Kreischberg - obytné auto u lyžařského areálu

Kreischberg – luxusní odpočinek na svahu

Komentářů:

2

V západní části rakouské spolkové země Štýrsko leží město Murau a kousek od něj v obci Sankt Lorenzen ob Murau i lyžařské středisko Kreischberg. Díky dokončení hlavních tunelů a průtahů mezi Judenburgem a Scheiflingem je navíc o poznání dostupnější a cesta sem pohodlnější než dříve. Směrem z Vídně se údolím vine pohodlná rychlostní silnice S6, přecházející po křížení s A9 na S36 a hlavní silnici B96 . Tuto trasu využívají zejména občané Maďarska, v lyžařských střediscích podél trasy těchto dvou rychlostních komunikací nejsou tak maďarské nápisy ničím neobvyklým.

Středisko samotné se pak chlubí svojí desetimístnou kabinkovou lanovkou a samo sebe označuje jako nejmodernější v regionu. Což bude asi pravda, byť další dobrá střediska jako Katschberg či Turracher neleží zase tak daleko. Partnerské středisko Lachtal je o poznání menší a vícedenní skipas lze využít jak pro lyžování v Kreischbergu, tak i v Lachtalu.

Tip : seznam dalších míst a souhrn všech informací týkajících se zimy a výjezdů s obytným autem naleznete na souhrnné stránce zde, a to včetně přehledné mapky jednotlivých lokací.

Parkování – přenocování v obytném autě

U údolní stanice je velké parkoviště. Parkovací řád sice stání přes noc zakazuje, ale obytná auta zde běžně nechávají stát v odlehlejším rohu parkoviště, mimo hlavní asfaltovou plochu. Zeptejte se když tak na pokladně, popřípadě obsluhy parkoviště, pokud bude přítomná. Situace může být jiná v případě, že je hlášen sníh a bude nutné upravit parkoviště, popřípadě ve vrcholné sezóně. Jedná se samozřejmě jen o možnost stání, není to kemp a je potřeba se podle toho chovat.

Pokud je plocha trochu zledovatělá, tak zde také zkouší řidiči osobních vozů před odjezdem z lyžování driftování, tak si dejte pozor. Je dobré si zkrátka stoupnout ke kraji plochy. Noci jsou klidné, parkoviště je poměrně daleko od hotelů a restaurací a tak zde není žádný velký hluk. Samozřejmě, budete přes noc slyšet rolby upravující svah, případně sněžná děla, ale to tak nějak k zimě patří a nejde říci, že by to bylo nepříjemné.

Areál a lyžování

Tady si najde svoji parketu snad každý. Široké modré sjezdovky, dostatek pohodových červených i dobré zastoupení černých znamená, že si na své přijdou jak začátečníci, tak i pokročilí. Díky rozlehlosti střediska se rozptýlí i případné davy. V prosinci před Vánoci jsme nečekali nikde, dokonce ani ráno na páteřní kabinku. A otevřeno bylo prakticky vše, v provozu nebyly snad jen kotvy nahoře nad horní stanicí údolní desetimístné kabinky, čehož jsme nijak nelitovali.

Ostatně areál nabízí přes 40 km sjezdovek, co se týče obtížnosti, lze zjednodušeně říci, že modré a červené tvoří zhruba tři čtvrtiny všech tratí, zbylá čtvrtina je pak černých. Takže téměř ideální rozložení. O páteřní přepravu se stará jedna dvou úseková kabinka z údolí doplněná ještě o jednu kabinkovou dráhu uprostřed areálu. Je zde i rychlá šestisedačka a bohužel i pár starších sedačkových lanovek. Vše doplněno klasickými vleky-kotvami.

Líbilo se nám všude. V pravé části areálu se po ránu pěkně lyžovalo na červené č.15, kterou si lze zpestřit černou 16. Ta je černá jenom zčásti, není nutné se zaleknou prudkého začátku, svah svůj sklon brzy zmírní. A šesti sedačka Sixpack zpátky na vrchol je příjemně rychlá a pohodlná. O to bolestivější je přesun do levé části areálu, kterému dominuje vrchol Rosenkranzhohe. Zde je buď jen pomalá kotva a nebo jen o trochu rychlejší a pohodlnější stará dvousedačka. Něco modernějšího by se sem hodilo více, neb terén je zde spíše pro pokročilejší lyžaře. Zpět dolů se jde z vrcholu vypravit po několika červených a černých sjezdovkách a sjezd si i pěkně užít – terén je zde rozmanitý, z horních plání se tratě zanoří do širokých sjezdů lesem až ke spodní stanici lanovky. Radost kazí jen ta ta rychlost lanovky s nástupním kobercem zpět na vrchol……ale zase nehrozí, že byste se díky tomu ulyžovali až do úplného vyčerpání. Střední část areálu je pak obsluhována kabinkou Riegleralm. Prostřední část areálu asi mnoho lyžařů neosloví, spíše se z konečné vydáte buď napravo a nebo nalevo.

Velmi příjemné překvapení čeká na unavené lyžaře či snowboardisty v suterénu konečné stanice hlavní kabinky z údolí. Je zde skvěle vybavená odpočinková místnost. Na podlaze koberec, dostatek větších i menších stolů s lavicemi a židlemi, lyžáky či boty si lze vysušit na vyhřívaném držáku, pro děti je zde dětský koutek. K tomu i několik prodejních automatů, elektrické zásuvky, televize. Pokud by nestačila kapacita, je hned vedle další, byť podstatně méně komfortně vybavená, místnost a lyžárna. Samozřejmostí je WC. Tohle je super místo využívané všemi možnými národnostmi, nejenom Čechy :-).

Cena denní permice pro dospělého nebyla přes hlavní sezónou 22/23 ještě tak hrozná – €52 na den, pro mládežníka €42 (dítě do 15ti let stojí €26). V hlavní sezóně , tedy od Vánoc až do půli března 2023 počítejte s cenou €58/€46.50 a €29.

Pro porovnání, v poslední předcovidové sezóně 2019/2020 byla cena dospěláckého skipasu €46.50. Ceny povyskočili za těch pár let o čtvrtinu.

Po lyžování do bazénu

Jak je naším zvykem, po lyžování se rádi zajedeme někam vykoupat. Jednak se tím řeší dostatek, či nedostatek, vody na cestách, jednak je příjemné nechat se chvíli masírovat vodou či si jen tak zaplavat. V případě Kreischbergu je nejbližší bazén v Murau (https://www.baeder-murau.at/hallenbad/). Jediná potíž je tady s parkováním.

Místa je kolem bazénu málo a spíše pro osobní auta. Ale večer bývá prázdněji u podélného stání na obslužné komunikaci kolem sportovního komplexu. Pokud tam není místo, nezbývá než zkusit zaparkovat s větší obytkou na dalších parkovištích ve městech. U obchodů je však parkoviště vyhrazené jen pro zákazníky, takže zbývají jen městská parkoviště P1 a P2. Večer by mělo být parkování bez problému, část města je ale do cca 18:00 parkovací zóna.

Samotný bazén toho moc nenabídne, malý tobogán, plavecký bazén, ale na odreagování to stačí. Výše vstupného na tři hodiny je €5.10, pro dítě/mládež €4. Déle tady stejně asi nevydržíte, nám obvykle stačí 90-120 minut.

V Murai také naleznete obchody jako Billa, Spar či Lidl, parkoviště u nich jsou dostatečně prostorná.

Zhodnocení

Areál a celou oblast jsme si zařadili do svého virtuálního seznamu míst, kam se rádi vracíme. Lyžování je zde pěkné, parkování bezproblémové, bazén i obchody nedaleko v Murau snadno přístupné. Navíc po dokončení tunelů a hlavních průtahů obcemi (S36) je sem i pohodlná a příjemná cesta směrem z Vídně, tedy pro nás z Jižní Moravy naprostý ideál.

Důležité odkazy:

  1. Dik,naprosto perfektní, se vším souhlasím,dík.

    To se mi líbí

  2. Díky za tip, do Lachtalu pojedeme na jarní prázdniny (osobákem do apartmánu), takže asi navštívíme.

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: