Z řidiče „pilotem“ – instalace HUD do obytného vozu

Komentářů:

5

Jak jsem zmínil v článku, poloha přístrojů ve vozech Ducato a klonů jako Jumper není vždy úplně ideální. Například rádio je moc daleko a řidič na něj špatně vidí – pro navigaci je tedy lepší zvolit jiné řešení. Ostatně najít dobrou polohu za volantem tak, aby bylo vidět na všechny přístroje, prakticky nejde. Tlačítka na zapínání mlhovek a nebo polohu světel mohu najít jen po slepu, ostatně proto jsem si je vybavil hmatovým zvýrazněním. Obdobně mohou mít někteří jedinci, zejména ti vyšším problém vidět na celý rychloměr, zejména na horní část, kde jsou rychlosti od cca 60 do 120 km/h.

Existuje ale řešení – Head Up Display, tedy zařízení, které umí promítnout údaje na přední sklo do zorného pole řidiče. Původně byl tento systém vyvinut pro piloty stihaček, postupně si ale našel cestu i do aut. Většinou za příplatek. V obytných autech ale zatím rozšířen není a to i přes zmíněné ergonomické nedostatky. Dodatečná řešení jsou různá – může to být například součást zabudovaného multimediálního systému. Ale majitelé většiny obytných vozidel, pokud po něčem podobném zatouží, si budou muset poradit sami, obzvláště pokud za tuto užitečnou pomůcku nechtějí utratit „jmění“.

Head Up Display M7

Jako jedno z nejlepších řešení se jeví instalace HUD s označením M7. Výhodou je, že umí zobrazovat jen jeden číselný údaj – tedy rychlost. Může se to jevit jako nevýhoda, ale díky tomu lze použít tento přístroj bez odrazné fólie. Ta zamezuje odleskům a zobrazuje údaje velmi čitelně – jenže s jejím umístněním na čelní sklo je problém, tam by nic nemělo být. Ale čitelnost jednoho jediného číselného údaje je dostatečná i bez ní a to činí z této krabičky nejvhodnějšího kandidáta pro dodatečnou montáž HUD.

Rychlost displej získává buď z OBD rozhraní v autě a nebo přes GPS. Lze se tak vyhnout připojení přes OBD konektor, pak je ale nutné dovést ke krabičce napájení.

Při připojení přes OBD lze zobrazovat i jiné údaje, rychlost je ale asi nejdůležitější. Otáčky motoru pak signalizuje barevný pruh pod číselným údajem.

Instalace – obrázkový návod

Přístroj je vhodné umístit na kapličku, jak na to je shrnuto v tomto stručném obrazovém průvodci. Se svolením autora jsem jej převzal z německých stránek 2 v krabici (https://2-im-kasten.de/).

Přístroj se připojuje do rozhraní OBD, odkud získává potřebné údaje – tedy rychlost a otáčky motoru.

Aby nebylo nutné tahat viditelně kabely, lze odmontovat kryt kapličky, dole pak kryt kolem elektroinstalace a kabel k OBD konektoru protáhnout skrytě. Přístroj se pak k vrchní části kapličky připevní pomocí nalepovacího suchého zipu. Jde jej tak kdykoliv odebrat, popřípadě upravit jeho polohu.

Jakmile displej připojíte do OBD, zapne se, i přes vypnuté zapalovaní. Do minuty se ale vypne, opětovně se zapne až po zapnutí zapalování a údaj se na skle objeví do zhruba dvou sekund.

Dodávané odrazná folie není potřeba, odraz na čelním skle je dostatečný:

Instalaci lze zvládnout do dvaceti minut, potřeba je jen přístroj, šroubovák a oboustranný lepící suchý zip.

Instalace – video

Nakonec ještě video z YouTube o použití toho samého přístroje – jen tedy video je z Velké Británie a volant je tak na opačné straně:

Kde koupit

Na Aukru nabízí tento displej jeden prodejce: https://aukro.cz/head-up-m7-gps-obd2-hud-display-6941842006 a to a 1250 Kč včetně dopravy. Jedná se asi o nejdražší možnost, displej lze pořídit zhruba za částku 700-900 korun na jiných místech (amazon, aliexpress a jiné)

 1. To vypada docela zajimave! Mate uz nainstalovane nebo objednane?

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Zatim o tom jen premyslim, ale mam rozdelane nejake dalsi „projekty“ – uvidim.

   To se mi líbí

 2. Koupil jsem, připojil, ale přístroj se i přes vypnuté zapalování pořád zapíná. Experimentoval jsem se startovacím napětím v parametrech, ale nepomohlo. Hlavně v případě, kdy jsem na 230V a dobíjí se i startovací baterie. Měl jste stejný problém? Jaké napětí máte nastavené?

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Já to nakonec nedělal – nedostal jsem se k tomu, jak jsem psal v předchozím komentáři. Bohužel takový problém nezmiňovali ani v původní diskuzi, ale mohu se zeptat autora fotek – i když i u něj asi vše funguje jak má. Nepomohl by třeba ruční vypínač?

   Ono s těmihle čínskými krabičkami je to vždy takové všelijaké, jedna várka je OK, druhá má problémy.

   To se mi líbí

   1. Vypínač beru jako záložní řešení. Tak pak můžu doplnit zkušenosti 🙂

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: