Nebojte se zbytečně obytných vozů nad 3.5t

Řešením problémů s doložností může být pořízení obytného vozidla s hmotností nad 3.5t. Doložnost takových vozů bývá často přes 1000 kg a prakticky se pak nemusíte bát pokut za nadváhu. Taková vozidla tvoří zhruba 6- 7% všech nově registrovaných obytných aut, jinými slovy, každé patnácté nové auto je takzvaný těžkotonážník. To není moc, navíc tato auto si pořizují například chovatelé závodních koní, kterým usnadňuje přesun mezi dostihy i pobyt na místě, tedy nikoliv typičtí karavanisté.

Řidičský průkaz

Strašákem bývá nutnost pořídit si řidičský průkaz skupiny minimálně C1 – zde počítejte s cenou kurzu kolem 16-20.000 Kč. Získáte tak možnost řídit motorová vozidla, s výjimkou traktorů, o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3,5 tuny a nepřevyšující 7,5 tuny, s maximálně osmi místy k sezení mimo místa řidiče. K vozidlu může být připojeno přípojné vozidlo o nejvyšší povolené hmotnosti do 750 kg. Lze jej udělit jen držiteli oprávnění skupiny B. Podle české úpravy byste také měli absolvovat pravidelné lékařské prohlídky v intervalu rok až dva (dle věku), v praxi ale tato povinnost nebývá vymáhána.

Dopravní předpisy

Odrazují také jiné dopravní předpisy, zejména nižší rychlosti a poplatky za mýto. Nicméně v reálu se není čeho bát – je pravda, že dovolené rychlostní limity pro vozidla 3.5-7,5t jsou nižší než pro osobní auta, ale v reálu i obytná auto do 3,5t jezdí často výrazně pomaleji než například u nás dovolených 130 km/h. A to zejména kvůli spotřebě a z části i kvůli vnitřnímu hluku. Typická rychlost se pak pohybuje kolem 90-110 km/h dle řidiče a to už není o tolik více jak zákonný limit pro těžší obytná auta (u nás 80 km/h, v reálu se jezdí 90 km/h).

Další dopravní omezení jsou bezvýznamná, pozor je nutno dávat jen v sousedním Německu, kde se pro těžší obytné vozy uplatňují pravidla pro nákladní auta, viz níže přiložená tabulka.

Ve Francii jsou pak povinné speciální nálepky varující před mrtvým úhlem.

Mýto a poplatky

Co se týče poplatků za mýto, v mnoha zemích se platí podle jiných kritérii než hmotnosti a náklady jsou stejné jako pro obytná auta do 3.5t. V Maďarsku a na Slovensku stačí jen dálniční známka, i když v případě Maďarska je nutná známka D2 (pro obytné auto nad 3.5t). U nás, v sousedním Polsku i Rakousku, se platí mýtné. Nepříjemná je pouze nutnost obstarat si mýtnou krabičku, náklady na mýto jsou pak u nás nižší než za dálniční známku. Ani polská výše mýtného není problém, na vybraných silnicích a dálnicích počítejte s částkou kolem jedné koruny za kilometr.

Skutečným cenovým strašákem je pak Rakousko a jeho zpoplatněné dálnice. Přejezd Rakouska z České republiky přijde na cca 80 – 100 eur (jedna cesta!, tedy nikoliv zpáteční). Paradoxně, zejména Rakousko a jeho občasné vážení obytných vozů spolu s výši případných pokut za přetížení bývají pro některé karavanisty jedním z důvodů pro pořízení těžšího obytného vozidla. Rakousko navíc odolává zavedení jiné sazby mýtného pro obytná auta či těžší nákladní dodávky.

O zkušenostech a poplatcích v některých zemích se lze více dočíst v článku Těžkotonážníci na evropských dálnicích na webu Golf4Camper.

Přehled

Stručný přehled základních omezení a pravidel pro obytná auta s hmotností v rozmezí 3.5t – 7.5t pokládá tato tabulka. Zeleně jsou označeny sousední země, červeně pak výrazná odchylka v případě poplatku za použití dálnic či vybraných silnice. Jak je vidět, nejsou ta omezení moc výrazná:

Závěr

Vozidlo nad 3.5t může být zajímavou alternativou k běžnému obytnému autu do 3.5t. Nicméně vyžadují věnovat více pozornost silničním pravidlům v každé zemi, je nutné si obstarat řidičský průkaz minimálně skupiny C1 a i provozní náklady jako mýto i pojistky budou vyšší, i když ne podstatně. Ale je možné, že vám všechny tyto nepříjemnosti za větší doložnost stojí. Je nutné se také smířit s tím, že v případě prodeje se bude vozidlo asi prodávat obtížněji, neboť okruh zájemců je omezen.

Je možné, že v budoucnu dojde k zvýšení hmotnostního limitu pro řidičský průkaz skupiny B na 4250 či 4500 kg (podrobnosti zde) – nicméně dopravních předpisů by se tato změna asi ihned nedotkla a tak by uvedená omezení (rychlosti, předjíždění) zůstala v platnosti i po této změně.

Zdroje

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: