Jízdní kola a vestavba

Vestavba na bázi vozů Ducato moc zbytného místa nemá. Ani „garáž“ či kufr není dostatečně velký jako u normálních obytek a pokud se má vyrazit na kola, tak se objeví otázka kam s nimi. Většinou se kola musí upevnit mimo vozidlo a na jeho záď – na střechu vzhledem k výšce to nejde. Tenhle článek podává přehled o možnostech, výhodách a nevýhodách a ceně za takové řešení.

 • ve vestavbě
 • nosič na zadních dveřích
 • nosič na pantech zadních dveří
 • nosič na tažném zařízení
 • nosič místo tažného
 • nosič na zadní části

Ve vestavbě

Přepravovat jízdní kola ve vestavbě lze, ale chce to mít velký „kufr“, ideálně s výškově polohovatelnou postelí. Výhodou je, že kola jsou chráněna jak před nepřízní počasí, tak i před zraky ostatních. Ale při volbě vestavby je potřeba s tímto počítat a podle toho vybrat model. Jízdní kolo i s vyjmutou předním kolem vyžaduje na výšku cca 80-90 cm, kufr vestavby má ale na výšku často jen 70cm, je pak potřeba sáhnout i po dalších úpravách, jako odmontování sedla a podobně. Nakládání a vykládka pak tedy zaberou dost času, zejména pokud je kol více. Pohodlně lze přepravit snad tak dvě, tři kola, ideálně s nějakým držákem uvnitř

Nosič na zadních dveřích

Jedná se o nejlevnější možnost přepravy kol.. Nabízí to několik výrobců, na zadní dveře se umístí dvě kolejnice a na ně pak samotný nosič kol. Ten pojme maximálně dvě kola, a to kola obyčejná, nikoliv elektrická. Nosnost bývá kolem 35kg, samotný nosič váží 10kg. Dveře je třeba otevírat opatrně – jejich úplné otevření může poškodit zadní světlo a boční stěnu. Nasazení i sundání kol vyžaduje určitou sílu, nosič je dost vysoko a kola je tedy třeba zdvihnout.

Nosič lze využít i v zimě, běžně se na něj upevňuje užší rakev na lyže, popřípadě může sloužit během roku jako sušák prádla. Nelze úplně demontovat, na dveřích zůstávají dvě zmíněné kolejnice.

 • Thule Elite Van XT – nosnost 35kg, vlastní hmotnost cca 9.5 kg, stříbrné i černé provedení (trochu dražší), cena cca 10.000 Kč
 • Fiamma Carry Bike 200 DJ Ducato – nosnost 35 kg, vlastní hmotnost 9 kg, stříbrné i černé provedení, cena cca 9.000 Kč

Nosič na pantech

Na rozdíl od předchozího řešení se nosič nepřipevňuje na dveře, ale na jejich panty. Většinou na panty obou dveří, tedy na čtyři body. Díky tomu má větší nosnost, zvládne až 4 kola. Nicméně výrobce nedoporučuje s naloženými koly otevírat dveře, přístup do kufru přes zadní dveře je tak blokovaný.

 • Fiamma Carry-Bike Ducato Frame – jen panty na pravé straně, na dvě kola (volitelně 3), nosnost 50kg, vlastní hmotnost 21kg, cena cca 17.000 Kč/€650

 • EuroCarry 66401 – na všechny panty, dvě nebo čtyři kola, nosnost 60kg, vlastní hmotnost 18kg, cena 29.000 Kč/€1.150
  Za zhruba dvojnásobnou cenu lze nosič EuroCarry pořídít i v elektrické verzi, kdy jsou kola zdvihnuta nahoru motorkem. Nosnost je snížena na 50 kg.
 • Sawiko Futuro e-lift – nosnost 60kg – 2 elektrokola a nebo 3 normální kola, kola se zdvihnou elektronicky, cena cca €2.200/ 58.000 Kč
 • Sawiko Van Bike 2 – nosnost 80kg, vlastní hmotnost 25 kg, pro dvě elektrokola a nebo až pro 4 normální jízdní kola, cena cca €1.500

Euro-Carry:

Sawiko Van Bike 2:

Nosič na tažné zařízení

Vyžaduje montáž tažného zařízení a poté ještě vhodný nosič. Vhodný píši záměrně, protože ne všechny nosiče jsou určeny pro dodávky – vyhoví jen na osobní automobily. Naložením kol dojde k zakrytí zadních světel, jsou tato suplována světly na nosiči. Dle předpisů musí být takové světlo nejvýše 400 mm od hrany vozidla, u dodávek typu Ducato to znamená minimální šířku nosiče kol 1250 mm. Což mnoho nosičů nemá. Toliko teorie, v praxi to nikdo nekontroluje.

Jaké tažné zvolit? Asi bych doporučil přírubové tažné zařízení, kouli lze obvykle nastavit i do jiné výšky a do kufru se pak lze dostat i při nasazeném nosiči. Doporučuje se vzdálenost cca 10cm od vršku tažné koule k hraně dveří, aby ty šly otevírat. Osobně to nemám a otevřít dveře u Thule VeloSpace XT nemohu, chybí mi cca 1cm. U Atery Strada DL3 s trochou šikovnosti otevřít dveře lze, na druhou stranu Thule uveze 4 plnohodnotná kola, Atera sice papírově také, ale zatím jsem tu odvahu neměl. Kdysi ano, ale měli jsme dvě dětské kola, čtyři dospělácká se mi subjektivně zdají moc.

Výhodou nosičů „na kouli“ je možnost přepravy až 4 kol, dle typu nosiče mohou být některá z nich i elektrokola. Nosič má obvykle menší nosnost než dovolené svislé zatížení na kouli (100-150 kg, dobré zkontrolovat v TP). Kola se na nosič připevňují pohodlně, nosič je nízko. U nosiče Thule a oceňuji, že držáky jednotlivých kol se připevňují dodatečně. U jiného nosiče, co vlastním (Atera) jsou přichyceny pevně a tak se při nasazení prvního kola musí provléci všechny ostatní. Zkrátka Thule je vymakaný nosič, bohužel cena tomu odpovídá.

Je nutné mít třetí RZ a nebo přendávat tu z auta. Dále je obvykle nutné uvolnit u prvního kola řidítka a otočit je – aby konce nebouchaly při jízdě do dveří. To ale záleží na typu kola a provedení řídítek a také na nosiči – například Atera ma první jízdní kole o trochu dále než Thule.

Nosič je pak možné používat i na jiných vozech, pokud jsou vybavena tažným. Což může být výhodné, pokud někdy jedete vestavbou a jindy osobním autem.

Tažné zařízení vyjde s montáží na cca 11.000Kč, vlastní nosič pak od cca 8.000 do 19.000 Kč. Celkově se tedy lze vejít do 30.000 Kč na nosič pro 4 kola.

Atera Strada DL 3:

Thule VeloSpace XT:

Nosič na tažné s koulí na pantech

Je to takový kříženec předchozích dvou způsobů, v Evropě ho vyrábí belgická firma Van ‚n Bike. Vlastní hmotnost cca 22kg, nosnost 80 kg, je tedy možné přepravovat i elektrokola (pro více jak dvě kola se doporočuje doplňek Heavy Duty, který rozloží zátěž i na panty na levé straně). Cena cca €1.350 (k této ceně je nutno připočíst cenu vlastního nosiče). v zimě jdou uchytit například držáky lyží.

Nosič místo tažného

Toto řešení obvykle přináší výhodu možnosti bezproblémového otevření zadních dveří, kola jsou ve stejné výšce jako v případě nosičů na tažné zařízení a nosnost je obvykle více jak 80kg. Nevýhodou je pak samotná hmotnost nosiče, obvykle kolem 60-70kg a nutnost elektroinstalace pro zadní světelnou lištu. Vyrábí se v různých provedeních, odklopné či posuvné, umožňuje naložení i skútrů a jiného těžšího vybavení.

 • Busbiker XM250 – cena cca €1900-2400 (bez montáže, s montáží), pro 4 kola. Otevírá se vlevo, tedy do silnice, což má zajistit hladký přístup do kufru z pravé strany
 • Sawiko Agito-Van, nosnost cca 60kg, cena cca €1.800 plus montáž. Jen pozor, tenhle nosič měl technické problémy a byl stažen z trhy, nyní je k dispozici jeho opravená verze. O nějakých zkušenostech si lze počíst na
  https://www.hauptsache.reisen/blog/298-agitovan-teil3.html
 • EuroCarry 85001, nosnost 80kg, vlastní hmotnost cca 60 kg, dvě elektrokola

Další řešení

Výsuvná koule

Půjčovna https://www.vanforholiday.cz/ má ve voze namontované tažné zařízení tak, že se koule vysune pryč od vozu. Kufr je tak krásně přístupný, bohužel se ale jedná o samovýrobu, zařízení tak nelze koupit.

Zadní stěna

Převzato z FB od Vlasta Chomátová : takhle je to vyřešeno v našem Boxeru – falešná zadní stěna a dva nosiče nad sebou. Je to zamčené, nikdo neví, že tam kola jsou a tudíž je snad neukradne 🙂 ..tady byla zatím nerozbalená a nová (pro rýpaly: pro naše potřeby naprosto vyhovující), dřív tam byla normální cestovní kola.

Uvnitř v dodávce

Převzato z FB od David Šperling : Vozim 3 elektrokola uvnitř. Auto kupováno už s tímto záměrem. Dodělán výsuvný pult s držáky na kola.

One comment

 1. Moc hezký článek! My máme Thule Van Elite XT a musím říct, že mě hodně překvapila jeho pevnost a robustnost. Kola tam sedí jak přibitá. Přijde mi, že je celá sestava i s koly mnohem pevnější a stabilnější než na osobáku Thule VeloCompact 926 na tažném. Jinak příští rok nám k dětskému kolu 24″ přibyde už i malé 16″ kolo, takže nejspíš přesednu na svoji skládačku. 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s