Polsko – tak blízko a přitom dále každým dnem

Ne, tohle nebude článek s nářky nad stavem politické scény v Polsku – takové je potřeba hledat jinde. Tenhle článek je ale možné za nářek považovat – za nářek nad tím, jak se nám Polsko v mnoha oblastech vzdaluje. Dálnice a rychlostni silnice tam ve srovnání s rychlostí výstavby v Česku rostou jako houby po dešti a v poslední době to začíná platit i o výstavbě servisních míst pro karavanisty.

Polsko a dálnice

Jak velký skok vykonalo Polsko v oblasti silnic asi nejlépe ilustruje tento obrázek – stav silnic a rychlostních silnic v letech 1999, 2009, 2019 a nakonec aktuální ke konci roku 2021:

Prakticky každý rok přibývají nové km komunikací. V Česku si tak akorát můžeme připomenout, že to bude v prosinci přesně čtvrt století, tedy 25 let, co se dálnice D52 na Vídeň zastavila u Pohořelic. Od té doby stojí stejně jako spousta jiných staveb. Zato máme plno kuriozit – například oddělení dálniční police ve Vysokém Mýtě. Policejní oddělení vzniklo dle harmonogramu, dálnice D35 se zasekla u Hradce. Pomalost výstavby plyne i z tohoto porovnání stavu naší dálniční sítě mezi lety 2009 a 2021:

Rozvoj stání v Polsku a firma Camper System

Karavaning zažívá v Polsku boom, podobně jako v dalších evropských zemích. Ale až donedávna neexistovala v Polsku žádná pořádná infrastruktura zaměřená hlavně na potřeby karavanistů. Polsko bylo takové prázdné místo na karavanistické mapě – ne že by zde nebyly kempy, ale celkově bylo z hlediska infrastruktury bylo co dohánět.

Před pár lety tak vznikla i společnost Camper System, která si dala za cíl situaci změnit. Není to asi jediná společnost v Polsku s podobným zaměřením, ale za zhruba tři roky si může připsat nezanedbatelný počet instalací – a ta poslední je poměrně čerstvá. Počet potenciálních uživatelů takových míst stále roste, nových obytných vozidel přibývá v Polsku dvojnásob rychleji než u nás (podrobnosti lze najít v článku Polské a české registrace obytných aut – porovnání).

Dvě nová servisní místa

Předminulý týden, tedy koncem listopadu, byly v Polsku uvedeny do provozu další dvě servisní stanice s technologií firmy Camper System pro obytná vozidla (případně autobusy). Tentokrát na trase rychlostní silnice S5 u Poznaně. Vypuštění odpadní vody a zbavení se obsahu WC kazety je zdarma, voda se platí. Je možná uhrada mincemi a nebo platební kartou. Cena pitné vody je 1 zlotý za 10 litrů – tedy s cenou za plnou nádrž o kapacitě 80l se vejdete do 50 korun a ani nádrž o objemu 120 l vás finančně nezruinuje. V Česku se cena za servis obytného auta pohybuje na placených soukromých místech kolem částky 150 Kč, Polsko je tedy v tomto ohledu citelně levnější.

Tady je pár fotek z nově otevřených míst – a při pohledu na ně si nejde povzdechnout nad tím, jak by takové místo bylo přínosem i pro naše dálnice:

Na stránkách společnost Camper System lze nalézt i mapku dosavadních realizací – modrou barvou jsou označena celoročně dostupná místa, jedná se převážně právě o servisní body kolem dálnic a hlavních silničních tahů. Zelená barva je použita pro sezonní místa – tedy především kempy či RV parky. A nakonec žlutá značka označuje místa ve výstavbě. Plná interaktivní mapka je dostupná na stránkách společnosti na adrese https://www.campersystem.pl/realizacje

Na mapě je dobře vidět, že se modernizují kempy podél pobřeží – ty jsou turisticky jistě velmi atraktivní, ale poměrně dobře je pokryt i zbytek země. Navíc se jedná o výsledek usílí za pouhé tři roky a jak je vidět na žlutých značkách, počet míst poroste nadále i v blízké budoucnosti. Aktivity společnost už překročily polské hranice a tak je jedno místo ve výstavbě na sousedním Slovensku – u křížení dálnice D1 a rychlostní silnice R1 v areálu firmy Empark (https://www.empark.sk/ ). Ta nyní nabízí motoristům čerpací stanici, myčku, servis, občerstvení – a nově osloví svými službami i karavanisty.

Co je za úspěchem

Firma nabízí ucelený systém sloupků pro servisní místa – od jednoduchých až po plně vybavené s možností plateb – podporovány jsou jak mince, tak platební karty. Je možná i úprava pro zimní provoz, což je v našich podmínkách poměrně důležité. Mimo sloupků čistě na odpady a vodu jsou v nabídce i sloupku s elektrickými přípojkami a kombinované sloupky, vše doplněné o podlahovou vpusť. Celý sortiment lze nalézt na stránkách firmy https://www.campersystem.pl/

zdroj: Camper System

Mimo to místa svých realizací na svých stránkách propaguje a případným zájemcům poskytuje i podporu – v jejím katalogu se lze nejen seznámit s nabízeným sortimentem, ale lze v něm najít i náklady na realizaci a technické tipy na výstavbu. Katalog je v polštině ke stažení z adresy https://www.campersystem.pl/documents/CamperSystem-camper-electro.pdf

Závěr

Tenhle článek asi vyznívá trochu jako reklama – ale to nebylo záměrem, bezdůvodná propagace, natož placená, na tomhle blogu není. Jen nabídka firmy i její dosavadní úspěchy v realizacích po celém Polsku jsou nepřehlédnutelné a stojí za zmínku.

Případný zájemce o stavbu servisního místa, karavanového stání či modernizaci kempu u nás si může vybírat i z nabídky tuzemských firem a dodavatelů – jejich seznam jsem zveřejnil již v článku Stání pro karavany – základní přehled:

Dodavatelé vybavení pro stání

V České republice vím zatím o těchto dvou výrobcích či dovozcích:

  • AZP Brno – ucelený sortiment pro vybavení kempu a stání. Její výrobky jsou k vidění na některých doprovodných obrázcích, v akci bylo možné vidět jejich stojan i v pořadu Karavanem po Českuhttps://azp.cz/reseni/vybaveni-kempu/
  • Prostellplatz – produkty Camper WC Wash, populární v Itálii. Její výrobky jsou k vidění i na ilustračních obrázcích v článcích na tomto blogu – https://www.prostellplatz.cz/
  • Finaso – produkty  Beckmann koncept – modulární systémy – od jednoduchých mincovních sloupků na elektřinu a vodu, po složitější, vzájemně propojené komponenty s možností ovládání přes RFID zákaznické karty – http://www.top-stellplatz.cz/

Zájemce o výstavbu stání může také pro podporu kontaktovat  i Asociaci kempování a karavaningu, info@akkcr.cz (poznámka: abych předešel odhadům o nějaké skryté reklamě a podobně, tak na rovinu uvádím, že v některých věcech s AKK spolupracuji).

Pokud kdokoliv ví o nějaké další organizaci, asociaci či firmě hodlající v této oblasti něco podniknout, rád seznam doplním – stačí dát vědět.

Úvodní obrázek: Camper System

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: