Registrace obytných aut a obytných přívěsu 2023 březen

Registrace obytných vozidel za první čtvrtletí – samá překvapení

Komentářů:

0

Tip: přehled všech článků týkajících se statistiky a registrací obytných aut, včetně dat a souhrnů naleznete na stránce Statistiky.

Podrobnější statistická data týkající se karavaningu pak v Česku poskytuje Asociace kempování a karavaningu ČR, na kterou je možné se pro jejich získání obrátit (info@akkcr.cz).

Březen zcela změnil panující trend v registracích. Jako nových se v Česku registrovalo pozoruhodných 202 obytných aut a 65 obytných přívěsů. Zejména u obytných aut se tak výrazně zpomalil pokles počtu registrací, kdy v předchozích několika měsících nebyly výjimkou meziroční poklesy o desítky procent. V březnu to bylo jen devět procent u aut a pouhá čtyři procenta u přívěsů.

  1. První překvapení: čtvrtletí končí neočekávaně dobře
  2. Druhé překvapení: slovinská Adria výrazně vede
  3. Třetí překvapení: obytná auta nad 3.5t
    1. Perlička z Norska

Pro připomenutí, v předcovidové době se registrovalo v březnu kolem stovky aut a tři desítky přívěsů. V současnosti se tak registruje zhruba dvojnásobek obytných aut než bylo obvyklé do roku 2020. I nadále tak dochází k výraznému vzestupu počtu obytných vozidel.

Následující grafy počtu registrací v každém měsíci zachycují výrazný nárůst v měsíci březnu:

První překvapení: čtvrtletí končí neočekávaně dobře

Výjimečně dobré registrace za březen pak významně přispěly i k dobrému výsledku za první čtvrtletí roku 2023. To bývá tradičně slabší, silnější druhé a třetí čtvrtletí je teprve před námi, i tak se ale registrovalo 405 nových obytných aut a 141 přívěsů. U přívěsů je to pak vynikající číslo, plně srovnatelné s dvěma silnými covidovými roky 2021 a 2022. Tehdy se registrovalo v prvních třech měsících 133, resp. 143 přívěs. U obytných aut to srovnání vypadá trochu hůře, oproti uvedeným dvěma rekordním létům je zde pokles zhruba o čtvrtinu. Obvykle se totiž do registru zapsalo cca 500 nových obytných aut, letos je to „jen“ cca 400 vozidel.

Jak je vidět na následujících grafech, registrace obytných aut i přívěsů se drží spíše průběhu rekordních let 2021 a 2022. Tento trend je výrazný zejména u obytných přívěsů.

Za poklesem je ale z velké části i nedostatek podvozků a stále přetrvávající problémy ve výrobě. Ze žebříčku značek tak zcela zmizely v prvním čtvrtletí i takové, které si v uplynulých letech na nezájem nemohly stěžovat. Například zcela chybí značka Clever (poznámka: jakožto majitel vestavby této značky si jí všímám asi více než jiných), nicméně tam snad dojde k nápravě v průběhu roku. A jak si vlastně značky vedou?

Druhé překvapení: slovinská Adria výrazně vede

Při hledání odpovědi na otázku Které značky jsou preferovány? si nelze nevšimnout, že s výrazným náskokem vede v českém registru vozidel slovinská značka Adria. Více jak šest desítek vozidel ji řadí na čelo pomyslného žebříčku výrobců. Koncern VW s modely California/Beach a Grand California je s více jak třemi desítkami vozidel druhý. Necelé dvě desítky vozidel Capron (Carado/Sunlight) tentokrát stačily na páté místo a tuto značky tak předběhly modely se značkou McLouis a CI, byť velmi těsně.

Pokud se podívám blíže na pořadí značek dle provedení obytného auta, pak oblíbeným vestavbám vévodí opět Adria. Značka Knaus spolu s VW se dělí o druhou a třetí příčku – ovšem s polovinou registrovaných vozidel. Slovinská Adria je první i u polointegrovaných provedení a alkoven, opět s výrazným náskokem před ostatními. U integrovaného provedení je ovšem tato značka druhá, tam pole bezpečně ovládají vozy Carthago a u kempovacích vestaveb asi není žádným překvapením vedoucí pozice VW.

Co se týče provedení, polointegrované obytná auto v oblibě výrazně vede. K růstu ale došlo u celointegrovaného provedení (17%) a velký a neutuchající zájem stále zaznamenávají kempovací dodávky typu VW California Beach nebo Mercedes Benz Marco Polo (jejich podíl již dosahuje 13%).

U obytných přívěsů zůstává na první příčce stále značka Hobby, ale velmi těsně za ní se drží Weinsberg a jen o pár přívěsů zaostává již zmíněná značka Adria

Třetí překvapení: obytná auta nad 3.5t

Poprvé za celou dobu vedení statistik překonal podíl obytných aut těžších než 3.5t deset procent, respektive jejích podíl na registracích nových obytných aut v ČR dosáhl rekordních 11.9%. To svědčí o tom, že výhody těchto aut u mnohých převážily nad některými nevýhodami .Patrné je to zejména u vozidel s hmotnosti 4.5-7.5t, kde i meziročně došlo k výraznému vzrůstu počtu registrací. O výhodách a nevýhodách těchto vozidel se lze více dozvědět v článku Nebojte se zbytečně obytných vozů nad 3.5t.

Perlička z Norska

Jako perličku bych uvedl, že z registrací těžších obytných vozidel jsou překvapeni i v Norsku. Pravděpodobně poprvé v historii tam bylo v prvním čtvrtletí tohoto roku registrováno více obytných aut s hmotností nad 3.5t (registrováno 143 obytných vozů) než lehčích vozidel (těch se registrovalo140). A když jsem u Norska, i tam vede značka Adria žebříček prodejů s 34 kusy. Pak následují Hymer (28 ks), Carthago (23 ks), Knaus (18ks ) a další značky….

Zdroje

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Zpětně může dojít i k mírné zpětné korekci údajů po načtení aktuálních dat z registru.
 Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Údaje o registracích v Norsku pochází z článku Flere tunge enn lette bobiler solgt i første kvartal norského karavanistického webu Bobilverden.no

úvodní obrázek: kombinace krakenimagesUnsplash a obrázku Goldschmitt

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: