Dometic RC přestavba lednice Vitrifrigo

Výměna kompresorové lednice Dometic

Nedostatky lednice Dometic RC 10.4 nedávají mnohým vestavbářům klid. Jedná se zejména o hluk a teplo, které tato uzavřená konstrukce produkuje. Ostatně možnostmi ztišení jsem se zabýval už v článku Lednice Dometic RC 10.4 – ztišení a odvětrání, kde je popsána jak výměna větráčku za tišší a výkonější, tak i odvod tepla skrz boční stěnu vestavby. S ještě radikálnějším řešením přisel uživatel Naaf na diskuzním stránkách Poesslforum.de. S jeho svoleném zde informace zveřejňuji.

Výměna lednice

Rozhodl se totiž pro kompletní výměnu chladničky. A to za model  Vitrifrigo Slim 90  (o té jsem mimochodem psal v článku Hubnoucí ledničky do vestaveb – další slim model na obzoru). Chladničku ale koupili od švýcarské společnosti Wemo, která prodává Vitrigrigo Slim 90 upravenou a pod vlastní značkou Wemo Slim 90.  Chladničku od této společnosti dostanete s rychlospojkami mezi hlavní části (vlastním tělem lednice) a kompresorovou jednotkou, což značně usnadňuje instalaci.

Instalace

Uživatel Naad zachytil vlastní instalaci pomoci série obrázků, takže je možné udělat dobře ilustrovaného průvodce výměnou krok za krokem:

První krok – rozšíření průchodu

Nejprve samozřejmě musíte vymontovat z vestavby stávající lednici Dometic. Poté částečně demontujte nábytek, což znamená vyjmutí dvou dvířek skříněk a desek ve skříňkách a zásuvek. Následně je nutné rozšířit prostor pro vedení trubek v zadní části prostoru pro lednice. Ke zvětšení průchodu pro vedení trubek použijte vhodný multifunkční nástroj a vyřízněte odpovídají průchod, jak je zachyceno na následujících obrázcích:

Druhý krok – umístnění nové lednice

Pro snadné vložení nové chladničku je nejlepší vedení ke kompresorové jednotce ohnout směrem nahoru ve smyčce (viz první následující obrázek) a zbývající volnou část zasunout do otvoru zhotoveného v předchozím kroku. Vyžaduje se trocha šikovnosti, měděné vedení se nesmí zalomit. Autor si lehl dolů, s rukama a hlavou ve skříni, nohy v koupelně a usměrňoval zavádění vedení otvorem a dolů, zatímco jeho žena přístroj pomalu nahoře zasunovala na místo ve skříni.

Třetí krok – kompresorová jednotka

Kompresorová jednotka pak najde své místo ve spodní části nábytkové skříně. Rozměry zde sedí perfektně a jednotka je umístněná do zhotovené krabičky z topolové překližky. Ta uzavírá jednotku za všech stran. Ventilátor chladicí jednotky nasává vzduch zpoza skříně otvorem, který je opatřen mřížkou, aby se do prostoru kompresorové jednotky nenasávalo příliš mnoho prachu a podobně. Ohřátý vzduch je pak vyfukován na levé straně s dopomocí dalšího ventilátoru. Přídavný ventilátor má o něco vyšší propustnost, takže vytvářený podtlak by měl zajistit i dobrý přísun chladícho vzduchu. 

Celá krabice je pak vyložena/izolována pěnou o tloušťce 1 cm (se zpomalovačem hoření!}. Přední stěna celého boxu je držena na místě dvěma magnetickými západkami, což umožňuje snadný přístup k chladicí jednotce a její případnou kontrolu či čištění.

Čtvrtý krok – vyvedení odpadního vzduchu

Jak je popsáno, odpadní vzduch je pak odveden pryč, do sousedního kuchyňského korpuse a odtud pak hadicí ve spodní části pod skřínkami a šuplíky ven, na spodní část boční stěny kuchyňské části u šoupacích dveří. Nakonec je zapraveni i vlastní vedení od hlavní jednotky ke kompresorové jednotce, vše důkladně izolováno.

Dosavadní zkušenosti

Po zapnutí lednice byl autor této přestavby příjemně překvapen jejím téměř neslyšným provozem. Vlastně ani nebyl slyšet samotný kompresor, jen mírně ventilátory a to u výstupu vzduchu u dveří. Což je pochopitelné.

Vlastní zkušenosti z náročného provozu, tedy v létě, kdy teploty budou stoupat a lednice tak bude plně zatížená, budou později a samozřejmě pak budu tento článek aktualizovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: