Francie , řetězce kempů i aires (stellplatzů)

Francie je země nám trochu vzdálená, přitom karavanistům je to země zaslíbená. Rozmanitá příroda, bohatá historie, dobré jídlo i víno a k tomu všemu i dokonalé vybavení pro karavaning. Však čísla hovoří za vše – přes 8.000 kempů a přes 4.000 stání pro karavany jsou jasnou pozvánkou na dovolenou, navíc cenová úroveň je často překvapivě nízká. V tomto článku nechci ale představovat kempy či stání, ale podat informace o kempingových řetězcích

Kempingové řetězce

Ve Francii je 8.125 kempů a z nich 890 patří do nějakého řetězce. Tedy asi necelých 11 procent. Řetězce nabízí něco trochu navíc – určitou atmosféru a podobnost. V převážné míře se jedná o více vybavené kempy, které se soustředí na určitou klientelu, nejsou tak obvykle zrovna levné či alespoň nejlevnější v dané oblasti. Tři nejzajímavější a největší řetězce jsou představeny níže:

Flower campings

Sází na rodinný charakter kempu a soustředí se na co možná největší osobní přístup ke kempařům. Řetězec zahrnuje kolem dvanácti desítek kvalitních kempů (udávají se různá čísla, v rozmezí 120-140), v naprosté většině soustředěných kolem pobřeží a do turisticky atraktivních oblastech Francie. Kempy jsou vybaveny pro klidný pobyt s komfortem, na své si přijdou jak rodiny, tak třeba i páry. Nabízí i zákaznické slevy, za každé utracené euro získáváte jeden bod, body lze následně vyměnit za slevy na pobyt.


Le French Time: les Castels & Sites et Paysages

Tato sít, vlastně dvě sít, nabízí kempování v 75 kempech. Vznikla spojením dvou řetězců, les Castels a Sites et Paysages. U les Castels, jak název trochu napovídá, lze očekávat setkání s architektonické dědictví, v kempu či jeho blízkosti je tak třeba zámeček, starý mlýn či zemědělské stavení. U druhého řetězce, Sites et Paysages, je zase kladen důraz na na kempování v zajímavé a unikátní krajině. V nabídce si mohou vybrat i milovníci sportů, kempy jsou roztříděny i podle sportovních aktivit, jako potápění, windsurfing, kanou, lezení, jízda na koních, golf, rybaření a mnoho dalších.

Huttopia

Tato síť chce nabídnout kempování uprostřed unikátní přírody a krajiny. Zatím nabízí více jak pět desítek kempů (54), ale nejen ve Francii, ale i v USA a Kanadě.

Nabízí se slevová karta za €19, díky které lze v kempech tohoto řetězce kempovat za snížené ceny. Slevy mohou být až 45%, den kempování pak může vyjít jen na částku €14. Navíc je každá desátá noc zdarma.


Aires aneb francouzské štelplacy

Ve Francii existuje dostatek Aires, neboli stání pro obytné vozy. Více jak v případě kempů jsou sdruženy do řetězců, ale některé obce upřednostňují správu svých obslužných oblastí samy. Řetězce nabízejí sjednocenost vybavení, stejný přístup i jednotnou podporu v případě problému.

Udává se, že každých 30m2 stání budovaného profesionálně, tj. včetně místa, zemních prací, vybavení, mobiliáře přijde ve Francii na částku mezi € 5- 10.000. Při budování stání v obecní režii na obecním připraveném pozemku (již existuje parkovací plocha, rozšiřuje se jen o servisní místo a přípojky elektřiny) se lze dostat na částku do € 10.000 za celé stání. Údaje jsou ale z doby předcovidové. Vzhledem k rostoucím nákladům na budování i rostoucím požadavkům uživatelů se mnoho obcí rozhoduje pro vybudování místa ve spolupráci s jedním z řetězců, míra takové kooperace, nákladů i povinností se pak liší dle zaměření a politiky vybraného řetězce. Níže představuji nejzajímavější trojku těchto řetězců, i když s výjimkou Camping-Car Park se nejedná o typické řetězce.


Více jak 4.000 stání nabízí několik desítek tísíc míst na stání pro karavany. Téměř třetina stání je bezplatná, tedy cca 1.200 stání nabízí stání zadarmo. Zpoplatněny ale bývá servis, převážně voda a elektřina. Ceny za vodu jsou vyšší než je zvykem třeba v Německu.

Před pár lety provedl časopis Le Monde du Camping-Car anketu s otázkou Jaké je podle vás kritérium č. 1 pro ideální oblast služeb ?“. Výsledky byly tyto:

  • upravené prostředí – 26%
  • přístup k elektřině – 26%
  • oddělená místa, větší – 20%
  • zdarma – 18%

Podobně jako jinde platí, že je nutné rozlišovat mezi kempováním a parkováním – přenocováním v obytném voze. Kempování je regulováno zákonem o územním plánování ( článek R111-37 a následující). Při stání mimo kempy či určené oblastí tedy nevyndávejte vybavení, nevěste prádlo, nezůstávejte déle než sedm dnu – jednoduše zaparkujte jako každé jiné auto. Některé soudy již rozhodly o rozdílu mezi kempováním a parkováním. To je případ správního soudu v Poitiers v rozsudku ze dne 23. března 2016″„ Zákaz kempování nemusí nutně znamenat zákaz parkování vozidel obytného typu v nočních hodinách. Pouhé parkování není kempování.“ (zdroj)

Camping-Car Park


Společnost založená v Bretani v roce 2011, vyrábí, instaluje a spravuje servisní oblasti pro obytné vozy. Spolupracuje především s místními úřady, ale také s některými soukromými investory, což je občas zdrojem napětí, někteří si všímají souvislost mezi vznikem místa provozovaného touto společností a zákazy v blízkém okolí. V roce 2021 měla ve Francii 310 stání s více než 8.000 místy. Všechna stání jsou uzavřená, monitorovaná a přístupná po celý rok, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pro přístup a placení je nutná karta Pass’Etapes. Prodává se za 5 €, platí doživotně. Umožňuje také rezervaci místa přes web nebo aplikaci, ale tyto služby jsou za příplatek. O kartě se lze více dočíst v článku Bez drobných do Francie

Všechna stání jsou zpoplatněna, poplatek za noc se zpravidla pohybuje od €9 do €17. Za správu areálu bere Camping-car Park provizi odpovídající jedné třetině vybraných částek. Zbytek připadá obcím, které musí stání udržovat. Společnost jako nájemce pozemku platí obcím nájem.

Společnost roste velmi progresivně, ročně se ji daří přidávat zhruba stovku míst.

AirePark

AireServices je rodinná firma se sídlem v Concarneau. Společnost nabízí komunitám, podnikům a kempům řešení na míru a na klíč. Původně se specializovala na výrobu a instalaci obslužných terminálů (kanalizace, rozvod elektřiny a platby), v posledních měsících však rozvíjí síť stání s názvem AirePark. Stání tak či onak spojených s touto společností je ve Francii úctyhodných 925 s více jak 16.000 místy pro obytná auta. Po celé Evropě lze pak najít terminály (sloupky) společnosti na více jak 1.500 místech a společnost udává, že zaznamená 4.000.000 použití každý rok.

Některá stání jsou zdarma, převážná část za poplatek, s tím, že nejdražší místo stojí kolem €16. O tarifech rozhoduje zpravidla obec, společnost jen doporučuje jak pravidla, tak ceny, popřípadě nabízí smlouvy na údržbu na období jednoho až pěti let.. Stání nejsou tak standardizována jako v případě sítě Camping-car Park a úroveň je tedy značně rozdílná. Některá stání umožňují i rezervaci.

Tip: pro příznivce Tour de France společnost zveřejňuje i přehled stání v blízkosti trasy, viz žluté značky na mapě stání.

Flot Bleu

Specialista na vývoj servisních ploch pro obytná auta od roku 2001, Flot Bleu navrhuje, vyrábí a instaluje vyprazdňovací terminály, vodní sloupky nebo dokonce automatické zábrany po celém území Franice. Společnost spolupracuje s tak různorodými zákazníky, jako jsou obce, čerpací stanice, supermarkety a dokonce i provozovatelé dálnic. Zařízeními Flot Bleu je ve Francii vybaveno cca 600 odpočívadel, včetně 120 na dálnicích. Stání je často bezplatné, platí se jen za služby (voda, elektřina), rezervace není možná

Zdroje

úvodní obrázek: unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: