Nadváha a pokuty v Itálii

Jak je to v případě, že jste v obytném voze zvážení v Itálii?

Na to poskytuje odpověď italské sdružení Camper Club Italiano, které připravilo přehlednou tabulku s hraničními hmotnostmi i sankcemi. Ty se týkají jak obytného automobilu, tak i soupravy a vychází z ustanovení čl.167 italského silničního zákona.

Tolerance překročení hmotnosti je 5%, při překročení pak následují pokuty. Při překročení o více jak 10% pak není možné pokračovat v jízdě, dokud nedojde ke snížení hmotnosti. Zjištěné hmotnosti se zaokrouhlují směrem nahoru na celé 100kg a příklady hraniční hmotnosti jsou vztaženy k základu – 3500 kg nejvyšší přípustné hmotnosti, což je asi nejtypičtější hmotnost obytného vozidla.

hmotnostpokuta odpokuta dobodypoznámka
do 5%do 3700 kg
od 5% do 10%do 3900 kg€ 39 € 159-1 lze pokračovat v jízdě
od 10% do 20%do 4200 kg€ 80€ 318-2 nelze pokračovat v jízdě
od 20% do 30%do 4600 kg€ 159€ 639-3nelze pokračovat v jízdě
nad 30%€ 398€ 1596nelze pokračovat v jízdě

V Itálii je poměrně široká síť veřejných vah, kde se můžete za €2-4 nechat zvážit, stačí si v google maps zadat „pesa pubblica“ (po kliknutí se otevře mapa s vyhledanými místy v Itálii.

Po zvážení pak získáte takovýto či podobný lístek, foto poskytnuto Davidem Soukupem:

Více informací o vážení v některých evropských zemích lze nalézt i v článku Hmotnost a vážení. A to včetně sazeb a konkrétních případů z tolik obávaného Rakousku.

2 comments

 1. Je určitě dobré vědět, co by se mohlo přihodit. Nicméně, má osobní zkušenost je hodně jiná. Itálie patří mezi země, kterou jsem už s obytným autem navštívil mnohokrát a neznám nikoho, kdo by znal někoho, že by ho zvážili s obytným autem. A vzpomenu-li na celkem běžné ježdění na červenou v Neapoli nebo naprosto obvyklé sezení dětí na klíně mámy na přední sedačce v celé Itálii, nebo kolikrát jsem viděl z obytného auta pro čtyři osoby jich vyskákat šest včetně stoleté „babi“, nějak si nedovedu představit, na rozdíl od třeba rakouských „milovníků karavanismu“, vážení obytných aut v Itálii. Přesto, časy se mění, třeba i tam brzy přijdou na možnost, jak ještě trochu „přibuzerovat“ obyvatelstvo. Je otázka, zda se obyvatelstvo v takové malichernosti, jako je váha třeba 100 kg obytného auta navíc, „přibuzerovat“ nechá.

  To se mi líbí

  1. Jj, to je pravda, asi jsem to měl výslovně zmínit. I sami Italové o tom, že někoho zváží, hovoří spíše v teoretické rovině – žádný příklad jsem nenašel. Navíc mají docela vysokou toleranci +200 kg.
   Nicméně by mne zajímalo, co je vedlo k tomu, že mají poměrně dost těch veřejných vážnic – hlavně tedy na severu. Čím více na jih, tím jsou pravidla volnější – ve všem. Ital se nějakou malicherností jako pokuta rozhodit nenechá – ani za rychlost, natož za nějakých par kilo.
   Tak snad si všichni přečtou ten komentář, aby věděli, na čem v Itálii jsou 🙂

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s