I mistr tesař se občas utne aneb co se nepovedlo

Komentářů:

0

Vestavbu máme už rok a půl a zatím jsem spokojen. Ale i u nás se vyskytlo pár nedodělků, skutečných drobností, které buď byli opraveny a nebo jsem si je opravil sám a i nějaké závažnější závady a nedostatky. Prosím berte to spíše jako informaci, co jsem zatím viděl a zažil, tak podobné problémy se mohou vyskytnout všude a i u jiné značky – a ani si nijak nestěžuji, jen je to takový malý příklad, co vás může potkat po koupi vozu. Imunní na to není žádná značka, stačí si procházet karavanistická fóra zejména v Německu a setkat se jde s ledasčím.

Špatná krytka průduchu větrání

Pár dní po převzetí vozu jsem při jízdě pustil větrání/ventilátor vozu naplno a k mému překvapení vypadl ovladač nastavení mřížky průduchu u okna, na straně řidiče. Posléze jsem jej našel a prohlédl, byl evidentně prasklý a na místě držel jen silou vůle a díky nějakému mazivu. Už byl dost pozdní večer, tak jsem to vyfotil a jsa prodejcem obytky poučen, že podobné věci mám reklamovat u Citroenu, poslal jsem email na oba brněnské prodejce.

Jeden z nich se neobtěžoval ozvat se dodnes, ten druhý (Carling) se ale ozval hned druhý den a nabídl opravu během pár dnů – díl se musel objednat. Nakonec volal ještě tentýž den odpoledne a domluvili jsme se na rychlé opravě za pár dnů, až budu mít cestu kolem. Díl vyměnili na počkání.

To byla asi tak poslední kladná zkušenost, servisy tady v Brně nejsou obecně nic moc, více o tom ve článcích Smůla na cestách a Servic: cena výměny oleje

Štětiny ve sprše

Ve sprchové vaničce se pořád objevovaly štětiny. Na vysvětlenou, nemám v koupelně klasické dveře, ale takové rolovací. Šetří to místo, nemusí se používat igelitový závěs, vypadá to pěkně, při jízdě to drží, zkrátka velmi šikovná věcička. Jen spára mezi stěnou a dveřmi je utěsněna lištou se štětinkami. Prodejce mi řekl, že se to časem usadí a že to lišty dělají, ale když to nepřestalo ani po delší době, podíval jsem se tomu na kloub.

Uvolnit dveře, aby se odsunuli dále a uvolnili pohled na lištu,bylo snadné a po prohlídce lišty bylo jasné, kde se stala chyba. Ta lišta je zkracována z nějaké delšího profilu, takže někdo lištu zkrátil, uříznutý konec nezapravil a navíc jej dal směrem dolů, takže z něj pořád občas vypadávaly štětinky. Kdyby to dal obráceně, tj. originální konec z výroby, správně ukončeny, směrem dolů a nebo to po řezu zapravil, problém by nebyl.

Lištu jsem tam nakonec nevracel, dal jsem tam gumove těsnění. A je to lepší, dveře jsou při otevírání mnohem méně hlučnější a s hladším chodem (odpadl sice malý, ale přece jen nějaký, odpor štětinek). Někdy si musí člověk poradit sám.

Nezapojené dobíjení nádstavbové baterie

Vozidlo při jízdě nedobíjelo nádstavbovou baterii. Zpočátku jsem si toho ani nevšiml, s vozidlem jsme vyjeli obvykle na 2-4 dny a baterie v pohodě vydržela, i díky tomu, že jsme na palubě neměli lednici (viz bod níže) a vozili jsme s sebou jen kompresorový chladící box, který má velmi malé energetické nároky. Bylo mi ale divné, proč mi nesvítí kontrolka dobíjení. Při řešení s prodejcem se postupně vyloučil vadný energoblok, následně se našla chyba v chybějícím propojení kabelu, co vedl signál pro dobíjení, v B sloupku u spolujezdce.

Špatně zamontované stínění oken

V celém voze byly vnitřní rámy oken zamontovány naopak, tj. stínící část se spouštěla dolů, protihmyzí pak vytahovala nahoru. Popravdě mi trvalo dlouho, než jsem si toho všiml, od počátku mi ta manipulace s okny připadala divná, ale tenhle pocit jsem si nedokázál vysvětlit. Až při sledování jednoho videa, kdy si kempařka vytáhla stínění tak, aby ještě horní částí viděla ven, mne náhle „osvítilo“. V rámci záruční prohlídky to prodejce přemontoval do správného stavu.

Odchlipující se nálepka nad čelním sklem

Tahle „závada“ asi čeká dříve či později většinu majitelé Cleveru, zejména nálepka značky nad předním sklem má velkou tendenci se odlupovat. Auto myji jen ručně, bez tlakové myčky, i přesto se to stalo. Vyměněno v rámci záruční prohlídky a zatím drží. Uvidí se na jaře.

Lednice RC 10.4 90l 

Jedním slovem, lednice Dometic RC 10.4 90l je krám. První kus nevydržel ani předávání a lednice vzdala chlazení pár hodin po zapnutí. Dodání druhého kusu trvalo přes dva měsíce, u obytek je nutno na nějaké zákonné lhůty zapomenout. Tenhle druhý kus měl křivý rám a lednice zabudované do linky byla jaksi našišato. A teprve třetí kus tak nějak funguje. Ani se nedivím, ze velkoobchodní cena tohoto produktu je cca €500.

Píši tak nějak, neb u něj dlouhodobě řeším špatné chlazení. Buď chladí a pak jede pořád, spotřeba 60-70 Ah za den. Výjimkou není stav, kdy kompresor jeden nepřetržitě několik hodin a poté se vypne na delší dobu. Mrazící část se pak oteplí klidně z nesmyslných -26 °C na -3 °C. Problém jsem podrobněji popsal technické podpoře Dometicu, včetně grafů teplot a odpověď Dometicu byla nepřekvapující:

Viem sa vjadrit len okrajovo k poskytnutym informaciam. Spotreba v Ah sa pohybuje medzi 35 – 38 Ah/24h pri 12V. Samotny test chladnicky vie vykonat len servisny partner Dometic-u. Bohuzial, Vas test report nemozeme povazovat za relevantny kedze nevieme nastavenie chladnicky a podmienky v akych bol test vykonany. Taktiez je uplne vylucene, aby sa teplota v mraziacej casti pohybovala od -26 do -3°C, to nie je technicky mozne.

Sice to technicky možné není, ale od jara do podzimu se mi to stává celkem pravidelně. Uvidím toto jaro….jestli teda půjde vůbec někam jezdit.

K lednici obecně pár subjektich poznámek – dle mého je tam pár nepodařených konstrukčních řešení:

  1. vzduch si to nabírá ve vrchní části, nasávací otvor je prakticky hned vedle toho, kterým jde ven teplý vzduch. Podobnou lednici vyrábí i Thetford, ale ten nasává vzduch pod lednicí a nahoře ji jen vypouští. Zdánlivě vizuálně podobné přístroje mají tohle řešeno velmi odlišně.
  2. mražák – u Dometicu se vytvoří vsunutím plastové desky v horní části přístroje. Jenže ta houby těsní, když se dá do zavřeného mrazícího boxu svítílna, tak je vidět, jaké jsou tam mezery. Takže studený vzduch v mražáku má cestu ke klesání dolů otevřenou. Dvířka mrazícho prostoru pak netěsní vůbec, bežně mírně odstávají a opět tak otevírají cestu studenému vzduchu.
    Marketingově tedy skvěle prodali možnost zvětšit si velikost lednice tím, že se deska dá pryč a prostor po něm je přístupný chlazení, prakticky to ne až tak funguje.
  3. umístnění lednice ve voze více nahoře je skvělé pro přístupnost, ale asi ne tak pro chlazení a větrání. Ke stropu už moc místa nezbývá, takže se teplejší vzduch z lednice drží pěkně pod střechou a díky skvělé konstrukci (viz bod 1) je nasáván zpět. Podobné lednice o objemu 70l jsou umísťovány v jiných modelech dolů, tedy pod linku a tam jsem zatím podobné problémy nezaznamenal. Stejně tak i umístnění do vozidla se střechou H3 může být v pořádku (o velikostech obytných dodávek více v tomhle článku)

Dle reklam to testovali v drsných podmínkách Austrálie. Podle mne si trochu vymýšlějí, tohle nemohl nikdo soudný úspěšně otestovat, to pojetí lednice se mi zdá ostudné. Kde jsou ty doby, kdy podobné lednice měli kompresor oddělen a ten se mohl dát na příhodné místo jak kvuli chlazení, tak hluku.

Takové ještě jsou, ale ubývá jich…..

Další drobnosti

  • mikrospínač v kuchyňské vodovodní baterii vydržel 11 měsíců, ale to je asi víceméně běžné, asi je v tomhle ohledu lepší tlakový rozvod vody.
  • Kolem uzávěru nádrže na šedou vodu občas prosákne trocha vody (po výměně těsnění v pořádku)
  • Panty u dvou dvířek mohli být zamontovány lépe – opraveno svépomocí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: