Pár tipů na vybavení pro zimní výjezdy na lyže

Komentářů:

0

Aktualizace 1.12.2021 – podsypový materiál

Přichází zima a snad i otevřená lyžařská střediska. Tady je seznam toho, co mít určitě v autě, pokud se jede do hor. Je to jen pár základních věcí a pár tipů pro ulehčení pobytu. Určitě to není konečný seznam a jiní lidé mají jiné potřeby a vychytávky.

Celková hmotnost zde popisované výbavy je cca 10-12 kg

Řetězy

Silnice do zimních středisek jsou většino protažené a málokde lze narazit jen na uježděný sníh. Ale počasí občas překvapí a pak jsou řetězy pro jízdu nutné. Zažil jsem situace, kdy policie nepustila auta bez nich dále.

Osobně používám u svých vozů řetězy značky Pewag. Přijde mi, že mají tak akorát poměr cena-kvalita, nejsou vyloženě levné a ani vyloženě drahé. Od jedné značky proto, že se s nimi manipuluje stejně, mají podobné balení a tak zkrátka nemusím moc přemýšlet při nasazování.

Pro vestavby mám sněhové řetězy Brenta-c 4×4 XMR 75 V. Kdysi stály něco málo přes 4000 korun, nyní jdou sehnat v ceně více než 5.500 Kč. Ve srovnání s řetězy pro běžné auto jsou citelně větší a těžší, je nutné počítat s tím, že váží 8 kg.

Doporučení:

  • kupte si v hobby marketu nějaké flexi pracovní rukavice (většinou v ceně od 70-150 Kč) a dejte je do krabice s řetězy. Vaše ruce to v zimním marastu ocení a neničíte si jiné, navíc máte jistotu, že jsou rukavice vždy po ruce.

  • je dobré mít nějakou deku a nebo podložku – nejen pro manipulaci u kola, ale tak nějak kolem auta v zimě. Osobně používám kus podstřešní fólie Tyvek, před mnoha a mnoha lety mi zbyla po řemeslnících celá rule a tahle fólie je k neutahání – nepromokne, snadno se očistí, balení je malé. A když se zničí, tak se z rule odřízne dalších kus….

  • zkuste si řetězy nasadit před zimou či výjezdem. Naučíte se to a pak až to bude potřeba, tak to půjde snadněji. A potřeba je to často za snížené viditelnosti, v sněhové břečce, větru a na okraji silnice. V lepším případě se budete potřebovat dostat z ledového parkoviště, tam je více klidu.

Lopatka

Skládací kovová lopata – je dobré ji mít pro jistotu. Nikdy nevíte, kolik sněhu připadne před váš vůz a nebo kdy skončíte v závěji. Což se stalo jednou i mně, protijedoucímu vozu, který měl problémy, jsem uhnul do boku silnice a zabořil se do sněhu, lopata, jakkoli malá, mi pomohla se z toho dostat. Podobně občas na parkovišti, kdy pluh nechá před vozem menší sněhovou hradbu.

Mám tenhle model – i po pár letech vypadá dobře a nějaké opotřebení je patrné jen na hraně. Navíc jsem s ní byl spokojen – pořád drží a nerozpadá se. Když jsem ji kdysi kupoval, trochu jsem se bál o živostnost, ale byla to lichá obava. Pořád se prodává, pro porovnání cen i možností koupě viz Heureka.

Na výbavě vám to přidá cca 600-700 gramů.

Trocha podsypu

Někdy nemusí být nutné hned nasazovat řetězy a stačí pod kola hodit trochu vhodného materiálu. K tomu účelu se hodí pytlík s cca 1.5-5 kg materiálu. Vhodný je drobný štěrk používaný jako vyrovnávací vrstva pod zámkovou dlažbu (jde koupit například v prodejnách Bauhasu, prodej na váhu, cena cca 1Kč za 1 kg.). Lehčí alternativou, i když dražší, je posypová keramika, lze koupit v Hornbachu pod značkou Ekogrit za cenu cca 160 Kg za 50l pytel (20 kg.)

Za tip děkuji děkuji těmto osobám z fb diskuze na skupině Skiing-parking-camping:  Jaroslav Trojan, Rudolf Machala a Ivo Kvasnička

Smeták-škrabka

Škrabka snad ani tak důležitá není, když zatopíte (většinou se stejně topí pořad ) tak se přední sklo docela rychle odmrazí samo a většinou je přes kabinu půlkabát Ale sníh může někdy potrápit a je potřeba ho ze střechy dostat – k čemuž poslouží právě smetáček.

Navíc smeták mi slouží i k očistě lyží a snowboardu od zbytků sněhu a zámrzků před uložením do vozu. Samozřejmě lze smeták použít i jinde, ale uvnitř vozu mám pro interiér jiný vyhrazený smetáček (s lopatkou).

Více o smetáku v článku Smeták na zimu do vestavby.

Svítilna

V zimě bývá brzo tma a tak se hodí něco nějaké světlo. Mám sice osvětlení nad bočními vstupními dveřmi, které svítí až až, ale na druhé straně vozu je tma. Takže příruční svítilna se hodí, měla by být po ruce a vždy nabitá. Vhodnou, bohužel již neprodávanou, je  Ledlenser P7R – více o ní v článku Svítilna do vestavby

Tažné lano

Osobně nemám, ale pokud budete odněkud potřebovat vytáhnout, může se hodit. Plánuji si ho pořídit co nejdříve, není to ani drahá, ani těžká věc. Důležitá je ale nosnost, pro obytné vestavby a nebo auta měla by být více než 5 tun.

Hmotnost cca 1 kg.

Další tipy

Následující tipy jsou převzaty z diskuze pod odkazem na tento článek na fb, zejména z FB skupiny Skiing-parking-camping

Žebřík

Vestavba i klasický obytný vůz je dost vysoký a tak případné odhrnování sněhu ze střechy není zrovna hračka. Usnadnit to může žebřík – za tip děkuji Markovi Kuncovi. Doporučuje žebřík Fieldmann FZZ 4004 (stejná značka jako výše zmíněná lopata)

Plastová vana s límcem

Tip od Martina Ryska a Tomáše Kopřivy – vanička vhodná na odložení lyžařských bot v autě, tající sníh z bot se tak bezpečně zachytí (já boty důkladně očistí již zmíněným smetáčkem, ale i tak s nich něco málo odteče). Vhodnou velikost je nutné vybrat dle velikosti úložného prostoru v obytném autě, tzv. garáže.
Vhodnou vaničku si lze vybrat například na https://www.filsonstore.cz/vana-do-zavazadloveho-prostoru…


Tip: levnou podložku na boty lze koupit v Ikea, výrobek BAGGMUCK, rozměr 71x35cm, cena příjemných 69 korun českých. Vhodné zejména pro dodávky, kde v „garáži“ nezaberou tolik místa, případně jdou dát i do interiéru.
Mimochodem, Ikea je skvělý prodejce kempingového vybavení, viz článek IKEA: tipy na vybavení vestavby

Tip 2: Jan Rambousek místo vaničky vozí normální euro přepravku o výšcep 7 cm (rozměry 60x40x7,5 cm, cena cca 130 Kč.

Vyprošťovací pásy

Ivo Kvasnička doporučuje tyhle pásy prodávané na německém Amazonu. Dodávají ale jen na německou adresu, proto je nutné použít službu třetí strany, například  www.znemecka.eu  Služba za 160 Kč + pošta za 110 Kč. Pásy stojí cca € 50 .

Libor Pelánek pak upozorňuje na nabídku v Autokelly, vyprošťovací pásy se dají koupit i zde –  https://www.autokelly.cz/Product/DO-WA42973/12342861

K tomu poznámka od pana Kvasničky: pásy bývají z polypropylenu a tedy s hladším povrchem. Preferujte gumu spojenou ocelovými lanky, kde je lepší adheze a přizpůsobení povrchu podkladu a tedy i pneu.


  •  Jan Rambousek místo malé lopatky vozí velkou plastovou lopatu a rýč. Pokud Vás zahrne někde pluh a zmrzne to, tak jakákoliv lopata je na nic a funguje pak jenom rýč. Martin Ryska pak doporučuje skládací polní lopatku Mil-Tec. Využívá ji celoročně, vykopává s ni díry na kola v Chorvatsku i ledové barikády.
  • Jan Rambousek místo plachty či podložky vozí několik karimatek. Tu vypodloží lahve, aby na sebe nenarážely, tu vypodloží kolo, tu něco jiného a při nasazování řetězů si má na co lehnout. 

Další drobnosti

  • U řetězu výše je zmíněna fólie. Ta se hodí i v případě, že se nazouváte-přezouváte do lyžáků mimo auto. Dáte si ji na zem a nemusíte se bát sněhové břečky a podobných nepříjemností.

  • Také se mi osvědčilo pro tyhle případy s sebou vozit jednoduchou trojnožku, kdysi koupena za stovku v Tescu a myslím, že ji pořád nabízí. Je to malé a skladné, rychle se to rozloží, při přezouvání stačí na sednutí.

  • Pro větší tepelnou pohodu v kabině je dobré s sebou vozit i nějakou ochranu předního skla (půlkabát) a nebo celé kabiny. Více v samostatném článku Půlkabát na Ducato.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: