Očištění vysouvacího schůdku Thule po zimě

Komentářů:

0

Vysouvací schůdek Thule na mé vestavbě dostává zejména v zimě dost zabrat. Posolené či posypané zimní cesty jsou zdrojem kamínků a dalšího drobného sajrajtíčku. A i když se snažím auto po každé jízdě opláchnout, tak ani tak se nevyhnu tomu, aby na začátku jara nebylo nutné schůdek důkladně očistit a zajistit tak i nadále jeho hladký chod.

 1. Potřebné nářadí a pomůcky
 2. Čištění
  1. Krok 1
  2. Krok 2
  3. Krok 3
  4. Krok 4
  5. Krok 5
  6. Krok 6
 3. Závěr

Potřebné nářadí a pomůcky

 • šroubovák s bitem torx T20 – T30
 • hadice s vodou
 • WD-40
 • utěrky/hadříky na utření
 • přípravek na ošetření plastů
 • kartáček na mytí (např. MEDELVÅG z Ikea)

Aktualizace: na základě diskuze na fb skupině Profi obytné vestavby a vše kolem toho je možné a asi i vhodnější použít místo „obyčejné“ WD-40 i jiné mazivo, s teflonem. Lze vyzkoušet WD-40 s PTFE a nebo diskutující doporučil sprej Weldtite TF2

Rozdíl mezi stavem před a po je možné vidět na tomto videu:

Čištění

Pro důkladné vyčištění je vhodné schůdek částečně rozebrat. Naštěstí to není nijak náročný úkon. Stručně jak na to:

Krok 1

Opláchnout důkladně schůdek zvenčí, hlavně na horní straně se rády drží kamínky. Vysunout schůdek a uvolnit boční vnitřní dorážky, jsou chycené pomocí šroubu z boku schůdku. Vyjmout je. Pokud je to nutné, uvolnit mírně šroubový spoj čepů zespodu schůdku a odstranit závlačky. Vysunovací část schůdku se tak zcela odpojí z nosné konstrukce a je možné jí zcela vyjmout mimo vůz.

Krok 2

U plastových bočnic odstranit krytku šroubu a vyšroubovat vrut.Plastové bočnice je tak možné vyjmout a tím se uvolní i horní hliníková lišta lišta schůdku:

Krok 3

Odšroubovat kovový rámeček, drží pomocí čtyř šroubů. Spojení bývá zpravidla trochu zařezané a ztuhlé, je tedy nutná trochu větší síla na povolení. Následně je možné vyjmout i spodní krycí plastovou desku.

Krok 4

Vnitřek, tedy bočnice, kde se pohybuje pohyblivá část schůdku, je nutno očistoit – bývají zde kamínky, drobné nečistoty a podobně. Při použití vody nutno dát pozor a nestříkat přímo na motorky obstarávající pohyb schůdku. Možné využít kartáček a ošetřit i ramena pohonu. Osušit a nanést WD 40

Krok 5

Vyjmuté díly je dobré důkladně očistit, zejména plastové bočnice jsou uvnitř plné drobného silničního sajrajtíku, vše nechat uschnout, plastové díly případně ošetřit vhodným přípravkem. Nosníky pohyblivé části schůdku opatřit WD40.

Krok 6

Vše smontovat zpět, postup je opačný, tj. zasune se plastová deska, poté přední kovový rámeček, přední hliníková lišta, bočnice a následně se zasune zpět pohyblivá část schůdku, usadí se a zašroubují ze spodní část plastové dorazy a táhla se přes závlačku chytnou k pohyblivé části.

Závěr

Osvědčilo se mi provést tuto očistu vždy po skončení zimní sezony. Během provozu od jara do podzimu schodek už tolik netrpí a stačí případně jen propláchnout vodou a poté jen stříknout trochu WD40 – tak dvakrát třikrát za sezonu. Samozřejmě, pokud se budete pohybovat častěji po nezpevněných silnicích, může být podobný postup vhodné provést i během letní sezony.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: