Hymer a Ford uzavřeli partnerství

Společnosti Ford-Werke GmbH z Kolína nad Rýnem a Erwin Hymer Group (EHG) z Bad Waldsee oznámily dne 11.1.2022 podpis rámcové smlouvy o využití vozů Ford Transit a Ford Transit Custom jako základu pro vybrané modely obytných vozů značky Hymer.

Ford bude vozidla vyrábět ve svém závodě v tureckém Kocaeli, dodávány budou postupně v letech 2022 až 2024. Ford také zvýší výrobní kapacity v tomto závodě.

Jedná se o malou revoluci na trhu s obytnými vozy a velkou příležitost pro Ford. Značka je v Německu doposud v tomto segmentu zastoupena pouhými 7 procenty! A u nás je to spíše horší, její podíl na nových vozidlech během posledních let klesl z osmi pod šest procent.

V Německu je aktuálně téměř 50 procent všech obytných vozů v provozu založeno na podvozku Fiat Ducato a po započtení spřízněných podvozků pod značkou Citroen a Peugeot je tento podíl přes 55%. I u nás tyto podvozky u obytných vozů dominují a lze tvrdit, že více než dvě třetiny všech nově registrovaných obytných vozů v posledních letech vyjelo na naše silnice právě na nich. Ford má tak velkou šanci etablovat se na rostoucím a zajímavém trhu.

Do skupiny Erwin Hymer patří mnoho i u nás známých značek, například Bürstner, Carado/Sunlight , Dethleffs, Etrusco, Hymer, Laika, LMC, Niesmann + Bischoff a daší. Dohromady pak mají v Česku více jak čtvrtinový podíl na registracích všech nových obytných vozů. A značka Etrusco už například vestavby na podvozku Ford Tranzit v závěru minulého roku oznámila – navázání hlubší spolupráce v rámci celé skupiny tak není až tak velkým překvapením.

Ford není úplný nováček

Ford je předním výrobcem lehkých dodávek v Evropě, ale dosud v obytných vozech příliš nebodoval. Oblíbené jsou kempovací dodávky známé pod označením Nugget, které jsou vyráběny ve spolupráci se stavitelem Westfalia, uspět s podobným řešením zkoušejí v poslední době i mnozí další výrobci. Ostatně tento typ obytných vozidel se těší rostoucí oblibě, viz i článek Novinka pro čtyři pro každodenní ježdění – Bürstner Copa na serveru Vanisti.

Hymer a Ford – trocha společné historie

Navíc byl kdysi, na začátku 80. let, podvozek Ford Transitu základem pro Hymercar – prvního obytného vozu značky Hymer a spolupracovali od roku 2004, kdy Ford dodával podvozky pro některé modely obytných vozidel.

Proč to Hymer dělá?

Ford je globální společnost zastoupena nejen v Evropě, ale i v Severní America a Asii – tedy vhodný partner pro společnost patřící do mezinárodního svazku Thor Industries (jejíž součástí Hymer je). Skupina Erwin Hymer se už asi také nechce dále spoléhat převážně na jeden podvozek, tedy značku Ducato a klony a Ford je i po nedávné úpravě cen u Fiatu vhodnou alternativou. Na rozdíl od přeci jen dražších základů Mercedes Benz, které Hymer také používá.

Ostatně Hymer v hledání alternativ není sám, nabídku obytných vozů na podvozku Ford rozšířil například i výrobce Chausson (konkurenční skupina Trigano), viz článek Chausson 660 – pojízdná garsonka

Bude zajímavé sledovat jak to dopadne. Proti Fordům přeci jen u nás panuje určitá nedůvěra daná nedávnými problémy s motory. Na druhou stranu je to vítaná změna a minimálně řešení kabiny a palubní desky působilo ve srovnání s předchozími modely Fiatu lépe. Nicméně verze 8 Ducata se přeci jen o trochu zlepšila i v tomto, i když některé problémy jsou asi ve stávajícím pojetí neodstranitelné – omezený výhled díky horní hraně čelního skla či celkové uspořádání palubní desky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: