Švýcarsko: zkoušky a nárazový test obytného auta

Komentářů:

0

Blíží se letní sezóna a s tím i zvýšená koncentrace obytných aut na cestách. Švýcarská společnost Baloise zorganizovala testování obytných aut, aby tak názorně předvedla rozdíly v jejich chování. Po skončení testu zveřejnila video a tiskovou zprávu, kterou níže přikládám, jen v mírně upravené formě.

Zpráva společnosti Baloise

Basilej, 11. května 2023: Obytné automobily se v posledních letech těší stále větší oblibě. Ať už se jedná o dovolenou v blízkosti domova nebo objevné cesty po Evropě – obytné vozy umožňují velmi vysokou míru flexibility a nezávislosti při cestování. Přesto jsou na cestách těžkou váhou; tím spíše, když jsou plně nebo nesprávně naložené. V nárazovém testu Baloise společně s Dynamic Test Center AG, policií kantonu Basilej – město a platformou pro půjčování obytných vozů „MyCamper“ upozorňuje na potenciální nebezpečí při používání a řízení obytného vozu.

Málokdo se zamyslí nad tím, jak naloží svůj obytný vůz, což může vést k nebezpečným situacím na silnici. Společnost Baloise ve svých crash testech dotáhla obytné vozy až na hranici jejich možností, aby na toto nebezpečí upozornila. Testy odhalily rozdíly v jízdních vlastnostech mezi osobním automobilem a dvěma modely obytných vozů, které se lišily úrovní výbavy a stářím.

Několik různých zkoušek

Společnost provedla několik různých zkoušek. První scénář porovnával brzdnou dráhu při nouzovém zastavení na asfaltu a na kluzkém povrchu. „Okamžitě se ukázalo, že nedostatky v pneumatikách a brzdovém systému – například v závislosti na jejich stáří, kvalitě a na tom, jak dobře byly udržovány – mohou prodloužit brzdnou dráhu. Pokud je brzdový systém odpovídající, pak hmotnost nemá na brzdnou dráhu přímý vliv,“ uvedl Daniel Junker, vedoucí oddělení expertů na vozidla ve společnosti Baloise.

Tři vozidla pak podstoupila losí test, vyhýbací manévr zahrnující dvě změny jízdního pruhu, který simuluje vyhýbání se náhlé překážce na silnici. „Viděli jsme, že obytné vozy mají s manévrem větší problémy než osobní automobil. S rostoucí rychlostí mají menší schopnost udržet se v jízdním pruhu a v nejhorším případě se mohou i převrátit,“ dodal Junker.

V následném rozhovoru se nad výsledky testu zamyslel Albin Hugentobler z policejní služby kantonu Basilej-město: „V posledních letech je registrováno stále více obytných vozů, ale jen málo řidičů je zvyklých na rozměry a hmotnost těchto vozidel. Proto je tak důležité se s obytným vozem seznámit a nechat si na cestu dostatek času. Díky tomu bude vaše cesta klidnější a podstatně bezpečnější. Zejména ospalost, přetížení a špatně zabezpečený náklad jsou u obytných vozů hlavními rizikovými faktory.

Mirjam Affolterová z půjčovny MyCamper dodává: „Majitelé našich vozidel MyCamper podrobně seznamují nájemce s obytným vozem. To zahrnuje rady ohledně manipulace, vybavení a správného nakládání. Důkladné předání může minimalizovat riziko poškození a zabránit nehodám.

Volně položené předměty se mohou stát nebezpečím

Crash test zkoumal, jak se obytný vůz chová při nehodě. Simulovala se běžná situace: figurína spolujezdce měla nohy na palubní desce, volně položené předměty byly rozházené po vozidle a další figurína a figurína psa seděli na lavici bez bezpečnostního pásu nebo postroje. Na střeše vozidla bylo také surfovací prkno a na jeho zadní části dvě elektrokola. Motorový vůz narazil do stojícího těžkého nákladního vozidla v rychlosti 60 km/h. „Byl to obraz zkázy. Uvolněné předměty se ve vozidle proměnily v projektily. Nezajištění cestující vzadu a spolujezdec vpředu by utrpěli těžká zranění a nehodu by pravděpodobně nepřežili. Surfovací prkno odlétlo přímo před vozidlo a představovalo značné nebezpečí pro ostatní účastníky silničního provozu,“ komentoval následky Heinz Reber ze společnosti DTC AG.

Daniel Junker ze společnosti Baloise shrnul crash test následovně: „Letošní crash test Baloise jasně ukazuje, jak může neopatrné nakládání vést ke katastrofálním dopravním nehodám. Proto je tak důležité zvyšovat povědomí řidičů o nutnosti správného upevnění nákladu a dodržování limitů zatížení. Kromě toho by měl být obytný vůz před každou cestou zkontrolován, aby bylo zajištěno, že je v perfektním stavu.

Celé video lze shlédnout zde:Zdroj: tisková zpráva společnosti Baloise

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: