registrovaných vozidel v této kategorii se pohybuje v rozmezi 3.650 – 5.500 kg.

Značky

Dvě značky již v tomto roce překonaly hranici 200 registrovaných vozidel – Adria a Sunlight/Carado. Značka Rimor pak překročila stovku a další značky se této hranici přiblížili – Hymer, VW, Weinsberg, CI či Laika. Český trh je ale velmi rozmanitý a nové obytné auto zde v letošním roce registrovalo celkem 57 značek.

Závěr

I když to chvílemi v tomto roce vypadalo, že bude letos registrován nejméně dvojnásobek nových obytných vozidel, asi se tak nestane – i tak to vypadá na růst o 65-70%. Nicméně počet registrací v listopadu byl obvykle velmi nízký a tento měsíc byl v tomto ohledu obvykle nejhorší, což letos neplatí – a je možné, že i prosinec počtem registrací překvapí.

Soubor s daty ke stažení:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: