Norsko – vše o mýtu a možných úsporách pro karavanisty

Všechny informace jsem se snažil ověřit a popsat vše co nejpřesněji. Je ale možné, že něco je popsáno neúplně či dokonce chybně. Pokud máte lepší informace či jiné zkušenosti, uveďte je prosím do komentáře, článek bych pak aktualizoval.

aktualizace: 19.2.2023 s dánskými krabičkami může být problém a odkaz na nový katalog kempu, viz zde

V Norsku neexistují dálniční známky a ani klasický mýtný systém jak jej známe třeba z dálnic v Itálii či Francii. Tedy kdy při nájezdu na dálnici obdržíte lístek a při výjezdu zaplatíte. To ale neznamená, že je pohyb po silnicích v této skandinávské zemi zdarma. Mýto se vybírá na některých úsecích silnic, na mostech či se platí za průjezd tunelem, za vjezd do měst a podobně. Při jízdě je navíc nezřídka nutné, díky členitosti pobřeží, využít trajekty a i za ty se platí. Mýto a poplatky závisí nejen na hmotnosti vozidla, jeho rozměrech, ale občas i na jeho Euro normě, popřípadě na denní době, to tedy hlavně u poplatků za vjezd do měst. V případ trajektů jsou pak rozhodující především rozměry vozidla a nebo soupravy.

 1. Automatizovaný systém výběry
 2. Jak se platí mýto?
 3. Co je nejvýhodnější?
  1. Nedělat nic
   1. Výhody
   2. Nevýhody
  2. Registrace u EPASS24
   1. Výhody
   2. Nevýhody
  3. OBE – mýtná krabička
   1. Výhody
   2. Nevýhody
  4. BroBizz  – Dánsko
   1. Výhody
   2. Nevýhody
  5. Autopass – Norsko
   1. Výhody
   2. Nevýhody
  6. Avtale aneb dohody o dalších slevách k mýtným krabičkám
   1. BroPas
   2. Ferjekort / Fergekort
 4. Tipy
  1. Jak platit Norům
  2. Objednání aneb správné načasování
   1. Když objednat nestihnete – Norge.cz
    1. Zvládnou i trajekty a itineráře
  3. Plánování
  4. Bonus
 5. Zdroje

Automatizovaný systém výběry

Místní si na tento systém zvykli a během doby vnikl v Norsku systém, který výběr mýta zautomatizoval. Nemusíte tedy během jízdy zastavovat na mýtných branách či budkách a platit v hotovosti či kartou, vše se naopak děje automaticky a mýto nakonec nějakým způsobem následně zaplatíte. V zásadě všichni v Norsku musí platit nějaké mýtné a povinnost jej uhradit jde většinou za majitelem vozidla. Platí se například:

 • za projetí určitých silnic, existuje zde cca 200 mýtných stanic
 • za vjezd do ekologických zón měst (Oslo, Bergen, Trondheim a další)
 • za použití trajektů

Existují zde i soukromé cesty, označeny jsou „Bomvei“ nebo „Bomveg„ poplatek za jejich užití  se vybírá většinou v hotovosti a tento článek se jimi nebude nijak zvlášť zabývat. Na většině takových silnic je možnost zaplatit platební kartou a nebo v hotovosti, vyplatí se tedy mít u sebe drobné (detailnější popis je k nalezení zde)

Na zpoplatněných úsecích naleznete automatické mýtné brány. Ty zaznamenají váš průjezd a to buď  přes registrační značka vašeho vozidla nebo pomocí mýtné krabičky (oficiálně se používá zkratka OBE, On-Board Equipment, setkat se jde i s z názvy jako čip, transpordér, bizz či brikke) pokud je jí vozidlo vybaveno. Na tento systém přechází v uplynulých letech i trajekty, mizí tedy platba přímo na místě a místo toho jsou zde před vjezdem na palubu mýtné brány.

Jak se platí mýto?

Majitelé krabiček OBE obdrží jednou měsíčně vyúčtování a ti ostatní, zaznamenaní přes registrační značku svého vozidla, pak účet dostanou o několik týdnů až měsíců později poštou od společnosti EPASS24. Ta je oficiálně pověřenou společností pro výběr a nemusíte se bát, že by na vás zapomněla. Jakmile od ní ale obdržíte účet, je vhodné jej co nejdříve zaplatit a vyhnout se tak upomínkám, draze zpoplatněným.

Co je nejvýhodnější?

Zvažte, jaký režim placení při cestách obytným vozidlem v Norsku použít. Pro nahodilou krátkodobou cestu se asi nemusí dělat nic, ale pokud chcete alespoň něco ušetřit při toulkách touto zemí, je dobré se buď k placení mýtného zaregistrovat u služby EPASS24 a nebo ještě lépe, získat mýtnou krabičku. A to zejména v případě, že plánujete delší cestu do Norska, chcete toho hodně vidět a nebo se budete do Norska vracet opakovaně. A pokud chcete šetřit ještě více a budete často využívat trajekty, vyplatí se uzavřít i nějakou slevovou dohodu, avtale. Výčet možností od nejméně do nejvíce výhodné pak vypadá takto, jednotlivé volby budou následně detailně popsány:

 • nedělat nic
 • registrovat se u EPASS24
 • získat mýtnou krabičku
 • uzavřít slevovou dohodu

Nedělat nic

Pokud pojedete do Norska, nemusíte dělat vůbec nic. Mýtnými branami normálně projedete. Po nějaké době obdrží majitel vozidla poštou fakturu od služby EPASS24 i s termínem úhrady. Pokud ji nezaplatí, následují další, tentokrát ovšem i s poplatkem za upomínky.

Pozor ale zejména u půjčených obytných aut, které nevyužívají mýtné krabičky. Účet obdrží půjčovna a poplatky vám následně přeúčtuje, často i s přirážkou.

Výhody

 • nic neřešíte
 • není nutná žádná registrace
 • části cestovatelů nikdy žádná faktura nedorazila, výběr tak není 100%. Spoléhat na to ovšem nejde.

Nevýhody

 • vždy platíte nejvyšší možnou sazbu mýtného pro daný typ vozu
 • vždy platíte nejvyšší poplatek za vjezd do měst
 • nemůžete získat slevu na trajekty

Co je EPASS24?

Švédská společnost Park Trade Europe AB je se svou službou EPASS24 od června 2021 v Norsku jediným pověřeným výběrčím mýtného a pokut od zahraničních majitelů vozidel. Pokud do Norska zamíříte se svým vozidlem a nevyřešíte si úhradu mýtného jinak, tak od této společnosti následně obdržíte poštou dopis s fakturou, kterou je nutné v předepsané době uhradit.


Registrace u EPASS24

U služby EPASS24 se můžete registrovat a zřídit si zákaznický účet spolu s údaji jak o vašem vozidel, tak i o vaši platební kartě. Tím si zajistíte správné účtování poplatku za vjezd do měst a také máte jistotu, že dlužná částka za mýto bude včas uhrazena. Odpadá riziko, že dopis s účtem nedostanete či zapomenete zaplatit.

Registrace je výhodná i u půjčených obytných aut, které nevyužívají mýtné krabičky. Vše zaplatíte vy – jen nezapomeňte zaregistrované vozidlo následně ze systému i odregistrovat, jinak budete hradit mýtné i za dalšího nájemce v řadě. Komplikaci taky představuje fakt, že pro doložení emisní normy vozidla musíte nahrát do systému i sken jeho TP. Je tedy dobré domluvit se dopředu s vybranou půjčovnou.

Výhody

 • nestaráte se o placení
 • menší poplatek za vjezd do měst, zohledňující emisní normu vozidla (nutno doložit)
 • dostupné informace o průjezdech mýtnými stanicemi (datum, čas, fotky atd.)
 • majitel vozidla neobdrží fakturu

Nevýhody

 • beze slev – vždy účtováno celé mýtné
 • nemůžete získat slevu na trajekty


OBE – mýtná krabička

OBE (On-Board Equipment) je elektronické záznamové zařízení, které poskytuje smluvní poskytovatel k zaznamenávání vašich jízd na zpoplatněných úsecích. V textu tohoto článku používám buď pojem mýtná krabička a nebo zkratku OBE, ale toto zařízení je známé pod dalšími názvy a lze se tak setkat s pojmy Brikke, Chip, Bizz nebo jen transpondér. Vždy se tím ale myslí jedno a to samé zařízení, které je přes související zákaznický účet propojeno s fyzickou (soukromá osoba) nebo právnickou (firemní) osobou a s vozidlem přes jeho RZ – tu lze kdykoliv změnit. Pokud je ve vozidle při průjezdu automatickou mýtnou branou naistalována mýtná krabička, hradí se mýtné podle smlouvy uzavřené s poskytovatelem. A prakticky vždy je se slevou a ušetřit lze při cestách Norskem (a do Norska) až třímístné částky (v eurech), zejména pokud budete používat trajekty.

Máte-li obytný vůz s přípustnou celkovou hmotností vyšší než 3.5 tuny, rozhodně si mýtnou krabičku objednejte. Vyhnete se tak zbytečné platbě vyššího mýtného, v Norsku je i těžký obytný automobil účtován po registraci jako běžné aut. V případě registrace přes BroBiz e nutné zaslat e-mailem kopii nebo obrázek technického průkazu vozidla na kundenservice@brobizz.com. Teprve poté bude v budoucnu účtována správná sazba mýtného a poplatků za vjezd do měst.

Pokud si chcete obytný vůz půjčit a ten doposud nemá mýtnou krabičku pro Norsko, tak se i tak zaregistrujte u jednoho z poskytovatelů a získejte mýtnou krabičku na registrační značku svého běžného osobního auta. Před odjezdem pak změňte registrační značku na tu z půjčeného vozu. A před vrácením vše opět změňte zpět – jinak budete platit mýto i za dalšího nájemce!

Pro získání záznamového zařízení (OBE) musíte provést zpravidla tyto kroky, bez ohledu na výběr poskytovatele:

 1. zaregistrovat se u některého z poskytovatelů (viz seznam)
 2. zřídit si zákaznický účet a tím i uzavřít smlouvu
 3. uhradit poplatek či zálohu (dle poskytovatele, viz dále)
 4. poté je vám zaslána mýtná krabička, kterou naistalujete do vozidla dle pokynů (počítejte s 2-4 týdny na dodání)
 5. můžete uzavřít dodatečné dohody a získat další slevy – slevu na trajekty Ferjekort / Fergekort uzavřete nejpozději 6 týdnů před cestou!

Mýtné krabičky lze získat od těchto poskytovatelů v Dánsku a Norsku:

Bez ohledu na poskytovatele poskytne kterákoliv vybraná mýtná krabička následující výhody a nevýhody:

Výhody

 • sleva 20% z norského mýtného
 • poplatek za vjezd do měst zohledňuje emisní třídu vozidla
 • dostupné informace o průjezdech mýtnými stanicemi (datum, čas, fotky atd.)
 • možnost získat slevu na Øresundský most (Dohoda BroPas)
 • možnost získat slevu na norské trajekty
  (dohoda Ferjekort / Fergekort)
 • obytná auta s hmotností nad 3.5t účtována jako osobní auta

Nevýhody

 • nutná registrace a uhrazení zálohy nebo poplatku

Hlavním rozdíly mezi norskými a dánskými poskytovateli je v poplatcích a způsobech placení. Dánský poskytovatel chce jednorázový nevratný poplatek za mýtnou krabičku a umožní placení vzniklých dluhů platební kartou, norští poskytovatelé chtějí jen vratnou zálohu, ale zase platba dlužného mýta je možná jen bankovním převodem.

Další rozdíly jsou prakticky minimální a na občasného cestovatele s obytným vozem na sever Evropy velký dopad nemají – Dánové umí například automaticky odečíst základní slevy za přejezd mostů v případě, že máte krabičku od Norů, musíte si o slevu předem požádat (je to ale stejné, jako kdybyste žádnou krabičku neměli – slevy lze získat i bez krabiček, jen registrací registrační známky předem)

BroBizz  – Dánsko

aktualizace 2023: pozor, s dánskými krabičkami může být problém, viz zde

Výhodou tohoto poskytovatele mýtné krabičky pro Skandinávii je uživatelská přívětivost jak webových stránek, tak i mobilní aplikace a dále pak možnost jednoduché úhrady částek platební kartou.

Zásadní nevýhodou je pak jednorázový poplatek za zaslání mýtné krabičky a snad i poplatek €6 pro získání slev na trajekty, ale to nemám ověřeno. Krabička se hodí zejména pokud do Norska cestujete přes Dánsko, zde zajistí automatické slevy za přejezd dvou zpoplatněných mostů. Na tyto slevy lze ale dosáhnout i bez této krabičky, obvykle se stačí jen registrovat přes registrační značku vašeho auta na stránkách daného mostu. Přehled možné výše slev naleznete v části věnované Dánsku v tomto článku a nebo níže, v části věnované slevovým dohodám.

Výše uvedený seznam výhod a nevýhod pro mýtné krabičky lze pro BroBizz doplnit o tyto body:

Výhody

 • viz seznam výhod obecně pro mýtnou krabičku výše, plus:
 • platby platební kartou, vyhnete se bankovním převodům
 • automatická sleva 8% při přejezdu mostu  Øresund
 • automatická sleva 22% při přejezdu mostu Storebælt
 • slevy na některé trajekty v Dánsku a na Scandlines (Rødby-Puttgarden a Gedser-Rostock)
 • možné hradit na vybraných místech v Dánsku parkovací poplatky a další služby
 • lze rozšířit na Easy Go+ – pro obytný auta nad 3.5t slouží pak stejná krabička i pro výběr mýta v Rakousku
 • přehledné stránky a aplikace

Nevýhody

 • řešení stížnosti/nesrovnalostí při vyúčtování cest v Norsku zdlouhavé (reklamujete v Dánsku, Dánové to řeší s Nory)
 • za zaslání mýtné krabičky nevratný poplatek 200 DKK (cca 660 Kč)
 • roční poplatek €6 za sjednání dohody Ferjekort / Fergekort (trajekty v Norsku) – pak snad i 10% sleva na vybrané norské trajekty (neověřeno)

Autopass – Norsko

Chcete-li získat mýtnou krabičku  AutoPass (norský státní systém), musíte uzavřít smlouvu s jednou ze tří norských mýtných společností a zřídit si u ní zákaznický účet – lze to přes jejich webové stránky z pohodlí domova. Pro české karavanisty je téměř jedno jakou společnost zvolí, Obecně je doporučována pro registraci společnost FLYT , Výhodou norských společností je bezplatné poskytnutí mýtné krabičky, skládá se jen vratná záloha 200 norských korun. Ta bude vrácen po zrušení smlouvy.  Pokud již mýtnou krabičku nepotřebujete, jednoduše pošlete e-mail oznamující tuto skutečnost v angličtině (zde v případě potřeby pomůže překladač Google) se svými bankovními údaji (IBAN a BIC / SWIFT) na kontaktní adresu vámi vybrané společnosti. Po cca 4 – 6 týdnech vám bude na váš účet převedena záloha 200 NOK. Od roku 2021 většina společností netrvá na vrácení krabičky.

Výše uvedený seznam výhod a nevýhod pro mýtné krabičky lze pro krabičku Autopass doplnit o tyto body:

Výhody

 • viz seznam výhod obecně pro mýtnou krabičku výše, plus:
 • reklamace vyúčtování norského mýtného relativně snadné
 • mýtná krabička zdarma, skládá se jen vratná záloho 200 NKK (cca 510 Kč)
 • sleva 10% na norské trajekty

Nevýhody

 • platba zpravidla jen bankovními převody, není možné hradit kartou
 • stránky méně přehledné
 • pro slevu 8% a 22% za mosty v Dánsku nutno žádat zvlášť

Avtale aneb dohody o dalších slevách k mýtným krabičkám

Pro návštěvníky Norska mají význam prakticky jen dvě Dohody, a to dodatková smlouva BroPas (Dánsko – most Øresund) a dodatková Ferjekort / Fergekort (trajekty v Norsku ) . Nevýhodou těchto dodatkových smluv je nutnost zaplatit dopředu buď poplatek (BroPas) a nebo složit poměrně vysokou zálohu (Ferjekort / Fergekort).

BroPas

S dodatkovou smlouvou BroPas získáte poměrně vysokou slevu na poměrně drahé mýtné na mostě Øresund. Ta se vyplatí, pokud se chcete do Norska či Švédska dostat bez použití trajektu pozemní cestou přes Dánsko. Poplatek za přejezd mostu je poměrně vysoký, pohybuje se mezi 400-800 dánskými korunami (DKK), tj. 1300 – 2600 Kč. Pokud ke své mýtné krabičce uzavřete smlouvu BroPas, budete mít cenu výhodnější a zaplatíte často méně než polovinu mýtného. Roční poplatek za tuto smlouvu je 325 DKK – počet využití během tohoto roku není omezen.

Za obytné auto do 6m délky byste normálně platili 400 DKK, s BroPas je účtováno 175 DKK

 • jeden přejezd: 325 + 175 =500 DKK, proděláte 100 DKK
 • dva přejezdy: 325 + 350 = 675 DKK, ušetříte 125 DKK (cca 410 Kč)

Za soupravu do 15m a obytné auto s délkou mezi 6-10m byste normálně platili 800 DKK, s BroPas je účtováno jen 350 DKK. Tedy už jen jeden jediný přejezd se smlouvou BroPas je podstatně levnější než bez ní:

 • jeden přejezd: 325 + 350 = 675 DKK, šetříte 125 DKK (cca 410 Kč)
 • dva přejezdy: 325 + 700 = 1.015 DKK, ušetříte 585 DKK (cca 1920 Kč)

A za soupravu nad 15m a obytné auto nad 10m délky byste normálně platili 1.515 DKK. S BroPas je účtováno jen 662,50 DKK za jeden přejezd:

 • jeden přejezd: 325 + 662,50 = 687,50 DKK, šetříte 527,50 DKK (cca 1.730 Kč)
 • dva přejezdy: 325 + 700 = 1650 DKK, ušetříte 1.380 DKK (cca 4.500 Kč)

Ferjekort / Fergekort

Dalším a velmi důležitým způsobem, jak ušetřit, je použití slevové karty na norské vnitrostátní trajekty. Seznam zúčastněných trajektových společností naleznete zde.  Za tímto účelem musí být předem uzavřena smlouva nebo zřízen odpovídající zákaznický účet a provedena registrace pro získání slevy až 50 % na přejezdy. Dva používané názvy Ferjekort a Fergekort znamenají v principu totéž, jen se jedná o slova ze dvou norských jazykových variant Nynorsk a Bokmål.

Karta Ferjekort funguje jako předplacená karta, která musí být „nabita“ následujícími částkami, než vám bude zaslána a můžete získat odpovídající slevy. Samotná karta aktuálně stojí jednorázový poplatek 50 norských korun (NOK), tedy necelých 130 Kč. Význam karty postupně slábne, kvůli koroně a souvisejícím opatření přešla většina trajektových spojů na automatické odbavení. Přednabití je ale nutné pro získání zmíněné 50% slevy. Třídy a výše zálohových plateb od 1.1.2020 :

 • Třída 1 (vozidla do 8 metrů na délku) 3 700 NOK odpovídá asi 9.500 Kč
 • Třída 2 (vozidla od 8,01 do 17,50 metru na délku) 14 800 NOK odpovídá přibližně cca 38.000 Kč
 • Třída 3 (vozidla delší než 17,51 metru) 28 000 NOK odpovídá přibližně 72.000 Kč

Jakmile se zůstatek sníží na pouhých 25 %, budete muset svůj účet dobít, abyste mohli nadále získat cca 50% slevu z ceny trajektu.

Zrušení: pokud již slevu Ferjekort / Fergekort nepotřebujete, jednoduše pošlete e-mail oznamující tuto skutečnost v angličtině (zde v případě potřeby pomůže překladač Google) s vašimi bankovními údaji (IBAN a BIC / SWIFT) na e-mailovou adresu: post@autopassferje.no. Přibližně po 4 – 6 týdnech vám bude zbývající, nevyužitý kredit, převeden zpět na váš účet.

V případě obytných vozidel jsou doplňky (např. nosiče na kol) vždy zahrnuty do celkové délky a podle toho vyberte odpovídajíc třídu. Pokud máte soupravu a tažné vozidlo je do 3.5t a kratší než 6 metrů, vždy se zaregistrujete do třídy 1 a zaplatíte tedy pouze odpovídající zálohu z přehledu uvedeného výše (3 700 NOK, 9.500 Kč). Poplatky za trajekt se pak účtuji dle skutečné délky soupravy a započte se i sleva:

 • celková délka soupravy do 6 metrů: základní tarif
 • celková délka soupravy 6 – 10 metrů: dvojnásobek základní tarifu
 • celková délka soupravy nad 10,01 metru: trojnásobek základního tarifu

Pokud je ale tažné vozidlo delší než 6 metrů nebo má vyšší povolenou celkovou hmotnost než 3501 kilogramů, musíte při registraci zvolit třídu pro délku odpovídající délce celé soupravy!

Pozor, nespleťte si dohodu Ferjekort / Fergekor se službou Ferry Pay. Ta nenabízí žádné slevy, pouze je tak možné platit za trajekty pohodlně a automaticky pomocí uložené platební karty.

Tipy

Jak platit Norům

Při použití dánské mýtné krabičky lze platit poměrně jednoduše platební kartou. V případě norských poskytovatelů i slevové dohody Ferjekort / Fergekort je zpravidla nutné uhradit požadované částky bankovním převodem. Je dobré se vyhnout klasickému a drahému zahraničnímu převodu a využít levnější evropskou platbu (SEPA platba nebo Europlatba bývají zdarma). Radí se toto: použijte online převodník měn pro zjištění aktuálního kurzu NOK – EURO a poté zašlete vypočtenou částku v eurech (s malým zaokrouhlením nahoru kvůli denním výkyvům a přepočtům) pomocí IBAN. Norové si pak připíší převedenou částku v NOK ​​a váš účet bude aktivován.

Objednání aneb správné načasování

Fyzické doručení mýtné krabičky může trvat 2 až 4 týdny. Její číslo potřebujete pro registraci do dohod o slevách. Zpravidla se ale tento údaj objeví na vašem zákaznickém účtu do týdne od připsání platby (zálohy) na účet poskytovatele (může také trvat týden) a můžete jej tedy použít i bez toho, že byste měli v rukou krabičku fyzicky. Pro slevu na trajekty Ferjekort / Fergekort je důležité i připsání částky na jejich účet, opět to může trvat a to až 6 týdnů. Z toho plyne, že byste o krabičku měli zažádat cca nejpozději měsíc před cestou, v případě záměru využít i slev na trajekty pak dva měsíce před cestou.

Mýtná krabička ani účet u poskytovatele nejsou nijak časově omezeny, mýtná krabička má životnost odpovídající životnosti baterie, tj.. 5 až 7 let. Pak je potřeba získat novou.

Když objednat nestihnete – Norge.cz

Krabičku si lze pronajmout na stránkách norge.cz (detaily na https://norge.cz/jak-do-norska/autopass-automaticke-myto-v-norsku, lépe je přímo napsat na michal@norge.cz nebo zavolat +420 776 004 659 ). U Autopass Ferje mají zřízen business účet sice s ne tak dobrými podmínkami, jako kdyby si to zřídil každý sám pro sebe, ale zase může s krabičkami a kartičkami na trajekty hýbat z auta na auto a tedy i pronajímat.

Účtují poplatek za aktivaci krabičky a kartičky do systému (250 Kč + DPH) + nájemné za krabičku 45 Kč na den cesty, případně 750 Kč + DPH při měsíčním pronájmu. Jako zálohu vybírají 9.500 Kč. Služba vás tak přijde při více jak dvoutýdenní cestě minimálně na 1.210 Kč s daní.
Ve vyúčtování pak odečtou skutečně projeté mýto (sleva cca 10% oproti variantě bez registrace nebo bez krabičky) a z plné ceny místních trajektů garantují slevu 33%. 

Zvládnou i trajekty a itineráře

Pronájem krabičky je jen doplňková služba, zajišťují hlavně trajekty či pomohou sestavit plán cesty. Mají smluvní partnerství se všemi severskými lodními společnostmi, zajišťují plavby i do Anglie, Irska, na Island, Pobaltí a nově se chystají rozšířit i na prodej Středomoří (Korsika, Sardinie, Sicílie, Tunis) 🙂  

Plánování

Na této adrese naleznete stránky norského úřadu, které nabízí přehlednou mapu se zobrazením mýtnic i trajektů, případně i nástroje po plánování trasy a výpočet poplatků:

https://www.vegvesen.no/trafikk

Bonus

Aktuální seznam norských kempů pro rok 2022 si můžete stáhnout ze stránek https://camping.no/ ve formátu pdf: zde (29MB). Tohoto průvodce si lze objednat za 115 norských korun v tištěné podobě.
Na více jak dvou stech stránkách najdete velmi podrobné informace v angličtině i němčině o většině norských kempů, včetně jejich provozní doby, polohy a vybavení.

aktualizace 2023: vyšel nový katalog pro rok 2023, viz zde

Zdroje

Pro napsání tohoto článku byly vedle oficiálních webů poskytovatelů využity informace z následujících článků:

Úvodní foto: Photo by Polina Kuzovkova on Unsplash

 1. ted jsem se zarigistrovala v trajektovem systemu. 1 trida je do 8. metru (ve clanku je uvedeno do 6.)

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Děkuji za komentář, ale v článku je to podle mne správně – obytné auto do 8 metrů, u souprava pak pro tažné auto limit do 6m (délka jen tažného automobilu). Detailně i s příklady je to popsáno například https://autopassferje.no/kundeservice/?lang=en.

   To se mi líbí

 2. Prosím, ako zaplatím vratnú zálohu 200 NOK spoločnosti FLYT za krabičku? Už som zaregistrovaný, dohoda je aktívna, mám balance -200NOK a nikde nie je uvedený spôsob platby. Ďakujem.

  To se mi líbí

  1. za par tudnu se faktura objevila na webovych strankach, krabicku ale nam odeslali jeste pred tim nez jsme ji zaplatili

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: