Registrace v červenci – volný pád nových registrací

V červenci 2022 se registrovalo jako nových pouhých 127obytných aut a 61 obytných přívěsů. Pokles registrací není překvapením, docházelo k němu v červenci prakticky každý rok. Ale tak hluboký propad asi očekáván nebyl, meziměsíčně klesly počty registrovaných nových vozidel na polovinu, meziročně pak o 42% u obytných aut a o 19% u přívěsů.

To jsou zarážející čísla, vždyť doposud to bylo o zhruba „jen“ o 20%. Navíc počty registrací nových vozidel klesají již pátým měsícem v řadě a nyní počet vozidel registrovaných za červenec odpovídá spíše registracím ve stejném měsíci roku 2019.

Ale to je jen při měsíčním srovnání, tento rok se již registrovalo více nových vozidel než v roce 2019 či 2020, jak je patrné u grafů zachycujících počet registrací od začátku roku níže.

Obytná auta – propad o 42%

Pokles registrací ale není zapříčiněn nižším zájmem, ale spíše jej lze přičíst stále přetrvávajícím problémům ve výrobě. Ty se v červnu údajně ještě prohloubily. Zájem o obytná vozidla, zdá se, trvá a je snad ještě silnější než dříve. Dle dat je v ČR uspokojován i dovozy ojetých vozů ze zahraničí, jak již bylo zmíněno v článku Karavany v polovině roku 2022 – čekal by to někdo?

Obytné přívěsy – propad o pětinu

Šedesát jedna kusů je více než v červenci 2019, ale méně než v roce 2020 či 2021. Celkově ale ní propad tak výrazný jako u aut.

Které značky se registrují nejvíce?

Dominantně registrovanou značkou zůstává u obytných aut v prvním prázdninovém měsíci tohoto roku Capron, tj. značky Sunlight a Carado. Za ním se umístil Volkswagen a teprve na třetí příčce je loňská i předloňská jednička, slovinská Adria.

U obytných přívěsů k žádné dramatické změně nedochází, Hobby, Weinsberg a Knaus domácím registracím i nadále vévodí a nezdá se, že by jiná značka mohla jejich postavení ohrozit.

Podíl vozidel těžších než 3.500 kg je zatím 6.3% a nijak výrazně nevybočuje z předchozích let. U zákazníků zůstává nadále velmi populární polo integrované provedení obytného auta, volí jej zhruba 40% nových uživatelů. Populární jsou i vestavby, vzrůstající zájem je patrný u kempovacích dodávek typu VW California.

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Zpětně může dojít i k mírné korekci údajů po načtení aktuálních dat z registru.
 Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Úvodní foto: Alan Billyeald, Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: