S obytným autem v Norsku: město Drammen a okolí

Komentářů:

1

Tento článek je trochu netradiční – fotky i informace mi dodal kolega karavanista Michal Přikryl. Je to tedy líčení cesty jeho pohledem. Norsko je pro mnohé lákavé a tak snad tento seriál poznámek z cest inspiruje k návštěvě a poradí, co zde vše vidět a zdolat.

Při plánování cesty vám mohou přijít vhod i informace z článku Norsko – vše o mýtu a možných úsporách pro karavanisty. Michal pro cestu do Norska volil cestu po vlastní ose s využitím mostů, vyhovuje mu to více než trajekty. Není tak vázán konkrétním datem, cenově to vyjde víceméně stejně a lze využít slev.

V první části se podíváme k městu Drammen, do oblasti místních jezer.

Auto a posádka

Vestavba Etrusco – o délce 6m a výšce 2.52m, neboli označení L3H2. Co se týče energii, je vybavená LiFePO4 akumulátorem značky Bulltron s kapacitou 300Ah, měničem Victron 1200 VA a solárem téže značky o výkonu 175Wp. K tomu booster 50A pro nabíjení za jízdy. Topení je naftové, kombinované, známá Truma Combi D6 . Vozidlo má i nádrž na 60 litru plynu a externí vývod pro gril. Lednice je kompresorová. V zadní části je namontován místo střešního okna ventilátor Maxfann. Vzadu je na nosiči Thule upevněn box Fiamma.

Posádka – dva dospělí, tříletý syn a medvídek 🙂

Drammen

Drammen je jedno z větších norských měst a najdeme jej jihozápadně od Osla u ústí řeky Drammenselvy do Drammensfjordu. Ve městě žije téměř 60.000 lidí a v celé oblastí pak 160.000 obyvatel. Zajímavostí z nedávné historie je trolejbusová doprava – její linky jezdili od roku 1909 do roku 1967 a jednalo so o první síť trolejbusů v celé Skandinávii. V době zániku to byla druhá nejstarší síť na světě.

Ale dost historie a města. Z Osla se do oblasti dostanete nejrychleji po dálnici E18 a nejlépe je zamířit přímo do oblasti s jezery. Čekejte zde příjemné koupání s písčitými plážemi s možností velkého množství sportovních aktivit: běh, chůze, kolo, turistika, hiking, koupání. Místo primárně doporučujeme pro rodiny s dětmi či starší páry – koupání, velké množství různě obtížných tras v okolí, některé vhodné i pro kočárky


Kde stát?

Roky ověřené místo na příjemné a legální stání se nachází severně cca 10 km od města u jezera Landfalltjern, zde: 59°46’7.154″N, 10°9’37.974″E Jedná se o velké patrové a rovné parkoviště + jedno další přilehlé. Obytkáři se sem ještě moc nenaučili jezdit, takže i v maximální sezóně jsme tu byli 2 auta. Místní se stáním nemají žádný problém, a to i na více nocí. Parkoviště je vybaveno splachovacími toaletami, kontejnery na odpad, umyvadla s teplou vodou. Na parkoviště přímo navazuje upravovaná louka s příjemným sklonem, která se zvolna mění na písečnou pláž. Místa je zde dostatek. jak ve stínu tak i na přímém slunci. Vše doplňuji piknikové sety na sezení a turistický přístřešek.

Jenom upozornění: přímo na louce/pláži je výslovně zakázáno stanovat! Večer to kontrolují a rozdávají pokuty. 

Příjezd na stání: bezproblémový po asfaltové silnici přímo z centra města. Jedna důležitá věc: od 22 hodin do 7 hodiny ranní je zavřena příjezdová brána na parkoviště, takže se člověk nedostane dovnitř. “Správce” areálu objíždí místa každý den 3krát: ráno, v poledne, večer. 

Aktivity

 • koupání – písečná pláž na obou koncích jezera s pozvolným vstupem do vody – vhodné i pro nejmenší děti, skákací molo je cca 30 metrů od břehu
 • běh – běžecká trasa vede na druhou stranu jezera s příjemným převýšením o vzdálenosti 4 km – tam a zpět – primárně šotolina s několika prudkými ale krátkými úseky
 • chůze – možnost obejít jezero po úzké stezce – příjemná cca 2 hodinová procházka vhodná i pro děti od 3 let věku (případně v nosítku), na procházky možnost zvolit nepřeberné množství lesních cest
 • kolo – velké množství lesních/polních šotolinových cest, odhadem se nechá udělat i 50 km po okolí a projet se k dalším jezerům
 • turistika – viz. samostatná kapitolka

Turistika aneb hiking

Přidávám tip na dva výlety po okolí, volte podle svých schopností. Zdůrazňují, že níže uvedené časy tras jsou včetně našich obědových a jiných pauz a mohou se značně lišit v závislosti na počasí i trénovanosti jedince či rodiny. V celé oblasti jezera není mobilní signál – je potřeba s tím počítat.

Tip č.1 – K jezeru Myrdammen

délka: cca 6 km, časová náročnost: 2,5 – 3 hodiny, převýšení do 120 metrů

Z parkoviště po “značené” červené trase vede příjemná mírně náročná cesta až k jezeru Myrdammen, které se nachází severozápadně od parkoviště. Cestu k jezeru lze absolvovat i s kočárkem, ale musí se nejdříve přejít na druhou stranu jezera a poté se vydat po šotolinové cestě po červené značce až k jezeru, čímž se trasa protáhne o cca 2 km. (trasa z parkoviště je 1 km pro kočárky neschůdná) 

U jezera se nachází piknikové/kempovací místo – možnost posedět, rozdělat oheň či přespat ve stanu, návrat pro kočárky a “normální” turisty po stejné cestě, pro milovníky přírody lze celé jezero obejít po neznačené velmi úzké stezce. Vhodné i pro zkušené děti s pohybem v nezpevněném terénu. Samotné obejití jezera je na více než hodinu a místy jsou vlhká až bahnitá místa. Některá je nutno obcházet. Odměnou jsou nádherná kempovací místa na druhé straně jezera.

Tip č.2 – Na vrchol Skimten

délka cca 15-20 km, převýšení do 550 metrů, časová náročnost cca 6-8 hodin, 

Trasa vede z parkoviště po červené na vrchol Skimten (554 metrů) ze kterého je krásný výhled po celé náhorní plošině.

Z vrcholu se jde vydat dále k jezeru Tverrasvannet. Při sestupu k jezeru je možné volit ze dvou tras (viz mapka níže) a rozhodnout se buď pro delší ale méně na převýšení náročnou, vedoucí po červené (o cca 2,5 km delší) a nebo zvolit kratší, ale poměrně obtížnou, cestu přímo dolů. Já ji dokázal sejít i s nosítkem až k jezeru, kde jsme vařili oběd. Tento úsek je ale pro nezkušeného velmi nebezpečný a strmý, občas padají kameny a místy je nutné využít nataženého lana – ale nechá se to zvládnout. Pro ilustraci pár fotek i označení úseku v mapě:

Po občerstvení se pak lze od jezera vrátit zpět na parkoviště některou z mnoha cest, výběr je asi na každém podle chuti.

Závěr

Doporučuji oblast města Drammen při cestě do Norska nevynechat. Když vyjde letní počasí je zde příjemné koupání a když je chladněji, je to ideální místo na rozehřívací severskou turistiku.

Pár poznámek k hikingu v Norsku

Při plánování túr v norské přírodě je dobré mít na paměti tyto body:

 1. I poměrně zdatný a zkušený člověk není schopen, vlivem terénu, dosáhnout průměrné rychlosti pohybu v terénu větší než 4 km/h.
 2. Zapomeňte na české či alpské značení tras, zde jsou všechny trasy značeny stejně: červenou barvou. A to buď červeným “T” nebo jenom kaňkou na kameni či stromu. Hledání trasy mnohdy zabere dost času.
 3. Mnoho úseků vede přes kameny či suťovisky, nebo naopak po velmi promáčených cestách a bahnitých úsecích. My to dáváme všechno v trailových botách bez membrány.
 4. Obcházení jezer je klidně i na několik hodin – vedou zde velmi úzké stezky
 5. Občas se nevyhnete brodění potoků, zejména pokud je po dešti či je stržen most. Není to ale tak časté, nicméně je dobré s tím počítat.
 6. Mapy CZ zde nejsou moc spolehlivé. Ukazuji cesty tak různě. Používám Komoot a službu UT.no

Na letní turistiku ve Skandinávii nejsou vůbec potřeba vysoké kožené/membránové tvrdé boty. Vzhledem k množství chození po velký či malých kamenech spíše doporučuji lehké trailové/běžecké boty bez membrány: člověk si při našlapování dává větší pozor a nohy čtou lépe uvolněné a ostré kameny a nepotí se v nich noha. Mokré úseky se nechají zvládnou s pomocí nepromokavých ponožek (používáme) a brody toků na boso, případně ve Skinners ponožkách. 

Zapomněli jste nějakou část výbavy doma?

Tak nezoufejte, v Norsku najdete dobré obchody s outdoorovým vybavením, například síť obchodu Sport Outlet se zhruba 40 prodejnami po celém Norsku. Jedná se o nové zboží, žádný bazar. Většina položek je o 30 až 70% levnější než v ČR. Mají zde neuvěřitelně široký sortiment velikostí a druhu oblečení do každého počasí, a to i pro děti. Gore-tex bundu co stojí v ČR zhruba 10 až 12 tisíc jsme koupil za 4.600 Kč. A to si lze vyžádat tax refundaci z celkové výše nákupu ve výši 25%. Větrovka z materiálu Pertex Shield stála v přepočtu 1.600 Kč. U nás je za 5 tisíc Takže pokud očekáváte na severu drahotu, budete zde asi zklamáni. Ale příjemně 🙂

Zdroje:

 • mapové podklady mapy.cz
 • foto Michal Přikryl

 1. Zdravím. Před pár lety jsme také byli v Drammenu a nocovali jsme na parkovišti nad městem – 59.7525997N, 10.2026000E. Příjezd k němu je spirálovým tunelem, platí se poplatek za průjezd. Tunel se také na noc zavírá. Parkoviště je velké, klidné, jsou z něho krásné výhledy na město pod ním. Na parkovišti je trvale otevřené WC a teče tam teplá voda, u parkoviště byla malá restaurace, ale v době naší návštěvy byla zavřená. Jinak se jedná o rozsáhlý sportovně rekreační areál se spoustou různých stezek.

  Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: