Pohodlí i na přední nápravě

Zlepšení jízdního komfortu vozidel na bázi Ducato je vždy vítané. U většiny obytných vozů dojde k zaznamenatelnému zlepšení po instalaci vzduchových měchů na zadní nápravu, jak je ostatně popsáno v článku Vyplatí se vzduchové pérování?.

Ale vozidlo má nápravy dvě. A ani tu přední nelze označit za komfortní, zejména ne při přejezdu nerovností. Zde zlepšení nabízí především montáž jiných tlumičů, případně jen pružin. Vzduchové odpružení se sice také nabízí, ale za cenu blížící se dřívější ceně menšího osobního auta. Pravda, za cenu kolem 200.000 Kč dostanete nejen odpružení všech náprav, ale třeba i automatická nivelaci (vyrovnání) obytného automobilu.

 1. Přehled řešení
  1. AL-KO
   1. ACS
   2. Air premium
  2. VB air suspension 
  3. Goldschmitt Camper Plus- RouteComfort Evo
  4. Pružiny Lesjöfors Camper (4026222 )
  5. Bilstein
 2. Správný tlak v pneumatikách
 3. Závěr
 4. Zdroje a další informace

Přehled řešení

Řada výrobců, uvedených níže, nabízí nejčastěji výměnu celých předních tlumičů, tedy sady s pružinou i tlumičem. Cena se shodně pohybuje kolem jednoho tisíce eur plus cena za montáž. Není to tedy levné a navíc neexistuje objektivní srovnání, který výrobce zvládl tuto oblast nejlépe.

AL-KO

Tento výrobce má v nabídce jak pružinový tlumič pro přední nápravu ACS, tak i plně vzduchové odpružení Air Premium X4 a X2.

ACS

Sada tlumič a pružin speciálně navržených pro obytná vozidla na bázi Ducato. Velmi drahé – připravte se na cenovku kolem 30.000 Kč, Díky tomu tlumič absorbuje velkou část nerovností na vozovce, což se odráží ve výrazně menších vibrací přenášených do volantu a snížení hluku v interiéru. Více informací zde.

Zhodnocení bych si dovolil převzít z fóra Caravan 24:

 • Přední část auta se zvedla o cca 5 cm, podlaha je teď při stání na rovném podkladu téměř vodorovná.
 • Zmizely otravné vibrace při jízdě na betonkách s drsnějším povrchem.
 • Jízda přes obce se záplatovanými silnicemi je nyní mnohem komfortnější.
 • Jízdní vlastnosti podvozku se jednoznačně zlepšily, auto se líp řídí.
 • Bohužel, podvozek stále není schopen absorbovat ráz při přejetí příčného výmolu nebo hlubší díry.
 • Pokud se použije známkování jako ve škole, auto se z původní čisté 5 zlepšilo na průměrnou 3. 

Air premium

Nabízí se v provedení X4 (obě nápravy) a X2 (jen zadní náprava). Pokud se někdo rozhodne pro toto řešení, je lepš asi sáhnout po X4. Obytný automobil lze pak automaticky vyrovnávat na nerovných plochách jen stisknutím tlačítka na ovladači. Navíc lze vozidlo zvednout nebo snížit za jízdy rychlostí až 25 km/h . Přední nápravu lze zvednout až o 70 mm a snížit až o 60 mm. Zadní nápravu lze zvednout až o 40 mm a snížit až o 50 mm. 

VB air suspension 

U tohoto výrobce lze volit mezi výměnou pružiny, celého předního tlumiče a nebo komfortním kompletním vzduchovým odpružením .

Více informací lze najít třeba zde: https://www.vbairsuspension.com/nl/toepassingen/toepassingen/campers

Goldschmitt Camper Plus- RouteComfort Evo

Nové pružinové vzpěry s příznačným názvem „RouteComfort Evo“ jsou oproti svým předchůdcům vybaveny inovativními tlumiči, které díky automatickému nastavení tlumicí síly zajišťují optimální tlumení na všech podmínkách povrchu vozovky. V závislosti na intenzitě nárazů a z toho vyplývajících vibrací se tlumicí síla snižuje nebo zvyšuje automaticky. Tato technologie, která je řízena průtokovými a tlakovými poměry v tlumiči, zajišťuje ještě pohodlnější tlumení při klidné jízdě, ale také extrémně stabilní a bezpečné jízdní chování při intenzivních pohybech karoserie. Cena se pohybuje kolem €990 za dva tlumiče pro přední nápravu, cena za montáž kolem €300- 500. Pro ilustraci, v roce 2019 stál RouteComfort (jen přední náprava) na Slovensku €1310 včetně montáže

Navíc výrobce nabízí v jednom z nabízených řešení i možnost 18″ kol. Ale cena tomu pak odpovídá. Nabídku výrobce doplňuje i tlumení pro zadní nápravu, ať již ve formě zesílených pružin, tak vzduchové odpružení. Kompletní nabídka výrobce je patrná z tohoto obrázku:

Pružiny Lesjöfors Camper (4026222 )

Zde se jedná jen o samotné pružiny . Výhodou je cena, jedna pružina stojí kolem 1600 Kč, sada tedy vyjde lehce přes tři tisíce. Lze zkombinovat s výměnou tlumičů pérování SACHS, jak je popsáno v této diskuzi na Caravan24. Cena za materiál tak bude přibližně poloviční než při výběru celé sady od jiného výrobce.

Bilstein

Tento výrobce nabízí nově hned dva tlumiče:

 • Tlumiče BILSTEIN B6 Camper byly oproti dosavadní nabídce upraveny s cílem zvýšit jízdní komfort a stabilitu obytných vozů. Hlavní parametry, které byly brány v úvahu, byly brzdění a chování takového vozidla v zatáčkách.
 • Druhým řešením je BILSTEIN B6 Camper Advanced. Jejich konstrukce je založena na patentované technologii DampMatic. Tyto tlumiče automaticky upravují tlumicí sílu podle zatížení vozidla a povrchu vozovky, po které se pohybuje. To je důležité při jízdě po nezpevněných cestách, jako jsou lesní cesty, kostky nebo písek na pobřeží. Na dálnici se naopak vrátí k „normální“, tvrdší provozní charakteristice.

První reference tlumičů BILSTEIN B6 Camper a BILSTEIN B6 Camper Advanced jsou určeny pro Fiat Ducato od modelového roku 2006, lze je montovat i do vozidel Citroen Jumper a Peugeot Boxer. Cena opět kolem €1000 za sadu plus náklady na montáž.

Některé výhody dle výrobce:

 • Dokonalá rovnováha mezi jízdním komfortem a bezpečností díky automatickému nastavení tlumicí síly se dvěma charakteristickými křivkami
 • Lepší zážitek z jízdy díky vysoké přilnavosti a přesnému ovládání
 • Zvýšený komfort díky lepšímu chování vozidla i na nerovném povrchu
 • Snížená hlučnost jízdy
 • Lepší tlumení na silnicích s měnícími se podmínkami povrchu

Správný tlak v pneumatikách

Nepohodlný a „tvrdý“ podvozek může být zapříčiněn i nesprávným tlakem v pneumatikách. Vyplatí se vyhledat správný tlak v tabulkách výrobců pneumatik a tlak v pneu přizpůsobit. Obvykle jsou totiž pneumatiky nahuštěny na zbytečně vysoký tlak. Je ale nutné nechat auto zvážit, nejlépe naložené tak, jak obvykle jezdí a na váze, která umožňuje zvážení zatížení jednotlivých náprav, v tomto případě zejména té přední.

Například pro CP pneu Continental a zatížení přední nápravy 1850 kg platí:

 • 215/70 R 15 CP – 4,25 bar
 • 225/70 R15 CP – 3,75 bar
 • 225/75 R16 CP – 3,25 až 3.75 barů

Příručku pro pne Continental pro rok 2022 si lze stáhnout zde (EN) nebo zde (DE)

Závěr

Tlumiče pro přední nápravu obytných vozidle nabízí hned několik výrobců – AL-KO, Goldschmitt a Bilstein. Cenově jsou víceméně shodné a tato výměna bude stát přes 30.000 Kč. Dále se nabízí jen výměna pružin (VB nebo Lesjöfors), kde se lze dostat na čtvrtinu až polovinu částky. Kdo pak zvolí naopak kompletní vzduchové odpružení (AL-KO a VB), musí počítat s částkou kolem 200.000 Kč.

Mimo kompletní vzduchové odpružení nelze počítat, na základě zkušeností řidičů, že se komfort jízdy vyrovná osobním automobilům, nicméně zvýšení pohodlí je patrné. Plusem může být i zvednutí přední nápravy o několik centimetrů.

Zdroje a další informace

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: