Korbach – od srpna s novým stáním pro obytná vozidla

Město Korbach s necelými 25.000 obyvateli v Německu otevřelo na konci srpna tohoto roku nové stání pro obytná vozidla s celkem osmnácti místy. Karavanové stání bude otevřeno celoročně – z osmnácti míst je pět míst je vhodných i pro zimní provoz, respektive jejich pevný povrch umožňuje mechanizované odklízení sněhu. Dalších 13 míst má štěrkový povrch, jednotlivá místa na stání jsou přibližně 15.30 m dlouhá a zhruba 6.0 – 7-.8 m široká.

Co nabízí a kolik to stojí?

Stání nelze rezervovat. Parkovací místo se nachází v blízkosti venkovního bazénu, který mohou hosté během jeho otevírací doby využívat zdarma. Místo má i své vlastní webové stránky: https://www.womohafen-korbach.de/

Zařízení

 • Výhradně bezhotovostní platba EC nebo kreditní kartou
 • prostorný likvidační prostor (servisní místo) s výpustí ve vozovce
 • Sloupek Cleanstar pro vyprazdňování kazet
 • Sloup Aquastar pro zásobování čerstvou vodou – možné také malé množství
 • Sloupy Elektrostar s připojením 16A pro všechna parkovací místa
 • Moderní budova se 2 dámskými a 2 pánskými sprchami, WC, bezbariérovým WC, dětskou šatnou a umývárnou
 • volný vstup do venkovního bazénu během jeho provozní doby
 • Sezení pod stromy
 • Wifi zdarma

Ceny

PoložkaCena
Poznámka
stání 24h15.00včetně likvidace, využívání budovy, WiFi, venkovní bazén
voda1.00100 litrů
elektřina0.50za kWh
záloha za kartu5.00

Na místě je možné provést jen servis, tedy bezplatně vypustit šedou vodu a vyprázdnit WC kazetu. Doplnění vody je v tomto případě zpoplatněno částkou €2 za 100 litrů. Což je docela férová nabídka pro případ, kdy zde nehodláte stát přes noc.

Popis

Stání se nachází v blízkosti venkovního bazénu a relativně blízko centra. Celková plocha je impozantních 3.000 metrů čtverečních, mimo likvidační stanice je zde i bezbariérová funkční budova s WC, sprchami, a umývárnou, kde si hosté mohou umýt nádobí. Místo je pokryto bezplatnou wifi sítí. Zajímavostí je, že obsah WC kazet je odváděn do zvláštní jímky o objemu pěti metrů krychlových a vyvážen odděleně.

Kolik to stálo?

Původní náklady byly €780.000, z toho €200.000 měla pokrýt dotace z programu LEADER Evropské unie. Nakonec byla celková cena o €30.000 nižší

počet místnáklady město
dotace
celkem
na místo
na místo
18550.000200.000750.00041.6671.083.000

Jak je vidět, jsou náklady enormní. V ČR v podobných akcích dosáhly náklady na jedno místo částky maximálně a výjimečně cca 380.000 Kč (viz Kolik stojí stání pro karavany – rozbor projektů v Libereckém kraji) , soukromý subjekt v Německu pak vynaložil na realizaci jednoho místa cca 320.000 Kč (Náklady na vybudování „wohnmobilstellplatz“). Pro spravedlivé porovnání je potřeba ale také vzít do úvahy, že místa v ČR nemají samostatnou budovu se zázemím, soukromý německý investor zase vybudoval najednou zhruba trojnásobek míst, což náklady také citelně snižuje.

Ale s jistou nadsázkou lze i v Německu vypozorovat, že pokud něco realizuje veřejný sektor, levné to být nemusí. Radní si ale slibují, že z nové nabídky bude těžit cestovní ruch v tomto hanzovním městě i maloobchod a gastronomie v okrese.  Dle studií jsou majitelé mobilních domů považováni za skupinu s vysokou kupní silou a i zastupitelé města některými závěry studií při obhajobě výstavby argumentovali . Zejména tedy zjištěním, že „kromě nákladů na parkovací místo utratí turisté v průměru 50 eur na osobu a den, přičemž většinou v obytném vozidle cestují dva lidé“. Spoléhají se i na to, že místo bude oblíbené a vytížené a přivede do města další turisty. V takovém případě by šlo očekávat vyvážené financování do tří až čtyř let.

Zde ale záleží, co se vyváženým financováním myslí. Z hrubého výnosu, před odečtením daní a nákladů, by bylo nutno držet jedno místo plně obsazené po dobu více jak sedmi a půl roku. A ani v Německu nedosahují plné obsazenosti – návratnost projektu tak může být klidně 15 až 30 let. Tedy asi po celou odpisovou dobu projektu.

Stání míří především na na hosty, kteří zůstanou pouze na jednu nebo dvě noci, o běžnou údržbu se mají starat zaměstanci přlehlého městského venkovního bazénu. Čímž by mělo dojít k úspoře provozních nákladů.

Alternativy

V okolí jsou i déle provozovaná místa, například kousek od bran starého hanzovního města a přímo na cyklostezce Ederseebahn, parkovací stání „HOBBYWIESE“ se 17 velkými parkovacími místy nabízejících elektřinu, čerstvou vodou a likvidací. Cena €10 za den, elektřina €0.50 za kWhm voda €1 – 100 litrů, wifi za €1. Sprcha je zpoplatněna €1. Cenově je to tedy velmi podobné.

Korbach – fakta a zajímavosti

 • S více než 500 000 denními návštěvníky ročně je Korbach jedním z nejdůležitějších výletních cílů v Waldecku-Frankenbergu. Mnoho návštěvníků cestuje obytným vozem. Centrum města mohlo zatím nabídnout pouze pět parkovacích míst bez infrastruktury u tenisového centra. Větší komfort pak nabízela, a nadále nabízí, jen „stellplatzy“ mimo centrum města, například v Meineringhausenu nebo Willingenu.
 • Sesterským městem v ČR je Vysoké Mýto (zajímavé mimo jiné třeba tím, že má dálniční oddělení pro dálnici, která zde pořád ještě není)
 • Turistické tipy jsou k nalezení na stránkách města, například zlatá stezka Korbachem, která provede po památkách starého města a mnoho dalšího, viz: https://www.korbach.de/G%C3%A4ste/Sehenswertes/Ausflugsziele/

I budování stání pro karavany lze využít v politickém boji, viz https://www.fw-korbach.de/presse/40-wohnmobilstandort-korbach – a na otevírání se sešli všichni významní zástupci města:

Fotky: internet, web města, zpravodajské portály

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: