Jedno ze stání u Mont-Saint-Michel přechází pod Camping-Car Park

Komentářů:

1

Stání pro obytná auta u Hory sv. Micheala, velmi oblíbeného cíle turistů , čekají v roce 2023 veliké změny. Toto stání na začátku městečka Beauvoir přejde pod kontrolu sítě Camping-Car Park. Tu lze vzhledem k její postupné expanzi i mimo Francii již označit za evropskou, nikoliv ryze francouzskou. Spolu s převzetím správy dojde k rozšíření kapacity celého areálu, a to ze 100 na 180 míst pro obytná auta.

 1. Le Mont-Saint-Michel
 2. Plánování návštěvy
 3. Další možnosti stání v oblasti
 4. O společnosti Camping-Car Park
  1. Ceny za využití
  2. Podrobnější informace
  3. Kontroverze
 5. Závěr

Le Mont-Saint-Michel

Ostrov Le Mont-Saint-Michel najdete v severozápadní Francii v zátoce, kde silně kolísá hladina přílivu a rozdíl hladin může činit až 15 metrů. Leží na jakési pomyslné hranici mezi Bretaní a Normandii. Turistické statistiky říkají, že s více než 2 miliony návštěvníků ročně je to třetí nejnavštěvovanější místo ve Francii, po Eiffelově věži a paláci ve Versailles.

Ostrov či hora je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. A těší se tak pochopitelně i zájmu cestovatelů v obytných aut. Ti mají v oblasti hned několik možností stání – od vyhrazeného parkoviště, kempy a nebo využít plně vybavené karavanové stání. To leží na vjezdu do obce Beauvoir, poslední vesnice před lávkou spojující Mont-Saint-Michel s pevninou. Tento areál, který do léta 2022 spravovala společnost Sodetour, měl pro obytná auta až sto míst na stání. Nyní jej bude spravovat Camping-car Park. Před otevřením plánovaném na začátek letní sezony roku 2023 bude přidáno dalších osmdesát míst.

Stání, které již nabízelo plný servis, bude i nadále nabízet vodu, elektřinu a zbavení se odpadů. Cena za stání ještě nebyla sdělena, ale neměla by být nižší než dosavadních 16,50 euro (a o tři eura méně mimo sezónu). Mimochodem, při otevření tohoto stání v roce 2013 stálo parkování na 24 hodin 9,90 euro a po zdražení v roce 2015 pak 12,50 euro. Toto místo se tak v nabídce Camping-Car Park zařadí spíše k těm dražším. Což je s ohledem na popularitu Mont-Saint-Michel asi pochopitelné.

Z tohoto stání je možné dojet na kole k Porte du Roi asi za deset minut. Pěšky to trvá asi hodinu. Kyvadlová doprava na ostrov (upravený autobus) je ve vzdálenosti 2 km. 

Plánování návštěvy

Pro plánování návštěvy lze pak doporučit stránky http://www.bienvenueaumontsaintmichel.com/en, kde najdete informace o kyvadlové dopravě na ostrov a všechny praktické informace ohledně příjezdu.

Pro prohlídku ostrova lze doporčit stránky opatství, https://www.abbaye-mont-saint-michel.fr/en/

Další možnosti stání v oblasti

 • Aire camping-car Mont-St-Michel (3) – obrovské parkoviště, lze se zbavit odpadní vody (jinak žádné další služby), v pohodlné vzdálenosti cca 200-400 metrů. Aktuální ceník na http://www.bienvenueaumontsaintmichel.com/en/preparing-your-visit/prices, pro obytné vozy se platí 24h sazba 12,90 euro mimo sezonu, 18,70 euro v hlavní sezoně. Během 24hodin lze z parkoviště třikrát vyjet. Asi nejvhodnější parkoviště pro návštěvu. Ale pozor, hlavní sezona začína už 1. dubna a končí 30. září.
 • Camping du Mont Saint-Michel (4) – otevřel od 7. dubna do 1. října 2023. S cenou je to trochu obtížnější, za vjezd do oblastí se platí jednorázový poplatek 5,20 – 9,80 euro (vedlejší či hlavní sezona). Cena za dvě osoby v karavanu či obytném voze je pak mezi 21- 25,50 euro, za dítě je příplatek 3 eura za noc. Rodina 2+2 zde tedy nechá v hlavní sezoně cca 10 euro za vjezd, za dno pak 32 euro. Dohromady tedy za jednu noc 42 euro, ovšem dvě noci přijdou na 74 euro atd. Podrobněji viz http://www.camping-montsaintmichel.com/fr/camping-mont-saint-michel#camping

O společnosti Camping-Car Park

O této společnosti (https://www.campingcarpark.com/) jsem psal před téměř třemi lety, v tomto článku a podrobněji je popsána i v loňském článku Francie , řetězce kempů i aires (stellplatzů) Od té doby se leccos změnilo. Zejména počet míst, která byla pod správou této společnosti. V roce 2020 to bylo 160 míst s tím, že během léta 2020 stoupne jejich počet na 200. V první polovině minulého roku měla síť 310 stání, a nyní, v lednu 2023, je jich již kolem 400. Růst je to tedy impozantní.

Co se nezměnilo, je základní cena za kartu. Ta stále činí 5 euro. Z 24 euro pak zdražil Pack’Privileges, který umožňuje rezervaci míst. Nyní stojí 29 euro, před třemi lety šlo toto rozšíření koupit v akci „jen“ za 24 euro. Na rozdíl od karty, která za 5 euro platí takzvaně navždy, je Pack’Privileges platný jen na rok, tedy 365 dnů po koupi. Poté je nutné zaplatit si jej znovu.

Ceny za využití

Kartu je nutné před použitím dobít, tedy mít tam takzvaný kredit, minimální částka pro dobití je . Z něj se pak strhávají peníze a využití míst a služeb, obecně lze říci že

 • při stání do 5h se strhne 5 euro – takže takový skoro paušál pro servis či krátkodobou zastávku v daném místě. Díky místním daním může být výsledná skutečná částka až 5,50 euro.
 • při stání od 5 do 24 hodin se strhne částka mezi €7 a €16 v závislosti na poloze stání a sezóně. Ceny mimo sezónu jsou nižší, v hlavní sezoně zase vyšší. V místech, kde je nutné vybírat návštěvnickou daň (u nás je podobná daň pojmenována jako poplatek z pobytu a její vybírání závisí na statusu karavanového stání), je nutné zadat počet nocujících osob a poplatek za ně bude z karty taktéž odečten.

Podrobnější informace

 • Jak získat kartu?
  • poštou – k ceně karty je nutné připočítat poplatek 1,50 euro a poštovné 2,60 euro, plus minimální vklad 10 euro celkem tedy karta přijde na 19,10 euro, ale deset euro z toho je využitelných pro zaplacení služeb.
  • na místě – lze koupit na terminálech na jednotlivých stáních, karta je okamžitě platná
 • Dobití karty
  • přes internet, platbu kartou Vise nebo MasterCard
  • přes terminál na stání
 • Jak je to s přívěsy nebo dokonce se stanem?
  • Obecně nejsou přívěsy nebo stany dovoleny, neboť stání nejsou vybaveny sanitárním zařízením. Nicméně místa označená jako Camping De Mon Village takto vybavena jsou a po dobu jeji ch provozu je možné tato místa využít i s pčívěmse. – podmínky na každém z těchto míst.
 • A co psi?
  • Dovoleni, pokud jsou na vodítku a nepoškozují vybavení místa

Kontroverze

Nutno dodat, že společnost Camping-Car park dělí francouzské karavanisty. Mnozí ji vyčítají monopolní chování, zejména že v některých oblastech, kde otevřela svá stání, byly další možnosti stání zrušeny. Nelíbí se ani unifikace vybavení stání či výše poplatků, popřípadě nutnost mít kartu této sítě a předplacený kredit. Ovšem někteří karavanisté zase tuto síť obhajují právě z těchto důvodů.

Názory některých karavanistů na různé sítě ve Francii přináší článek Jste pro nebo proti sítím recepcí: názory majitelů obytných vozů (francouzsky) na stránkách Le Monde du Camping-Car.

Závěr

Pokud se záměr rozšířit kapacitu stání podaří, bude se u této francouzské atrakce nabízet celkově kolem 500 míst pro obytná auta. To je mimochodem více, než kolik jich nabízejí všechna stání v ČR dohromady. Přitom cena za stání zůstává víceméně přijatelná, byť trochu vyšší než v jiných oblastech Francei

Úvodní foto: Tim Rebkavets, Unsplash

 1. Příliv nad 14m – přehled pro 2023

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: