Pohled k sousedům – Rakouský camping klub

Komentářů:

0

I kempaři v sousedním Rakousku mají od roku 1951 svůj klub, Österreichischer Camping Club, neboli ÖCC. Ten sdružuje více jak 13.000 členů a na svých stránkách informuje o novinkách na rakouské scéně a nabízí i databázi kempů a karavanových stání. Navíc vydává i svůj vlastní časopis, Camping Revue, k náhledu třeba zde. Zveřejňované informace rozhodně nejsou nezajímavé a nejednomu českému cestovateli v obytném voze se mohou hodit.

Karavanová stání aneb štelplacy

Na stránkách ÖCC najdete i přehlednou mapku s téměř 300 místy pro obytné auta (a často i přívěsy) a to včetně kontaktních údajů. Jedná se o místa určená na krátkodobou zastávku či místa, kde je možné provést servis obytného auta – zbavit se šedé vody, obsahu WC kazety či naopak vodu doplnit. Často se jedná o místa, která lze najít i na Park4Night, v přehledová mapce ÖCC jsou ale přeci jen zachyceny trochu přehledněji.

Mimo mapky si lze informace o místech stáhnout i v podobě pdf souboru pro každou spolkovou zemi ve spodní části této stránky.

Další informace

Na stránkách samozřejmě najdete i zmíněnou databázi kempů a nebo tipy na výlety. A to jak pro zahraničí, třeba jak strávit 48 hodin v Regensburgu či jak přezimovat v Maroku, tak i na domácí, rakouské, půdě – popis salzburského Saalachtalu nebo výlet k jezeru Millstat a dokonce i typ pro ČR – třeba Znojmo.

Městská turistika?

Klub nabízí na svých stránkách i seznam kempů či karavanových stání přímo v rakouských městech. Lákají-li vás tedy města, naleznete na stránkách klubu užitečné informace o tom, kde spojit poznávání města i kempování. Uvedená parkovací místa o kempy v bezprostřední blízkosti hlavních měst provincií a dobré spojení veřejnou dopravou usnadní život i plánování:
https://www.campingclub.at/stadtcampingplaetze_in_oesterreich

Termály v Rakousku?

Návštěvu termálních lázní nelze bohužel vždy optimálně skloubit s kempováním . Termálních kempů je v Rakousku málo a stání na parkovištích termálních lázní není vždy vítané.  Rakouský kempingový klub sestavil kempy a parkovací místa nejblíže rakouským termálním lázním – a opět i v podobě mapky.

Navíc je k dispozici i seznam na stránkách klubu:
https://www.campingclub.at/thermencampingplaetze_in_oesterreich

Zajímavost – pohled na freecamping

Před nedávnem udělal Víťa Válka zajímavou a užitečnou mapku kempování na divoko. Je k dispozici na stránkách Camperguru a měla by sloužit pro rychlý přehled situace ohledně freecampingu v jednotlivých evropských zemích.

Rakouský klub ÖCC také na svých stránkách podobnou mapku uveřejnil a tak se nabízí zajímavá možnost obě mapky porovnat. Nabízí totiž malou sondu do různého vnímání situace z pohledu kempaře ze dvou sousedních zemích. Dalo by se říci, že Rakušané hodnotí země podle toho „jak je psáno, tak je dáno“ a mapa od Camperguru je spíš něco jako „osobní zkušenosti v mapě“.

Zajímavý je tak zejména pohled na nás, na Českou republiku – zatímco my sami víme, že parkování/nocování je tolerováno a vlastně není zakázáno, sousední Rakousko nás vidí jak zemi se zákazem – a je to vlastně reciproční :-). Překvapením může být i rozdílné vnímání Německa či Rakouska či rozdílné hodnocení Sardinie a Korsiky.

Klub OCC pak nabízí ke stažení mapku v PDF souboru, kde jsou uvedeny další detailnější informace o pravidlech v jednotlivých zemích.

Pro lepší orientaci, na rakouské mapce znamenají barvy toto:

  • červená – divoké táboření zakázáno
  • žlutá – povoleno pouze s úředním souhlasem. Možné regionální omezení
  • zelená – z velké části povoleno. Možné regionální omezení

Rakousko a kempování

Přesné předpisy pro kempován v jednotlivých rakouských spolkových zemích naleznete na stránce:
https://www.oesterreich.gv.at/themen/freizeit_und_strassenverkehr/campen.html

Mírně zastaralý český popis, pokud vám tedy nestačí překlad výše uvedeného odkazu pomocí Google Translator, lze nalézt na stránkách All4Camper, článek Kempování „na divoko“ v Rakousku – co na to říká legislativa – ale pozor na Horní Rakousko, tam došlo oproti článku All4Camper ke změně (nepříznivé) – více v článku Horní Rakousko – nepříznivá změna zákona?.

V Rakousku je tako rozšířena možnost strávit po zaplacení členského poplatku noc na venkově, nabízejí ji hned dvě služby:

  • Shau Aufs Land, roční poplatek €39.90, 450+ hostitelů v Rakousku
  • Bauernleben, roční poplatek €39.90, 520 hostitelů

Rakousko je pro cestovatele v obytných vozech a se zájmem o turistiku a poznávání zajímavé i svými často velmi výhodnými slevovými kartami. Jejich seznam lze najít v článku Slevové karty – Rakousko 2022.

Další informace:

úvodní obrázek: Cornelia SteinwenderUnsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: