Kde lyžují v Rakousku místní…Goldeck

Komentářů:

1

Ve 12. století byl pro poutníky putující Rakouskem směrem na jih ze Salzburku přes průsmyk Katschberg kostel a hospic (Spittal) (hospic). A tak vznikl základ města Spittal an der Dra , které dnes čítá přes patnáct tisíc obyvatel. A na dním se tyčí dvoutisícovka Goldeck a na jejích svazích se pak rozkládá typicky domácké lyžařské středisko, ovšem s velmi sportovním duchem. Je využívané především místními ….. a Čechy. Mimo nás tam ještě přijel autobus se školní výpravou z Česka, takže ve středisku byla slyšet jen němčina a čeština.

Vrcholu, který je velkolepou vyhlídkou na půlku Korutan a skvěle je z něj vidět i dálnice A10, dominuje televizní vysílač. Navíc se z vrcholu do údolí vine nejdelší černá sjezdovka v Rakousku s délkou 8 km. Otevřena ovšem bývá jen v případě mimořádně příznivých sněhových podmínek, což se nám nestalo a sám si nejsem jist, jestli bych měl odvahu ji sjet.

Kde přenocovat

Bohužel velké parkoviště přímo u údolní stanice moderní kabinkové lanovky se na noc zavírá, na závoru. Místo na přenocování je nutné hledat jinde, nabízí se velké parkoviště u sportovního areálu přímo ve městě. Tam jsme přespávali v létě, viz článek Korutany horem dolem s obytným vozem.

Jenže tentokrát se na sportovištích konala nějaké akce a parkoviště bylo poměrně zaplněné a rušné. Vešli bychom se stále bez problému, ale moc klidu by tam nebylo. Přejeli jsme tedy na naše „záložní“ parkoviště u řeky a zde jsme byli sami a v klidu. Jen brzy z rána začali přijíždět pejskaři pro vyvenčení svých miláčků, ale nic dramatického.

Spát se tady dá v klidu a zrána pak přejet na parkoviště u lanovky. To je z cca půlky dne ve stínu, takže soláry tady mají omezen zisk

Lyžování

Areál je dobře rozvržen. Hned u konečné kabinky je prostor pro začínající lyžaře, respektive děti + je zde dětský park, pojízdný koberec a dvě krátké pomy. Svých 25 km sjezdovek využívá důkladně a pěkně po třetinách je rozděluje na modré (32%), červené (38%) a černé (30%). Nicméně do černých je započítán i 8km sjezd, takže jeho uzavřením se areál mění a červené a modré jsou zda takřka půl na půl a černý je jen sjezd z vrchu k vrcholové stanici kabinky. Ten lze objet po pohodové modré, takže méně zkušení lyžaři se zde žádného překvapení bát nemusí.

Pro opravdové lyžování se musí dojet po modré spojovačce k široké, pohodové, občas rozvětvené, a hlavně modré sjezdovce pod sedačkovou lanovkou Bärnbiss a nebo postoupit ještě o kus dál, na červené tratě pod o něco výše položenou sedačkou Gipfelbahn. Ta jezdí až téměř nahoru, k televiznímu vysílači. Všechny sjezdovky jsou zábavné a hlavně široké, se zajímavými hupy v terénu.

Jen tady není moc příležitostí se občerstvit, v provozu byla jediná hospůdka, či spíše bistro, ostatní chaty byly zavřené. Ale jejich terasy, byť zapadané, dávají možnost si alespoň v poklidu sednout – někteří se pak mylně domnívají, že je dotyčná hospůdka v provozu a marně hledají možnost si něco objednat (zdravím Boba a doufám, že nakonec to jediné otevřené místečko v nevelkém areálu našel…) Protože lyžování je tady skvělé, rychlé a na prázdné sjezdovky příjemně volné. A tak nezaškodí jednou za čas nechat nohám odpočinout. WC jsou u konečné kabinky, v případě potřeby je nutné se k ní po spojovací modré a nebo strmější černé vrátit, není to nijak velká zajížďka.

Za denní lyžování zde dospělý nechá €44, junior €34 a dítě €22. Ale areál je zahrnut do vícedenního korutanského skipasu.

Po lyžování

Kousek od místa nocování je aquapark s romantickým názvem Drautalperle. Jde si sem odskočit na relax po celodenním lyžovaní, stačí dvě hodiny. Vstupné je pak €7.80 pro dospělého, za juniora ve věku 15-17.99 se pak platí €4.60. Otevřeno je až do 21:00 a k dispozici jsou dva plavecké bazény, zážitkový bazén, tobogán a nějaké ty trysky

A na závěr mapka se všemi důležitými popisovanými body:

Více informací:

  1. Pěkně popsané. Díky.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: