Dánsko: obří trollové i muzeum kempování

Komentářů:

0

Během pandemie covidu Dánové nezaháleli a v jejich zemi se objevilo pár zajímavých atrakcí. Ty mohou být vhodnými zastávkami při cestě obytným vozem. Při cestách po Dánsku nebo i jen v případě tranzitu lze naplánovat zastávku v blízkosti některého z Obřích trollů, zejména pokud jsou na palubě vozidla menší děti. A pokud je více času, může se hodit tip na muzeum, respektive hned několik muzeí. Vstupné je ale dražší.

Obří trollové v Dánsku

Dánský umělec Thomas Dambo (https://thomasdambo.com/) byl během pandemie covidu uvězněn v domácím Dánsku a tak se rozhodl pro velký projekt. Rozmístit po Dánsku sochy obřích trollů vyrobené z recyklovaného dřeva. Mohl si to dovolit, protože do projektu se posléze zapojilo více jak tisícovka lidí. Ti pomohli se stavbou i pomocnými pracemi. Vzniklo tak deset soch Trollů:

  • Runde Rie (Lynghøjsøerne, Roskilde)
  • Bjarke Cirkelsten (Søvang, Amager)
  • Hans Hulehånd (Østre Dæmning, Odense)
  • Ivan Evigvår (Stjelepladensen – Sydhavn, Kodaň)
  • Ask Fra Ashøj (Ashøj, Hurup)
  • Kaptajn Nalle (Nordhavn, Copenhagen)
  • Anker Drømmefanger (Den Gamle Losseplads, Fanø)
  • Pil Tusindtunge (Egholm, Aalborg)
  • Stærke Storm (Søbadet, Silkeborg)
  • Lange Liv (Skrædderholmen, Copenhagen)

Ty následně doplnili další a tak je dnes najít i na mnoha dalších místech po Dánsku, dokonce už i v sousedním Německu a vlastně po celém světě. V Německu lze narazit sochu s názvem Little Lisa Edelwies a to u Neukirchen. K tomuto projektu existuje i mapka na stránkách https://trollmap.com/, ta obsahuje ale všechny sochy trollů po světě.

Přehlednější mapka se sochami v Dánsku

Pro hledání konkrétního díla je ale hodnější následující mapka. Přímo u soch nejde zpravidla zastavit autem, jsou schovány „v divočině“, což znamená, že k nim musíte dojít, zpravidla se nejedná o dlouhou vycházku. Zejména na cestě v obytném voze s menšími dětmi to může být příjemné zpestření cesty.

Muzeum „kempování pod širým nebem“

Na ostrově Fyn v Baltském moři bylo 1.5.2021 otevřeno první evropské Muzeum „kempování pod širým nebem“. Na ploše 2 000 metrů čtverečních se zde nabízí cesta historii, od jednoduchého stanu přes karavany z 60. let až po současné trendy kempování.

Výstava se koná na hradě Egeskov, který je domovem i několika dalších výstav různého zaměření. Majitel zámku, hrabě Michael Ahlefeldt-Laurvig-Bille, navrhl tuto výstavu s velkým množstvím různých karavanů a obytných vozů. Spolupracoval přitom se svazem Dansk Camping Union. Ten provozuje také 20 kempů po celém Dánsku. Výstavu zaštituje i výrobce obytných vozidel Hobby.

Základní myšlenkou muzea je představit 60 % minulosti, 20 % současnosti a 20 % budoucnosti kempování. Cílem však není jen ukázat obytné vozy nebo karavany v čase, ale také poskytnout inspiraci pro další pěší túry, cyklistické výlety a samozřejmě kempování, připomenout si vzpomínky na dovolenou nebo informovat o nejnovějších trendech v oblasti kempování. Sbírka se skládá z velkých i malých předmětů, které darovali nebo zapůjčili dánští občané a výrobci všeho, co s kempováním či karavaningem souvisí. Výstave je rozdělena na části, z nichž každá se zabývá určitým tématem, určitou dobou a určitým životním postojem. Ocitnete se v korunách stromů v lese, při vaření u táboráku nebo na výletě k jezeru. Vrcholem muzea jsou samozřejmě kempingová vozidla. Muzeum se zaměřuje nejen na historii kempování, ale také na zprostředkování pocitu svobody a pospolitosti spojeného s touto formou dovolené v blízkosti přírody.

Hrabě má velkou sběratelskou vášeň, a tak se na zámku Egeskov nachází i muzeum klasických automobilů a výstavy o módě, lidech a technice – celkem 12.000 m2 výstavní plochy. Vstupné do parku, na výstavu a do zámku činí 245 dánských korun pro dospělé, děti 4-12 let platí 140 dánských korun (cca 820/490 Kč). Pokud oželíte návštěvu zámku, stojí vstupenka 205a 125 dánských korun.

Zámek Egeskov s rozsáhlými zahradami a velkým venkovním hřištěm přiláká ročně asi 250 000 návštěvníků.

Více informací: egeskov.dk/campingoutdoormuseum
Návštěva: každý den během normální otevírací doby zámku Egeskov.
Místo: Zámek Egeskov, Egeskov Gade 18, DK-5772 Kværndrup
Vstupenky: online z egeskov.dk – vstupenky umožňují vstup do všech atrakcí v Egeskově.

Muzeum je tak alternativou k slavnému Erwin Hymer Muzeu, které letos oslaví 11 let od vzniku. Jen vstupné do Egeskovu je trochu vyšší, ale na druhou stranu, vstupenka platí i do dalších expozic v areálu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: