Karta ACSI 2022 – co se mění?

Minulý rok jsem se v článku Dopady pandemie – slevy pro kempaře mimo sezónu mizí zamyslel nad dopady pandemie na kempaře – nabídka této slevová karty se tehdy ochudila a samotné kempy navíc zdražily. I v novém roce 2022 je tento trend bohužel stále patrný.

Katalogu ACSI se podařilo sice v průběhu sezóny 2021 navýšit počet zařízení z původních 2.872 kempů na vcelku solidní počet 3.145 a přitom udržet rozsah cen v rozmezí €12 – €20, ale i nové vydání pro rok 2022 přináší omezenou nabídku kempů a navíc i novou cenovou hladinu €22. K tomu je zřejmé, že se hodně kempů přesunulo do vyšší cenové hladiny, tedy například z €16 do €18. Potěšitelna je ale vcelku pořád stejná cena vlastní karty.

Jak vypadá nabídka pro rok 2022?

Ve dvou svazcích se nyní nabízí celkem 3.015 kempů – zde se sluší připomenout, že v roce 2020 se nabídka přehoupla přes číslovku 3.400 a do roku 2022 nevstoupili zatím ani všechny kempy z roku 2021. V minulost počet kempů, nabízejících tento typ ubytování, mírně rok od roku rostl, poslední dva roky je tedy trend opačný. Navíc citelně ubylo levnějších kempů, jak je vidět i z této srovnávací tabulky:

Hladina
Počet kempů
2021
Počet kempů
2022
Meziroční změna
%
126957-17%
14362244-33%
16677622-8%
181149988-14%
20888635-28%
22469+100%
Celkem3.1453.015-4%

Je nutné si také uvědomit, že v ceně balíčku nejsou turistiké daně, stejně jako enviromentální příplatky, různé ekotaxy a podobně – ty sice nejdou kempu, platí se místním úřadům, ale i tyto příplatky rostou a výsledná cena je ve skutečnosti citelně vyšší něž třeba inzerovaných €22.

Co je to ACSI karta?

Nadšeným cestovatelům, kteří cestují zejména mimo klasickou letní sezónu, je asi dobře známa karta ACSI. Ta nabízí možnost strávit noc v kempu za paušální cenu, která je obvykle citelně nižší než by plynulo z ceníku toho kterého kempu. Paušální cena se pohybuje v intervalu od €12 do €22 a zahrnuje tyto položky:

 • místo na obytné vozidlo nebo stan s autem,
 • dvě dospělé osoby,
 • až tři děti do věku 5 let (jen ve vybraných kempech, v roce 2022 je jich 410)
 • přípojka elektřiny buď omezenou na 6A a (nebo) spotřebu 4kWh denně
 • jednu teplou sprcha na osobu a den
 • psa (pokud jsou v daném kempu povoleni, navíc záleží na dalších podmínkách, dobré si ověřit přímo u vybraného kempu)

Nezahrnuty nejsou turistické daně a různé eko příplatky, popřípadě rezervační poplatky.

Katalog kempů má podobu dvou knížek, každá popisuje kempy v určité části Evropy. Součástí tohoto balíčku je i karta, která slouží právě k uplatnění slevy v konkrétním vybraném kempu. Celé je to doplněno i aplikací pro mobilní telefony.

Knížky jsou k dispozici v několika jazycích, nám nejbližší je buď anglická a nebo německá jazyková verze.

Vyplatí se karta?

Z předchozích dat by se mohlo zdát, že pořízení karty není výhodné. Není to až tak pravda – je to možná jen méně výhodné než dříve. I když zamrzí nová cenová hladina (€22) a úbytek nabídky u nižsích paušálu, je třeba si uvědomit, že zdražily i běžné ceníky daných kempů. Pobyt s kartou bude tak vždy výhodnější než bez karty, při nejhorším to bude v pár případech zcela srovnatelné.

Dalším rizikem je, že kemp nemusí z důvodu naplnění kvóty, kterou si pro podobné hosty stanovil, kartu akceptovat a budete nuceni platit běžné ceny. Toto riziko paradoxně díky pandemii a omezením stouplo, neboť klasická sezóna se v minulých letch protahovala a měnila a část lidí si tak zvykla cestovat i mimo ni.

Co se týče počtu zařízení akceptujících kartu, jejich počet asi během roku stoupne, stejně jako minulý rok, kdy nakonec kartu akceptovalo o cca 10% více zařízení než bylo původně inzerováno.

Kde kartu získat?

Objednat lze přímo na stránkách karty: https://webshop.acsi.eu/

Cena pro rok 2022 je €13.95 + poštovné €4.75, včetně mobilní aplikace – celkově €18.70 tedy cca 470 Kč – v tuzemských obchodech lze totéž získat za cenu cca kolem 500 Kč a výše, vyplatí se tedy udělat objednávku přímo z výše zmíněného eshopu. Za méně peněz získáte i mobilní aplikaci.

Pro cestovatele s obytným vozem se vyplatí rozšířené vydání s přehledem karavanových stání (Camping Card & Stellplatzfuhrer) – toto vydání je ovšem dostupné, jak název napovídá, jen v němčině. Celkové náklady včetně poštovného jsou v tomto případě €30.20, tj. 770 Kč.

titulní obrázek: zdroj

 1. Doplňte si info. o podmínku např. pes pouze u více jak jeden den ubytování u některých kempů.

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Dik, upravil jsem text.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: