Apríl v karavaningu

Aprílové novinky ze světa karavaningu

Komentářů:

1

Jako každý rok, tak i letos připadlo na prvního dubna oznámení důležitých změn a novinek, které se dotknou mnoha karavanistů. Přehled těch nejdůležitějších přináší tento článek – a za připomínku jistě stojí i loňský článek Apríl v karavaningu

  1. Přeprava dětí na sedačce jízdního kola – ve Francii možné již jen pro obytná auta
  2. Další zdroj elektřiny na cestách pro obytné vozy
  3. Cestovní stroj na zmrzlinu – ideální pro vanlife
  4. Do budoucna na cesty jen se psem – usnadní vám řízení
  5. Míříte s obytkou na ferraty? Na ferraty v Evropě není již možný vstup s lezeckou výbavou
  6. Phoenix a Morello řeší společně problém s hmotností obytných aut

Přeprava dětí na sedačce jízdního kola – ve Francii možné již jen pro obytná auta

Při cestách po Francii to nešlo přehlédnout: dodávky s dětmi na sedačkách jízdních kol přepravovaných na vozidle. Dítě cestuje venku, na čerstvém vzduchu a se skvělým výhledem na okolní krajinu. Tato praktika se ve Francii rozšířila ze skandinávských zemí, ale jak se zdá, je s tím nyní pro většinu řidičů konec.

Přeprava dětí na sedačce jízdního kola měla ve Francii dlouhou tradici. Interiér vozidel byl uchráněn před dětmi, rodina ušetřila na dětských autosedačkách. a navíc si rodiče mohli od svých ratolestí na chvíli odpočinout. Bohužel pro většinu vozidel je od prvního dubna tato praxe zakázána. Ministerstvo vnitra rozhodlo o zákazu vydáním nové ministerské vyhlášky. „  Používání dětských sedaček představuje problém zejména u dodávek ,“ vysvětluje Grégory Bienfort z ministerstva. „někteří uživatelé nechávali své dítě na kole i při delším stání. To nebyl problém v případě pobytu v prázdném kempu, ale ve městě a na parkovištích si množily stížnosti místních na hluk„. Zákaz podpořila i Selena Padumour, prezidentka sdružení Dodávka a kolo. Mezi kladné stránky této přepravy patří podle ní „klid i čistota uvnitř vozidla“.  Nelze však akceptovat například to „že děti už neslyší hudbu z autorádia“.

Na obytné vozy ovšem úřady ve vyhlášce nepamatují, takže karavanisté mohou i nadále využívat výhod tohoto způsoby přepravy nejmenších členů rodiny.

zdroj

Další zdroj elektřiny na cestách pro obytné vozy

Americký vládní Institut pro vodu, životní prostředí a zdraví při Univerzitě Spojených národů (World University) oznámil důležitý průlom pro naprostou soběstačnost obytných vozidel. Bioplyn získaný z fekálií a bakterií ve speciálně upravené nádrži bude využit k výrobě elektřiny.  Aby se podpořila tvorba plynu, výkaly v toaletní kazetě jsou nejprve stlačeny. Speciální sanitární přísada také urychluje tvorbu toaletních plynů. Plyn je pak veden do bioplynového výměníku přes ventilátor a spirálovou hadici. Výměník ve tvaru kostky (35 x 35 x 35 cm) je umístěn v externím úložném prostoru. Plyn hoří pomocí piezo zapalování a vzniklé teplo pohání malou turbínu. Výfukové plyny jsou vypouštěny ven přes pachový filtr. Vyrobená elektřina o napětí 12 voltů je pak přímo distribuována k nadstavbové baterii.

Tento systém zajišťuje maximální soběstačnost u obytného vozidla a to jak díky likvidaci většiny odpadu, tak díky přísunu levné energie. Mobilní bioplynový výměník vyrábí elektřinu ekologicky šetrným a udržitelným způsobem. Ztráty energie související s počasím, například u solárního systému, jsou tedy nadále irelevantní. Výměník má i výhodu oproti palivovému článku, palivo pro něj je neustále doplňováno a. čím více lidí na palubě, tím lépe. Uvedení na trh lze očekávat velmi brzy.

zdroj

Cestovní stroj na zmrzlinu – ideální pro vanlife

Perfektní dárek pro všechny cestující s vozidlem.  Zmrzlinový stroj, který díky rotaci a chladivému větru vyrábí báječnou zmrzlinu. Každých 50 kilometrů můžete vyrobit téměř 900 gramů té nejkvalitnější zmrzliny. Na dálnici je to samozřejmě trochu rychlejší kvůli silnějšímu protivětru. Stačí namontovat na disk vašeho kola.

Koupit již lze například zde.

zdroj

Do budoucna na cesty jen se psem – usnadní vám řízení

O samořídících autech se mluví již delší dobu. Obytné vozy budou evidentně moci využívat výhod této technologie, do roku 2024 bude tuto funkci nabízet většina výrobců užitkových vozidel (Fiat Ducalo Trapnit u Fordu nebo Jumpdown u Citroënu). Autonomní ale neznamená, že se obytný automobil bude řídit zcela sám. Vždy bude potřeba řidiče připraveného na to , ​​aby v případě potřeby převzal řízení. Překvapením ale je, že řidič nemusí být nutně člověk. Američtí vědci z Ouafashussets Institute of Technology účinně prokázali, že psi v sobě mají všechny zdroje, které jim umožňují řídit obytné auto.Specialisté na kognitivní výzkum na zvířatech pak přesvědčili zákonodárce, že psi budou pro tento úkol stejně kvalifikovaní jako lidé.

 „ Byly provedeny studie s americkými obytnými vozy, jejichž velké rozměry není snadné ovládat, vysvětluje Marion Encœur, vedoucí divize vozidel pro volný čas v Road SafetyVšechny výsledky jsou pozitivní: psi jsou vynikající řidiči, pokud jde o sledování silnice. Hlavní je především jim nesvěřit volant. »

Pro výrobce obytných vozů je to dar z nebes: „  Toto je inovace, která přivede naše vozidla do nové éry! vysvětluje Henri Bienfort, obchodní ředitel obytných vozů RipadoTuto inovaci naši zákazníci velmi ocení: umožní jim odpočívat během jízdy a být ve skvělé kondici při dosažení cíle výjezdu.“

Kolik bude stát autonomní obytný vůz? Bude trochu dražší než standardní model, lze očekávat dodatečné náklady ve výši zhruba 55 000 € a to bez započítání krmiva pro psy. Investice se ale mnohým jistě vyplatí, zatímco jejich pes bude řídit, budou mít spoustu času si vzadu v klidu zdřímnout.

zdroj

Míříte s obytkou na ferraty? Na ferraty v Evropě není již možný vstup s lezeckou výbavou

Tuto zprávu přines český web Frčíme, kde si celou zprávu můžete přečíst. Stručné shrnutí: od dnešního dne vstupuje v platnost nová legislativa Evropské unie o zákazu používání veškerého horolezeckého materiálu na zajištěných cestách nejen v Alpách, ale také na území všech členských zemí EU. Bylo zjištěno, že horolezecká výbava, zejména tzv. ferratové sety, extrémně poškozují ocelová lana, která unikátní zajištěné cesty provází. Výroba a montáž těchto ocelových lan představuje dědictví našich předků a investice do tvorby zajištěných cest v Evropě představuje řádově milióny eur a je tedy nepřípustné, aby byly nadále poškozovány.

 Ocelová lana můžeme nadále používat jako nástroj pro přidržení v extrémních situacích během výstupu. Je možné však použít jen ruce, které mohou být případně vybaveny rukavicí z nekovového materiálu.  

zdroj

Phoenix a Morello řeší společně problém s hmotností obytných aut

Renomovaní výrobci obytných vozů Phoenix a Morello dnes oznámili, že spojují své síly, aby způsobili revoluci na trhu obytných vozů.
váš společný cíl? Vytvořit zcela novou třídu vozidel: luxusní nafukovací karavany. Mimo jiné by to mělo vyřešit problém neustálého přetěžování v segmentu luxusních obytných vozů a zpřístupnit je i majitelům řidičského průkazu skupiny B.

Během cesty se obytné auto složí pouze do kabiny, ale jakmile dorazíte na místo, můžete pomocí vzduchového kompresoru nafouknout dvoupatrový dům o podlahové ploše 80 metrů čtverečních. Už to samo o sobě zní povzbudivě, ale to nejlepší teprve přijde: V základní výbavě těchto inovativních obytných aut by neměla chybět vířivka a otevřený krb a přístup na střešní terasu. Představte si, že si po dlouhém dni na cestách odpočinete ve své vlastní soukromé vířivce a večer zakončíte u plápolajícího ohně.

zdrojfotky v článku převzaty z uvedených zdrojů, úvodní foto aboutcampbtob

  1. Skoro som naletel, ešte že mam kalendar na stole 😂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: