Přeprava lyží, snowboardu a lyžařského vybavení ve vestavbě

Aktualizace: 27.3.2022 – přidáno řešení pro MAN TGE od Antonína Mlejnka a detail uchycení střešního boxu k nosiči na kola.


Vestavba je oproti klasickým obytným autům agilnější a snáze se vměstná i na místo, kam by s větším obytným vozem mohl být problém najet. Vnitřní prostor bývá maximálně využit a navržen tak, aby vyhovoval rozmanitým aktivitám uživatelů. Ovšem mnohdy nestačí a přeprava sportovního vybavení se může stát malým oříškem. Například přeprava jízdních kol – ale o té již pojednával článek Jízdní kola a vestavba. Nyní se ale zaměřím na jiné roční období, zimu, a na možnosti přepravy zimního sportovního vybavení. U něj je navíc třeba počítat s tím, že bude vždy pokryto menší či větší vrstvou ledu, popřípadě bude skrývat sněhové zbytky v obtížněji čistitelných částech.

Při volbě typu způsobu přepravy mámě na výběr tyto možnosti:

  • uvnitř vozidla
  • v garáži vozidla (v případě vestaveb je to prostor pod zadními postelemi)
  • na střeše vozidla
  • na zadních dveřích
  • na tažném zařízení

Uvnitř vozidla

Ano, i v prostoru pro cestující lze nouzově lyže či snowboardy přepravovat. Je však nutné, aby byly řádně zajištěny, jinak hrozí nejenom poškození interiéru vozidla, ale i vážná zranění posádky. A samozřejmě v případě policejní kontroly i pokuta za špatně zajištěný náklad, občas si v tom prý libují rakouští strážci zákona. Z vlastní zkušenosti to ale potvrdit nemohu, nikdy mne za tímto účelem nekontrolovali.

Jak taková přeprava vypadá, je vidět z následujících obrázků – lyže jde umístit pod příčnou postel, ale v tom případě přesahují do uličky, pak do uličky jako takové, za sedadlo řidiče či do koupelny. Samozřejmě je možné umístit lyže do lyžařského vaku, ale často je nutné, aby lyže tzv. proschly, tj. rozpustil se sníh

zdroj: https://cumulumbus.de/

V garáži vozidla

O trochu lepší situaci mají vlastníci vestaveb s vhodně řešenou garáží. Úložné skříňky a nábytek není ukončen až na hraně vozidla před zadními dveřmi, ale dříve. K dispozici je tak celá šířka vozu, dostačující k přepravě běžných lyží a snowboardu. Výhodu zde mají majitelé vozidel s výškově nastavitelnou postelí. I když je normálně nákladní prostor pod postelemi třeba málo široký či dlouhý, zvednutím postele lze získat dostatečný prostor pro uložení lyží a zimního vybavení.

Stejně tak v případě postelí na podél bez uličky je možné přepravit delší předměty pod postelí. Dokonce lze zadní prostor řešit poměrně netradičně a u sklopných postelí nabídnout i přepravu lyží na jejich spodní straně. Inovátorem v této oblasti je slovinský výrobce Adria. Více informaci o jejím modelu lze nalézt v článku Adria Twin Sports 640SG – detailní pohled na stránkách Vanisti.cz

Ale pro využití této možnosti je třeba na to pamatovat už při výběru vozidla – a volit buď modely L3 s podélným spaním a nebo s přijatelně tvarovanou garáží. Jenže taková vozidla zase nemusí splňovat další požadavky a tak je nutné přepravu řešit nějakým dalším způsobem.

Na střeše vozidla

Na vozidla typu Ducato lze snadno umístit střešní nosič. Jsou různého provedení, poměrně univerzální je systém Thule SmartRack, ale použít lze jen příčníky.

Pak je možné na střechu umístit i střešní box. Klasický, jako na normální auto a nebo vzít do úvahy, že takový box se může vždy hodit na přepravu čehokoliv a koupit doopravdy velký box. Takové vyrábí i výrobce Flensboxx a jak takový box XXL vypadá si lze představit z návodu na stránkách HRW – a blíže je tento box popsán v samostatném článku Když toho chcete přepravit opravdu hodně

Zadní dveře

Pokud máte na zadních dveřích nosič na kola, nabízí se hned několik způsobů, jak jej využít na nosič lyží.

Vlastní konstrukce detailně

Na stránkách vášnivých lyžařů a táborníků cumulumbus.de zveřejnili Matthias a Sonja návod na jejich vlastní konstrukci nosiče, který využívá lišty z dveřního nosiče kol:

Jak je z obrázků patrné, šikovně využili montážní lišty a k nim si zhotovili konstrukci z hliníkových profilů, přičemž využili nosič lyží Thule Snow Pack M – jednotlivé páry jsou pak ještě přichyceny ke konstrukci pomocí pásku. Seznam materiálu je dostupný na jejich stránkách. Lyže jsou během jízdy zajištěny i alarmem pomocí poplachové smyčky a ta je napojena na systém Thitronik. Konstrukci i její použití jde zhlédnout na tomto videu:

Vlastní konstrukce podruhé

Přichycení střešního boxu na konstrukci zadních dveří zmínili v tematicky laděné diskuzi i na fóru Caravan24. Do svisle upevněné rakve je však nutné zhotovit pomocnou konstrukci pro uchycení lyží a případného příslušenství. Jak uvádí jeden z diskutujících:
Rakev se otevírá na obě strany, což usnadňuje nakládání. Dovnitř jsem vyvařil z pletiva tl 4mm koš. Ten je pevně připevněný na příčníky, rakev nenese žádnou váhu, dělá jen obal. Nosný koš jsem ještě obalil karimatkou, abych nedřel náklad. Výhodou té vyšší polohy je možná menší znečištění od stříkají

zdroj: https://caravan24.cz/forum/viewthread.php?thread_id=21014&pid=191405

Detailnější pohled na podobnou konstrukci poskytl Jan Hala – k příčníkům se pak uchytí střešní box:

Je také možnost box uchytit na vlastní nosič na kola na zadní část vozu, pro inspiraci snad poslouží tato fotka z diskuze na Caravan24:

Vlastní konstrukce po třetí

I v Austrálii jezdí vestavby z rodiny Fiat Ducato – a i tam mívají sníh a nadšené lyžaře. Takže tady je řešení od uživatele Antonin Tony Ruzek z Nového Jižního Walesu. Vše navíc vozí zabalené – jak lyže, tak kola , protože zejména v létě je všude plno prachu. Lyže má tzv. skialpy – vázání je trochu nižší, pro sjezdovky by asi bylo nutno trochu úchyty vypodložit, aby mezera k vozu byla širší.


zdroj: Antonin Tony Ruzek

Pro druhé dveře uvažuje navíc o úložném boxu:


Vlastní konstrukce po čtvrté – MAN TGE

Legální konstrukci pro přepravu zimního vybavení i se zápisem do TP si udělal Antonín Mlejnek a to na svůj obytný vůz MAN TGE. Část konstrukce je nalepena na dveře vozidla a zajištěna ještě nýtky. Samotný střešní box slouží jen jako obal, veškerý náklad se uchycuje k pevné nosné konstrukci, tvořené zčásti i airline lištami. Dle jeho slov, je nutno hlavně pečlivě provést nalepení na dveře, pečlivě očistit a pro jistotu ještě pojistit nýtky, nosnost konstrukce pak odhaduje na 8 t staticky a 1.5t dynamického zatížení. Detaily řešení si lze prohlédnout na těchto fotkách:


Tažné zařízeni

Tažné zařízení nabízí hned několik možností využití pro přepravu lyží. A to jak tovární, tedy přímo tak vyrobené, tak různé individuální konstrukce.

Individuální konstrukce

Například ve spojení s nosičem kol jde využít k přepravě lyží, popřípadě lze na nosič kol připevnit klasický střešní box a lyže přepravovat v něm. Toto řešení volila Jitka Tycová, která poskytla i tyto obrázky uchycení:

Detailnější pohled na uchycení u jiného vozidla – důležité je, aby byly ližiny pro uložení kol rovné, pak se box uchycuje vcelku snadno pomocí tzv. U-třmenů – všimněte si též výstražné cedule, v případě velkého přesahu to určitě není špatné řešení:

Ovšem nosič jde využít i tak jak je a pomocí nosičů lyží si z něj udělat držák lyží:

Tovární řešení – otevřené nosiče

Na tažné zařízení existují i nosiče přímo na lyže. Například společnost Autohotarek nabízí nosič BuzzRack pro 6 párů lyží nebo 4 snowboardy, ale zrovna tento výrobek nemá homologaci pro EU. Nosič se sklápí a jeho cena je 6.990 Kč.

Vizuálně identický nosič pod značkou TowCar je pak nabízeno zde – ovšem již za cenu 10.165 Kč. Hmotnost je 16 kg, maximální nosnost 45 kg, rozměry 55 x 58 x 109 cm (rozložený) / 45 x 20 x 90 cm (složený)

Zmíněný výrobce nabízí i další nosiče, například za cca 18.000 Kč nosič Aneto s kapacitou 4 páry lyží / 4 snowboardy / kombinace 2 párů lyží a 2 snowboardy. Nosič váží 23 kg.

Nosič lyží Fabbri Exclusiv Ski & Board Deluxe za cca 16.000 Kč má kapacitu  6 párů lyží / 4 snowboardy / kombinace 3 páry lyží a 2 snowboardy, vlastní hmotnost 22 kg.

TOWBOX V1 – jedná se o univerzálně použitelný přepravní box za cenu zhruba €700/ 20.000 Kč, na jeho horní víko lze připevnit držák lyží nebo snowboardu za cca 3.200 Kč s kapacitou 4 páry lyží / 2 snowboardy / 1 pár lyží + 2 snowboardy. Vlastní hmotnost 25kg, nosnost 50 kg.

Přepravu lyží nabízí i některé nosiče zmíněné v článku Jízdní kola a vestavba. Například nosič  Van ‚n Bike umožňuje uchycení příčníků a držáku lyží do své konstrukce a tak lze místo kol přepravovat i lyže:

Tovární řešení – box na tažné zařízení

Poslední možností je pak na tažné zařízení upevnit box přímo pro přepravu lyží. Tento přístup zvolil i Jan Hala. Nevýhodou řešení je pak jistá finanční náročnost, na druhou stranu jsou lyže i snowboard schované v boxu

Box MFT

Tento box se připevňuje na nosič připevněný na tažné zařízení. Tento nosič je univerzální, mimo box na něj lze připevnit i nosič na kola. Jak píše Jan Hala, který poskytl i doprovodné fotky:

„Box jsem objednával s tím, že otevřít dveře úplně nepůjdou ale dobré by bylo, abych alespoň pootevřenými dveřmi měl přístup do garáže. Celý systém se skládá ze základny BackCarrier, na kterou můžete použít nejen BackBox, ale i různé držáky BackPower, BackWork,BackPack. BackBox lze sklopit v základní verzi o přibližně 45St, což postačí k otevření pátých dveří u bežného automobilu u dodávky pootevřu mírně dveře, třeba alespoň klíny se dají vytáhnout. Původně jsem moc nechápal, jak funguje sklopení držáku, ale na fotkách je to vidět, dvě objímky na šroubech svírají kouli a celý držák lze sklopit, čím lze docílit celkové sklopení odhadem o 80st.. K tomu je nutno dokoupit BackSupport, což je v podstatě nová přední část rámu+páka, pomocí které lze sklopit základní držák, bez ní to opravdu nejde, je potřeba trochu více síly. Tento rám je bohužel prohnutý směrem dopředu, dveře se dají otevřít více než s původním rámem, ale to prohnutí zavazí. Už mám v hlavě řešení, že namontuji původní rám a a tyčku pro páku si na něj nechám navařit, pak určitě půjdou dveře otevřít více, ale stále myslím si, že ne určitě dokořán nebo to bude o prsa“

Cena:

  • BackBox €659
  • BackCarrier €140
  • Rozšíření boxu €129 (kapsy na boky boxu, rozšiřují box tak, že se dají přepravit delší lyže)
  • BackSupport €75
  • celkem €1003

Hakr

Pro nosič Hakr a box Hakr Magic Line 320 jde zakoupit přímo adaptér na uchycení boxu a to za 555 Kč. Nosnost 100 kg je dostačující pro přepravu lyžařského vybavení, limitní bude nosnost samotného tažného zařízení.

Poznámka: adaptér prý již není dostupný

Závěr

Možností přepravy je tedy poměrně dost, ale vždy se jedná o určitý kompromis. Přímo vyvinuté nosiče jsou buď cenově drahé a nebo nenabízí homologaci či ochranu lyží při přepravě. Různá domácí řešení zase mohou být trnem v oku různým kontrolním orgánům. Ale řádně udělané by problém představovat neměli.

Pro pobyt na horách v zimě se pak hodí i další vybavení, tipy lze nalézt v článku Pár tipů na vybavení pro zimní výjezdy na lyže

Úvodní obrázek: Adria Mobil

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: