Jaro – nejvyšší čas pořídit si známky a mýtné krabičky na cesty

Komentářů:

1

Pokud plánujete v létě více cestovat po Evropě a navštívit Německo, Francii či třeba podniknout výlet do Norska, je nejvyšší čas zařídit si i pár vhodných věcí. Pro uvedené země například ekologické známky a mýtnou krabičku. Ušetříte tak několik stovek korun a stres se sháněním před odjezdem.

 1. Ekologické známky
  1. Německo
  2. Francie
 2. Norsko – mýtná krabička zdarma
  1. ØresundPAY

Ekologické známky

Německo

V Německu je pod pokutou 80€ zakázán vjezd bez odpovídajíc ekologické nálepky do ekologických zón. Ty jsou především ve velkých městských aglomerací. Známku si můžete koupit i u nás v předstihu nebo si ji nechat poslat poštou, například DEKRA ji prodává za 479 Kč , obchodníci na internetu vám ji pošlou za 549 Kč,. V ČR se jen horko těžko dostanete pod částku 300 Kč a spíše koupíte dráže – na internetu lze narazit i na nabídky za více jak 40 €.

Známku si lze ale předem snadno objednat buď zde  https://www.feinstaubplakette.shop (kratší doba dodání)   nebo na berlínském dopravním úřadě (pomalejší). Podrobný postup je pak v tomto článku. Za částku do 7,5 € získáte známku z klidu domova.

Francie

Ekologické zóny jsou ve Francii zaváděny již několik let, navíc mohou být dynamické, tj. vyhlášení omezení podléhá aktuálnímu znečištění ovzduší. Je tedy lépe nálepku mít, protože regulace hrozí na poměrně velkém území. Při vjezdu do zóny bez nálepky automobilem kategorie M1 můžete dostat pokutu ve výši 68 €, ta se v případě nezaplacení do 45 dnů zvyšuje na 180 €. I pro Francii platí co jsme napsal pro Německo – někteří zprostředkovatelé si účtují poměrně horentní sumy, částky ve výši několika desítek eur nejsou výjimkou. Ale známku lze koupit podstatně levněji, totiž za částku 4,61 € – což je oproti například €30 či €40 docela rozdíl. Přitom si známku můžete objednat přímo v oficiálním obchodě a dorazí zhruba do tří týdnů k vám domů. Ale co je důležité – hned po objednání dostanete potvrzení a fakturu a již tato faktura slouží pro případnou kontrolu ze strany policie jako potvrzení, že známku máte.

Podrobný postup získání je pak popsán v tomto článku.

Norsko – mýtná krabička zdarma

Ve Skandinávii došlo v tomto roce k mnoha drobným změnám. Populární mýtnou krabičku  BroBizz z Dánska nemohou soukromí uživatelé používat  od 13. dubna 2023 v Norsku. Další norský poskytovatel,  společnost Flyt, informovala, že všechny dosud vydané a budoucí krabičky budou od března 2023 účtovány podle předplatitelského modelu. Tedy s měsíčním poplatkem 5 NOK (kolem 11 Kč).  Všem zákazníkům, kteří již krabičku Flyt mají a složili na něj zálohu, bude tato odečítána z měsíčních poplatků – mohou tedy teoreticky mýtnou krabičku využívat dalších 40 měsíců „zdarma“. Navíc tedy mnozí lidé, co si objednali mýtnou krabičku z Norska, museli následně řešit komplikace na celnici. Já se tedy rozhodl obstarat si krabičku ØresundPAY.

ØresundPAY

Výhody tohoto poskytovatele:

 • mýtná krabička zcela zdarma, po objednání přijde poštou do cca 10 -14 dnů
 • žádné problémy se clem, krabička je poslána v rámci EU
 • platí hned i pro silnice v Norsku
 • lze využít i na placení parkovného v Dánsku a některé trajekty
 • je možné rozšíření o dohody – například platby za most ØresundGO a trajekty Ferjekort

Registrace a vytvoření účtu je velmi jednoduché, na úvodní stránce https://oresundpay.com/en se klepne na tlačítko Order, poté se vyplní jednoduchý formulář, přidá registrace mýtné krabičky (zde pozor, nabízí se i možnost platit podle registrační značky vozidla), zadají údaje k platební kartě a výběr měny, která bude účtována a je to prakticky hotovo. Vytvoří se vám účet a během pár dnu přijde i fyzická krabička. Krabičku, resp. účet, si pak lze rozšířit o různé takzvané dohody, blíže popsané v tomto článku. Ty výrazně zlevní jak třeba využití mostu v Dánsku, tak po uhrazení vratné zálohy i trajekty v Norsku.

Ta se dodává se vším potřebným k instalaci, tj. ubrouskem na sklo, samolepícím držáčkem a vlastní mýtnou krabičkou. Obálka či chcete-li uzaviratelný pytlík, pak slouží jako bezpečné uložení krabičky, pokud ji nechcete používat – je stíněný, takže pokud se do něj vloží krabička,mýtné brány ji nezachytí. Životnost baterie v zařízení je prý až tři roky, pak bude nutné krabičku vyměnit – samotná baterie je neměnitelná.

Plánování není radno podcenit, některé věci lze získat poměrně levně z pohodlí domova a ekologické známky či mýtné krabičky k nim rozhodně patří. Stačí jen zavčas provést objednávku a během pár dnů máte vše doma.

úvodní obrázek: Autor/ka fotografie: Stas Tsibro: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/silnice-obloha-voda-stromy-811029/

 1. Už by to mohlo být vše hezky elektronické. Někdy ty známky jsou peklo odlepovat 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: