Nadváha a pokuty v Itálii

Komentářů:

2

Jak je to v případě, že jste v obytném voze zvážení v Itálii?

Na to poskytuje odpověď italské sdružení Camper Club Italiano, které připravilo přehlednou tabulku s hraničními hmotnostmi i sankcemi. Ty se týkají jak obytného automobilu, tak i soupravy a vychází z ustanovení čl.167 italského silničního zákona.

Tolerance překročení hmotnosti je 5%, při překročení pak následují pokuty. Při překročení o více jak 10% pak není možné pokračovat v jízdě, dokud nedojde ke snížení hmotnosti. Zjištěné hmotnosti se zaokrouhlují směrem nahoru na celé 100kg a příklady hraniční hmotnosti jsou vztaženy k základu – 3500 kg nejvyšší přípustné hmotnosti, což je asi nejtypičtější hmotnost obytného vozidla.

hmotnostpokuta odpokuta dobodypoznámka
do 5%do 3700 kg
od 5% do 10%do 3900 kg€ 39 € 159-1 lze pokračovat v jízdě
od 10% do 20%do 4200 kg€ 80€ 318-2 nelze pokračovat v jízdě
od 20% do 30%do 4600 kg€ 159€ 639-3nelze pokračovat v jízdě
nad 30%€ 398€ 1596nelze pokračovat v jízdě

V Itálii je poměrně široká síť veřejných vah, kde se můžete za €2-4 nechat zvážit, stačí si v google maps zadat „pesa pubblica“ (po kliknutí se otevře mapa s vyhledanými místy v Itálii.

Po zvážení pak získáte takovýto či podobný lístek, foto poskytnuto Davidem Soukupem:

Více informací o vážení v některých evropských zemích lze nalézt i v článku Hmotnost a vážení. A to včetně sazeb a konkrétních případů z tolik obávaného Rakousku.

 1. Je určitě dobré vědět, co by se mohlo přihodit. Nicméně, má osobní zkušenost je hodně jiná. Itálie patří mezi země, kterou jsem už s obytným autem navštívil mnohokrát a neznám nikoho, kdo by znal někoho, že by ho zvážili s obytným autem. A vzpomenu-li na celkem běžné ježdění na červenou v Neapoli nebo naprosto obvyklé sezení dětí na klíně mámy na přední sedačce v celé Itálii, nebo kolikrát jsem viděl z obytného auta pro čtyři osoby jich vyskákat šest včetně stoleté „babi“, nějak si nedovedu představit, na rozdíl od třeba rakouských „milovníků karavanismu“, vážení obytných aut v Itálii. Přesto, časy se mění, třeba i tam brzy přijdou na možnost, jak ještě trochu „přibuzerovat“ obyvatelstvo. Je otázka, zda se obyvatelstvo v takové malichernosti, jako je váha třeba 100 kg obytného auta navíc, „přibuzerovat“ nechá.

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Jj, to je pravda, asi jsem to měl výslovně zmínit. I sami Italové o tom, že někoho zváží, hovoří spíše v teoretické rovině – žádný příklad jsem nenašel. Navíc mají docela vysokou toleranci +200 kg.
   Nicméně by mne zajímalo, co je vedlo k tomu, že mají poměrně dost těch veřejných vážnic – hlavně tedy na severu. Čím více na jih, tím jsou pravidla volnější – ve všem. Ital se nějakou malicherností jako pokuta rozhodit nenechá – ani za rychlost, natož za nějakých par kilo.
   Tak snad si všichni přečtou ten komentář, aby věděli, na čem v Itálii jsou 🙂

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: