Hubnoucí ledničky do vestaveb – další slim model na obzoru

Komentářů:

0

Aktualizace: 20.3.2022 – informace z výstavy ForCaravan

Kompresorové lednice jsou u vestaveb oblíbené. Zejména ty užší, do cca 420 mm šířky, které se výstižně označují jako slim. U vestaveb pak jejich malá šířka umožňuje snadné zabudování do nábytku a u některých modelů tvarování kopíruje křivky karoserie oblíbeného vestavbového základu, tedy aut na bázi Fiat Ducato. Většinu modelů lze umístit jak pod kuchyňskou linku, tak i do horní části pro snadnou dostupnost. Pokud je lednice pod kuchyňskou linkou, většinou se dnes situuje do oblasti vchodu.

Výška lednice vhodné pro podstavbu se pohybuje kolem 850-900 mm. Model pro toto použití dnes nabízí více výrobců, jedná se o tyto modely:

  • Dometic, řada 10.4 ve velikost 70 a 90 litrů
  • Thetford, řada T1090 a novější T2090

Novinka u Vitrifrigo

Nově se do řady výrobců zařadí i výrobce Vitrifrigo. Ten doposud nabízel jen velký 140 litrový model Slim150 (název úplně neodpovídá kapacitě). Na letošní výstavě Caravan Salon 2021 ale představil model Slim90.

Zatím jsou k dispozici jen kusé informace, lednice má zapadnout do vozu Ducato a mít:

  • 16l mrazící oddíl (největší v rámci této třídy) – ve skutečnosti je to 10l
  • mrazící oddíl s ***
  • noční režim (to je standard i u ostatních)
  • rychlé nachlazení (taktéž i u ostatních)
  • dvířka umožňující ventilaci při vypnuté lednici

Další technické parametry, cena ani dostupnost zatím není známa – zajímavá bude klimatická třída, neboť žádná lednice v této třídě (slim nízká) zatím není určena pro klimatickou třídu SN (od 10°C), což použití v dodávkách komplikuje.

Model Slim150 je za příplatek nabízen například ve vestavbách Clever. Zajímavostí jsou dvojité dveře. Spodní kryjí vytahovací box, do kterého lze umístit například láhve s pitím. Omezí se tak otevírání celé lednice i usnadní přístup k níže uloženým věcem – ale lednice jako taková na dvě části vevnitř rozdělená není. Vevnitř se nenachází žádná přepážka a do spodního šuplíku se lze dostat i po otevření horních dveří (pokud tomu nebrání polička)

Lednice na výstavě ForCaravan v ČR

Dovozcem těchto lednic na český trh je firma Mulač. V březnu 2022 model Vitrifrigo Slim 90 představila na veletrhu ForCaravan v Praze Letňanech.

Je tedy možné upřesnit technické parametry:

  • oddělený kompresor SECOP BD35R a chladivo R600a
  • klimatická třída T, 18-43 C
  • mražák o rozměrech cca 29 (h) * 29 (s) * 13 (v) cm, tj. objem cca 10 litru

Cena lednice je na eshopu Mulač poměrně přijatelných 23.680 Kč, horší je to s dostupností. V ČR jsou zatím jen dva kusy této lednice, jeden na zmíněné výstavě a druhý se aktuálně montuje do vestavby společnosti RV-Evolution.

V porovnání s nejbližší konkurencí tato lednice obrovskou výhodu v podobě odděleného kompresoru. ten je možné umístit na lépe větrané místo, které lze navíc dobře zvukově izolovat – řeší se tak jedna z největších bolestí podobných lednic, přehřívání a hluk kompresorové lednice.

Porovnání s konkurencí

Taktéž cena je více než konkurenceschopná – Dometic RC 10.4 90l má sice velmi efektní zavírání s možností otevírání na obě strany a efektně řešení vnitřní osvětlení, stojí ovšem zhruba 38.000 , tj. o 60% více. Umístnění kompresoru je zde problematické a nutí řadu uživatelů k úpravám, viz článek Lednice Dometic RC 10.4 – ztišení a odvětrání

Dalším podobným výrobkem je Thetford T2090, nabízena za cca 30.000 Kč, tj. o 25% dráže. Má trochu jinak řešeno chlazení zabudovaného kompresoru v porovnání s Dometic RC, bližší informace o spokojenosti uživatelů ale nemám k dispozici

Závěr

Pokud se ukáže lednice jako spolehlivá – a model Slim150 si uživatelé vesměs chválí – bude se jednat o absolutně nejlepší volbu do vestaveb. Oddělený kompresor je totiž přesně to, co doposud chybělo a co umožní tichý a efektivní chod lednice.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: