France Passion a podobné služby v Evropě 2022

Tento článek je aktualizací článku France Passion a podobné služby v Evropě, který obsahoval informace pro rok 2021. Pro tento rok byly aktualizovány jak ceny, tak seznam i mírně rozšířen o WinzerAtlas v Německu a In Camper con Gusto v Itálii.

Ne zcela konvenční způsob cestování s obytným vozem, nabízející možnost blíže poznat vybranou zemi, se objevil začátkem devadesátých let minulého století ve Francii pod značkou France Passion. Původně se soustředila především na vinaře, ale tohle původní zaměření se brzy podstatně rozšířilo. Po zakoupení roční známky mají cestovatelé možnost strávit 24h u místních farmářů, vinařů a různých řemeslníků – výrobců sýrů, marmelád a dalších místních pochutin.

Podmínkou je mít zcela soběstačný vůz, neboť na většině míst nejsou k dispozici žádné přípojky a pak také ochota dodržovat základní pravidla slušného kempování. Očekává se, vlastně je to nutné, že se s hostitelem po příjezdu uvítáte a při odjezdu zase rozloučíte. Na oplátku získáte klidné a bezpečné místo na přenocování, poznáte nové lidi a jejich práci a budete mít možnosti si nějakou tu místní lahůdka i zakoupit (není podmínkou pobytu, s jedinou výjimkou Portugalska).

Za stání už nic neplatíte, jak je napsáno výše, stačí si koupit v té které zemi roční členství, nejčastěji tedy známku-nálepku na auto. Ta většinou platí od konce března jednoho roku do března roku následujícího, k tomu dostanete většinou tištěného průvodce, přístup k mobilní aplikaci či na webové stránky s detaily.

Samozřejmě, že pro našince je určitou překážkou jazyková bariéra, ale pokud je někdo trochu extrovert a nebojí se toho, může danou zemi poznat jinak. Koncept France Passion se postupně rozšířil do několika dalších evropských zemí, dokonce vznikla i unie podobných míst, FEFI – www.fefi.eu.

Takže v kostce základní charakteristiky podobných pobytů:

 • roční členství v ceně kolem €30-50 – platí vždy jen v dané zemi, pro danou službu
 • možnost stání a přenocování na soukromém pozemku po dobu 24h
 • setkání s místními farmáři a výrobci
 • možnost koupit si čerstvé a chutné jídlo, místní speciality a pochoutky

A kde je možné sítě nalézt? Tady je v kostce souhrn evropských služeb:

O každé zemi a službě jsou níže nějaké další podrobnější informace, začnu „klasikou“, tedy službou France Passion

Francie: France Passion

 • €30 – od března do Velikonoc následujícího roku
 • 2.100 subjektů

Vlajková loď tohoto způsobu cestování v Evropě. Celkem je zapojeno přes 2.100 subjektů nabízejících přes 10.000 parkovacích míst. Z toho je tisícovka chovatelů a farmářů, 800 vinařů a 300 řemeslníků, hospodských a podobně. Tištění průvodci jsou k dispozici ve více jazycích, tedy mimo francouzštinu je k dispozici i příručka s mixem ostatních jazyků – angličtiny a němčiny. Existuje i mobilní aplikace jak pro Android, tak pro Apple. Mimo jiné umožnuje si cestu i naplánovat, přidávat k místům komentáře, získat informace o místních akcích.

Tahle síť je v Evropě nejstarší, se začátky v roce 1993, postupně se rozrůstající – původně určená pro milovníky vín se rozrostla do dnešní podoby, kdy lze nalézt klidné místo i u výrobců medu, sýrů a dalších.

Cena i pro rok 2022 zůstává na příjemných €30, i když došlo k mírnému navýšení počtu hostitelů na 2100. Jako člen sítě máte navíc možnost získat 10% slevu do sítě Swissterroir (Švýcarsko). Aktuální objednávky budou doručeny běžným způsobem do zhruba 2 týdnů, expresně do 6 dnů.


Německo: Landvergnugen

 • €49.90 – období od 31.března do 31.března roku následujícího
 • 1300 subjektů

V překladu název služby znamená něco jako „Venkovské potěšení“. Po zakoupení ročního členství umožňuje strávit noc, respektive 24 hodin, u jednoho z více jak 1300 zapojených subjektů z venkova. Pod tím si můžete představit cokoliv, od obyčejné farmy až po pivovary, včelaře či výrobce sýrů. Představu o místech si lze udělat z online interaktivní mapky na web stránkách, mobilní aplikace a nebo z tištěného průvodce, který ke členství dostanete. U hostitelů není povinnost si cokoliv koupit, na druhou stranu nelze zpravidla očekávat žádné služby (odpady, voda a pod.)

V porovnání s rokem 2021 došlo k podstatnému zdražení služby, cena byla v roce 2021 jen €35. Na druhou stranu přibylo dalších zhruba 300 míst do nabídky

Německo: WinzerAtlas

 • €27.90 + €16.50 poštovné, platnost od března do března

Jak název napovídá, obsahuje pouze parkovací místa u vybraných vinařů. Díky známce, kterou dostanete spolu s knížkou, atlasem všech hostitelů, můžete na všech uvedených místech stát 24 hodin zdarma. Platnost známky je jeden rok od data vydání vinařského atlasu v březnu. Po zaplacení získáte:

 • Adresář zhruba 200 vinařů i s 20 biovinaři
 • Kontaktní údaje (vč. GPS souřadnic) a nabídky (vín, dalších specialit a komentovaných prohlídek) zapojených vinařů, podrobné informace o vybavení
 • Popisy a nejkrásnější výletní cíle a také památky 16 vinařských oblastí v Německu, Jižním Tyrolsku, Rakousku, Maďarsku a Alsasku i popis typických jídel daného regionu, plus zajímavé a doplňující informace k tématu vína
 • Známku pro obytné auto, ta opravňuje k pobytu zdarma, včetně přenocování.

 Rakousko: Shau Aufs Land

 • €39.90 – rok (do března sleva na €34.90)
 • 400 subjektů

Tahle služba funguje v sousedním Rakousku a její název by se dal přeložit jako „Poznejte zemi“. Pokud píši Rakousko, není to celé Rakousko – místa lze nalézt v celé zemi až na Tyrolsko, kde přísné zákony prakticky znemožňují případným hostitelům užívat svůj majetek. To je ostatně vidět i na mapce zapojených míst, kde v tomto místě je …. nic.

Služba se orientuje na udržitelnost, ale podmínky jsou víceméně stejné jako všude jinde – délka pobytu je 24 hodin, na místě by nemělo být více jak tři obytná auta a deset osob (což nějak pramení z rakouských zákonů, ale podrobnosti neznám). Odlišností od podobných služeb v ostatních zemích je možnost stanování a často není ani nutné mít soběstačný vůz.

Členům je k dispozici Interaktivní mapa se všemi zařízeními a podrobné vyhledávání s mnoha možnostmi filtrování (mobilní domy, karavany, kempy, které nejsou soběstačné, stany, toalety, elektřina, nabídky sprch na farmách a mnoho dalšího.) Podrobné stránky s fotografiemi, spousta informací o farmě, jejích nabídkách, parkovacích místech a volnočasových aktivitách v okolí

Nákup možný zde: https://www.schauaufsland.at/willkommen/. Pro rok 2022 zůstala pro objednávky do konce března 2022 zachována loňská cena €34.90, po březnu to bude €39.90. Cena to stále není špatná, došlo k více jak zdvojnásobení nabídky.


 Rakousko: Bauernleben

 • €39.90 – období od 31.03.2022 do 31.03.2023
 • 520 subjektů

Princip této služby, jejíž název by se snad dal volně přeložit jako Sedlácký život, je velmi podobný jako u všech ostatních. Zakoupí se roční viněta, spolu s tištěným průvodcem a zákaznickou kartou a lze pak strávit jeden den na jedné z více než 520 zemědělských usedlostí v Rakousku. U něj si lze případně zakoupit i lokální potraviny. Roční viněta je platná do 31.března roku následujícího a je vztažena na zákazníka a vozidlo – nehodí se tedy pro půjčovny, respektive pro vypůjčené vozy. Přijet se může jen se soběstačným vozidlem, na daném místě mohou být současně nanejvýše tři obytná vozidla (toto omezení je dáno rakouskými zákony).

Pro zajímavost:

 • 87% míst je vhodných i pro přívěsy
 • 80% míst akceptuje psy
 • 63% míst za příplatek nabízí i elektřinu
 • 92% míst poskytne za poplatek i vodu

K dispozici je i mobilní aplikace – a jak si lze všimnout na mapce, k dispozici jsou trochu překvapivě i místa v Tyrolsku. Sice jen několik, alej jsou.

Oproti loňskému poplatku €35 dochází k zdražení na téměř €40, ale počet míst se zvýšil nejméně o čtvrtinu.


Itálie (a kousek Francie): Greenstop24

 • €30

Služba existuje od roku 2007, svým členům nabízí samozřejmě možnost parkovat u hostitelů, teda na statcích či restaurací . Mobilní aplikaci nenabízí, ale členové mají k dispozici i PDF mapy s přehledem míst a tomu hotové cestovní itineráře – stačí si vybrat cestu a jet…

Členská karta navíc poskytuje různé malé výhody a slevy, vše je dostupné na jejich stránkách. Pro rok 2022 zatím informace aktualizovány nebyly.

Itálie: Agricamper

 • €34.90 – 365 dnů platnosti

Heslem je Zažijte autentickou Itálii!  S obytným autem můžete prozkoumat venkov Itálie – od hor, až po moře a jezera – a ochutnat typické regionální produkty, které proslavily italskou kuchyni po celém světě. Po zaplacení členského příspěvku získáte přístup na webové stránky a do 24/48 hodin i možnost využívat mobilní aplikaci pro Android či Apple. Ta slouží i pro prokázání členství na vybrané zastávce (popřípadě členskou kartou) – není zde tedy žádná nálepka na okno. V nabídce je nyní cca 230 míst.

V roce 2022 došlo ke zdražení o pět eur, roční členství tedy stojí €34.90. Jako člen sítě máte ale následně možnost získat 10% slevu do sítě Swissterroir (Švýcarsko). Přehlednou mapku všech zúčastněných míst naleznete na Google Maps.

Itálie: In Camper Con Gusto

 • €25-35 dle rozshau

Tato služba má své počátky v roce 2015. Zakladatelé rádi objevovali místa, kde se mohli seznámi t s tradicemi, kulturou, dobře se najíst a popít dobrého vína. Těžiště zájmu se nachází v provinciích Piacenza , Parma a Reggio Emilia, ale postupně se přidávají i další regiony. Po získání jejich karty pak tedy máte dostupné nejen ubytování na jednu či dvě noci u menších lokálních výrobců, ale i různé slevy pro vstupy do muzeí, do kempů a na další místní atrakce.

Na jejich webu najdete i návrhy itinerářů pro cesty po Itálii, lze použít pro inspiraci – viz například https://www.incampercongusto.it/category/itinerari-parma/.

Jen karta In Camper con Gusto stojí €25 a má planost 365 dnů od data zaplacení, za €35 lze pak získat nejen tuto kartu, ale i členskou kartu federací ACTItalia a FICC s výhodami, které obsahují. Platnost této členskíé karty je kalenářní rok, tedey od 1.1.2022 do 31.12.2022-


Dánsko: Pintrip

 • €59.90 – od konce března do konce března roku následujícího roku
 • 300 subjektů

Několik stovek míst v Dánsku – cca 300 míst s kapacitou cca 750 parkovacích míst. Nelze očekávat žádné služby, ale Dánsko je země turisticky rozvinutá a tak mnoho hostitelů nabízí služby, jako je elektřina, voda, toaleta a sprcha, obvykle za menší poplatek. Cca 90 míst je vybaveno i sanitárním vybavením. Mimo průvodce je k dispozici i aplikace pro Android a Apple, lze se přihlásit i k odběru newsletteru, popřípadě se na poslední novinky podívat.

Karta pro rok 2022 zdražila, nicméně přidává možnost 15% slevy v dvaceti kempech DCU v Dánsku. Síť kempů naleznete na adrese: https://www.dcu.dk/da/dcu-camping.

Dále si můžete požádat o palivovou kartu Go’on, která zajistí slevu 1.80 DKK každého litru paliva, což není zanedbatelné. Bohužel, kartu ale nezískáte, pokud nemáte účet v dánské bance.

Mezi další slevy patří 20% sleva na (celoroční) výstavu ledových soch a ledového umění a stejná sleva do největšího dánského outdoorového obchodu Spejrgear


Velká Británie (Irsko): Britstop

 • Ł39/€46 – od března do března, cena včetně poštovného
 • 1100 subjektů

Velká Británie je už pro nás ta pravá cizina, letos už mimo EU. Tahle britská obdoba France Passion začala až v roce 2011, v roce 2015 pak přibrala i Irsko. Cestovní průvodce zahrnuje přes 1100 hostitelů – od malých hospod, ekologických farem až po vinařství. Web působí trochu amatérským dojmem, je zde ale i bohatá fotogalerie nabízených míst. Ke každému místu si lze i dohledat nabízené služby.

Objednat si lze zde: https://www.britstops.com/britstops-joinno.php. Pro rok 2022 zdražení o sedm eur na €46.


Švýcarsko: Swissterroir

 • 50 CHF/ €46 – od března do února roku následujícího

Služba se příliš neliší od ostatních, jen počet zapojených subjektů je poměrně malý a soustředící se převážně do několika oblastí. Webové stránky nejsou bohužel v angličtině, při zaplacení dostanete příručku a nálepku. V příručce jsou pak o místech podrobnější informace. Aktivní členové sítě France Passion (Francie), Agricamper (Itálie) a sdružení Camping-Car Club Suisse Romand CCCSR mjí nárok na 10% slevu.


Švýcarsko: SwissHosts

 • 47 CHF/ €43 – roční členství.

Většina hostitelů pochází z německých kantonů, v současnosti nabízí více jak 200 parkovacích míst u více jak 60 hostitelů. Těmi mohou být jak zemědělci, tak i pivovary, místní řemeslníci, výrobci sýrů, restaurace či vinařství. Nabízena je sedmidenní zkušební lhůta, pokud se chcete s nabídkou blíže nezávazně seznámit


Švédsko: SwedeStops

 • 425 SEK / €42 – platnost od 15.3.2022 do 31.3.2023
 • 85 hostitelů

Podobně jako Švýcarsko, ani zde není velké množství míst. K necelým devíti desítkám míst tak průvodce přidává ještě seznam cca450 servisních míst a 48 LPG stanic v jejich blízkosti. Mezi místy jsou k nalezení mlékárny, pekařství a farmy. V průvodci jsou k nalezení informace o každém místě, včetně nabízených služeb – za příplatek bývá k dispozici i elektrická přípojka.


Španělsko: España Discovery

 • €29 – včetně poštovného, od března do dubna
 • 206 subjektů

Na trhu již 13 let – v e zkratce, v této službě nabízí svoji pohostinnost cca 160 subjektů s 300 parkovacími místy. Členem se stanete zakoupením průvodce, není zde žádná nálepka – hostiteli ukážete průvodce. V průvodci naleznete i informace o cca 900 servisních místech pro vaši obytku.

Informace o službě jsou trochu chaotické, někde udává 206 zapojených subjektů, jinde zase 250 – i tak je jejich složení podobné jako v ostatních zemích – vinaři, farmy, výrobci místních specialit .

Mapku zapojených míst lze nalézt na Google maps. Průvodce z edice 2021-2022 má platnost až do dubna 2023. Nezdražil, do ceny bylo přidáno i poštovné €6.


Portugalsko: Easy Camp

Funguje trochu jinak než předešlé služby, není nutné roční členství, kupujete si uvítací baliček od cca 50 farem zapojených do projektu. V uvítacím balíčku jsou nejčastěji nějaké pochutiny – přesné složení naleznete v detaily vybrané farmy.

Mimo mapky si lze místa vyhledávat v přehledném vyhledávači dle typu farmy, cenové úrovně, vybavení apod a podobně


Norsko: Nortrip

 • cca 860-1000 Kč ročně (kalendářní rok)
 • 91 zapojených subjektů

Funguje prakticky stejně jako France Passion, po zaplacení ročního poplatku možné zůstat až 24 hodin u hostitele. Seznam hostitelů buď v tištěné brožuře a nebo přes aplikaci.

Slovinsko: Začuti Podeželje

 • zaváděcí cena €19.90, následne €24.90 za 365 dnů
 • více jak 40 zapojených subjektů (srpen 2022)

Rakouská služba  Shau Aufs Land spustila nedávno obdobu své služby i ve Slovinsku pod názvem Začuti Podeželje, volně přeloženo jako Zažít venkov. Koncept je prakticky totožný s tím, jak funguje služba v domovském Rakousku. Zaměřený je tak především na ekologické a další udržitelné farmy, vinařství, včelaři, pivovary a místní výrobce

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: