Jaký je stav projektů karavanových stání z roku 2021 v Libereckém kraji?

Komentářů:

0

Liberecký kraj byl jedním z prvních v Česku, který se rozhodl podpořit vznik karavanových stání cílenou podporou. V roce 2021 tak vypsal první dotační titul zaměřený na tyto projekty. Na podporu projektů vyčlenil částku tři miliony korun a jako příjemce určil jen obce. Hned na historicky první výzvu se sešlo devět žádostí, sedm projektů pak uspělo. Před téměř dvěma léty tak panovala oprávněná naděje, že v tomto kraji vznikne do konce roku 2022 celkem 7 stání nabízejících dohromady 40 míst. Detaily o jednotlivých projektech jsou shrnuty v článku Kolik stojí stání pro karavany – rozbor projektů v Libereckém kraji.

Jenže jaký je stav nyní, na konci roku 2022, kdy měly být projekty dokončeny a v provozu?

Stav prosinec 2022 – splněno na 25%

Stručně shrnuto, ze 7 stání a 40 míst jsou v prosinci 2022 jen dvě místa s celkem 11 místy. Tedy něco málo přes čtvrtinu očekávaných čísel. Stav snad nejlépe ilustruje tato tabulka:

PříjemceDokončeníPočet místDotaceCelková nákladyStav prosinec 2022
Město Frýdlant30.12.20223308 398,001 116 980,00zrušeno
Lomnice nad Popelkou31.12.20225500 000,001 367 241,00posunuto
Nové Město pod Smrkem31.12.20228 6400 000,00822 031,00dokončeno upraveno
Město Smržovka31.5.20225409 898,00587 163,00dokončeno
Obec Líšný30.12.202210500 000,002 699 785,00zrušeno
Obec Prysk30.9.20224421 806,00
602 580,00posunuto
Obec Svijany30.10.20225459 898,00689 503,00posunuto

Jak z tabulky plyne, i pokud se podaří všechny posunuté projekty dokončit, bude výsledkem jen 5 stání a 25 míst – tedy původní záměr bude splněn na cca 65-70%.

Výsledky detailně

Úspěšné realizace

  • Nové Město pod Smrkem – došlo ke změně projektu, a to z původních 8 ks na nový počet 6 ks karavanových stání. Ta doplní již existujících 11 míst, všechna místa fungují pouze v rámci kempu u koupaliště, tedy jen od 1.5 do 31.10. Viz https://ubytovani-relax.com/kemp-koupaliste/
  • Smržovka – jedná se asi o jediné dokončené stání dokončené beze zbytku podle původního záměru. Ostatně, jak je vidět z nákladů, jednalo se o projekt, kde případná dotace či jakási návratnost asi dávala největší smysl. Obec jej také vybudovala či provozuje v evidentním spojení se soukromým subjektem, parkhotelem Smržovka, na jehož stránkách si lze místa i rezervovat. Nicméně zatímco původní cena za stání činila v době otevření 350 Kč, nyní je již na částce 500 Kč. Cena je za vozidlo včetně el. přípojky a vody. U budovy Parkhotelu je nainstalována výlevka na WC.

Posunuté realizace

  • Lomnice nad Popelkou – termín dokončení posunut na 31.12.2023, zde mi pan místostarosta sdělil: naše karavanové stání zatím zrealizované není – dokončení projektu máme prodloužení do 31.12.2023. Stavební úpravy prostor jsou poměrně rozsáhlé, musíme přivést dlouhou přípojku vody, odpadní vody budeme shromažďovat v jímce. Celkové náklady činí 2,5 mil. Kč. Dotaci z LK pokrývá pouze 500 tis. Kč. Hledáme další možnosti spolufinancování mimo rozpočet města. Aktuálně vypsaný dotační titul MMR bohužel podporuje jen vybavení pro karavanové stání ve stávajících ubytovacích zařízení. Na tuto podporu tedy nedosáhneme. Nyní jednáme s naší MAS o podpoře nástroj komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD). Stále věřím, že se nám náš záměr zrealizovat podaří.
  • Svijany – termín posunut na 30.10.2023
  • Prysk – změna termínu na 30.9.2023, ale již existuje fb profil

Poznámka:

Rozhodnutí zastupitelstev ohledně úpravy projektu v Novém Městě a o posunutí realizace projektů v místech Lomnice a Svijany zde, rozhodnutí pro posunutí projektu v obci Prysk je dostupné zde.

Zrušené realizace

  • obec Líšný – paní starostka na dotaz stavu projektu uvedla: O dotaci jsme úspěšně žádali na Libereckém kraji. Mezitím jsme nechali zpracovat investiční záměr. Očekávané náklady mnohonásobně přesahovaly výši dotace. Projekt byl nerentabilní a neudržitelný bez provozní podpory obce. Horší byl ještě exponenciálně rostoucí odpor obyvatel obce. Z těchto důvodu byla realizace záměru 10 stání zrušena a dotace nevyužita.
  • město Frýdlant – zde my z investičního oddělení sdělili toto: bohužel z důvodu překročení předpokládané hodnoty zakázky se zrušilo výběrové řízení a tím pádem stavba nebyla ani započata. Toto stání pro karavany bude v rámci obnovy autokempu. Vzhledem k situaci, nevím, kdy bude obnova autokempu-I. etapa realizována, předpoklad je v roce 2023/2024

Jaké jsou chyby?

Následující řádky je třeba brát jako můj osobní komentář, nikoliv jako hloubkovou studii. U zrušených či posunutých projektů je to jednoznačně podcenění rozsahu projektu a s tím souvisejících nákladů či doby nutné pro zajištění všech povolení. Je zajímavé vidět, že byly zrušeny projekty, které již v původním článku dávaly nejmenší smysl. Náklady na jedno místo byly vysoké, cca 370.000 Kč ve Frýdlantu a 270.000 Kč v obci Líšný, návratnost byla u těchto dvou stání také nejdelší, 4-15 let u Frýdlantu, 3-13 let pro obec Líšný. Dva dokončené projekty jsou naopak opakem těch zrušených, s cenou za místo kolem 110.000 Kč a s návratností 1 až 3 roky.

Dalším důvodem může být podcenění komunikace s občany. Je vidět, že místní obyvatelé nejsou výstavbě stání příliš nakloněni, obec Líšný není rozhodně jediná s podobným problémem, stačí si pročíst zápisy se schůzí v jiných obcích. Zde je snad jistý prostor pro osvětu, tedy vysvětlování, jak může být existence podobné infrastruktury pro obec a její občany výhodná. Jednak jistým ekonomickým přínosem, posádky obytných vozidel přeci jen v místě nějakou útratu při využití místních služeb udělají, jednak i tím, že se tento druh turistiky či poznávání alespoň nějak usměrní. Obytné vozy pak nebudou postávat nahodile v ulicích či se pokoušet zbavit odpadů na ne zrovna vhodných místech. Zákazy zatím většinou nikde nic nevyřešili, buď problém odsunuly jinam a nebo vytvořili nové. V rakouském Tyrolsku, proslulém přísnou regulací, ostatně na toto téma vychází každé léto několik článků.

A co lze čekat v budoucnu?

Obávám se, že se projeví především přecenění přímého finančního přínosu projektu. V době vysoké inflace se o cenách píše těžko, ale pokud se vrátím o pár měsíců zpět, tak počítat s poplatkem 350-500 Kč za noc je příliš optimistické. Pokud se nejedná o vyloženě dobré místo, takové, kde je v okolí nějaký velký tahák či něco skutečně unikátního, nelze počítat s velkou obsazeností a tím ani s jakoukoliv návratností.

Navíc stání s kapacitou 3-4 míst nedávají příliš smysl, náklady na jedno místo budou příliš vysoké a v době zvýšeného zájmu (prázdniny, státní svátky) se míst nemusí dostávat, popřípadě bude celé stání působit jako přeplněné. To bude mít za následek negativní recenze a budoucí pokles zájmu nebo nutnost poplatek za místo rapidně snížit.

Návratnost sníží i pouze sezonní provoz, popřípadě i použití nejlevější z levných komerčních řešení pro servisní stanici. Nevýhody takové technologie se brzy projeví – nemožnost automatizace, výběr poplatků obsluhou, nemožnost platit dle spotřeby elektřiny nebo zimní provoz s velkým otazníkem.

Výše uvedené by se mělo zohlednit při vyhodnocování projektů, tedy zvážit, zda celková koncepce představená žadatelem dává vůbec nějaký smysl a zda je stání v zamýšlené podobě vůbec realizovatelné a udržitelné. Přeci jen se zde používají veřejné peníze – a po mých zkušenostech z cestování po Česku spíše postrádám možnost provedení servisu za přijatelných podmínek, nikoliv místa na přespání. Těch má každá obec poměrně dost již nyní.

Závěr

Prozatímní výsledky prvního dotačního programu nelze zatím hodnotit jako výborné, ale pokud zůstanu u školního známkování, jedná se o takovou horší trojku. Není to až tak zlý výsledek, je nutné mít na paměti, že se jednalo o první takto zaměřený dotační titul. A tak k nějakým chybám zkrátka dojít muselo, pozitivní je zejména to, že ke ztrátě žádných finančních prostředků kraje zatím nedošlo a přeci jen alespoň dvojice stání již vznikla. Navíc se tak nasbírají zkušenosti a další projekty mohou být mnohem úspěšnější.

úvodní obrázek: wikipedia

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: