Statistika obytná vozidla 2022 počet

Karavanisté na začátku roku 2023 – kolik nás je?

Komentářů:

4

Ministerstvo dopravy uvolnilo ke konci roku další data z registru vozidel a tento týden i souhrnné přehledy registrovaných obytných aut. Po půl roce je tak možné opět spočítat, kolik je u nás karavanů – ať už obytných aut a nebo přívěsů. A k tomu navíc upřesnit statistiku registrací nových vozidel.

Rok 2022 v kostce

 • celkový počet registrovaných vozidel: 56.460 (o 2.976 více jak v roce 2021), z toho
  • 25.130 obytných aut (o 3.042 více jak v roce 2021)
  • 31.330 obytných přívěsů (o 66 méně jak v roce 2021)
 • jako nových se zaregistrovalo
  • 1.813 obytných automobilů (o 23% méně než v roce 2021)
  • 711 obytných přívěsů, (o 7% méně než v roce 2021)

Tip : přehled všech článků týkajících se statistiky a registrací obytných aut, včetně dat a souhrnů naleznete na stránce Statistiky.

Další hranice překonána – přes 25.000 obytných aut

Počet obytných automobilů překonal v roce 2022 další pomyslnou hranici 25.000 vozidel a na našich silnicích jich tak lze potkat 25.130. Došlo opět k výraznému nárůstu o více jak 3.000 vozidel, konkrétně o 3.042 aut. To je poměrně značný růst, v minulých 4 letech přibývalo cca 1.900 vozidel ročně a v porovnání se situací před osmi lety se jedná dokonce o pětinásobné zvýšení. Nárůst je plně srovnatelný s doposud rekordním rokem 2021, kdy přibylo jen o 40 obytných aut více, tedy 3.072. Rostoucí oblibu obytných vozů potvrzuje tento graf, od roku 2012 narostl počet obytných automobilů tři a půl krát.

Obytné přívěsy stále zpomalují pokles

Trochu jiná situace je u obytných přívěsů. Svého vrcholu dosáhli v roce 2015 a od té doby jejich počet nezadržitelně a neustále klesá. K největšímu propadu došlo v roce 2018, ale je bohužel smutnou skutečností, že se celkový počet obytných přívěsů rok od roku zmenšuje. Rok 2022 byl dobrý alespoň v tom, že se jedná o nejmenší propad od roku 2017 – meziročně ubylo jen 66 obytných přívěsů a celkově je tak u nás registrováno 31.330 obytných přívěsů. Stále je jich ale více než v roce 2012 – tehdy jich bylo v registru zapsáno 30.884, tedy zhruba o půl tisícovky méně než aktuálně. Lze tedy konstatovat, že popularita obytných přívěsy se u nás zatím moc nemění a bude se pohybovat kolem tří desítek tisíc i v budoucnu.

Změnu v trendu lze vysledovat zpět do roku 2015 – to byl zlomový rok, do té doby obě skupiny, jak přívěsy, tak automobily, rok od roku posilovaly. Následně ale růstový trend zaznamenaly již jen obytné automobily a přívěsů od tohoto momentu rok od roku ubývalo a rozdíl mezi těmito provedením se zmenšuje rok co rok a poslední dva roky dokonce výrazně.

Závěr

Rok 2022 byl ve znamení rostoucích cen nových aut, dlouhých dodacích lhůt a omezené nabídky. Přesto si s tím zájemci o tento způsob cestování poradili a tak zejména díky dovozům ojetých obytných vozidel byl zcela kopírován trend rekordního roku 2021. Počet obytných vozidel na našich cestách tak opět významně poskočil směrem nahoru. Markantní je především zájem o obytná auta a lze očekávat, že během pár let jejich počet překoná počet přívěsů. To je jasný signál pro majitele kempů k modernizaci i pro budovatele karavanových stání, počet potenciálních zákazníků stále roste.

Poznámka k prezentovaným datům

Veškerá data vychází z dat zpracovaných z podkladů poskytovaných Ministerstvem dopravy. Vzhledem k povaze i přesnosti dat nelze dojít ke zcela správným číslům a v prezentovaných datech tak může být i několikaprocentní chyba. Proces zpracovaní i interpretace dat se snažím průběžně zlepšovat, je tak možné, že dojde i zpětně k upřesnění některých čísel.

 1. V Čechách potkávam obytne dodavky, ale podle me statistiky tak 80% jsou stare (casto jen „plechove“) dodavky po domacku predelane na „obytnou. Dost pochybuji, ze jsou v technicaku zapsany jako obytne. Cili tech „obytných aut/camperu je u nas samozrejme v realu mnohem vice.

  Bohuzel v kazdem pripade je trend nakupu obyt.aut rostouci a bude to nejspis pokracovat 😦

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   S těmi nezapsanými vestavbami je to pravda, plus třeba upravené kombíky na spaní. Nicméně neexistuje způsob, jak to hodnověrně sledovat. Takže proto vycházím jen z dat MD.

   Zabýval se tím už vůbec první článek na toto téma, https://silverontheroad.com/2021/02/06/tak-kolik-nas-je/ :
   ——
   Po vydání článku jsem obdržel i reakci Asociace kempování a karavaningu ČR (AKK ČR), kterou s jejich souhlasem přidávám k článku – určitě stojí za zamyšlení a nabízí i jiný pohled na prezentovaná data:

   Pro cestovní ruch jsou potřeba čísla, které se nedají zcela přesně určit. Obytných vozidel může být i o třetinu více než ze statistik plyne, především z těchto důvodů:

   1) MD vůbec nemá přehled, kolik aut jezdí předělaných na obytná dodatečně – firmou i podomácku. Sem spadají čím dál oblíbenější přestavěné užitkové dodávky (malé typu Transporter, i velké typu Ducato a spol.), nebo vestavbové boxy (např. Egoé a podobné). Takových vozidel mohou být tisíce a v žádné statistice jako obytné nefigurují.

   2) Často se stává u dovezených ojetin ze zahraničí, že se neregistují jako obytná podle výrobce nástavby, ale podle podvozku. A tak spadnou mezi osobní/užitková auta a opět se tak neobjeví v žádné statistice obytných vozidel. I zde se může jednat celkově o tisíce vozidel.

   Ve výsledku pak může být v ČR provozováno i 15.000 vozidel navíc oproti oficiální statistice MD. I i takové vozy by pak využily budovanou infrastrukturu a podle ní je třeba tuto infrastrukturu dimenzovat – potřeba může být výrazně vyšší oproti v článku uvedeným číslům

   z reakce AKKCR

   ——
   Odpověď
   V článku je popsáno, jak byla uvedena čísla získána – jedná se o data MD. K připomínkám mohu jen uvést:

   předělaná vozidla – stejná situace je i v ostatních zemích. Ne vždy majitel dodatečnou vestavbu legalizuje, popřípadě to provedené úpravy ani nevyžadují. V Německu počet takových vozidel bude určitě také statisticky významný a tedy jejich údaje jsou zatížené stejnou chybou. Přesto nejsou nijak zpochybňovány.
   dovoz – každá dovozová ojetina podléhá evidenční kontrole, kde by se na nesoulad a nebo na špatné zařazení do kategorie/druh mělo přijít. Podobná připomínka by měla spíše směrovat na MD. I tak se ale domnívám, že podobné vozy mnohdy spadnou do kolonky jako SPA, PVO, NA, SAS, NAS a SA
   Přesnost a rozsah údajů by se dala samozřejmě vylepšit – lze zpracovávat poskytovaná půlroční data z celého registru, nebo dělat rozbor měsíčních statistik registrovaných vozidel. Takové zpracování by ale bylo náročnější, ale ve výsledku by bylo možné sledovat i přírůstky dle značek, popřípadě mít k dispozici i měsíční či čtvrtletní registrace, tedy podobně jak to dělá sdružení CIVD

   Odhady předělaných aut by snad šlo odvodit z jiných údajů, například z údajů kempů o pobytech, z počtu členů FB skupin orientovaných na tuto oblast a podobně. I tak by se ale jednalo o nijak nepodložená a neověřitelná data. Proto je dle mého vhodnější vycházet striktně z oficiálních údajů, popřípadě působit na MD tak, aby se přesnost údajů v jim vedených registrech zlepšila.

   Co se týče podkladů pro rozhodování v oblasti cestovního ruchu, tak v článku je zmíněno, že mimo domácí karavanisty je nutné vzít při plánování a budování infrastruktury i počty karavanistů z okolních zemí – které tuzemské počty řádově převyšují. Ale i pro ten počet prokazatelně dohledatelný v statistikách by jakákoliv nová infrastruktura byla přínosem.

   To se mi líbí

 2. Dekuji za doplneni. Jen chci jeste rict, ze moje puvodni rekace nebyla mirena na zpochybnovani kolik v realu jezdi „obytnuch aut“ (zpochybnovani clanku), ale spis jen takovej muj osobni postreh ze silnic :).
  Samozrejme ze zde uvedena data jsou suprova a „uzitecna“ 🙂

  Líbí se 1 osoba

  1. Martin Strimpfl avatar

   Vubec jsem to nebral jako zpochybnovani 🙂 , jen jako validni pripominku zasluhujici delsi komentar a vysvetleni. Tech obytnych aut bude ve skutecnosti vice nez podchyti registr vozidel, zasadni je tak ten rostouci trend nez absolutni pocty vozidel.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: