Lachtal – z Krásné hory do Údolí smíchu

Malé středisko Lachtal je pokryto jen dvěma šesti sedačkami a pár vleky, ale přesto nabízí zábavné lyžování na zhruba 40km sjezdovek. Známé je díky možnosti freeridu, ale to jsme bohužel vzhledem k zásobám sněhu nemohli vyzkoušet. Tedy já bych to ani tak nezkoušel, to je spíše aktivita pro mladší část naší rodiny. Středisko leží mimo hlavní trasy, byť od nich není nijak dramaticky daleko, a poslední část cesty poměrně výrazně stoupá, až k začátku ski areálu ve výšce 1600 metrů nad mořem.

Tip : seznam dalších míst a souhrn všech informací týkajících se zimy a výjezdů s obytným autem naleznete na souhrnné stránce zde, a to včetně přehledné mapky jednotlivých lokací.

Parkování a nocování

Jak je poměrně obvyklé, i zde narazíte na zákazové značky, zakazující stání mezi desátou hodinou večerní a osmou ranní. A podobně jako všude, i zde se to toleruje. Ale my zde byli poprvé a dojeli jsme pozdě večer, tuším kolem půl jedenácté. V takových případech parkoviště projedu a pokud někde uvidím již stojící obytné auto či auta, tak zaparkuji tzv. do řady. Předpokládám, že se posádky těchto aut už na možnost stání zeptaly obsluhy střediska a ta je poslala právě na toto místo. Je to možná proti nějakým pravidlům, ale na jiný přístup jsem doposud nepřišel. Tedy mimo přečtení recenze středisek na sociálních sítích či komentáře k parkovištím na Park4Night.

Stejný postup jsme použili tady. A ráno jsem se samozřejmě na pokladně ujistil, že je stání na parkovišti v pořádku. Bylo, milá slečna mi poradila zůstat přesně tam, kde jsme už stáli. K pokladnám je to jen kousek a nad nimi je už nástup na první ze dvou šesti sedaček tohoto skiareálu.

Co říci k místu? Značná část není úplně v rovině. tu lze najít spíše ve spodní části. Stání přes noc bylo klidné, nikdo a nic nerušil, parkoviště neleží přímo u místní silnice, ale je od nich trochu dále a odděleno. Jak je obvyklé, i tady si řidiči zkouší trochu zadriftovat při příjezdu či odjezdu, ale co jsem viděl, bylo to tentokrát jen takové spíše kosmetické driftování nebo zkoušení 4Maticu u Mercedesu.

Další možnosti

Nepříliš velké stání by bylo možné i kousek pod tímhle parkovištěm. Zde je malé, veřejné kluziště a u toho místo tak pro dvě auta, relativně na rovině. Žádná zákazová značka zde není, stát jsem zde ale nezkoušel.

Dále je zde několik míst u obchodu Kreuzer, ty jsou přímo vyhrazená pro stání obytných aut a stojí €15 na 24. Toto místo jsme nevyužily.

Na Park4night lze najít ještě zmínku o jednom místu, to ale bylo během naší návštěvy využito jako zázemí staveniště pro uložení stavebního materiálu a parkovaní stavebních strojů.

Jak se tady lyžuje?

Překvapivě k malé velikosti střediska dobře. Z konečné stanice každé ze dvou šesti sedaček se lze dolů spustit hned po několika sjezdovkách a cestu dolů si tak vždy zkombinovat nějak jinak. Takže nuda zde nehrozí. Dopoledne jsem si užívali na svazích Hoher Zinken a poté se přesunuly na jakýsi bok areálu obsluhovaný druhou šesti sedačkou Schonberg. Z konečné stanice lze obdivovat les větrných elektráren. Ze Zinkenu je vidět jen několik z nich, ale jakmile vyjedete nahoru druhého hřbetu, uvidíte, že jich je tam hned několik. a obrovských. A pod nimi ještě celé pole slunečníků, tedy fotovoltaických panelů Hned máte lepší pocit, že lyžování tady musí být velmi ekologické, obzvláště když se vrtule točí. Ovšem během našeho lyžování se vrtule i na více jak hodinu zcela zastavily, ale lanovky ale naštěstí ne a i nadále pokračovaly v provozu.

I o druhém hřbetu platí to, co o prvním, dolů vede hned několik tras. I když během naší návštěvy byla otevřena jen modrá sedmička a červená osmička a devítka, na krátko se otevřela i desítka. Z celého střediska tak bylo v provozu o něco více než polovina tratí. ale nijak zvlášť to nevadilo. I ty otevřené nabízely zábavné a pestré lyžování na značně převládajících červených sjezdovkách. Ale je zde i pár modrých, začínající lyžaři se tedy nemusí bát, že by si nezalyžovali.

Sjezdovky jsou zde obecně široké, lesem vedou minimálně a to převážně vždy jen ve své spodní části. Celé středisko Lachtal je pak shlukem penzionů, hotelů a apartmánů, prakticky ze všech částí se lze na sjezdovky dostat pěšky.

A kolik to stálo? Cena za den lyžování mimo hlavní sezonu 2022/23 byla pro dospělého €47, pro mládežníka €37,50. Dítě do 15ti let zaplatí pak €23,50 s tím, že do 6ti let věku dostane skipas zdarma. V sezóně je pak lyžovaní dražší, €52 dospělý, €41,50 mládež a €26 dítě. Lze si koupit i vícedenní skipas, který jde využít i v partnerském středisku Kreischberg.

Proč má článek takový divný název?

Inu je zde vrchol Schönberg, v překladu snad něco jako Krásná či Pěkná hora. V názvu střediska Lachtal lze tušit slova Lachen, tedy smát se a Tal, tedy údolí. I když místo smíchu je spíše možné, že je název střediska odvozen od Lache, neboli louže. Ale titulek z pěkné hory do louže v údolí by určitě náš dojem nevystihoval. Sněhu sice moc nebylo, ale alespoň po celou dobu našeho lyžování tzv. držel.

Koupání po lyžování

V místě žádný bazén není, za ním se musí buď do Murau a nebo Judenburgu. My volili tentokrát Judenburg – vzdálenost cca 32 km, doba jízdy asi 30 minut. Bazén je trochu bokem samotného středu města a přímo u objektu je i stání pro obytná auta. Pro nocování placené, mimo zimu i s nějakou možností provedení servisu, ostatně v létě je otevřeno i letní koupaliště a tak pobyt zde pak určitě dává smysl. My zde stáli bez placení jen po dobu návštěvy bazénu, nic více zde nejde dělat. obchody a další služby jsou o dost dále.

V objektu je jen jednoduchý bazén pro plavce a malý zážitkový bazén. Žádný tobogan či něco podobného. Výhodou byla malá obsazenost a cena pro pro dva celkem €7 – jednalo se o vstup na dvě hodiny, ten pro jednu osobu stojí €3.50.

Středisko hodnotím kladně, líbila se mi jeho prostornost i sjezdovky. Vzhledem k poloze zde asi nebývají návaly pravidlem, takže i to lze řadit k pozitivům. Nocování s obytkou bylo také bez problému a při nejhorším lze využít i placené stání zmíněné v článku.

Důležité informace v kostce:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: