Kde nocovat a kempovat ve Slovinsku?

Komentářů:

0

Tento článek jsem z velké části napsal už před několika měsíci, kdy jsem hledal nějakou slovinskou alternativu k službám typu France Passion nebo bezKempu. Podařilo se mi najít katalog Agrocamping, ovšem nepodařilo se mi získat odpověď od slovinského vydavatele, zda je stále aktuální. Mezitím vyšly i dva podcasty na Studio Karavan věnované Slovinsku a tak jako doplnění pro rychlý přehled všech možností publikuji i tento článek.

Legální kempování

Pro pobyt ve Slovinsku se nabízí tři možnosti, kde zůstat s karavanem přes noc:

  • Kempy – stránky Avtokampi
  • Karavanová stání
  • Farmy a restaurace

Kempy – Avtokampi

Kempy jsou rozesety po celé zemi. Úplný a aktuální seznam s cenami, vybavením, recenzemi a pokyny, s možností vyhledávání, je k prohlédnutí na slovinských stránkách Avtokampi https://www.avtokampi.si/en.

Kempy ve Slovinsku jsou zařazeny do kategorie od jedné do pěti hvězdiček – s počtem hvězdiček se zvyšuje kvalita a počet zařízení. Jsou  ale obecně čisté a bezpečné . Nabízejí asi všechno, co je na cestách potřeba – elektřinu, toalety a sprchy, teplá voda, kuchyň, tábořiště, wifi a podobně. Kempy jsou obvykle otevřeny od dubna do října , ale existují i ​​zimní kempy, které jsou otevřeny po celý rok.

Některé kempy jsou dražší a nabízejí ještě více – sportoviště, wellness centra, bazény, výlety, jacuzzi, organizované aktivity, půjčovny kol, adrenalin parky, kulinářské dílny atd. Obecně k cenám – kempy ve Slovinsku nejsou v turisticky atraktivních lokalitách levné a připravte se na útratu přes €60 za noc pro modelovou rodinu 2+2. Během rušných letních měsíců, zejména v červenci a srpnu, se doporučuje rezervace místa, zejména pokud se jedná o známé a vyhledávané kempy.

Jak ušetřit na kempech? Na zmíněných stránkách Avtokampi je možno zdarma získat slevovou kartu, slevy lze uplatnit nejen ve slovinských kempech, ale třeba i v chorvatských. Postup získání karty je popsán v článku Slevová karta do kempů zdarma – vhodná zejména pro směr Chorvatsko mimo sezónu

Karavanová stání – PZA

Pro majitele obytných vozů jsou karavanová stání levnější alternativou ke kempům. Slovinci mají vlastní zkratku pro tato místa, PZA (Postajališče za avtodome – Zastávka obytného auta), oblíbený je i anglický pojem Camper Stop. Seznam těchto karavanových stání lze nalézt na stránkách Camperstop.si, https://camperstop.si/, kde lze nalézt něco přes 160 míst a nebo na stránkách dříve zmíněného Avtokampi, viz https://www.avtokampi.si/campsites?accommodation=camper-stop, kde je jich uváděno o trochu méně, cca 120. Nicméně velká část míst směřuje na kempy.

Například u jezera Bled se nabízí stání pro obytné auto za cenu cca €15 – 25 na 24 hodin (parkoviště u nádraží a na Kajuhově cestě, viz zde). Kempování v místním kempu přijde mimo sezonu pro rodinu 2+2 na částku €42 až 63, v závislosti na sezóně.

Ale pozor, někdy se jedná skutečně jen o legální místo k přespání a není k dispozici žádný servis – tedy možnost vylít chemické WC či odpadní vodu a nebo naopak vodu načerpat či se připojit na elektřinu. Výhodou je, že jsou zpravidla dostupná celoročně, na rozdíl od kempů. Web Camperstop ale na svých stránkách nabízí informace o jednotlivých místech, včetně jejich vybavení. Informace si lze navíc stáhnout ve formatu PDF zde.

Kempování na farmách nebo u restaurací

Kromě tábořišť a kempových zastávek existuje také možnost legálně kempovat na farmách (zemědělských usedlostech) nebo u restaurací. Přidanou hodnotou tohoto způsobu kempování je zpravidla kontakt s místními obyvateli a nákup místních produktů. 

Více informací o těchto zastávkách můžete najít na různých webových stránkách:

  • Agrocamping  – seznam 88 míst u farem vhodných pro kempery, průvodce si můžete stáhnout i ve formátu PDF – jen se mi nepodařilo zjistit, na koklik je aktuální, první vydání je z roku 2014! Nicméně celá knížka je ke stažení zdarma.
  • Srdce Slovinska – portál s cca 15 nabídkami ubytování u restaurací

Divoké kempování ve Slovinsku

Wild camping neboli volné kempování je ve Slovinsku oficiálně zakázáno . To neznamená, že se to nedělá, ale přináší to určité riziko ve formě pokuty a vykázání z místa. Kempování pak ještě navíc upravují vyhlášky obcí, zejména v turistických oblastech a další předpisy – například pravidla Triglavského národního parku.

Když bych to zkrátil, v horách a na pobřeží bude problém, jinde až tak moc asi ne, neturistické oblasti podobné vyhlášky pochopitelně nemají, takže pokud si najdete nenápadné místo, asi se to obejde bez následků. Pokud jste ochotni riskovat a strávit noc mimo povolená místa, může to být odměněnou pokutou cca €80 a nebo dokonce €100 v Triglavském národním parku – na pokuty v této oblasti se ovšem připravte i při špatném parkování přes den!

Další informace

Trochu ušetřit lze ve Slovinsku se zážitkovými slevovými kartami, jejich přehled je v článku Slevové karty Slovinsko – 2021 – pro rok 2022 počítejte s navýšením cen o cca 5-8%.

Zmínky o Slovinsku lze nalézt na dalších webech českého internetu, následující výběr snad pomůže lépe se zorientovat v tom, co tato země nabízí:

Oficiální web s informacemi o Slovinsku v češtině je https://www.slovinsko.travel/, možnostem ubytování, do kterých je zahrnuto i kempování, karavanová stání a farmy je věnována stránka https://www.slovinsko.travel/ubytovani

Slovinsku jsou věnovány i tyto dva podcasty na Studio Karavan:

A ještě pár videi:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: