Aktualizace:
- 10.2. přidány Vodafone Passy
- 11.2 přidány kontakty na firmy provádějící montáž, výsledky měření antén
- 16.2 aktualizace podmínek Vodafone
- 18.2 odkaz na podcast na podobné téma
- 3.4 prodlužovák“ na SIM kartu
- 20.11 přidán obsah, aktualizovány Vodafone Passy
- 3.12 přidán Maxview Roam Campervan a Starlink
Upozornění: tento průvodce byl sepsán laikem v oboru. Chybné informace po upozornění opravím a rád doplním i další nepopsané možnosti.
Připojení k internetu je dnes na cestách pro mnohé nepostradatelné. Mobilní sítě nabízí dostatečné pokrytí a i ceny za připojení jsou snesitelné. Navíc v zemích EU lze víceméně datovat téměř jako doma díky EU roamingu. Samozřejmě, zůstávají nepříjemná omezení objemu využitelných dat a i měsíční paušál by mohl být levnější, ale v porovnání se situací před mnoha lety došlo k výraznému zlepšení.
I přesto ale existují místa, kde je datové připojení nestabilní a nebo pro běžně používané telefony nedostupné. A kovová obálka mnoha obytných vozů kvalitě přijmu také nesvědčí. Navíc ne každý z posádky obytného vozu má telefon s dostatečným datovým paušálem a tak je odkázán na sdílení dat ostatními.
Část majitelů obytných vozidel pak tedy hledá způsob, jak si zlepšit příjem ve voze a zároveň data efektivně sdílet s ostatními spolucestujícími. Právě pro ně je určen tento delší článek, který popíše:
- jak uvnitř vozu sdílet datové připojení
- výběr vnitřní jednotky – routeru
- výběr antén
- kde vzít SIM kartu
a k tomu přidá i nějakou tu trochu teorie ohledně LTE, frekvencí, pásem a tipy na správné nastavení telefonu. Informací je to tedy hodně, pro snazší orientaci snad pomůže tento obsah:
- Sdílení připojení na palubě obytného vozu
- Trocha teorie o připojení, frekvencích, pásmech a kategoriích
- Řešení vnitřní jednotky
- Antény
- Výběr operátora a tarifu
- Příklady instalací
- Van Spirit: Lepší příjem LTE ve vestavbě se střešní anténou
- Urlaub auf Rädern: LTE wifi v karavanu
- Felice on Tours: Internet v obytném voze s Maxview
- Umiwo: Mobilní internet v obytném vozidle
- Reisefroh: Nejlepší tipy pro stabilní a levné internetové připojení po celém světě
- Camp3: LTE a WiFi router v mobilním domě. Je? A jak na to!
- Let’s Get Otter Here: 5G v mobilním domě – naše nastavení pro mobilní internet v obytném voze
- Kde si nechat zařízení namontovat?
- Závěr
Sdílení připojení na palubě obytného vozu
Sdílení s ostatními spolucestovateli a zařízeními na palubě (televize) se realizuje pomocí Wi-Fi sítě (WLAN).

Na palubě tuto síť vytvoří tzv. vnitřní jednotka, neboli router. Ten pak tuto vnitřní síť WLAN na 2.4 nebo 5 GHz propojí s Internetem a to buď přes datové spojení operátora (LTE) a nebo dostupnou veřejnou síť WLAN (například z restaurace McDonalds). Zmíněná vnitřní jednotka může mít hned několik podob. V tomto článku budou jednotlivé možnosti postupně podrobněji popsány. Vnitřní jednotka se může se obejít i bez venkovní antény Pro stabilnější příjem je ale vhodné, aby zde vnější anténou byla . Vhodné typy antén budou v článku také popsány.
Trocha teorie o připojení, frekvencích, pásmech a kategoriích
Na cestách se k datové síti můžeme připojit dvěma způsoby. A to buď pomocí WLAN sítě a technologie Wi-Fi a nebo datovým mobilním připojením, které má zkratku LTE. Druhý způsob se postupně prosadil a dalo by se říci, že je to dnes primární způsob pro připojení na Internet pro naprostou většinu cestovatelů v obytném domě po Evropě.
Připojení přes veřejnou Wi-Fi síť
Na cestách ale nemusíme být odkázání jen na datovou LTE mobilní síť. Dostupné jsou i veřejné Wi-Fi sítě. Ty jsou dnes standardem v mnoha kempech, byť přístup k nim bývá za poplatek, ale bývají nabízeny i na větších čerpacích stanicích, odpočívkách, restauracích i karavanových stáních. Pokud je chceme přijímat ve vozidle, narazíme často na problém s příjmem a kvalitou signálu sítě Wi-Fi. Obytné vozidlo je zpravidla od vysílače vzdálené, parkuje v zadní části parkoviště a navíc tyto sítě mají většinou slabší signál, neboť jsou určeny pouze k lokálnímu pokrytí vybraného místa, typicky třeba zmíněné restaurace. Problém s příjmem ale může nastat i v kempech, v jeho odlehlejších nebo zastíněných částech. Většina routerů uvnitř vozidla využívá vnitřní antény a tedy jejich schopnosti příjmu jsou omezené. Připojení na externí Wi-Fi antény pak nabízí zpravidla jen přístroje značky Teltonika.
Nicméně toto připojení nabízí často na cestách zdarma poměrně zajímavé objemy dat a v případě vyšších datových nároků a poměrně drahých paušálů LTE může být pro mnohé řešením jejich situace . Své zkušenosti s neustálým nedostatkem dat mají například cestovatelé ze stránek Bydlíkem Evropou. Ti pak řeší připojení i na Wi-Fi sítě a z jejich stránek lze v tomto směru načerpat mnohé zkušenosti.
S připojením na Wi-Fi veřejnou síť (WLAN) je dobré při cestách zkrátka také počítat.
Plusy
- Nízké náklady – veřejné hotspoty a přístup Wi-FI lze zpravidla využívat zdarma.
- Řada kaváren, barů, ale i větších obchodních domů a obchodů dnes pro své zákazníky nabízí Wi-Fi připojení, ve světe jsou z tohoto důvodu velmi oblíbené restaurace McDonalds.
- S příslušným hardwarem nemusíte ani sedět uvnitř obchodu/kavárny, ale můžete surfovat z parkoviště.
Mínusy
- Přístup je často omezen na určitou dobu (např. 1 hodina).
- Pokud je současně mnoho uživatelů, musíte počítat s poklesem rychlosti. Pro přenos větších souborů to často znamená dlouhé čekací doby.
- Některé stránky/portály mohou být blokovány nebo je přístup omezen jiným způsobem.
- Veřejný přístup k Wi-Fi je velkým bezpečnostním rizikem! Mějte na paměti, že teoreticky mohou třetí strany zjistit vaši historii prohlížení, zadávané údaje, hesla a podobně
Datové mobilní připojení – LTE
Zkratka LTE, anglicky Long Term Evolution, vám toho na první pohled příliš neřekne. Jedná se o technologii vysokorychlostního internetu skrze mobilní síť. Teoretická rychlost se blíží ke 172,8 Mb/s pro stahování a 57,6 Mb/s pro upload v rámci jednoho kanálu. Vylepšená technologie LTE-Advanced, která je u nás pouze na hrstce míst v republice a je to mimochodem na rozdíl od běžného LTE konečně 4G síť, posouvá hranici až k teoretické rychlosti 3 Gb/s pro stahování a 1,5 Gb/s pro odesílání.
Plusy
- Dostupnost – pokryta značná část území v Evropě, běžné i mimo Evropu
- Rychlost – plně se vyrovná rychlým WLAN (Wi-Fi) sítím
- Pro koncová zařízení energeticky méně náročné než Wi-Fi připojení
Mínusy
- Náklady – nutno platit paušál a nebo data dokupovat
- Datový limit – většina tarifů umožňuje přenos jen určitého množství dat za měsíc
- Horší rychlosti mimo hustě zalidněné oblasti
- Může být pomalé při velké kumulaci zařízení o nižší kategorie
Při výběru zařízení pro vybavení obytného vozidla bychom měli sledovat tyto hlavní parametry:
- u antén
- frekvence LTE pro které jsou určeny
- počet anténních prvku (udávané číslem u MiMo, 2×2 znamená dva prvky využitelné pro příjem o odesílání)
- u zařízení -vnitřní jednotka, router
- podporovaná pásma LTE
- podporovanou kategorii LTE (CAT 4, 6, 12, 19 atd.)
- možnosti připojení externích antén
Frekvence LTE
V České republice jsou nejvíce využívány kmitočty 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Vůbec nejdůležitější frekvencí je právě zmíněných 800 MHz – používají jej všichni operátoři především mimo hlavní města. Rozsahy od 1800 a 2100 MHz se používají ve větších městech a o frekvenci 2600 MHz se prakticky nemá cenu v ČR bavit. Pokrytí naší země v závislosti na kmitočtu je znázorněno na následujících mapkách ve stavu k únoru 2022 – z obrázku je jasné, že je nutné se u antén zajímat především o zisk pro frekvence kolem 800 MHz a zvážit zisk pro 1800 a 2100 MHz:












Přehled o situaci v jiných zemích si jde udělat i na wiki stránkách List of LTE networks in Europe, kde je přehled používaných LTE pásem a frekvencí, a to i podle operátorů. Zatímco u nás je převažují frekvence kolem 800 MHz, neboli pásmo B20, je situace v jiných zemích jiná, tady je výběr těch populárních:
- Albánie: 2.600 MHz/B7
- Bulharsko: 1.800 MHz (B3) a 2.100 MHz (B1)
- Chorvatsko: 800 MHz(B20) a 900 MHz(B8)
- Rakousko: 2.600 MHz, B7, dále 800 MHz (B20) a 1.800 MHz (B3)
- Řecko: 800 MHz (B20) a 2.600 MHz (B7)
V dalších oblíbených zemích jsou zpravidla používány téměř všechny frekvence, i tady ale platí, že v odlehlejších oblastech spíše chytneme Internet na frekvenci 800 MHZ (B20)
Pásma LTE
Místo frekvencí se používají pro rychlé označení pásma – jejich označení je nutné pro vnitřní jednotky, tedy routery. V Evropě se používají následující, přesnější tabulka je k nalezení v článku LTE frequency bands:
- B1 – 2.100 MHz
- B3 – 1.800 MHz
- B7 – 2.600 MHz
- B8 – 900 MHz (dočasné)
- B20 – 800 MHz
- B28 – 700 MHz (Francie)
- B31 – 450 (Dánsko, Finsko, Norsko, Rusko, a Švédsko)
- B32 – 1.500 MHz (Itálie)
Pří výběru routeru je dobré si zkontrolovat, zda podporuje minimálně běžná pásma 1,3,7,8,20.
Kategorie – CAT4, CAT6 atd.
Kategorie ve zkratce udává schopnosti zařízení, ty jsou ale závislé i na vlastnostech vlastní datové sítě, do které jsme přihlášeni. Vyšší číslo kategorie znamená schopnost dosáhnout vyšších přenosových rychlostí, lépe si poradit v náročnějších podmínkách a plně využít vlastností sítě. Datový přenos tak může probíhat paralelně více cestami (CA – Carriage aggregation) a využívat dalších vylepšení.
Značná část zařízení nabízených pro připojení a sdílení k internetu v obytných vozech je jen kategorie 4 (CAT4) – což je v roce 2022 na pováženou. Tato zařízení umí komunikovat jen v jednom vybraném pásmu (například 800 MHz, jak je uvedeno na obrázcích níže). Zařízení vyšších kategorií dokáži přenos rozdělit a dále různě kombinovat a tak dosahovat vyšších přenosových rychlostí. Tyto rychlosti jsou čistě teoretické, v praxi běžně dosahovány nejsou, nicméně schopnosti ilustrují pěkně.
Velmi názorně je rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi zařízení ukázán na následujících obrázcích z videa dostupného na stránkách Womo.blog:




Vysvětlení rozdílu mezi jednotlivými kategoriemi lze najít i na stránkách výrobce routerů Teltonika (jeho nabídka bude rozebrána v příslušné kapitole):



Hrubá orientační tabulka rozdílů mezi kategoriemi je pak zde – a pro kategorii 4 nevyznívá příliš lichotivě. Je ale potřebné zvážit i cenu zařízení – pokud někdo prodává zařízeni CAT4 za pár tisíc, je to asi v pořádku. Bohužel se ale najdou obchodníci, kteří jsou majitelům obytných vozů ochotni prodat za značné sumy i takto zastaralé zařízení.
LTE kategorie | Download Mbps | Upload Mbps | CA počet | MiMo supported |
---|---|---|---|---|
CAT 4 | 150 | 50 | 1 | 2 |
CAT 6 | 300 | 50 | 2 | 2-4 |
CAT 9 | 450 | 50 | 2-3 | 2-4 |
CAT 12 | 600 | 100 | 2-3-4 | 2-4 |
Řešení vnitřní jednotky
Vnitřní jednotka je jakýmsi srdcem celého řešení. Vytváří bezdrátovou síť, ke které se připojují jednotlivé telefony, televize a další vybavení obytného vozu, například autorádio. Tuto vnitřní síť pak propojuje s venkovní datovou sítí, tedy typicky s Internetem. Takto popsanou funkci není často potřeba řešit specializovanými „krabičkami“, mnozí si vystačí i s mnohem prostším řešením. Ostatně popis jednotlivých voleb následuje:
Sdílení dat z telefonu
Pokud máte na své SIM kartě datový tarif, můžete se o něj podělit s ostatními přes Wi-FI a sdílení. Výhodou jsou prakticky nulové dodatečné náklady. Navíc je telefon většinou moderní, tj. jedná se o zařízení ve vyšší kategorii (CAT11+) a stabilita připojení i rychlost jsou tedy na dobré úrovni. Nevýhod je pak celá řada – anténa v mobilu není zrovna nejlepší, navíc v obytném autě je příjem obtížnější, u vestaveb pak podstatně horší. Sdílení dat znamená i podstatně větší spotřebu energie, mobil by měl být tedy v nabíječce. V případě hovoru se datová část vypíná. K modernímu telefonu nelze připojit externí anténu pro zlepšení příjmu. Na druhou stranu lze v případě nutnosti telefon umístit například na střechu vozidla a zlepšit tak příjem LTE.
Plusy
- není potřeba žádná další SIM karta
- levné
- poslední technologie ohledně příjmu
Mínusy
- větší spotřeba telefonu, nutno nabíjet
- při hovoru je přerušeno datové spojení
- kvalita závislá na umístnění telefonu ve vozidle
- po opuštění vozidla žádné připojení
- nemožnost zlepšit příjem externí anténou
Sdílení dat přes starší nepoužívaný telefon

Velmi podobný předchozímu řešení, jen s tím rozdílem, že se využije starší telefon a v obytném voze se mu najde pevné místo. Nevýhoda předešlého způsobu, nutnost telefon nabíjet, je vyřešena, zejména přivedením napájení k telefonu. Taktéž se na takový telefon a z něj nevolá, takže odpadá i případné přerušení datového spojení. Místo pro instalaci volíme tak, aby byl příjem signálu co nejlepší – například spíše v horní části vozu, blízko oken a podobně. Konkrétní doporučení je těžké dát.
Pokud zvolíte toto řešení a později sáhnete po lepším, nejsou to zcela ztracené náklady. Telefon lze dále využít – po nainstalování vzdáleného přístupu můžete přes něj ovládat svá zařízení komunikující před Bluetooth (typicky topení, stavy plynových lahví, hlídání spotřeby elektrické energie, ovládání měniče a podobně).
U některých starších telefonů jako je například Samsung Galaxy S3 Lte či Samsung Galaxy S 4 byla možnost dodatečných úprav a vyvedení konektoru pro externí anténu. To ale v žádném novějším telefonu možné již není.
Plusy
- připojení je stále dostupné ve vozidle
- levné
- nezastaralé technologie ohledně příjmu
- možnost využít ke vzdálenému přístupu
- možnost využít jako přenosný hotspot
Mínusy
- nutné řešit další SIM
- nutné přivést napájení k místu instalace
- kvalita datového spojení závislá na umístnění telefonu
- obvykle nemožnost zlepšit příjem externí anténou
Sdílení dat z autorádia
Některá rádia mají zabudovanou LTE část pro příjem dat a zároveň i wifi pro sdílení. jedná se však zpravidla o velmi jednoduché modemy, s jedním anténním vstupem. Pro nouzové sdílení to může být použitelné, ale v praxi je hlavní nevýhodou energetická náročnost zapnutého přístroje a víceméně špatné parametry. Takže tato možnost je uváděna spíše „do počtu“, než že by byla v praxi používána. Autorádio bude ve většině scénářů pouze klientem připojeným k vnitřní WLAN síti ve vozidle.
Plusy
- připojení stále dostupné ve vozidle
- relativně levné (pokud taková zařízení máme)
Mínusy
- nutné řešit další SIM
- jednoduchá anténa
- spotřeba energie
Router
Ted se už dostáváme k zařízením určeným přímo jen na to, aby se připojili do mobilní sítě a zpřístupnili data přes wifi.
Umístnění routeru
U těchto zařízení a použití externích antén není důležité při umístnění zohlednit podmínky přijmu v místě (kvalitu zajišťují externí anténu), ale je nutné zohlednit manipulaci se zařízením. SIM kartu či karty bude potřeba občas vyměnit, případně zařízení natvrdo resetovat. Pokud budeme umisťovat anténu na střechu, tedy mimo vnitřní prostor vozidla, měla by být vzdálenost antény a vnitřní jednotky, routeru, co nejmenší. Místo by nemělo být zcela uzavřené, přeci jen se zařízení při provozu zahřívá. Většinou nijak podstatně, ale nějaká ventilace je rozhodně dobrá a víceméně nutná.
Napájení: s napájením si není třeba dělat starosti – zařízení buď vyžadují napěti 12V a nebo napájení přes USB. Ani s jedním způsobem není v obytném vozidle problém. Nejsou tedy nutné žádné měniče. Počítat je potřeba jen se spotřebou, orientační u zařízení uvádím.
Na českém trhu jsou dostupná zejména zařízení pod značkami Mikrotik, Teltonika, Huawei a Netgear. Mikrotik je cenově bezkonkurenční, v případě Teltoniky se jedná o profi průmyslově odolné řešení. Huawai a Netgear se soustředí spíše na běžné uživatele a přenosná zařízení, Huawei se orientuje spíše na levnější část spektra, Netgear naopak míří s cenovou docela vysoko.
Mikrotik
Jedno z levnějších zařízení, které lze pořídit. V nabídce této lotyšské firmy založené již v roce 1996 jsou hned dva vhodné modely pro mobilní použití, a to LtAP mini a wAP. První model se dodává v krabičce černé barvy, modely wAP pak v bílé. Provozní okolní teplota může být v rozmezí – 40 °C až 70 °C u černé krabičky a -20 °C až 60 °C u bílé. Jsou tedy o něco málo odolnější než dále popisovaná zařízení od výrobce Teltonika. Maximální spotřeba zařízení se pohybuje od 9 do 14 W, tedy kolem 1Ah.
- LtAP mini LTE kiT – sloty na dvě SIM karty, CAT 4, Wi-Fi jen 2.4 GHz
- wAP ac LTE kit – slot jen na jednu SIM kartu, CAT 4, Wi-Fi jak 2.4, tak 5 GHz.
- wAP ac LTE6 kit – slot jen na jednu SIM kartu, CAT 6, Wi-Fi jak 2.4, tak 5 GHz.
Cena zařízení se pohybuje dle modelu od cca 2.600 Kč do 3.500 Kč. V ČR lze zakoupit například v obchodě i4wifi:
- MikroTik LtAP mini LTE kit, 2.400 kČ
- MikroTik wAP ac LTE kit, 3.300 kČ
- MikroTik wAP ac LTE6 kit, 3.500 Kč
Při požadavku na připojení externích antén jsou nutné zásahy do zařízení, odpojení interních antén a vyvedení konektorů ven pomocí kabelů. Nemělo by to být náročné. Zisk interních LTE antén se pohybuje mezi 3.5-4 dBi, Wi-FI pak 2 dBi.




Instalace externích antén je zachycena na tomto videu:
Teltonika
Zařízení od Teltoniky jsou základem mnoha jiných řešení prodávaných pod dalšími značkami – Maxview či Katherine. V základu nabízí routery kategorie CAT 4, tedy maximální přenosová rychlost je 150 Mb-s. Výhodu je, že jsou to primárně průmyslová zařízení, schopná pracovat v širokém rozsahu teplot a vlhkosti, tj. -40 °C až 75 °C, 10% až 90%. Spotřeba energie se v klidu pohybuje pod 2W, v zátěži cca 6 až po špičkových 22 W. Nižší hodnoty platí pro routery nižších kategorií, větší spotřebu přináší dražší a výkonnější přístroje řady RUT X. Teltonika tyto hodnoty udává ve svých materiálech docela podrobně pro různé situace.
Nabídku pro uživatele obytných domů lze rozdělí do tři kategorii:
- RUT 24x a 360, spotřeba v klidu 1.2 / 1.5 W, v plné zátěži 3.8 / 4.8 W
- RUT 95x, spotřeba v klidu 2.1 W, v plné zátěži 9.3 W
- RUT X1x, spotřeba v klidu 3.7 W, v plné zátěži 11.1 W
RUT 240/241 a 360
Na pohled téměř stejná zařízení podporující CAT 4, vymyká se jen RUT360, jak vzhledem, mírně vyšší spotřebou, tak podporu CAT 6. Vložit lze jen jednu SIM, připojit lze 2×2 MIMO antény pro LTE a externí anténu pro Wi-Fi. Podporuje jen pásmo 2.4GHz. Model RUT24x je i základem pro sadu Maxview.
Běžná cena modemu této řady je kolem 4.300 Kč, model 360 cca 5.500 Kč



RUT 95x
Celá řada podporuje jen CAT4, ale až dvě SIM karty, připojit lze 2×2 MIMO antény pro LTE i dvě antény pro WI-FI- a opět je podporováno jen pásmo 2.4GHz. Cena modemu se pohybuje kolem 6000 Kč



RUT X1x
Nejvyšší řada zařízení. RUT X14 podporuje CAT 12, další zařízení pak CAT 6. Podpora dvou SIM karet, RUT X14 a X12 pak podporuje i 4×4 MIMO pro LTE, X11 pak 2X2MIMO. Wi-Fi antény lze připojit dvě a jsou podporována obě Wi-Fi pásma, tj. 2.4 a 5 GHz (dual band). Spotřeba energie je ale zhruba dvojnásobná ve srovnání s nižšími řadami.
Orientační ceny:
- RUT X11 – cca 8.000 Kč
- RUT X12 – cca 12.000 Kč
- RUT X14 – cca 11.000Kč



Huawei
Pokud nechcete používat svůj smartphone jako hotspot, může být pro vás možností malý LTE router Huawei E5577C. Jsou k dispozici v několika různých provedeních i barvách, jsou malé, lehké a snadno se nosí třeba i v batohu nebo kapse – pokud je tedy chcete vzít mimo vozidlo. Jsou na jednu SIM kartu a CAT 4, ale co je hlavní, některá provedení podporují připojení externí 2×2 MIMO antény. A to je velká výhoda. Navíc podporuje jak 2.4, tak 5GH Wi-Fi a umí i funkci Wi-Fi extender/repeater. Připojit lze cca 10 zařízení, což pro obytné vozidlo stačí.
Zařízení lze tedy používat v autě, v okamžiku, kdy je problém se signálem, připojit externí anténu a případě vzít i s sebou na výlet. Zkušenosti s ním popsal německý blog Urlaub auf Rädern ve článku LTE wifi v karavanu (stručný výtah k nalezení níže).
Router lze koupit i u nás za cenu 1580 Kč až cca 2.500 Kč, ale je nutné se vždy ubezpečit, že se jedná o verzi podporující externí antény


Nějaké pokusy s rychlostí připojení
Netgear
Tato americká společnost se soustředí na výrobu vyspělejších přenosných zařízení s názvem Nighthawk (noční jestřáb) . Ta umí připojit externí antény na LTE, bohužel u Wi-Fi je nutné se spokojit s anténami vestavěnými. Interně se jedná u LTE u antény 4×4, externě jsou ale vyvedeny dvě, stačí tedy 2×2 MIMO anténa.
Zařízení podporují pokročilé LTE, tedy CAT 16 (M1), CAT 20 (M2) a CAT 22 (M5) a vyšší, čtyřnásobnou agregaci i 4×4 MIMO a tak dále. Jenže nic není tak ideální, jednak veškerým parametrům odpovídá značně vysoká cena, jednak při pohledu na podporovaná pásma zjistíme, že u levnějšího modelu M1 chybí podpora pásma B20, tedy frekvencí 800 MHz. Což je docela zásadní nedostatek.
Výhodou je přenositelnost, navíc lze na zařízení koupit poměrně praktické pouzdro, které jej umožní umístit ve vozidle a snadno vyjmout. Zařízení je popsáno v přehledu blogů a to včetně pouzdra, viz stať Let’s Get Otter Here: 5G v mobilním domě – naše nastavení pro mobilní internet v obytném voze níže.
Ceny jsou poměrně vysoké, M1 se pohybuje mírně nad 8.000 Kč ,M2 je k dostání za cenu kolem 12.000 Kč a M5 pak stojí téměř 22.000 Kč.



Hotová řešení
Mnoho servisů montuje své vlastní sestavy, většinou sestavené z routeru Mikrotik a Teltonika, a doplněné o externí anténu. Existují ale i hotová obecná řešení. Nejznámější je asi Maxview, ale své modely nabízí i německá firma Kathrein či se můžeme setkat s řešením Oyster Connect:
Maxview
Kompletní souprava skládající se za všeho potřebného pro montáž a připojení k sítí LTE. K tomu jednoduchá aplikace na obsluhu. Router je známá Teltonika nižší řady R24x, samozřejmě mírně přizpůsobené. Z toho plynou i základní parametry, tedy podpora jedné SIM karty, CAT4 a Wi-FI pouze v pásmu 2.4GHz.
Ale anténa je to, co je na této sestavě skutečně zajímavé. Alespoň podle údajů se jedná o jednu z nejlepších antén pro LTE. Tomu možná napomáhá to, že je jednoúčelová, nejsou v ní tedy žádné antény pro Wi-Fi či GPS jako u výrobků Panorama.


Běžná sestava stojí kolem €400, v ČR zhruba kolem 11.000 Kč. Montáž přijde na cca 2-3.000 Kč, v případě, že chceme použít průchodku místo velkého otvoru do střechy, stojí sada pro montáž na střechu cca €55, tj. 1.300 Kč. Sadu lze ovšem použít i samostatně pro jiné antény, jak je ukázáno o blogerů níže, v části věnované příkladům z praxe.



Maxview Roam Campervan
Zejména pro vestavby uvedla tato značka i provedení Maxview Roam Campervan. Místo původní antény je použitá jiná, vytvarovaná podélně a umožňují tak umístnění do prolisu ve střese díky rozměrům 196×65 mm . Anténa je schopna příjmu v 3G,4G a je připravena na 5G. To však bude vyžadovat změnu modemu. Dodává se i v provedení X, kdy vnitřní jednotka odpovídá Cat6, tedy rychlost stahovaní je 300 Mpbs. Cena sestavy na českém trhu je kolem 11.000 Kč, za X provedení dvojnásobek.
Výhody a nevýhody zůstávají zhruba stejné jako u klasického provedení s kruhovou anténou, podrobné seznámení lze pak najít v článku Maxview Roam Campervan – sada pro připojení k internetu pro dodávky na server Vanisti.

Kathrein
Popularity mobilního připojení si všimli i jiní, například německý Kathrein se svým modelem CAR 150 WiFi Duo. U něj se ale už spíše jedná o zneužívání majitelů obytných vozidel, zcela průměrnou kombinaci modemu Teltonika RUT95x a obyčejné antény R39 prodává za zhruba €600, tj. 15.000 Kč.


Oyster Connect
Tato sestava trochu vymyká běžné koncepci. Zatímco ta počítá s anténou spojenou s vnitřní jednotkou (routerem), který rádiový signál zpracovává, jen v případě Oyster Connect sestava rozdělena na dvě jednotky, kdy ta vnější integruje jak anténu, tak router pro LETE a Wi-Fi sítě. Tato vnější jednotka je pak již jen datovým kabelem spojena s vnitřní jednotkou, která slouží jako WLAN přístupový bod pro zařízení posádky obytného domu. Výhoda je zřejmá – žádné ztráty od antény. Celé zařízení má ale i jednu velkou nevýhodu – SIM karta je umístněná ve venkovní jednotce. V případě výměny je nutné ji rozebrat. Pokud chceme využívat jen jeden tarif, není to problém, ale pokud chceme využít například místních nabídek navštívené země, už to problém je. :
Zařízení podporuje všechna běžná evropská pásma, tj. B1/3/7/8/20/28/38/40/41, obsahuje 2×2 MIMO antény pro LTE a Wi-FI, samozřejmostí je Wi-Fi As WAN, podporována je jak Wi-Fi 2.4 GHz, tak 5 Ghz, maximální spotřeba je 10 W, ve stavu stand-by pak méně než 0.1W.
Cena zařízení je kolem €900, tj. 23.000 Kč, plus samozřejmě montáž.



Na toto zařízení se jde podívat i na několika videích – bohužel například kategorii nelze přímo najít, ale obávám se, že se jedná o CAT 4. Tedy poměrně zastaralé zařízení.
Starlink
Starlink Internet, satelitní síť umožňující přístup na Internet a provozovaná vesmírnou společností SpaceX šéfa Tesly Elona Muska, je nyní k dispozici také pro karavanisty – viz https://www.starlink.com/rv.
Starlink v rámci nové nabídky slibuje vysokorychlostní internet s nízkou latencí zejména v místech, kde je tradiční konektivita přes LTE nebo WiFi nespolehlivá nebo není vůbec nedostupná. Starlink stále nepodporuje použití na cestách, tedy při pohybu na silnici. Službu lze použít pouze při stojícím vozidle – v kempu, na stání, na parkovišti a je nutno umístit ven anténu. Nutno také počítat s větší spotřebou elektrické energie – i když přesná čísla nejsou oficiálně k dispozici, jsou nároky zařízení vyšší než klasického hotspotu, při inicializaci i 180W, v provozu 30-40W. Ale to jsou čísla z dříve nabízeného hardware, možná pro obytky došlo k nějaké optimalizaci. Zařízení je také znatelně těžší než běžný hotspot modem a anténa. Cena zařízení, prosinec 2022, číní 9.100 Kč, měsíční poplatek je pak 1.400 Kč.
Více v samostatném článku Starlink Internet i pro obytná vozidla


Antény
Pro dobrý příjem je nutná anténa. Menší zařízení ji mají zabudovanou, podobně jako telefony, ale zároveň umožňují připojit i externí antény. Ty mohou podstatně zlepšit příjem. Externí anténa může být buď vnitřní, v tom případě se umísťuje v blízkosti oken vozidla. Jen pozor například na pokovená skla, ty signál tlumí. Druhou možností jsou venkovní antény, ty se umísťují někam zvenku na vozidlo a to buď dočasně a nebo trvale.
Vnitřní anténa
Lze ji umístit blízko oken a díky větší ploše zajistí lepší a stabilnější příjem než vestavěné antény v routerech či telefonech. Obvykle se neumísťuje trvale, i když delší připojení například na spodní části předního skla je možné. Barva antény by měla být černá – zbytečně tak na sebe neupozorňuje. Popis instalace s vnitřní anténou lze nalézt například v článku Urlaub auf Rädern: LTE wifi v karavanu níže.




Ceny vnitřních antén se pohybují od cca 500 do 1500 Kč.
Venkovní anténa
Pokud se rozhodneme pro venkovní anténu, nemělo by se na ní zbytečně šetřit. Anténa vyžaduje prostup do vozidla a zpravidla je nějak pevně spojena s konstrukcí vozidla, její případná výměna je tedy náročnější než výměna jen vnitřní jednotky (routeru). Vzdálenost antény od vnitřní jednotky by měla být co nejmenší, neboť délka kabelu má vliv na útlum signálu, tj. o kolik se signál zeslabí.
Populární jsou kombinované všesměrová antény. V Jednom těle jsou umístněný antény pro LTE, Wi-Fi a často i GPS. Existuje dokonce kombinovaná anténa pro příjem rádia, jak klasického, tak digitálního. Většina antén podporuje dnes MIMO, tedy více anténních prvků v jednom celku. Typická a běžná je podpora 2×2 MIMO, pro LTE router jsou tedy k dispozici dva anténní kabely. U novějších 4×4 jsou to již čtyři. Multi prvky se používají i u WiFi, z antény tak mohou být vyvedeny další dva kabely jen pro Wifi rozhraní. Další kabel pak může být pro anténu pro systém GPS/GNSS. Více antén v jednom fyzickém zařízení pak znamená pro datové připojení méně datových chyb a tedy vyšší výslednou rychlost internetu.
Kombinovanou antény ale volíme jen v případě, že router podporuje připojení WI-FI antén a nebo GPS antény. Jinak to nemá cenu a zbytečně utratíme peníze. Stejně tak to nemá cenu, pokud Wi-Fi budeme používat jen pro vytvoření bezdrátové sítě (WLAN) ve vozidle a nehodláme se připojovat na externí veřejné Wi-Fi sítě, v kempech, u restaurací a podobně.
Tam, kde má telefon například jen jednu/dvě čárky signálu a internet je pomalejší, dokáže externí anténa zrychlit připojení na běžnou rychlost. Tam kde telefon už signál nechytá, zajistí externí anténa stabilní připojení dostatečnou rychlostí. Samozřejmě jsou místa, kde ani anténa nepomůže.
Proč všesměrová antény?
Všesměrové antény jsou pohodlnější na používání. Směrové antény nabídnou lepší parametry, ale je nutné je orientovat k vysílači. Což může být nepohodlné. Ze zkušeností uživatelů na internetu je patrné, že od směrových antén přechází na všesměrové. A to pro snadnost použití, nemusí se o nic starat. U směrových antén bylo nutné vždy nalézt jejich správnou polohu a tento diskomfort zastínil výhodu silnějšího signálu.
Pokud ovšem plánujeme skutečnou cestu mimo civilizaci, mže směrová anténa významně pomoci – ale v tom případě musíme znát i polohu vysílače. Pro naprostou většinu cestovatelů v obytných vozech je to zbytečné.
Zisk antény
Další problém je zisk antény. Anténa pro LTE totiž musí zvládnout pracovat na frekvencích 800 – 2700 MHz, ty pro 5G i na 3500 MHz a výše. Výrobce či prodejce antény zpravidla udává zisk jen jako jeden údaj, například 2.5 dbi. To je ovšem značně zavádějící a nepřesné – jedná se totiž o nejlepší údaj, který výrobce naměril. Na internetu pak narazíte na videa a recenze, kdy uživatel ani po připojení antény není spokojen s rychlostí internetu, v některých případech se podmínky dokonce zhoršili v porovnání se stavem, kdy žádná externí anténa připojena nebyla.
Jak je to možné?
Zisk antény není pro všechny frekvence stejný. U valné části antén je navíc podstatně nižší u frekvencí mezi 600-900 MHz. I když výrobce inzeruje jedinou hodnotu typicky u antény Poynting Puck nabídne v rozmezí těchto frekvencí zisk jen -1dBi a nebo velmi malý (2,5-3,5 Dbi). A připojovací kabely vnášejí útlum, typicky podle kvality kabelu 0.1-1.5 dBi na metr kabelu. Takže pokud zvolíte levnou anténu a připojíte ji levným 2m kabelem, může být veškerý zisk antény ten tam. Anténu bychom tak měli volit především podle zisku na frekvencích, na kterých budeme primárně připojeni. Jenže údaje o zisku jen tak u noha výrobků nezjistíme, respektive nikoliv podrobně, a pak nezbývá, než buď riskovat s levnou anténou (do cca 1500 Kč) a mít kabely co nejkratší a nebo koupit znakovější a dražší anténu. U značkových antén jsou podrobnější hodnoty k nalezení v technických listech. I v tomto případě jsou samozřejmostí co nejkratší kabely – rozhodně není dobré umístit anténu na konec vozidla a router do přední části.
Dalším parametrem, co se mi špatně jako laikovi posuzuje, je trvanlivost či odolnost antény. Externí anténa na střeše je vystavena všem možným povětrnostním podmínkám a provedení některých antén nemusí tyto podmínky dlouhodobě snášet. Může tak dojít jak k postupnému zhoršování parametrů antény, tak i k jejímu úplnému výpadku. A tady zase platí, že u značek jako Panorama či Poyinting je konstrukci přeci jen věnována větší peče.
Mimochodem, ani interní antény nejsou tohoto ušetřeny, zpravidla si uživatelé stěžují na deformace plastu při delším vystavení slunci za předním sklem obytného auta.
Nejznámější značky
Kvalitní venkovní antény vyrábí hned několik výrobců, níže je uveden přehled těch lepších, jejichž výrobky lze sehnat v ČR nebo nechat si poslat z Německa.
Poynting
Tento výrobce nabízí dva model MIMO-3 a PUCK. PUCK je citelně menší a levnější, nicméně pokud je to možné, radí výrobce použít pro obytná vozidla větší model MIMO-3. Hodnoty zisku jsou v celém pásmu konzistentnější, MIMO-3 funguje mnohem lépe na nižších frekvencích, zejména v pásmech 700 až 900 MHz. Sám výrobce ale uznává, že PUCK bývá atraktivnější pro své menší rozměry. Navíc je dostupný v bílé i černé barvě, MIMO-3 pak jen v bílé.
Problém u PUCK antény je v zisku na nižších frekvencích. Výrobce i prodejci uvádějí pěkný zisk antény 6 dBi, jenže tento údaje se týká pouze frekvencí v rozmezí 1.700-3.800 MHz. Pro mnohem potřebnější pásmo 700-960 MHz je to -1dBi, takže paradoxně i mobil uvnitř vozidla blízko oken nabídne často lepší signál. Anténa MIMO-3 nabízí ve stejném pásmu zisk 3.5 dBi.



Panorama Antennas
Tento výrobce nabízí hned několik všesměrových antén, většinou kombinovaných s anténami pro Wi-Fi a GPS. Respektive pro většinu modelů si lze vybrat, tedy zvolit čistě LTE a doplnit případně o Wi-Fi a GPS. Na výběr je zpravidla i ze dvou barev, černé a bílé.
Cena nejlepší antény v nabídce (Panorama Mako 5G Dome) začíná na cca €290, 7.100 Kč, za verzi s LTE (4G/5G), při doplnění Wi-Fi antén pak €350, GPS navýší cenu na €380, 9.300 Kč (viz stránky FTS Hennig).
Citelně méně robustní LGM 5G či LP pak začíná na €270, 6.600 Kč, a při doplnění Wi-Fi a GPS cena stoupne jen na €290, 7.100 Kč, (viz stránky FTS Hennig). Tuto anténu si například pořídil švýcarský blogger van-spirit, zkušenosti popsal v článku Vylepšete LTE WiFi v mobilním domě pomocí střešní antény (souhrn obsahu je v tomto článku)
Anténa LP pak stojí cca €200.




Poznámka: označení modelů jsem citelně zjednodušil. Ve skutečnosti je to velmi dlouhá kombinaci písem a číslic v závislosti na konfiguraci. U některých antén si můžete vybrat počet prvků antén, jak pro LTE, tak pro WIFI či GPS – a zda tam vůbec budou – přesnější informace nalezenete po kliknutí přímo na stránkách výrobce:
- Mako 5G: L[G]M[H]M4[B]-6-60[-24-58]
- LGM 5G: L[G]M[H]M[B]-6-60-[24-58] či LPMDM-6-60-24-58
- LGM LP: LGMQM4
- LP: LP[G]MMFFR a LP[G]MM
Ostatní modely
Používají se i rozměrově menší antény, od Teltoniky a dalších výrobců, s označením například PUK a JCE. Jedná se jen o LTE či kombinované antény s WI-FI a GPS. Zisk je udáván jen jedním údajem, všechny antény podporují jen 4G pásma od 698 do 2700 MHz. Menší rozměry znamenají malý zisk – prakticky jen vykompenzují svým umístněním mimo interiér nepříznivé příjmové podmínky uvnitř vozu a to je asi tak jejich největší vklad. I u antén přeneseně platí to, co u motorů – místo Objem ničím nenahradíš lze tvrdit, že Velikost ničím nenahradíš. Obojí má sice omezenou platnost, ale malá anténa se té větší rovnat nemůže, obzvláště v krajních podmínkách.
Poznámka: názvy antén jsem upravil, jsou prodávány pod mnoha různými označeními a je tedy dobré se orientovat především podle vnějšího vzhledu.



Orientační ceny jsou: Teltonika T003R 1.300 Kč, PUK 900 Kč, JCE kolem 1200 Kč.
Stručný přehled venkovních antén
Jednotlivé důležité údaje všech v článku zmíněných antén jsou shrnuty v této tabulce. Je nutné vést v patrnosti, že u antén Teltonika, PUK a JCE je uváděn jen jeden zisk a obávám, že bude značně nižší u různých frekvencí:
LTE MHz/dBi | MIMO 3-14 | MIMO 3-15 | PUCK 5 | Mako 5G | LGM 5G | LGM LP | LP | Maxview | T003R | PUK | JCE |
698 960 | 2,2 | 3,5 | -1 | 4 | 5 | 4 | 2,3 | 5,9 | ? | ? | ? |
1710 2700 | 6,2 | 5,8 | 6 | 8 | 9 | 6 | 5 | ? | 3 | 4 | 3 |
3400 3800 | 4,8 | 4 | 6 | 8 | 9 | 6 | ? | ||||
4900 6000 | 9 | 10 | 8,8 | ||||||||
Wi-Fi GHz/dBi | |||||||||||
2.4 | 5 | 5 | 9 | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | |||
5.0 | 7 | 7,5 | 9 | 10 | 8 | 2 | 2 | 2 | |||
MiMo | 4×4 | 4×4 | 2×2 | 4×4 | 2×2 | 4×4 | 2×2 | 2×2 | 2×2 | 2×2 | 2×2 |
průměr (mm) | 253×128 | 253×128 | 99 | 180 | 180 | 170 | 176 | 196 | 80 | 80 | 110 |
výška (mm) | 145 | 145 | 36 | 81 | 75 | 48 | 82 | 65 | 15 | 25 | 53 |
Upevnění antény na střeše
Z nabízených možností je asi při montáži antény nejlepší použít v případě těch velkých (průměr cca 150-190 mm) držák od Maxview (cena sady kolem €55). Nemusíme dělat velkou díru do těla vozidla a volit polohu antény podle interiéru (vyvedené vývody z antény nejsou esteticky zrovna pěkné, navíc mohou například v chodbě obytného vozu překážet). kabely se pak utěsněnou průchodkou přivedou na vhodném místě do interiéru, například přímo do skříňky, kde bude i router. Menší antény montujeme podobně, na nějakou podložku.



Vyplatí se (pořádná) anténa?
Zajímavé porovnání přínosu antény je možné díky panu Rudolfu Machalovi, který provedl porovnání zakoupené sestavy sestávající z antény Panorama a routeru Teltonika RUT360 s telefonem iPhone 11 Pro. Zařízení byla umístněná na stejném místě , okenním parapetu (na montáž do obytného auta je nutno vyčkat na příznivější počasí).



Výběr operátora a tarifu
V této části se výběrem konkrétního operátora navzdory nadpisu nechci moc věnovat. Český trh je v tom džungle a mimo oficiálních nabídek existuje mnoho individuálních tarifů a zvýhodnění. I tak ale následující informace snad pomohou určit vhodné parametry tarifu, poradí s nastavením zařízení a upozorní na možnost získání lokální SIM karty v cizí zemi.
Kolik dat je potřeba?
To je otázka, na kterou nelze dat až tak přesnou odpověď. Operátoři nabízí různé kalkulačky, například Vodafone, ale už samotné otázky ¨pro výpočet jsou zavádějící. Například nemá moc cenu počítat denně navštívené stránky. Mnoho služeb je dnes tzv. jednostránkových a data si průběžně dotahují v pozadí. Mimo návštěv web stránek a zobrazovaní různých reklam, vám nejvíce dat zpravidla spotřebuje poslouchání hudby, sledování videa a stahování aktualizací. Tomu poslednímu lze do jisté míry zabránit, ty další věci ovlivníte nejvíce vy sami. Vyplatí se vyvarovat se sledování FullHD, 2K či dokonce 4K videa. Posloucháte-li vaši oblíbenou hudbu přes Spotify, Apple Music, Google Play Music a další, je spotřeba dat nejvíce závislá na kvalitě přenosu, tedy na bitrate jednotlivých skladeb. Počítejte tedy zhruba s touto spotřebou dat:
- audio, běžná kvalita s bitratem 160 kbps znamená, že za hodinu přijdete o cca 70 MB dat za hodinu.
- video
- nízké kvalita (tedy 240p či 320p) 300 MB dat za hodinu
- SD kvalitě (480p) 700 MB za hodinu
- HD kvalitě (720p) 900 MB dat za hodinu
- Full HD (1080p) 1.5 GB dat za hodinu
- 2K (1440p) 3.0 GB dat za hodinu
- 4K (2160p) 7.2 GB da za hodinu
- jeden den práce v karavanu s připojením do práce: 200 MB – 1 GB
Když to shrnu, lze na každý týden dovolené při 3-4 lidech počítat s potřebou cca 5- 10 GB dat. Potřeba dat bude ještě vyšší, pokud na cestách tvoříte digitální obsah a umísťujete jej na web – fotky, videa, podcasty. Jednotliví členové by měli dodržovat rozumné zásady – na videa se dívat v nižší kvalitě, vyvarovat se datově náročných služeb a mít správně nastavené koncové zařízení.
Důležité – nastavte si správně zařízení, mobil i počítač a ušetříte
Protože se budete zpravidla připojovat svými koncovými zařízeními k LTE routeru přes Wi-Fi, může toto koncové zařízení předpokládat, že na tomto připojení není žádné omezení a pokusit se tedy aktualizovat aplikace, stáhnout opravné balíčky a vůbec značně datově vytížit vaše připojení. Je tak více jak žádoucí nastavit tato připojení tak, že operační systém koncového zařízení ví, že je na omezeném spojení a nebude tyto datově náročné činnost provádět. Jinak je například operační systém Windows schopen stáhnout aktualizace, které měsíčně na jedno zařízení znamenají i několik GB dat.
Windows
Wi-Fi připojení na bezdrátovou síť v obytném autě je nutno nastavit jako metered/účtované. Velmi pěkně je to vysvětleno v článku Jak na Windows 10 nastavit připojení účtované podle objemu dat, aneb šetřete FUP na cestách a to včetně obrázků. Toto nastavení je samozřejmě nutné provést na všech Windows zařízeních, které se na síť připojují.


Android
Postup je v tomto článku. Bohužel někteří výrobci (Huawei, Honor ) se rozhodli toto nastavení znepřístupnit a tak nezbývá, než velmi pečlivě nastavit telefon a nebo zkusit tento postup.
Apple
Pro telefony a Ipady od Applu se tato funkce nazývá Low Data Mode. Jak ji zprovoznit je vysvětleno v tomto článku.
Tipy pro Mac jsou pak popsány zde,
Kde vzít SIMku?
Pro LTE router potřebujete SIM kartu s vhodným datovým plánem. V základu máte tyto možnosti
- použít svoji SIM kartu v zařízení
- použít dvojici SIM karet na stejném tarifu
- sjednat si nový paušál nebo dobíjecí kartu
První možnost lze asi ihned vyloučit – je to krajně nepohodlné. Obě zařízení je nutné vypnout, poté vyjmout kartu z jednoho a přemístit ji do druhého zařízení. Není to zkrátka praktické.
S výběrem nového paušálu nebo dobíjecí karty zde neporadím. V ČR je hodně tarifů přizpůsobených a i ty ceníkové se časem mění. Snad jen při výběru lze zohlednit, zda budeme cestovat i mimo ČR, výhodné karty jsou totiž omezeny a zpravidla nenabízí žádná data za hranicemi ČR.
Dvojice SIM karet
Tato služba se nazývá u každého operátora trochu jinak a zpravidla je za poplatek. K jednomu tarifu či číslu dostanete dvojici SIM karet, Každou z dvojice SIM karet můžete mít v jiném zařízení, ale v síti muže být v jeden okamžik přihlášena jen jedna. Pokud byste měli najednou zapnuté obě SIM, vaše číslo by nefungovalo správně a ostatní se vám pak nemusejí vůbec dovolat nebo dopsat.
- O2: Duo SIM karta Smart, měsíční poplatek 115 Kč. Operátor nabízí ještě Multi Internet , kdy se sdílí datový limit na dalším čísle, tato služba stoji 99 Kč za aktivaci a měsíční poplatek je 99 Kč. Nelze ji však sjednat k neomezeným tarifů, jakými jsou NEO Bronzový, Stříbrný, Zlatý, Platinový a Data+ Zlatý.
- T-Mobile: Twin SIM, aktivace je zdarma, měsíční poplatek je 120 Kč.
- Vodafone: dvojSimka, vystavení zdarma, měsíční paušál není uváděn, předpokládám tedy, že je tedy zdarma.
Nicméně ji nelze aktivovat pro tzv. neomezené tarify. poznámka: dle informací z diskuze níže ji lze získat i pro tyto neomezené tarify.
Internet za hranicemi
EU roaming
V rámci EU roamingu je možné v zemích EU čerpat data v rámci svého tarifního balíčku. Jen velikost dat bývá omezena, limit má ovšem každý operátor působící na českém trhu nastaven trochu jinak. Níže uvádím typická omezení platná zkraje roku 2022, obecně se dá říci, že nižší limit platí pro levnější paušály, vyšší limity pro ty dražší:
- O2: 30 – 45 GB
- T-Mobile: 10 – 33 GB
- Vodafone: 58 – 64 GB
U operátora je dobré si ověřit, které země do EU roamingu patří. Například Velká Británie bude zahrnuta po dobu uplatňování roamingových pravidel EU. Pozor se musí dát v nečlenských zemích EU v Evropě, pro nás docela blízké Švýcarsko, případně Andorra, Albánie čí Turecko. Tyto země jsou většinou v citelně dražší zóně. Pokud do nich cestujete, vyplatí se poohlédnout se po místní kartě.
Vodafonne pass (ukončen k 8.6.2022)
Vodafone je datově v rámci EU poměrně štědrý a navíc má i jednu specialitku, tzv. Vodafone Pass. Používání aplikací zahrnutých do těchto pasů, nemá vliv na počítání dat a to ani v rámci ČR, ani v zemích zóny 1 (EU + Norsko, Lichtenštejnsko a Island) za předpokladu, že nemáte vyčerpaná data (nemáte vyčerpaný DataLimit nebo DataStrop) A opět jako u dvojSimky, nelze tuto nabídku aktivovat pro tzv. neomezené tarify. Za 0 či od 99 do 299 Kč měsíčně si lze zvolit vhodný Pass či MultiPass:

Jak je vidět z přehledu, jsou operátoři k případnému provozu dalšího datového zařízení za přijatelný poplatek velmi nevstřícní a prakticky neexistuje rozumné řešení datových potřeb bez sjednání dalšího tarifu. Pokud tedy chcete provozovat něco lepšího než jen klasický hotspot ze svého telefonu (sdílení dat z telefonu).
Místní karty
Při delším pobytu nebo vyšších datových nárocích se vyplatí pořídit si místní datovou kartu. Bývá to zpravidla nejlevnější řešení, příplatky českých operátorů za roaming jsou často zbytečně vysoké a naopak limity této služby nízké. Jako nejlepší a aktualizovaný zdroj informací o místních kartách lze doporučit stránky Prepaid Data SIM Card Wiki.
Na uvedených stránkách si lze snadno najít v daném okamžiku nejvýhodnější nabídku pro danou zemi. A to včetně postupů, jak si kartu obstarat a aktivovat, popsáno je i dobíjení kreditu či obnova nabídky. Pro cestovatele závislého na datech jsou tyto stránky MUST-HAVE.
Výměna SIM karet
Pokud potřebujete přenášet jednu SIM kartu mezi více zařízeními, může přijít vhod tip od Roberta Lejhance na prodlužovací kabel pro SIM kartu. Usnadní manipulaci se SIM kartu, není nutné ji vkládat do malého slotu na zařízení a následně ji pak zase pracně „dolovat“ zpět:



Tuto pomůcku lze koupit na AliExpressu za zhruba 19 Kč zde: https://www.aliexpress.com/item/33023899260.html
Příklady instalací
Popis instalací lze většinou najít jen na cizích blozích, takže tady je takový přehled některých řešení i zkušeností od dalších blogerů. Zachycena jsou různá zařízení, ale jsou to z valné části ta popsaná v tomto článku.
Van Spirit: Lepší příjem LTE ve vestavbě se střešní anténou
Pro své vozidlo, vestavbu Adria Twin Supreme 640 SGX, zvolili kombinaci antény Panoroma LGM LP a routeru Teltonika RUTX11. Anténu upevnili na střešní podélníky od Thule, které už měli z dřívějška. Celkové náklady na montáž byly cca €880, nejdražší položkou byla anténa za €296 a router za €320, zbytek, tj. €264 byl montážní a pomocný materiál, poměrně drahá byla podložka pod anténu sloužící k přichycení na podélníky. Tu si nechali zhotovit. Zajímavostí je připojení dvojice vazebních členů na polovinu antény (anténa je 4×4 MIMO, router podporuje 2×2, další dva konektory jsou spojeny se zmíněnými vazebními členy) a jejich použití ke zlepšení signálu uvnitř vozidla.
Celkově jsou s řešením spokojeni, zlepšila se stabilita a dostupnost připojení a to i u Wi-Fi.


Urlaub auf Rädern: LTE wifi v karavanu
Pro toto malé zařízení platí: malý, lehký a spolehlivý. WLAN je podporována jak na 2,4 GHz, tak v rozsahu 5 GHz, ale musíte se rozhodnout pro frekvenční pásmo, paralelní provoz není možný. Router dělá svou práci dobře. Mívá přípojenou vnitřní externí anténu a zatím je spokojen, snad jedinou výhradu by měl k bílé barvě – je moc vidět. Vyměnil by za černou.



Felice on Tours: Internet v obytném voze s Maxview
Bylo potřeba vyřešit připojení k internetu. Spoléhání se na veřené WI-Fi sítě bylo lehkovážné, připojení bylo pomalé, omezené, často s podivnou konfigurací. Vyhlédli si Maxview a provedli montáž antény na střechu pomocí držáku (sada víz výše)


Umiwo: Mobilní internet v obytném vozidle
Podobně jako Felice On Tours i oni se vzdali myšlenky na to vystačit jen s veřejnými Wi-Fi sítěmi. Zvolili kombinaci antény od Panorama, model LP a k tomu modem Huawei – podobný typ jako v zde v článku popisovaný Huawei E5577C. Anténu namontovali přes prostup střechou. Na obrázku je možné vidět i jejich Wi-Fi extender Alfa R36 – i ten je popsaný v článku na jejich blogu.



Reisefroh: Nejlepší tipy pro stabilní a levné internetové připojení po celém světě
Za základ si vzali malý router Huawei, a k tomu jednu malou vnitřní anténu a na doplnění ještě směrovou venkovní anténu, Ta ovšem není připevněna trvale, ale podle potřeby ji na střechu dají do ideální polohy. S touto sestavou neměli problém ani v zemích EU, ani na Balkáně a nově ani na Kavkaze.


Camp3: LTE a WiFi router v mobilním domě. Je? A jak na to!
kombinace staršího modelu Teltonika a externí antény, montáž do střechy. Zatím asi spokojenost.



Let’s Get Otter Here: 5G v mobilním domě – naše nastavení pro mobilní internet v obytném voze
Tito blogeři použili router Netgear Nighthawk M5 a k tomu anténu Panorama MAKO 5G. Získali ultrarychlou mobilní Wi-Fi v karavanu, o montáži je k dispozici i video. Anténu umístniili na držák od Maxview – nemuseli tedy nic provrtávat a řešit žebrování střechy dodávky, udělali jen průchod pro kabely do vozidla. Plné video je k vidění na youtube.








Kde si nechat zařízení namontovat?
Pokud si na montáž či výběr zařízení někdo netroufá – a není divu, v naprosté většině případů je nutno minimálně zhotovit prostup či prostupy střechou, řádně je utěsnit, upevnit anténu, dovést k místu instalace routeru jak kabely od antény, tak i napájení – je možné si nechat zařízení namontovat. Zatím jsem zjistil tyto firmy provádějící montáže:
Karavanypro.CZ
Pan Tomáš Brabec měl na toto téma přednášku na veletrhu v Brně, jeho firma montuje především zařízení Maxview a Kathrein. Sestava Maxview je dostupný skladem v bílé a šedé barvě. Pobočky firmy jsou v Praze a na Moravě, v Kojetíně.
PRAHA/ČECHY
F. V. Veselého (Prago Rent)
193 00 Praha 9 – Horní Počernice
Tomáš Brabec, +420 720 705 139
tomas@karavanypro.cz
MORAVA
náměstí Svobody 568
752 01 Kojetín
Zdeněk Brabec, +420 773 748 882
zdenek@karavanypro.cz






zdroj: KaravanyPro
MAT servis, s.r.o.
Tato zlínská firma montuje zařízení Maxview. Cena zařízení se dle kurzu pohybuje kolem 11.000 Kč, k tomu se ještě počítá samotná instalace závislá na konkrétním vozidle.
MAT servis, s.r.o.
Tečovice 368. Zlín
Tel. +420 604 235 201

Shodou okolností na podobné téma vznikl i podcast, kdo tedy dává přednost poslechu a nevadí mu určitá stručnost, byť na třiceti minutách, má příležitost tady:
Závěr
Pokud skutečně trváte na možnosti přijmu internetu i ve složitějších podmínkách, neexistuje levné řešení a je nutná především dobrá anténa. Tu získáte v setu Maxview a nebo samostatně, jako velmi dobré se jeví antény od Panorama v cenách v rozmezích €300-350. Kombinovanou anténu s WI-FI prvky volte v případě, že budete chtít přijímat i Wi-Fi.
Doporučená kombinace by pak měla splňovat tato základní kritéria:
- router s CAT 6 a vyšší , podpora 2×2 MiMo antén, CA
- router s Wi-FI v obou pásmech 2.4 a 5GHz
- router s funkcí Wi-FI as WAN (pokud se chceme připojovat i na WLAN sítě)
- anténa s podporou 2×2 MiMO a 2×2 WAN (pokud se chceme připojovat i na WLAN sítě), obojí s dostatečným ziskem
Vnitřní jednotka je spíše na osobních preferencích. Nejlevnější volbou je Mikrotek, nejdražší pak Teltonika či Netgear. Dle kombinace zařízení lze počítat s částkou od cca 11 do 25.000 Kč. Taková dražší kombinace by se mohla skládat z:
Teltonika RUT360, cca 5.300 Kč
Panorama LGM 5G, cca 7.100 Kč
Střešní držák, cca 1.300 Kč
Drobný materiál, lepidla, montáž: odhadem cca 2.000 Kč
Celková cena kolem 15.700 Kč
Teltonika RUT X14, cca 11.000 Kč
Panorama LGM 5G, cca 7.100 Kč
Střešní držák, cca 1.300 Kč
Drobný materiál, lepidla, montáž: odhadem cca 2.000 Kč
Celková cena kolem 22.000 Kč
- Teltonika RUT X14, cca 11.000 Kč
- Panorama LGM 5G, cca 7.100 Kč
- Střešní držák, cca 1.300 Kč
- Drobný materiál, lepidla, montáž: odhadem cca 2.000 Kč
- Celková cena kolem 22.000 Kč
Pokud chcete jen sdílet internet mezi více uživatelů, ve většině případů na to vystačí váš telefon s datovým tarifem. Kombinace základních routerů a základních antén po pravdě moc smysl nedává, taková zařízení přijde na minimální částku v rozmezí 4 až 7.000 Kč, například:
- Mikrotik wAP ac LTE6 kit, cca 3.500 Kč
- anténa JCE, cca 1.200 Kč
- Drobný materiál, lepidla, montáž: odhadem cca 2.000 Kč
- Celková cena cca 6.700 Kč
Při zvažování nabídek je třeba mít se na pozoru před některými rádoby značkovými výrobky, které za značnou cenu nabízí několik let zastaralé zařízení.
Zdroje
Obrázky i informace byly získány z mnoha cizích stránek. Odkazy na ně jsou uvedeny v příslušných částech. Pokud není u obrázku uveden zdroj, je většinou ze stránek výrobce.