Obytná auta a ochrana krajiny v Polsku – proč to nejde u nás?

Komentářů:

1

Upozornění: v článku je poměrně často zmiňována společnost Camper System. Je to dáno jejím vedoucím postavením v této oblasti v Polsku i otevřenou komunikací, nejedná se o skrytou reklamu. V České republice, kde je nabídka této značky také dostupná, je možné si vybrat z nabídky řady společností, uvádím tyto mne známe:

 • AZP Brno – ucelený sortiment pro vybavení kempu a stání. Výrobky lze vidět v mnoha českých kempech.
 • Prostellplatz – produkty Camper WC Wash, populární v Itálii, u nás k vidění na předváděcím místě v Mikulči.
 • Finaso – produkty  Beckmann koncept – modulární systémy – od jednoduchých mincovních sloupků na elektřinu a vodu, po složitější, vzájemně propojené komponenty s možností ovládání přes RFID zákaznické karty, u nás vybaveno například stání Velemín.

V sousedním Polsku je obliba kempování a obytných aut na vzestupu stejně jako u nás, viz článek Polské a české registrace obytných aut – porovnání. I tam se pravděpodobně potýkají s problémy, které tento růst nezbytně přináší, tedy i s otázkou, kam s odpadem. Jen řešení bývá odlišné, na hlavních silnicích a na dálničních odpočívadlech zde vznikají servisní místa a přibývají i mimo ně. Panuje zde trochu jiný, aktivnější, přístup.

U nás, v České republice, vzbudila před nedávnem rozruch zpráva z Moravského krasu, kde chystají zákaz nočního stání obytných vozů. Důvodem je nesprávné chování zlomku karavanistů a obecně chybějící zázemí pro tyto vozy. Následující povídání o dvou místech v Polsku tak může českým příznivcům karavaningu znít jako zpráva z cizí planety.

Chráněná krajinná oblast Przemęt

Tato chráněná krajinná oblast v západním Polsku byla založena v roce 1991 a její rozloha činí 214,5 km². Celý park je rozdělen mezi dvě vojvodství a zahrnuje i čtyři přírodní rezervace. V této oblasti pak působí obecní společnost s názvem „Przemęckie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o“ (společnost s ručením omezeným), která má na starosti zásobování obyvatel vodou, vodní zdroje v oblasti a zčásti i ochranu místní přírody.

Zmíněná obecní společnost začátkem tohoto roku využila jednu ze stanic pro zpracování odpadních vod v obci Wieleń Zaobrzański pro potřeby karavanistů. Rekonstrukci příjezdové cesty ke stanici spojila s vybudováním místa pro likvidaci odpadních vod z obytných vozů i s možností doplnit pitnou vodu.

Většinu prací provedli zaměstnanci společnosti a tak tedy došlo k podstatnému snížení nákladů na realizaci. Vzhledem k volbě místa nebyly žádné problémy s připojením na kanalizaci, vodovod ani rozvody elektřiny. Technologické vybavení pak dodala polská společnost Camper System. Místo je v noci osvětleno LED lampami a monitorováno kamerou.

Toto servisní místo je k dispozici v režimu 24/7 pro všechny karavanisty. Likvidace odpadů je zdarma, za vodu se zde platí kartou (voda, 1 zlotý za 10l, tj. cca 5.20 Kč za deset litrů). V okolí pak byly rozmístěny směrové informační cedule navádějící zájemce na toto místo.

Místo najdete zde: 51.953917, 16.198338 a je zachyceno i na videu přiloženém na konci článku.

A o kus dále, v městě Pniewy

Tento přístup není ojedinělý. Trochu dále, v městečku Pniewy, si jeden z místních obyvatel pořídil před nedávnem obytný vůz. A při nezbytné péči o něj jej napadlo se „na úřadě“ zeptat, kde se vlastně dá v okolí likvidovat odpadní voda. Dozvěděl se, že nikde – a zde by asi zájem o problémy občana skončil u nás. Nicméně obecní podnik v Polsku u této odpovědi nezůstal – za necelé dva měsíce uvedl Městský podnik Pniewski (Pniewskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o) do provozu WC Bus, což je polské označení pro servisní místo.

I zde jsou si úřady vědomy rostoucí obliby obytných aut i toho, že problémům je lepší předcházet. Scénář je velmi podobný jako v předchozím případě, opět byl využit areál čistírny odpadních vod. Provedení je skromnější, opět využívající vybavení od společnosti Camper System. Je použito jen základní provedení servisního sloupku z její nabídky.

Provoz je samoobslužný, můžete kdykoliv přijet a vypustit šedou vodu, doplnit čistou a vyprázdnit kazetu chemické toalety. Kromě obytných vozů a karavanů mohou službu využít i větší vozidla jako jsou autobusy. Na místě je také vždy pracovník čistírny, který může nováčkům pomoci. Platba za službu pouze kartou.  Cena za servis obytného vozidla (likvidace odpadních vod, doplnění pitné vody) je 20 zlotých, tj .cca 110 Kč.

Místo je zde: 52.498389, 16.249823,
bližší informace pak na stránce: http://ppk-pniewy.pl/index.php/wc-bus-2/

Financování výstavby v Polsku

Soukromé investice jsou ze 70% financovány z vlastních zdrojů, zhruba 30% projektů využívá podporu EU fondů, popřípadě některý z dotačních titulů místních úřadů na podporu místního podnikání. Ty jsou financovány z peněz určených na místní rozvoj a přidělených místním samosprávám. Investice veřejných institucí se u 90% projektů hradí z různých fondů (nevratné půjčky)

Podpora soukromým projektům málokdy překročí 30-40 % z celkových investic. Velmi vzácně se někomu podaří získat vyšší dotace, tedy až kolem 70-80 % z celkových investičních nákladů.

Místo pro likvidaci odpadních vod jsou pak obvykle dostupné na nových dálničních odpočívkách a čerpacích stanicích podél hlavních cest. Neexistuje jeden standard, vše závisí na tom, jak bylo dané místo navrženo. Některá místa jsou tak vybavena odpovídající technologii, jiná mají pouze „díru v zemi“. Výstavba těchto místo bývá zahrnuta již do plánu na výstavbu, v tzv. PFU (Projekt funkcjonalno-uzytkowy) obdobou našeho ŘSD, v Polsku je to tedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Někteří majitelé soukromých čerpacích stanic  pak vybudují servisní místo ze své iniciativy zejména z těchto dvou důvodů:

 • sami jsou karavanisté a chápou potřebu těchto míst
 • nacházejí se v místě se zvýšeným provozem obytných vozů. V minulosti se karavanisté na takové čerpací stanici zastavovali a chtěli vylít odpad či doplnit pitnou vodu. Provozovatelé tak raději investují v přepočtu částku cca € 5-10.000 plus instalaci a tyto služby nabízí profesionálně.

Informace poskytla společnost Camper System.

Závěr

Polsko by asi mnoho našich karavanistů nepovažovala ze zemi, která by nám v oblasti kempování nebo výstavby karavanových stání měla sloužit za vzor. Za ten se u nás považuje sousední Německo. Ale jak je vidět, nabízí se už i v Polsku dostatek příkladů hodných následování. Krátce vyjádřeno, místo zákazů rozvoj infrastruktury.

Na závěr snad tedy ještě video o prvním zmíněném místě vybudovaném na území chráněné krajinné oblasti Przemęt – když se chce, jde to!

Zdroje

 1. František Schneider avatar
  František Schneider

  Zašlete toto naší vládě

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: