Rakouské dálnice 2023 : rychlá koupě viněty, hladký průjezd mýtnými úseky, zavření Arlberského tunelu

Komentářů:

0

Tip: hledáte informace o dálničních poplatích pro karavanisty? Podrobný přehled a popis naleznete v tomto článku: Evropa 2023: dálniční a silniční poplatky pro karavanisty.

Pár tipů na hladký průjezd dálnicemi u našich jižních sousedů – jednak jak si snadno koupit dálniční známku s okamžitou platností, jak si usnadnit úhradu za průjezd zvlášť placenými úseky a v neposlední řadě upozornění na docela zásadní dopravní komplikaci v západní části Rakouska.

 1. Koupě dálniční známky
  1. Koupě známky s okamžitou platností
  2. Založte si účet, bude to rychlejší
 2. Hladký průsek mýtnými úseky
  1. Uhraďte mýto s předstihem
  2. Služba Flex
 3. Zavření Arlberského tunelu
  1. Kdy bude Arlberský tunel uzavřen v roce 2023?
  2. Objízdné trasy
  3. Omezení pro karavanisty
  4. Tip pro karavanisty

Koupě dálniční známky

Zde snad nejvíce karavanisté chybují při koupi elektronické verze – hned na začátku je odradí nutnost koupit známku s 18ti denním předstihem. Což je důsledek velmi divné implementace evropských předpisů o ochraně spotřebitele Rakouskem. Málokdo s takovým předstihem ale plánuje své cesty, zejména u kratší desetidenní známky. Situace se pak řeší koupí fyzické známky. V lepším případě na prvním prodejním místě na rakouské straně, kde známku prodají za běžnou cenu, v horším na české, kde je často méně či více vysoká přirážka k oficiální ceně. Nicméně je zde možnost zakoupit známku v elektronické podobě v podnikatelském režimu, která platí ihned.

Délka platnostiCena €Cena Kč
10 dnů9.90240
2 měsíce29.00710
roční96.402 360
ceny známek v roce 2023

Koupě známky s okamžitou platností

Koupi zahájíte na adrese https://shop.asfinag.at/cs/ – stránky jsou z velké části v českém jazyce, což je výhoda. Ale dneska si překladače v prohlížeči poradí i s jiným jazykem docela snadno.

Koupě známky je tedy snadná, byť je nutné zadat pár údajů. Celou práci v obchodě Asfinag si ale můžete v budoucnu výrazně ulehčit založením účtu. Koupě v režimu Podnikatel pro vás nic neznamená a nemusíte se bát, že byste byli rakouskými orgány jakkoliv popotahováni.

Založte si účet, bude to rychlejší

Mnohem jednodušší je ale založit si v obchodě ASFiNAG vlastní účet. Po založení účtu umí dokonce systém k vašemu účtu přiřadit dříve koupené známky dle RZ vozidla. Účet nejen usnadní následné koupě viněty v budoucnu, ale umožňuje i zapnout si pro vybraná vozidla službu Flex a usnadnit si tak použití zvlášť placených úseků – popsáno v další kapitole.

Hladký průsek mýtnými úseky

Zakoupením dálniční známky ještě neznamená bezplatné používání celé dálniční sítě v Rakousku. Některé úseky, zejména tunely, jsou navíc zpoplatněny mýtným. To se platí zpravidla před vjezdem do tunelu. Na druhou stranu pro jízdu na takto zpoplatněných úsecích není zpravidla nutná dálniční známka. Takže pokud například plánujete cestu do Itálie předs Brennerský průsmyk, nemusíte si při vhodné volbě trasy známku koupit a využijte jen trasu dálnice A13. Všechny úseky s mýtem jsou zachyceny na této přehledové mapce, uvedena je pak i cena za průjezd v roce 2023:

CestaNázevCena €Cena Kč
S16Arlberg11.50280
A13Brenner11.00265
A10Tauern/Katschberg*13.50330
A9Bosruck6.50150
A9Gleinalm10.50250
A11Karawanken7.80190
zpoplatněné úseky v roce 2023 a jejich cena

Před vjezdem do mýtného úseku je nutné zaplatit poplatek. ten můžete zaplatit na místě, u okénka a nebo si průjezd usnadnit. Platbu za úsek si můžete buď předplatit a nebo si u svého účtu zapnout možnost Flex. Zejména tato druhá možnost je více než vhodná a umožní vám zcela bezstarostný průjezd mýtnicemi v budoucnu.

Výhoduy jsou popsány na této stránce: https://www.asfinag.at/en/toll/section-toll/digital-section-toll/

Ať si vyberete kteroukoliv z těchto dvou možností, k průjezdu pak můžet využít jakýkoli pruh na mýtnici mimo Go pruhu. Jen pozor na zeleně označené pruhy určené výhradně jen pro předplacené průjezdy. Ty mohou využít pouze auta bez přívěsu a vozidlo nesmí být širší než dva metry – byť tedy stránky ASFiNAGu udávají, že je to šířka rozchodu a že se jedná o šířku bez zpětných zrcátek. S obytnými auty tedy opatrně. Výjimkou je ale úsek na dálnici A9, kde zelený pruh mohou využít i vozidla s přívěsem a obytná auta.

Uhraďte mýto s předstihem

V obchodě ASFiNAG si můžete koupit dopředu i mýto pro vybraný úsek. Zakoupený produkt (lze si zvolit i počet jízd) platí rok. Koupě probíhá jak u známky, tj. vyberete si produk, jeden nebo více, následně zadáte RZ vozidla (předvyplněno, pokud již máte účet), zaplatíte a můžete jet a nemusíte zastavovat na mýtnici. Jakmile s registrovaným vozidlem vjedete do pruhu na mýtnici, je RZ vašeho vozidla zachycena kamerou a závora se automaticky otevře – můžete rychle a snadno projet bez zastavení.

Možnost koupit a podrobnější informace: https://shop.asfinag.at/cs/produkty/digitalni-usekove-myto/

Služba Flex

Pokud máte zřízen účet, lze si snadno zapnout službu Flex pro vybrané vozidlo. Do systému zadáte jeho RZ a platební kartu (ideální pokud je vedena v eurech, popřípadě Revolut). Lze samozřejmě nastavit tuto službu pro více vozidel, respektive jejich registračních značek. Služba fugnuje podobněj jako jednorázová koupě mýta zmíněná výše, ale nemusíte si nic dopředu kupovat. Při průjezdu mýtným pruhem v bráně nezastavujete, kamera opět rozpozná vaši značku, závoru otevře a částku za průjezd si následně strhne z evidované platební karty. Do emailu vám vzápětí dorazí i potvrzení o platbě.

Možnost koupit a podrobnější informace: https://shop.asfinag.at/cs/produkty/digitalniho-usekoveho-myta-flex/

Zavření Arlberského tunelu

Tunel Arlberg na rychlostní silnici S16 spojuje spolkové země Vorarlbersko a Tyrolsko. Představuje poměrně zásadní dopravní tepnu pro danou oblast a je tak nepříjemné, že bude v roce 2023 a 2024 uzavřen na několik měsíců kvůli rekonstrukčním pracem. Provozovatel dálnic, společnost  ASFiNAG investuje 75 milionů eur do modernizace téměř 50 let staré vozovky, včetně nátěru tunelu, odvodnění a modernizace mýtné stanice Arlberg.

ASFiNAG zřídil stránky s podrobnými informacemi o tomto omezení:
https://www.asfinag.at/en/construction-maintenance/construction-projects/s-16-rehabilitation-and-closure-of-arlberg-tunnel/

Kdy bude Arlberský tunel uzavřen v roce 2023?

První uzavírka začíná 24. dubna 2023 a skončí 6. října 2023. V roce 2024 pak bude tunel uzavřen od 15. dubna 2024 do 22. listopadu 2024. ASFINAG doporučuje využít některou z objízdných tras.

Objízdné trasy

I nadále lze využít silnici B197/L197 vedoucí přes Arlberský průsmyk. Tato cesta je na níže přiložené mapce označena růžovou barvou. A pozor, budou na ní platit určitá omezení, která se dotknou i karavanistů, viz dále.

Další objízdné trasy:

 • Rosenheim-Mnichov: tmavá barva. Tuhle cestu, respektive její část od křížení s německou dálnici A93, je vhodné použít při cestě z ČR v případě,že jedete do Vorarlberska, Lichtenštejnska či Švýcarska. Ze Salzburgu je nutné pokračovat po A8 směr Mnichov a pak po A96 směr Bregenz
 • Průsmyk Fern (Fern pass) – modrá barva, vhodná při cestě z Innsbrucku, pokud se chcete vyhnout případným dopravním komplikacím na cestě přes Arlbeský průsmyk. Průsmyk Fgern leží citelně níže (1212 m.n.m.) než Arlberský (1793 m.n.m,)

Mapka ASFiNAGu pak udává i další trasy při cestě v ose sever-jih a to s využítím dálnic přes Švýcarsko, buď kombinaci A51,A14,A4 a A2 (oranžová trasa), nebo A13 (zelená trasa). Tyto trasy ale asi nebudou pro české motoristy zajímavé.

Omezení pro karavanisty

Pro soupravy s přívěsy nad 750 kilogramů bude v termínu od 1.7 do 6.10.2023 o víkendech (sobota, neděle ) a státních svátcích platit mezi 9:00 a 17:00 zákaz jízdy po silnici B197/L197, tedy přes Arlberský průsmyk..

Obytná auta bez přívěsu budou moci objízdnou trasu průsmykem využívat bez omezení, ale zejména o víkendech je nutné i tak počítat s hustým provozem a delší dobou jízdy. Průměrně totiž využivá tunel zhruba 8000 vozidel denně, ve špičkách až 20.000. Část z těchto vozidel bude využívat právě objízdnou trasu přes průsmyk. Je nutné vzít do úvahu až 13% stoupání/klesání.

Tip pro karavanisty

Pokud se chcete vyhnout stanoveným objízdným trasám a zároveň si užít Alp, nabízí se možnost využít placené horské vyhlídkové silnice Silvretta. Více informací naleznete zde: https://www.silvretta-bielerhoehe.at/en/Silvretta-Hochalpenstrasse. Počítejte ale s poplatkem 25.50 € za průjezd touto trasou.

Pokud tuto trasu využijete, nabízí se i delší pobyt v oblasti . Na hranicích mezi Tyrolskem a Vorarlberskem leží ve výšce 1820 metrů na břehu nádrže a blízko stejnojmenného jezera kemp Zeinissee. Kemp se otevírá 1.6.2023 a bude otevřen až do 15.10.2023. Ceník jde trochu zjednodušit tak, že za auto či každo ubytovanou osobou se platí cca 13 €, tedy 4 lidé v obytném autě zaplatí cca 65€. Každý ubytovaný pak má možnost zakoupit si Montafon Brandnertal Leisure Pass pro neomezené využívání lanovek v oblastí i bezplatný průjezd výše zmíněnou silnicí. Cena třídenního pasu je 66€ pro dospělého a 38€ pro děti, plný ceník je dostupný zde.

Jak ale upozorňují zkušení cestovatelé (Sali Cestoval zde) je kemp Zeinissee. relativně malý a vřele doporučuje předchozí rezervaci. Dělal ji už v lednu (na červenec) a zbývalo pouze několik míst. Nově by se mělo dát stát i nahoře na Silvrettě, je tam nové parkoviště . Jedná se už o Vorarlbersko, takže zde není plošný zkaz jako v Tyrolsku (blíže o omezeních v Rakousku zde)

fotografie a úvodní obrázek: stránky ASFiNAG

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: