Starlink

Internet na cestách s obytným vozem 2 – data z nebe aneb Starlink Roam

Komentářů:

0

Aktualizováno: 7.5.2023 – Přidáno 4vkaravanu

Zkraje minulého roku jsem sepsal článek Internet na cestách s obytným vozem, kde jsem mimo popisu způsobů připojení přes LTE, tedy klasickou pozemní technologii, posléze zmínil i službu Starlink. Ta nabídla mimo stacionárního pevného připojení i možnost s přijímačem cestovat (tzv. Starlink Roam). Což se jeví jako velmi výhodné či minimálně lákavé pro majitele obytných vozidel na cestách.

 1. Ceny
 2. Pokrytí
 3. Námitky proti službě
 4. Realné zkušenosti
  1. ČR: Jiří Rozsypálek
  2. ČR: 4v karavanu
  3. USA: Jaké to je ve skutečnosti
 5. Pro koho se tedy Starlink hodí?
 6. Závěr

Ceny

Asi nejvíce u každé technologie zajímají uživatele ceny. Prvotní nabídka nebyla příliš přitažlivá, pro objednávky z ČR platily tyto ceny:

 • Hardware: 15.600 Kč
 • Zaslání: 1.980 Kč
 • Měsíční poplatek: 3.259 Kč

Posléze klesla cena za hardware na 9.100 Kč a měsíční poplatek za pohyblivé připojení pak na 1.700 Kč. Nicméně aktuální nabídka přináší na jedné straně zlevnění hardware, na druhé se od května zvedá měsíční poplatek. Pokud ovšem plánujete připojení na cestách jen občas, lze službu přerušit a zaplatit na dalších 30 dnů (měsíc) až ji budete opět potřebovat:

 • Hardware: 7.360 Kč
 • zaslání: 570 Kč
 • měsiční poplatek: 2.443 Kč (od 17.5, ekvivalent 100 €)

Podrobný popis hardwaru, tedy toho, co dostanete, je přímo na stránkách služby https://www.starlink.com/specifications, jedná se o obdélnikovou anténu (51 x 30 cm), základnu (čtyřnožka), směrovač s wifi (do vozidla, rozměry cca 18 x 26 x 6,5 cm) – ten zpracuje signál z antény a zpřístupní satelitní připojení do lokální wifi sítě, kterou vytvoří, dále antenní kabel 15 m a napájecí kabel 1,8 m

Pokrytí

Důležité je i pokrytí, i to se hodně zlepšílo – těch prázdných nepokrytých míst už v Evropě moc nezůstalo a nezbývá než doufat, že Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Kosovo budou brzy pokryté také. Srbsko a Černá Hora snad co nevidět, Albánie je naplánovaná na toto čtvrtletí a u dalších zemí se uvidí.

Je nutné upozornit, že severské země úplně ideálně pokryté stále nejsou a příjem zde rozhodně nebude zatím bezproblémový, viz údaje z https://satellitemap.space/ a nebo https://starlink.sx/

Námitky proti službě

V diskuzích se občas objevují některé námitky proti této službě,. Pokusím se je zde shrnout a nějak se k nim vyjádřit:

Zmínil jsem pořizovací náklady – paradoxně na pořízení může být tato technologie levnější než LTE připojení. Pokud skutečně potřebujete pokud možno co nejlepší připojení, nevyhnete se ani u LTE připojení pořízení kvalitní externí antény a wifi routeru. Kvalitní anténa pak stojí zpravidla od 5.000 Kč nahoru, za kvalitní modem dáte minimálně podobnou částku. Je lepší počítat spíše s částkami vyššími, lepší sestavy začínají někde kolem 16.000 Kč. Starlinkjza 7.360 Kč je tak vlastně levný a. za polovinu.

Elektrická energie – běžná spotřeba je kolem 30-40W za hodinu, i když specifikace udává až 50W. Není tedy úplně zanedbatelná, nicméně vozidlo vybavené LiFePO4 bateriemi o dodstatečné kapacitě by ji mělo zvládnout. Zařízení lze navíc v době, kdy se nepoužívá, vypnout. Je to tedy méně závažný problém, navíc nepodstatný, pokud hodláte stát převážně v kempech s přípojkou 230V, popřípadě si vybavíte vozidlo kombinací LiFePO4 , boosteru pro dobíjení za jízd a fotovoltaikou. Vyšší odběr, tedy cca 150-180W může být jen po kratší dobu v zimě, kdy se anténa zahřívá/odmražuje. Do budoucna se snad energetické nároky dále sníží.

Provozní náklady – služba už prošla několika cenovými skoky a po roce je i po aktuálním zdražení o 25% levnější než před rokem. Tyto náklady lze snížit přerušením uživání služby a placení pouze za období, kdy ji skutečně používate. Na druhou stranu je nutné zmínit, že i nadále je vhodné mít datové připojení LTE v telefonu, je tedy nutné počítat i s nějakým poplatkem vašemu operátorvi za datové připojení.

Nelze používat za jízdy – a to především s dodanou anténou a s upevněním přes základu, plus vstupuje do hry možné omezení služby při pohybu sady. V nabídce jsou ovšem již i antény pro auta a někteří nadšenci si upravili i existující anténu na pevné uchycení na sřeše vozidla. To s sebou přináší drobnou nevýhodu, v případě stání na nevhodném místě může být problém s příjmem signálu. Nevhodným místem může byt například parcela v kempu, která je pěkně stíněná stromy. Pro stání a pobyt v obytce ideální, pro příjem Starlinku ale špatné – zde se pak hodí možnost anténu umístit dle potřeby v okolí stojícího auta.

K tomu se váže nevýhoda pro lidi, co jezdí spíše na divoko. Roztahování kabelu a instalace antény je přeci jen při tomto způsobu problematičtější a ne všude to lze takto instalovat. Při opuštění vozidla je zase nutné vše sbalit. Je dobré si být těchto omezní vědom a zvážit styl cestování i místa, kam se jezdí a hlavně stojí. Zvyšovaní počtu satelitů v provozu a vylepšování hardware může časem tuto nevýhodu odstranit a pevně zabudovaná anténa na vozidle bude přijatelně fungovat i při částečně omezeném výhledu na oblohu.

Nutnost měniče – pro použití Starlinku není až tak nutný měnic z 12V na 230V. Sice ho hodně karavanistů na palubě má, ale přeci jen zvyšuje díky svým ztrátám celkovouo spotřebu energie a tak je lepší se mu vyhnout (osobně měnič na palubě mám, ale zapínám jej jen v případě potřeby, typicky pokud pracuji na pracovním laptopu, který neumožňuje napájení přes USB-C). Pro Starlink si lze udělat úpravu a napájet zařízení z 12V baterie – podrobně to popisuje tento článek na serveru Outside Nomad: How To Power Starlink Satellite Internet on 12 Volt DC – Updated 2023.

Jedna z úprav je ukázána i na prvním videu, spolu s úpravou antény pro instalaci na vozidle. Na druhém videu je pak ukázáno praktické použivání Starlinku na cestách v kempovací dodávce, od přepravy až po uvedení do provozu na cestě:

Realné zkušenosti

Asi není nad to získat realné zkušenosti uživatelé, tedy těch, co si toto připojení do obytného auta pořídili a využívají – a jak z textu vyplyne, už by se jen neradi vraceli ke klasickému způsobu připojení, tedy přes LTE (popřípadě WiFi).

V následujícím textu budou hodně použity rychlosti vyjádřené v megabitech za sekundu (MbpsMegabite per second). Pro lepší představu lze uvést, že pro sledování videa jsou potřeba tyto rychlosti stahování (download):

 • HD rozlišení, 720 řádků: 2,5 Mbps
 • FullHD rozlišení, 1080 řádků: 5 Mbps
 • UHD rozlišení, tedy 4K: 20 Mbps

Jedná se o stálou minimální rychlost a za ideálních podmínek. Z přehledu je ale snad patrné, že Starlink nabízí bohatour rezervu a i v případě omezeného výkonu lze rychlost připojení označit za více jak slušnou. A v případě posílání dat, například při zálohování fotografii, přenesete rychlostí 10 Mbps jeden gigabyte dat (cca 100-160 fotografii) za 14 minut.

ČR: Jiří Rozsypálek

Spojil jsem se tedy s jedním prvních uživatelů této technologie v obytném autě u nás, s panem Jiří Rozsypálkem a poptal se na jeho zkušenosti s provozem. Anténu nemá na pevno zabudovanou, ale obvykle ji umístní na střechu vozidla, do zadní části, kde má i suché 3M zipy, které anténu drží i při nepříznivém počasí. V případě parkovaní na nevhodném místě je lepší dát anténu do místa, kde výhled na oblohu není tak zastíněn – typicky pokud stojíte pod stromy a podobně. K anténě je dodáván 30-ti metrový kabel (poznámka – aktuálně je to v základní sadě 15m), který by měl stačit pro většinu uživatelů. Lze si objednat i kabely delší.

Příjem signálu, respektive rychlost, nijak zásadně neovlivní ani déšť, nicméně opravdu silná bouřka může příjem přerušit.

Při nerušeném výhledu je vše v pořádku a ping se pohybuje zhruba kolem 30 ms. I při hlášce „partially obstructed“ jede připojení stále dobře. Rychlost si samozřejmě i měří, většinou se rychlost pohybuje kolem 120-170 Mbps, v necelé dvacetině měření pak jen kolem 40 Mbps. Jen jednou se setkal s problémem velmi pomalého připojení přes VPN linku (poznámka: to se může stát z mnoha příčin a u kteréhokoliv typu spojení) Za dobu vlastnictví navíc přibyly další satelity zajišťující spojení a je to poznat zejména co se týče požadavku na výhled na oblohu. V době pořízení, v květnu 2022, bylo v oběhu cca 2.000 družic a nyní je to již 3.420 satelitů. V plánu je mít na obloze zhruba 12.000 družic, situace s připojením se tedy bude jen zlepšovat.

Spotřeba se zpravidla pohybuje kolem 30-40W. Problém snad může být jen v zimě, kdy se nějaká energie spotřebuje na zahřátí antény. Pokud stojíte v kempu s přípojkou 230V, tak se spotřebou trápit nemusíte, mimo kempu mu pak zcela dostačuje fotovoltaický panel 500Wp a 300Ah LiFePO4 12.8V baterie.

ČR: 4v karavanu

Zkušenosti popsány ve videu, víceméně potvrzení výhod i nevýhod v tomto článku již zmíněných, snad jen více zmiňují problémy s připojením v případě částečného zastínění výhledu na oblohu (stromy, budovy).

USA: Jaké to je ve skutečnosti

Rozsáhlý průzkum provedl i americký magazín Truck Camper a shromáždil ohlasy uživatelů ve svém článku z ledna roku 2023. Celkem se mu sešlo deset zkušeností realných uživatelů a všechny byly bezezbytku pozitivní. Zde je nutné zmínit, že v USA panují trochu jiné podmínky než v Evropě. Především některé oblasti v západní části Spojených Státu jsou řídce obydlené a bez pokrytí signálem, z vlastní zkušenosti vím, že jen pár set metrů od dálnice se ztrácel signál mobilní sítě (LTE) a datové ani hlasové spojení nebylo možné. Taková situace ve střední Evropě a okolí nehrozí, blížit se ji snad mohou jen některé oblasti Španělska či Norska, popřípadě Švédska. Nicméně při divokém kempování v USAv těchto oblastech se nedalo s datovým připojením zpravidla počítat vůbec. Americká obytná vozidla (RV – recreational vehicle) jsou také jinak vybavena než evropská, mimo fotovoltaiky nejsou výjimkou motorgenerátory a dostatečná kapacita baterií, energie tedy nepředstavuje zásadní problém. Obytná vozidla nemají takový problém s hmotností jako v Evropě, respektive řidiči mohou řídit s běžným řidičkým průkazem bez problémů vozidla podstatně těžší než našich evropských 3.500 kg.

Všem dotázaným umožnil Starlink Roam být na cestách bez obav o datové připojení. Šlo si všimnout občasných problémů při zastíněné obloze, ale spojení bylo obvykle rychlé. Důležité bylo, aby anténa měla dobrý výhled na oblohu, problematické tak bylo předevšímstání v lesích s vysokými stromi. Některé uživatelé hlásili problémy s rychlostí v blízkosti větších měst – což je pochopitelné, existuje zde i mnoho stacinárních uživatelů této technologie. Zde se šlo setkat i s citelným propadem rychlosti, zejména v době špiček. Při pohybu v přeci jen více zastavěných oblastech východu a středu Států, kde je pravděpodobně i více uživatelů Starlinku, klesala rychlost na 50 Mbps pro download (příjem) a na 10 Mbps pro upload (odchozí provozú. Nicméně i to jsou výborné hodnoty. Ovšem ono je to tak, že pokud si zvyknete na rychlsti nad 100 Mbps, připadá vám pak i 50Mbps pomalé.

Všechny zkušenosti si lze (v angličtině), přečíst na této stránce: https://www.truckcampermagazine.com/camper-tech/starlink-rv-reality-check/

Je zřejmé, že služba není pro každého, zejména měsíční náklady či provozní podmínky, mohou mnohé odradit. Pro uživatele s následujícími požadavky na datové připojení na cestách ale dává naprostý smysl:

 • bezpodmínečně nutné připojení k internetu s dostatečnou rychlostí – „klasické“ LTE připojení nemusí být všude dostupné, popřípadě rychlost či kvalita připojení může být mizerná. Nedostupnost hrozí zejména v méně obydlených lokalitách, stranou hlavních cest, v horských údolích apodobně. Naopak s rychlostí či kvalitou může být problém v hustě osídlených oblastech, zejména třeba v populárních kempech, kde je jednak poměrně značné rušení, jednak přiliš mnoho uživatelů. A připojení na často pomalou kempovou wifi síť také není řešením. Pracovní telekonference či hovory jsou pak přerušovány či kvalita silně kolísá. Starlink toto řeší a nabízí i na cestách rychlost, která je obvyklé spíše u kabelových pevných připojení.
 • nároky na vysoký objem přenesených dat – stávající LTE připojení je v EU roamingu omezené na 30-64 GB dat měsíčně. To sice může dostačovat značné části uživatelů (mne například rozhodně ano), nicméně zejména lidé pracující s videem či podobně náročnými aplikacemi, mohou velmi rychle narazit na limit. Řešením je pak placení dodatečných balíčků či koupě místní SIM karty, ale to už bývá náročnější časově a v závislosti na zemi i finančně. Například ve Španělsku je ale možné pořídit si místní kartu s limitem 150GB za 40€ – ale musíte si ji sehnat a zapojit. Ne každému se to chce absolvovat. Oproti tomu se Starlinkem nic z toho neřešíte, rychost je výborná a s běžným LTE připojením prakticky nyní z obytného auta nedosažitelná, nejste ani omezení objemem dat.

Vzhledem k pořizovací ceně hardware a plánovaném delším pobytu v místě, kde pokrytí LTE není ideální, pak Starlink představuje i lákavou nabídku pro občasné uživatele, které cena neodradí. Pro ty přijde pořízení HW levněji než odpovídající LTE zařízení s externí anténou. Poplatky za službu za dva měsíce (příklad) nemusí být v celkových výdajích na dovolenou podstatné. A po zbytek roku mohou službu nevyužívat a tedy za ni neplatit. Popřípadě ji využít jako pevné rychlé připojení doma.

Mne osobně přijde služba zajímavá, ale zatím si ji pořizovat nehodlám. Měsíční poplatky mi stále přijdou vysoké a využití na našich cestách, spojené převážně s pobyty tzv. na divoko, by bylo vzhledem k nutnosti instalace antény těžkopádné. Smířím se i s problémy LTE, často pomůže telefon umístněný mimo vozidlo. Datový limit v EU roamingu mi pro mé potřeby stačí. Možná trochu paradoxně jsem ale velmi rád, že služba Starlink existuje – pokud by se například některé okolnosti v mém způsobu cestování a požadavcích na připojení k internetu změnily, je pro mne utěšující vědět, že je zde něco, co si lze dovolit a problémy s kvalitou a dostupnosti to řeší.

Závěr

Starlink dává smysl určité skupině lidí, která na podobnou službu čekali doslova jako na smilování. Další skupina pak ocení možnost kvalitního připojení prakticky kdekoliv (tedy omezeno dostupností služby, viz mapky v úvodu článku). Používání s sebou nese jistá omezení, se kterými je nutno počítat a při rozhodování zvážit. I tak je potřeba mít na paměti, že bez LTE na mobilním telefonu se většinou stále nebude dát obejít, zejména pokud vozidlo opouštíme a nebo přejíždíme. Starlink je tak spíše doplněním LTE, než úplnou náhradou. A nebo pro některé už naopak – LTE je doplněním Starlinku. Záleží na úhlu pohledu :-).

Zdroje:

úvodní obrázek NishUnsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: