10, 20, 30 u Michelina – aneb tip na výlet k sopkám

Pokud se vydáte do kaňonů jižní Francie, jak byly popsány v článku Kaňony, pustá náhorní plošina a kamenné město kousek od nejvyššího mostu Evropy, je možné, že využijete i bezplatné dálnice A75. Ta prochází na svém začátku kolem města Clermont-Ferrand. To byste neměli určitě vynechat, stojí za krátkou návštěvu a jeho okolí i za den či dva pobytu. V jeho okolí lze nalézt necelou sopku bývalých sopek.

V blízkém okolí je tak trojice turistických zajímavostí, které tento rok, tedy 2022, slaví pěkná kulatá výročí – jedno již třicet let, další dvacet a poslední deset let od vzniku:

  • 30 let – sopka Lemptégy
  • 20 let – park Vulcania
  • 10 let – zubačka na Puy-de-Dôme

Clermont-Ferrand

Toto nepříliš známé město víceméně uprostřed Francie je s automobilismem velmi úzce spjato – a tím i s obytnými auty.

V roce 1888 založili bratří Michelinové společnost Compagnie Générale des Établissements Michelin, neboli Michelin Tyre Company. Učinili tak ve Francii a právě ve městě Clermont-Ferrand. Ačkoliv za vznikem společnosti stála do jisté míry obliba cyklistiky, společnost brzy představila i pneumatiky pro auta. Demontovatelné. A již sedm let po založení se auto vybavené těmito pneumatikami zúčastnilo závodu Paříz – Bordeaux. To pevně zakotvilo společnost v oblasti automobilů a následně vedlo i ke vzniku slavného turistického průvodce Michelin. Ten spatřil světlo svět v roce 1900, v době, kdy ve Francii jezdilo pouhé tři tisícovky aut.

Moderní historie města je s firmou Michelin pevně spojena, i když dnes zde sídlí jen vedení firmy. Část bývalé továrny byla přebudována na muzeum s názvem Dobrodružství Michelin. Ale historie je mnohem starší, město bylo založené Římany, také zde stojí socha Vercingetorixe – krále Galů a dílo Bartholdiho a za prohlídku stojí centrum města, jeho živé ulice a náměstí. Románská bazilika Notre-Dame du Port, je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, za prohlédnutí stojí i katedrála Notre Dame de l’Assomption postavená z černého sopečného kamene

Kde zaparkovat s obytným vozem? Je to město a tak jsou parkovací možnosti pro obytný vůz omezené a víceméně všechny placené. Nějaké tipy dává známá služba Park4Night, ale všechny jsou skutečně vhodné jen pro krátkodobé parkování přes den.

Vstupné do muzea Michelin stojí pro dospělé/dítě €11/€7, k dostání je i rodinná vstupenka 2+2 za €29

30 let Lemptégy

Původní lom pro těžbu sopečné strusky byl v roce 1992 transformovalo na popud rodiny Montelových (vlastník lokality od roku 1972), do muzejně-zábavního parku. Ten navštívilo od otevření již více jak 2,5 milionu návštěvníků. Těm se prostřednictvím malého muzea , 4D filmu, kvalitních animací i exkurze do lomu se odhaluje historie tohoto 30 000 let starého místa. Obrovský kráter lze navštívit pěšky s průvodcem a nebo malým vláčkem. Poslední erupce se zde odehrála teprve před 8000 lety, což zase tak dávno není. Na prohlídku si vyhraďte zhruba 2.5 hodiny.

Orientační cena dospělý/dítě – výlet vláčkem €16/€13, pěšky €12,50/€10

Další informacewww.auvergne-volcan.com

20 let Vulcania

A hned v sousedství je park Vulcania. I když výstavbu a otevření parku provázely určité kontroverze, existuje tento park již 20 let. Hlavní centrum zájmu je v podzemí, pod nádherným kuželem vysokým 35 m symbolizujícím sopku. V rámci návštěvy se všechny věkové kategorie seznamují s aktivitou a projevy naší planety mezi které patří: zemětřesení, erupce, hurikány, lávové proudy, meteority. Vulcania je především o učení a zábavě – je zde promítán film Neige et Ouragan na obří plátno 415 m2, dále jsou zde 3D atrakce jako přelet mladého orla nad Auvergne nebo Dračí jízda 2. Mladší návštěvníci uvítají jízdu ve stylu horské dráhy jménem Namazu, oceněné Parkmanií jako Nejlepší novou atrakcí v Evropě v roce 2021 (popravdě, těžko řící proč….).

Ve velkém parku je samozřejmě možné piknikovat. Existuje také dvoudenní vstupné, pokud si přejete návštěvu prodloužit, orientační cena vstupného dospělý/dítě: pět dnů předem za €25/ €20, bez přesného data €30,50/€25

Stání pro obytná auta

zdroj: park Vulcania

Majitelé obytných vozů mohou zaparkovat v noční zóně (za poplatek) nebo zůstat přes den na bezplatném parkovišti. 

Informace o nočním stání jsou dostupné na https://www.vulcania.com/en/service/camper-van-area/

  • noční přenocování stojí €10,
  • 100 litrů vody je za €2
  • 6 hodin připojení na elektřinu bude stát také €2.

Informace a ceny na: www.vulcania.com

10 let zubačky na na vrchol Puy-de-Dôme

Poslední atrakce v oblasti, která tento rok slaví pro změnu desáté výročí, je zubačka na vrchol Puy-de-Dôme s plným názvem Panoramique des Dômes. Ta horu během výstupu obkrouží a nabídne tak výhledy do kraje až do dosažení vrcholová stanice v nadmořské výšce 1465 m. Tam nahoře kromě výhledu do celého kraje objevujeme římský chrám zasvěcený Merkurovi (samozřejmě kopie)!  Malé muzeum (vstup zdarma) vedle meteorologické observatoře vypráví příběh této úžasné stavby z 2. století našeho letopočtu. Na místě nechybí obchod se suvenýry a výhledy do kraje zdarma. Samozřejmostí je restaurace a snack bar, pozorovat lze paraglidisty, neb kopec je oblíben pro starty.

Od svého spuštění před deseti lety přepravila zubačka Panoramique des Dômes více než 6 milionů cestovatelů (mimochodem, my jsme byli kdysi v prvním milionu). Cesta nahoru trvá asi čtvrthodinu, zpáteční jízdné je pro dospělého-dítě €14,30/€8,10, pro rodinu 2+2 pak €40,90.

Velké bezplatné parkoviště poblíž údolní stanice lze využít k parkování obytných vozů jen během dne. Informace a ceny podrobněji na: www.panoramiquedesdomes.fr

Tip

Osobně bych s obytným vozem zaparkoval u parku Vulcania na více dnů, první den jde stihnout jak prohlídku města Clermont-Ferrand, tedy jeho centra, tak i návštěvu samotného parku Vulcania a Lemptegy. Druhý den je pak vhodný pri výstup na Puy de Dome ve formě celodenního výletu, bez nutnosti jízdy zubačkou, trasa je zachycena na této mapce:

Mimo stání u parku Vulcania jde stát i v obci Orcines, cena €6 až €8, za servis se platí €2. Blížší informace na stránkách https://www.clermontauvergnetourisme.com/en/pages/aire-de-service-de-camping-car-dorcines/

Seznam všech míst v oblasti pak naleznete na adrese https://www.clermontauvergnetourisme.com/en/accommodation/service-areas/, včetně přehledové mapky a odkazu na jednotlivá místa:

Zdroje:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: