Bürstner a Ford – nová vestavba a dva modely Copa

Skupina Erwin Hymer navázala oficiálně začátkem roku úzkou spolupráci s Fordem, jak jsem již napsal v článku Hymer a Ford uzavřeli partnerství. A výrobce Bürstner, patříci do skupiny Erwin Hymer, představil v uplynulém týdnu novinky, které z této nové spolupráce vzešly. Jedná se o jednu vestavbu Lineo C590 a dvě kempovací dodávky řady Copa – C 500 4×4 a C 530

Bürstner Lineo C590

Tato vestavba přichází s naftovým motorem o výkonu 130 k s manuální převodovkou. Za příplatek bude dostupný i motor o výkonu 170 k nebo automatická převodovka. V porovnání s modely založenými na podvozku Fiat Ducato má podvozek Tranzitu rozvor 3 750 mm, manévrovatelnost by tedy měla být o něco lepší než u běžných vozů Ducato délek L3 (6m) a L4 (6.4m) s rozvorem 4 035 mm . Model Lineo je dodáváno v provedení Brava známém z jiných sérií: moderní nábytek a povrchy v mixu dřeva a světlé pískově šedé, na výběr jsou tři různá čalounění.

Půdorys novinky nevybočuje z řešení, na které jsme zvyklí z vestaveb založených na Ducato, vypadá, že vše je v podstatě řešeno klasicky. Je třeba si ale všímat detailů.

Podlaha

Výrobce využil poměrně velkou vnitřní základní výšku Fordu (208 cm) a podlahu udělal dvojitou. I tak se dostal na stále výbornou hodnotu čisté výšky interiéru – 199 cm dostačí i vyšší posádce. Dvojitá podlaha na jedná straně trochu ztěžuje nástup do auta zejména bočními dveřmi, ale usnadňuje rozvody instalací ()které navíc skvěle chrání před nízkými teplotami) a přináší pár dalších výhod:

 • lepší izolace pro zimní provoz
 • rovná podlaha v celém obytném prostoru, chybí zde pro Ducato tak typický schodek v přední části pro sezení
 • další dostupné úložné prostory, v oblasti vstupu a před vchodem do koupelny je tak takový menší sklípek pro uložení lahví, bot a podobně. Výška úložného prostoru by měla být cca 7 cm
 • prostor v zadní části pod podlahou lze vysunout a uložit tam například stolek nebo židličky

Kuchyň

Nabízí poměrně značnou úložnou plochu, pro vaření a umývání je zde klasická kombinace dvou plotýnkového plynového vařiče a dřezu. Kompresorová lednice o objemu 90 litrů, dle obrázků pravděpodobně Thethford, je umístěna u vchodu. Tady snad škoda, že není zakomponována lednice Dometic řady RC 10.4 oboustranné otevírání v tomto místě může přijít zejména v letních měsích vhod.

Na fotkách kuchyně je vidět i umístnění hlavních ovládacích prvků vozu, řídící panely jsou umístněné na boku horní kuchyňské skříňky, ovladače světel zase ve spodní části, pod dřezem a v v blízkosti postele. Což není až tak praktické, umístnění ovladačů nad posuvnými dveřmi a vypínačů v blízkosti vstupu bývá praktičtější.

Taktéž průhledná přepážka kryjící část okna u posuvných dveří působí trochu uměle a nepatřičně. Nicméně celkově je pracovní plocha dostatečná.

Koupelna

Nepřekvapí kazetové WC, umyvadlo a baterie se sprchou. Potěší i přítomnost okénka, i když to je poněkud neprakticky umístněné u umyvadla. Při sprchování bude asi nutný závěs. Dveře jsou dle obrázku zalamovací, nepřekáží tak při otevření v prostoru uličky. Část stěny koupelny směrem do uličky je využita jako úložná skříňka či šatna.

Lineo má nádrž pro 100 litrů čisté vody.

Sezení

V oblasti tzv. salónu se zdá, že zadní sedadla jsou celkově trochu skromnější a menší. Moc komfortu asi nenabídnou, i stole působí menším dojmem a zejména na šířku se nezdá, že by nabízel moc místa. Okno je trochu výše, než bývá zvykem u vestaveb založených na Ducato a poměrně dost zasahuje do sedadel. Potěší ale polohovatelné světlo v liště nad stolečkem. I když je jen jedno – ale vzhledem ke koncepci lišt lze snadno přidat světlo z prostoru zadní postele. Trochu zklamání přináší úložný prostor nad přední řadou sedadel, i když pro mnohé to může být docela vítaný kompromis mezi otevřenou kabinou a úložným prostorem. Každopádně se zde nabízí méně místa na odložení věcí než u klasického Ducata.

Postel

V zadní části vestavby je pak postel o rozměrech 190 * 145 cm, se spaním napříč. Zadní dveře mají být navíc vyhřívané, takže i zde by mělo být postaráno o komfort cestujících. Mimo skříněk na bocích potěší opět polohovatelná světla v liště. Ta umožní i snadnou instalaci například USB nabíječek Vytknout lze snad jen poměrně nízko položená okna.

Celkové shrnutí – výbava a cena

Standardní verze vozu Lineo C590 bude dodávaná s bílou karoserií, dále bude mít ABS a ESP, tempomat, stabilizátor proti bočnímu větru, systém Traction Plus, systém Start & Stop, 16“ ocelové ráfky, elektrická a vyhřívaná zrcátka, manuální klimatizace airbagy řidiče a spolujezdce.

Další barvy budou za příplatek ( včetně šedé barvy na zde prezentovaném vozidle), stejně jako automatická převodovka, motor o výkonu 170 k nebo Active Pack (16“ hliníkové ráfky, chromovaná ochranná lišta spoileru, exkluzivní grafika a čalounění). Cena prozatím není známa – u základu se zatím předběžně uvádí částku € 48 690. Uvedení na trh a dostupnost podrobnějších ceníků a technických údajů je plánováno na později, na září 2022.

V kostce:

 • základní vozidlo : Ford Transit 2.0 EcoBlue, 130 HP
 • délka : 5,98 m
 • max. celková hmotnost: 3,5 tuny
 • odhadovaná cena : od € 48 690

Kempovací dodávky Copa C

Bürstner představil řadu Copa C v roce 2020 a v roce 2022 bude nově k dostání verze C 500 4×4 s pohonem všech kol a také příplatkový půdorys s koupelnou, C530.

C 530

Kempovací dodávka přichází s koupelnou. Vývojáři využili otevírání stanové střechy směrem dozadu a výšku, která tak vznikne – spolu se základem daným modelem Ford Custom Long. V zadní části vozu je tedy jak kazetové WC, tak i skládací umyvadlo a zásuvná sprchová vanička. Při použití sprchy je nutné použít závěs, aby se zabránilo ostřiku vnitřku vozidla. Trochu nepohodlné, ale v nouzi určitě poslouží.

Do horní stanové postele o rozměrech 2.26 na 1.10 se lze dostat po žebříku v zadní části, na lůžko lze rozložit i přední lavici. U prostoru bočních dveří na straně spolujezdce potěší malý box, na kterém lze sedět, kuchyňka pak nabízí dvou plotýnkový sporák a dřez, na protější straně je i 47l kompresorová lednice a bojler na teplou vodu.  Copa 530 se standardně dodává se dvěma posuvnými dveřmi.

V kostce:

 • Celková délka/šířka/výška : 5,35 m/ 1,99 m/ 2,09 m
 • Světlá výška : 2,47m
 • Celková hmotnost : 3390 kg
 • Nádrž na odpadní a čerstvou vodu : cca 50 litrů
 • Spaní : 4 osoby
 • Vybavení : kazetové WC, umyvadlo, sprcha, dvou plotýnkový sporák, bojler, 47 l lednice
 • Odhadovaná cena: od € 55 000.

C 500 4×4

Tento kompaktního obytný vůz s pohonem všech kol vychází z Fordu Transit Custom, který lze na přání vybavit tzv. all-road paketem. Součástí tohoto paketu je maska ​​chladiče s off-roadovým vzhledem, ochrana proti podjetí a robustní pneumatiky. Systém 4×4 se automaticky zapojí, jakmile kola na přední nápravě proklouznou, s přenosem výkonu až 50 % na každou nápravu v závislosti na situaci, mělo by jej být možné zapnout také trvale. V základní nabídce bude motor o výkonu 130k, za příplatek pak 185k.

Střecha se u tohoto kratšího provedení otevírá obráceně než u delšího modelu C 530, tedy vpředu.

Co se týče ceny, francouzské zdroje uvádějí, že Copa 4×4 bude nabízena za € 64 810 při výkonu motoru 130 k, s volitelným paketem Allroad (+ € 3 520 ), oproti tomu německé weby uvádí cenu za základní vozidlo € 57 270. Stejně jako u vestavby, kompletní ceníky i datum dostupnosti budou teprve oznámeny.


Zdroje:

Obrázky a informace pochází hned z několika zdrojů – tam je také k nalezení více obrázků:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: