Nortrip – France Passion na severu

Komentářů:

0

Co je to France Passion?

Ne zcela konvenční způsob cestování s obytným vozem, nabízející možnost blíže poznat vybranou zemi, se objevil začátkem devadesátých let minulého století ve Francii pod značkou France Passion. Původně se soustředila především na vinaře, ale tohle původní zaměření se brzy podstatně rozšířilo. Po zakoupení roční známky mají cestovatelé možnost strávit 24h u místních farmářů, vinařů a různých řemeslníků – výrobců sýrů, marmelád a dalších místních pochutin.

Podmínkou je mít zcela soběstačný vůz, neboť na většině míst nejsou k dispozici žádné přípojky a pak také ochota dodržovat základní pravidla slušného kempování. Očekává se, vlastně je to nutné, že se s hostitelem po příjezdu uvítáte a při odjezdu zase rozloučíte. Na oplátku získáte klidné a bezpečné místo na přenocování, poznáte nové lidi a jejich práci a budete mít možnosti si nějakou tu místní lahůdka i zakoupit (není podmínkou pobytu, s jedinou výjimkou Portugalska).

Za stání už nic neplatíte, jak je napsáno výše, stačí si koupit v té které zemi roční členství, nejčastěji tedy známku-nálepku na auto. Ta většinou platí od konce března jednoho roku do března roku následujícího, k tomu dostanete většinou tištěného průvodce, přístup k mobilní aplikaci či na webové stránky s detaily.

Koncept francouzské sítě France Passion se rozšířil v uplynulém roce 2021 do další země – a tou je Norsko. Zde se tento koncept uchytil pod značkou Nortrip. Tato služba si, podobně jako France Passion a obdoby v mnoha evropských zemích, dala za cíl spojit cestovatele v obytných automobilech s hostiteli, kteří mají co nabídnout a umožnit jim tak zažít autentické Norsko.  Hostitelé jsou pak vlastníci místních farem, farmářských prodejen, sýráren, minipivovarů, horských usedlostí a podobných zařízení.

Služba je provozována na adrese https://nortrip.no/

Použití Nortrip

Všechna parkoviště pro obytné vozy, která najdete v průvodci Nortrip, jsou vyhrazena pro členy Nortrip s platnou členskou kartou. Na těchto parkovištích pro obytné vozy můžete parkovat zdarma až 24 hodin. Služba má několik pravidla – viz kapitolka Zlatá pravidla níže.

Kolik to stojí?

Rekreanti s obytnými vozy mohou přes noc parkovat zdarma u všech hostitelů Nortrip (maximálně 24 hodin). Lze si koupit klasického knižního průvodce spolu s digitální aplikací a nebo jen digitální aplikaci. Nortrip průvodce 2022 je platný do 14.3.2023 včetně.

Cena je pak:

 • Nortrip Průvodce 2022 (včetně digitálního přístupu) – 399 norských korun, tj. cca 1.000 Kč.
 • Digitální Nortrip Průvodce 2022 – 349 norských korun , tj. cca 860 Kč

Obě verze si pak lze koupit online na stránkách služby: https://shop.nortrip.eu/

Digitální Nortrip Průvodce je aplikace, kterou lze stáhnout z Google Play nebo App Store:

Zlatá pravidla – Nortrip

 1. Zdravíme – jak při příjezdu, tak při odjezdu. Při příjezdu ukažte svou členskou kartu Nortrip. Pokud hostitele při odjezdu nezastihnete, většina lidí ocení „děkovačku“.
 2. Respektujte poskytnuté informace hostitelem  – pokud není místo označeno jako vhodné pro dlouhé nebo těžké obytné vozy, případně není uvedena v nabídce toaleta, voda či elektřina, tak nemá smysl se na to ptát. Nevolejte, abyste si rezervovali místo, pokud hostitel nechce, abyste volali.
 3. Respektujte čas příjezdu a období, kdy hostitel uvede, že místo není dostupné. Uvědomte si také, že mohou nastat situace, kdy hostitel nemusí být schopen přijímat hosty Nortrip.
 4. Doba parkování je max. 24 hodin.
 5. Psi by měli být vždy na vodítku, pokud není s hostitelem výslovně dohodnuto jinak. Někde nejsou psi vítáni. Nezapomeňte zkontrolovat hostitelské informace!
 6. Rezervace není možná  – služba funguje stylem kdo dřív přijde, ten parkuje.  Pokud hostitel chce, abyste zavolali před příjezdem, můžete zavolat nejdříve den předem a zeptat se na dostupnost. Nežádejte hostitele, aby za vás provedl rezervaci. Není to kemp.
 7. Neváhejte projevit zájem o produkty a služby hostitele. Je to skvělý způsob, jak vyjádřit vděčnost za bezplatný a bezpečný park pro obytné vozy. Samozřejmě neexistuje žádná nákupní povinnost.
 8. Před použitím zařízení hostitele (elektřina, voda, toaleta atd.) požádejte o povolení a ujasněte si jakoukoli dodatečnou platbu.
 9. Požádejte o povolení před vstupem do prostor pro zvířata či na krmení zvířat. Rozdělávání ohně, vytažení stoliček, stolů a dalšího kempingového vybavení včetně markýz konzultujre předem s hostitelem. Respektujte také soukromé části areálu hostitele.
 10. Zabraňte kontaminaci a nechte prostor čistý. To platí i pro zvukové znečištění (hluk). Nevysypávejte odpadky, pokud to není označeno na hostitelské stránce. Toaleta pro obytné vozy se nesmí vyprazdňovat na toaletě hostitele bez jeho svolení!

Závěr

Služba rozšiřuje možnosti poznávání Norska a jeho obyvatel. Jak již bylo zmíněno v úvodu, je to obdoba konceptu nabízeného dnes již v mnoha zemích Evropy. Seznam těchto ideově blízkých služeb lze najít v článku France Passion a podobné služby v Evropě, kde jsou i podrobnější informace o každé z nich.

Úvodní obrázek: https://nortrip.no/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: