Přeprava lyží v boxu na dveřích vestavby

Komentářů:

0

Nad tím, jak přepravovat lyže a snowboardy v naši vestavbě, jsem přemýšlel docela dlouho. Zjišťoval jsem možnosti a zkoumal různá řešení kolegů, ostatně tak vznikl i článek Přeprava lyží, snowboardu a lyžařského vybavení ve vestavbě. Ten mi pomohl ujasnit si, co vlastně chci a očekávám. Jednak musí jít zadní dveře vestavby snadno otevírat, protože rozměrnější vybavení, boty apod. se i tak budou stále ukládat dovnitř vozidla. Tím padly všechny možnosti různých boxů na kouli tažného zařízení. Nechtěl jsem ani žádný box na střechu, představa manipulace s žebříkem a šplhání kamsi nahoru mne dokonale odrazovala. A tak zbývala jediná možnost a to přepravovat lyže na zadních dveřích.

Také bylo jasné, že lyže bez ochrany nejsou na zadních dveřích tím nejlepším řešením. Jednak budou trpět drobným bordýlkem ze silnice, což v zimním období znamená směsku prachu, písku, soli a další chemie, jednak budou pěkně na očích pro případné nenechavce.

 1. Požadavky
 2. Řešení
  1. Autobox
  2. Upevnění
  3. Podlážka
  4. Fixace nákladu
  5. Hmotnost a nosnost
  6. Výstražná cedule
 3. Modifikace
 4. Závěr
 5. Náklady – soupis materiálu

Požadavky

Takže body, které mělo řešení splňovat, byly následující:

 • přichycení na zadní dveře
 • lyže v boxu (tzv. rakvi), chráněné před vnějšími vlivy
 • lyže do délky cca 180 cm
 • autobox nesmí zakrýt zadní poznávací značku a ani světla, ideálně umožnit viditelnost hran světel pod úhlem 45 stupnů
 • autobox by neměl přečnívat přes střechu vozidla
 • autobox by neměl být drahý

A nakonec to dopadlo takto – tohle video je jen upoutávkou na článek, neobsahuje žádné technické detaily. Ty jsou popsány dále v tomto článku.

Řešení

Jako základ celé konstrukce jsem zvolil prvky z nosiče pro kola na zadní dveře, Thule Elite Van XT. Jako autobox pak výrobek firmy Neumann, model Orca. Uvnitř boxu je pak hliníková konstrukce pro uchycení nákladu.

Autobox

Výběr boxu byl poněkud zdlouhavý. Hledal jsem ne moc široký box, přitom dostatečně dlouhý, aby se do něj vešly lyže. Ideálně s oboustranným otevíráním. Nakonec jsem našel model Orca od výrobce Neumann o rozměrech 200 x 59 x 36 cm, s oboustranným otevíramí, objemem 330l a s kapacitou až 4 parů lyží a 3 snowboardu. Tyto údaje ale platí při instalaci na střechu. Díky šířce boxu se tent dobře vejde mezi tyče nosného rámu nosiče Thule Elite Van XT. Ideální je také rovné dno, bez vybrání pro střešní nosiče, které je dnes tak populární. Díky tomu se může po celé délce instalovat airline lišta a stále doléhá k boxu, netrčí v prostoru.

Upevnění

Na dveřích vestavby jsou napevno naistalovány montážní lišty, ostatně úplně stejně jako v případě instalace celého nosiče kol Thule Elite Van XT. Na lišty je přichycen nosný rám nosiče. Ten je ale upraven, v horní a spodní části byly přidány dva hliníkové jekly 20 x 50 x 3 mm, konce kryté plastovou vycpávkou . Poznámka: místo 3 mm tloušťky stěny by stačily jen milimetry dva, lze zvolit i rozměr 20 x 40 x 2 mm.

Tyto hliníkové jekly jsou upevněny do nosného rámu pomocí šroubu 6 mm, v trubkách rámu byly vyvrtány otvory 7 mm. Aby spoj vypadal dobře, byly z materiálu ASA vytištěny plastové podložky a krytky k zakončení šroubů – viz přiložené fotografie. Hliníkový jekl vyžadoval vyvrtání otvoru 7 mm na jedné straně a 20 mm na druhé, aby bylo možné spoj utáhnout nářadím. Jekly jsou připevněny v spodní části a horní části nosiče, viz přiložené fotografie – vždy před tím, než se kovová konstrukce začne stáčet zpět ke karoserii. Rozteč je 75 cm – protože vzdálenost otvorů na autoboxu, které jsou využity k uchycení přes U třmeny je 77 cm. Jekly jsou z vnitřní strany nosného rámu, směrem k autu. Autobox díky své šířce zapadne mezi trubky nosného rámu. – takže zbytečně nevyčnívá ven, přitom ale nedoléhá ke karoserii vozidla, klika k otevření zadních dveří je stále přístupná a lze mírně pootevřít i okénko.

Nosný rám Thule je na montážních lištách na zadním křídle posunut co nejvíce k okraji dveří, tedy doleva. Je to proto, aby po instalaci boxu byla dodržena viditelnost zadní hrany vozidla s koncovými světly pod úhlem 45 stupňů.

Box je pak k těmto profilům upevněn dodanými U třmeny. Do boxu ale byly navíc přidány ještě dva kusy airline lišty po celé délce, přes tu jsou i uchyceny U třmeny. Celá konstrukce je výrazně zesílena a ABS skořápka boxu je tak skutečně jen obalem a přímo nedrží žádný náklad ani jinou hmotnost, tedy mimo sebe samu Náklad je výhradně nesen kovovými prvky. Airline lištu jsem volil v trochu luxusnějším provedení, včetně gumové vložky a koncovek, nicméně je to zbytečné a lze použít i jednodušší lišty. Jen by měly mít šířku 40mm, aby na ně dobře sedly plastové koncovky U třmenů. Navíc jsem lišty přinýtoval v pěti bodech k boxu (každou lištu). Toto spojení je jen pro pohodlnější manipulaci, aby lišty a box držely dohromady a není nezbytně nutné.

Podlážka

Aby se lyže a náklad mohli ve spodu o něco opřít, bylo nutné zhotovit podlážku. Ta je přichycena k již zmíněným airline lištám. Hlavní část tvoří několik U profilů s gumou, ty jsou uchyceny jak k hliníkovým úhelníkům (z Uni Hobby), které je spojují s podélnými airline lištami, tak k plochým hliníkovým profilům, které pak drží jakousi ohrádky. U-profil je vhodný, neboť do něj lze snadno vtlačit gumu, takže postavené lyže a snowboardy netrpí přímým stykem s kovem. Mezery mezi U profily pak usnadní odtékání případné vody. Lyže ani snowboardy nemusí být při ukládání do boxu perfektně čisté, voda z roztátého sněhu a ledových zbytků odteče. Gumové pruhy, vložené do U profilů, jsou nařezány z podložky pod pračku.

U profily jsou rozměru 30 x 10 x 2mm, použil jsem tři kusy dlouhé 50 cm. Další kus o délce cca 44cm je pak použit v horní části. Mezi U-profily je mezera 15 mm. Pásovina je použita na přichycení horní části, jakési ohrádky. jsou to dva kusy o délce cca 37 cm, ohnuté a přichycené nýty, rozteč mezi nimi je. cca 24 cm. Celá sestava podlážky je pak přichycena k podélným airline lištám pomocí šroubů M8 30mm pro airline lištu – potřeba jsou dva na každou stranu, tj. celkem. 4 ks. Lze ale klidně vystačit jen s dvěma šrouby na každou stranu. Do hliníkových úhelníků bylo nutné udělat dva otvory v horní části pro šrouby, jak je žlutou barvou označeno na obrázku.

Napříč jsou pak ještě instalovány dvě kratší airline lišty. Na bocích mají nalepeny opět kusy gumy (lepidlo Soudal T-Rex crystal), aby se přepravované lyžařské vybavení případným třením přímo o kov nepoškodilo. K podélným lištám jsou přichyceny přes šrouby (tak tak stačí M8 25 mm, 2ks pro každou příčnou lištu) pro lišty, podobně jako již popsaná podlážka. Nejsou nezbytně nutné, ale díky jim náklad, tedy lyže, ještě lépe upevnit.

Fixace nákladu

Airline lišty dovolují snadné rozmístění libovolného množství úchytů (ok) a náklad se tak pomocí nich a popruhů snadno fixuje. Navíc mám ještě flexi síťku, tak se dá připevnit přes přepravované snowboardy a lyže a lze využít hrb boxu. Vejde se sem izolační přední půlkabát, který se tak nemusí přepravovat v zimě uvnitř boxu.

Hmotnost a nosnost

Celý upravený autobox váží s veškerými popruhy, oky a vnitřním vybavením zhruba 18 kg. Nosič od Thule má nosnost 35 kg, nicméně nějaká ta kila se ušetřily použitím jen části nosiče, zcela totiž chybí vodorovná část nosiče Thule pro kola a držáky kol. Lze tedy počítat s nosností cca 40 kg. Po odečtení hmotnosti boxu zbývá na vlastní náklad cca 22 kg. Jedna souprava lyží s hůlkami váží kolem 6-7 kg, snowboard kolem 5 kg. bezpečně lze tedy přepravovat tři sady lyží, nebo dvoje lyže a jeden snowboard, popřípadě jedny lyže a dva snowboardy.

Více se do boxu stejně moc nevejde, byť s odřenýma ušima by se tam asi čtyři sady lyží naskládaly. Nicméně s vestavbou se málokdy jezdí na hory ve více jak třech. Vzhledem k tomu, že konstrukce od Thule je dimenzována na zátěž jízdními koly koly, které budou asi celou konstrukci díky rozměrům a uložení zatěžovat více než tento box s lyžemi, lze asi přepravit těžší náklad – ale to bych se již pouštěl do spekulací.

Výstražná cedule

V Itálii a ve Španělsku musí být na čemkoliv přesahujícím původní půdorys vozidla směrem dozadu upevněna výstražná cedule. Tu lze připevnit pomocí gum a zaháknout za víko rakve nebo vlastní kovové konstrukce nosiče. Cedule je ale docela velká. Mám tedy i náhradní řešení, flexibilní látkovou reflexní značku, která sice požadavkům úřadů nevyhovuje, ale poslouží obdobně. Lze ji použít zejména v zemích, kde cedule není povinná a chceme trochu zvýšit vlastní viditelnost. Nicméně autobox díky zvolenému řešení přesahuje zadní část vestavby minimálně.

Lze upevnit i plechovou ceduli o rozměrech 50 x 50 cm, tam se pružný provazec/guma provleče rovnou kovovými oky. Pružný provaz/guma má kovové koncovky.

Modifikace

Místo Orca lze snadno použít i autobox Whale, je jen o něco užší, zato však delší. Lze pak přepravovat běžky, nicméně tento box pak již vyčnívá nad střech vozidla. Podobně jako Orca se vejde mezi trubky nosného rámu, je vlastně ještě užší. Rozměry jsou 227 x 52 x 33 cm, vlastní hmotnost cca 13 kg. Tvarově je Orce velmi podobný, jen otevírání je jednostranné. Cenově vychází ještě lépe, lze jej sehand v cenovém rozpětí cca 3.999 – 4.490 Kč.

Závěr

Praktické zkušenost v zimě ukázaly, že lyže jsou při přepravě perfektně chráněny, navíc i velmi dobře fixovány a ani se během přepravy nehnou. Nakládka i vykládka je velmi rychlá, oboustranné otevírání zpřístupňuje celý vnitřní prostor boxu. Snad jediné negativum je zjištění, že zadní dálková kamera umístněná v zadním světle (Dometic) zabírá jen část vozovky, neboť více jak polovinu stíní box. Couvací kamera, která je umístěna na druhé straně světla, funguje víceméně dobře, byť i zde je část zorného pole zakryta. Není to fatální nedostatek, couvat se dá, jen zkrátka při jízdě je vidět jen menší část vozovky vzadu.

Náklady – soupis materiálu

Nosný rám s příslušenstvím jsem objednával v obchodě Karavantech, včetně dopravy to vyšlo na 4.590 Kč – lze objednat i jinde, příslušný díl lze vyhledat podle označení, stačí tedy do google zadat například „Thule B-603155″ pro vyhledání nosného rámu:

Montážní lištu pro dveře karavanu jsem kupoval v obchodě Svět Karavanů:

Hliníkové prvky převážně z obchodu ALSAP (uvedené ceny jsou z minulého roku, od té doby citelně povyskočily o cca 20%):

Alza:

ALM Brno – zbývající hliníkové díly, celkem 587,- Kč:

 • hliníkový jekl 50 x 20 x 3 mm, 2 x 0.64 cm
 • hliníkový profil U 30 x 10 x 2 mm, 3 m (potřeba 3ks po 50cm a 1ks po 44 cm)
 • hliníková pásovina 30 x 2 mm, 1.6 m (stačí 2 x 37 cm)
 • ucpávka 50 x 20 mm, černá, 4 ks

Ostatní:

Dále ještě pár nýtku, podložek a matiček, ale to jsou korunové položky. Celkové náklady tak jsou cca 20.651 Kč, zjednodušeně cca 21.000 Kč. Pokud již máte nosič Thule Elite Van XT, tak se snižují o cca 8.700 Kč, stejně tak autobox Orca lze využívat i na jiných autech, podlážku lze kdykoliv odejmout a podélné airline lišty usnadní upevnění nákladu i při jiném způsobu využití.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: