Lofoty trajektem zdarma

Komentářů:

0

V diskuzním fóru Caravan24 se objevila zajímavá informace, tedy zajímavá pro všechny, kdo plánují cestu obytným vozem na Lofoty. Na trajektech lze ušetřit poměrně zajímavou částku, za jednu cestu až 2.173 NOK, což je přibližně 4.400 Kč. Za zpáteční jízdné by to dělalo celkem cca 8.800 Kč, což není rozhodně zanedbatelná částka. Byť ji lze snížit využitím tzv. dohody k mýtné krabičce (podrobnosti jsou v samostatném článku). Tuhle výhodnou trasu by mělo jít využít i v roce 2023.

Původní informace pochází z příspěvku na facebookové stránce Realcamplife zde z 2. července 2022. V Norsku totiž minulý rok rozhodli, že některé trajekty budou nadále zdarma, respektive jejich provoz bude hrazen státem a cestující nebudou již nic platit. Což se týká i přepravy aut. Ostatně o této změně jsem se na těchto stránkách již zmínil v tomto článku, navíc další bezplatná trajektová spojení mají přibýt v létě tohoto roku.

 1. Lofoty a doprava trajektem
  1. Cesta z přístavu Bodø do Moskenes (Lofoty) a zpět
  2. Jak si zarezervovat spoj
 2. Tipy na cestu
  1. Přístaviště
  2. Ostrov Værøy
  3. Ostrov Røst
  4. Přenocování
 3. Zdroje a další informace

Lofoty a doprava trajektem

Pro dopravu na Lofoty zdarma lze využít trajekt na trase Svolvær – Skrova – Skutvik provozovaný od 1. června do 31. srpna, ale také atraktivnější linku mezi Moskens – Værøy – Røst – Bodø. Ale pozor, ne všechny trasy jsou v této oblasti zdarma. Jedná se jen o zelené trasy na této mapce, naopak červená je placená. Na mapce jsou uvedeny zhruba i časy jízdy ve formátu hodina: minuta, ale musíte počítat ještě s časem na nalodění a vyloděni z trajektového spoje:

Cesta z přístavu Bodø do Moskenes (Lofoty) a zpět

Přepravu mezi Bodø a Moskenes  lze zvládnout dvěma způsoby (přeprava osob je vždy zdarma u obou variant):

 • přímým trajektem, spoje jsou vypravovány až osmkrát denně (v létě) mezi Bodø a Moskenes. Doba jízdy se pohybuje mezi 3-4 hodinami, přeprava auta vyjde na 979 NOK za auto do 6 metrů a 2.173 NOK pro vozidla od 6 do 8 metrů. Tato trasa je na mapce označena červeně.
 • nepřímo, trasou Bodø – Røst – Værøy – Moskenes. Trajekty na této trase plují až čtyřikrát denně (v létě) a cesta v souhrnu trvá asi 5 až 7 hodin. Za přepravu se nic neplatí, jedinou podmínkou je vystoupit z trajektu na jednom z těchto ostrovů (Røst nebo Værøy) a pokračovat v cestě do Moskenes jiným trajektem. 

Pokud budete studovat jízdní řád, vždy si kontrolujte, zda vyhledáváte:

 • správnou sezónu (letní vs. zimní rozvrh)
 • správný den v týdnu (v létě existuje jeden jízdní řád pro odjezdy v pondělí, středu a pátek, jiný jízdní řád pro úterý a čtvrtek, další pro sobotu a další pro neděli)
 • správnou trasu (přímá trasa vs. nepřímá a dlouhá trasa přes Værøy a Røst)

Aktuální informace lze nalézt:

Jak si zarezervovat spoj

Stačí začít na této stránce: https://booking.torghatten-nord.no/?routes=903,910,908,905,901,902,911,907,906,965,918 a poté je nutné si rezervovat jednotlivé trasy spoje:

1. Nejprve první část trasy, spoj Bodø – Værøy

2. A poté Værøy – Moskenes – není důležité vybrat spoj příští den, stačí následující:

Cesta zpět pak probíhá v obráceném pořadí, tedy nejprve spoj Moskenes – Værøy:

a poté Værøy – Bodø:

Pro porovnání, tady je rezervace přímé trasy, zde je již cena závislá na délce vozidla. Cestující ani zde neplatí:

Tipy na cestu

Moskenes je malá vesnička, která nenabízí o moc víc než trajektový terminál a kemp.  Terminál má malou krytou a vytápěnou čekárnu s veřejnými toaletami.  Nejbližší obchod s potravinami k trajektovému terminálu je v Sørvågen, asi 2,5 km daleko. 

Přístaviště

V přístavních terminálech věnujte pozornost značkám/cedulím a zařaďte se do správné řady/pruhu. Některé trajekty jezdí přímo z Moskenes do Bodø (s nutností úhrady za automobil), zatímco jiné přes ostrovy Værøy a Røst (a jsou zdarma).  

V Moskenes jsou pruhy 17 a 18 určeny pro vozidla směřující na ostrov Værøy, zatímco pruh 16 je vyhrazen pro vozy mířící na ostrov Røst. Zbytek pruhů je určen pro vozidla jedoucí do Bodø, přičemž pruhy 8-11 jsou vyhrazeny pro ty, kteří si předem zarezervovali jízdu a jsou odlišeny i bílou barvou cedulí.

Poznámka z článku Bodø – Lofoten ferry: Dva pruhy do Værøy se v hlavní sezóně často zaplňují. A protože by došlo k zablokování provozu, je možné využít sousední pruh pro směr Røst. Posádka trajektu se vás zeptá, zda jedete do Røstu, a zajistí, abyste byli na trajektu správně umístěni.

Ostrov Værøy

Stránky https://guidetolofoten.com/ pak doporučují spíše zastávku na ostrově Værøy. Je to. malý ostrov, který se nachází asi 30 km (18 mil) od západního pobřeží souostroví Lofoty a nabízí takovou koncentrovaná verzi Lofot. Je zde živá rybářská komunita, ohromující krajina, fascinující historie a četné dobře značené turistické stezky. Vrcholem je túra na Håheia, ale prozkoumáváním ostrova můžete klidně strávit tři dny. Doporučuji tento německý psaný článek, který dobře popisuje zajímavá místa na tomto ostrově: Værøy – perla v souostroví Lofoty

Ostrov Røst

Žije zde kolem 500 lidí spolu s jednou z největších evropských kolonií mořských ptáků a jednou z nejbohatších populací ryb na světě. Hlavní ostrov Røstlandet má jen 11 kilometrů čtverečních a celkem je zde téměř tucet ostrovů spojených silnicemi a mosty. Extrémní poloha a plochá krajina znamená, že na Røstu je téměř všude naprosto nerušený výhled na oblohu.  Díky poloze uprostřed moře je průměrná teplota celoročně nad bodem mraz. A tak je toto souostroví nejsevernějším místem na světě, které podle meteorologických definic nezažívá zimu. A malá zajímavost, jsou zde ideální podmínky na sušení ulovených ryb. Výsledek takové sušení ocenil již v roce 1432 benátský obchodník Pietro Querini, který zde po dramatickém ztroskotání skončil. Většina sušených ryb se tak stále vyváží do italské oblasti Querini.

Přenocování

Ovšem ani na jednom místě se nemusíte bát, že by nebylo kde přenocovat. Na Park4Night je v nabídce hned několik míst na každém z obou ostrovů i v blízkosti přístaviště trajektů v Moskenes:

Přímá cesta z Moskenes do Bodø vás může stát až 2.173 NOK, pokud jedete větším obytným vozem. Pokud si však naplánujete zastávku na některém ze dvou ostrovů (Værøy nebo Røst), nebudete platit nic. Podobných bezplatných spojení je v Norsku více, dle dostupných informací bylo pro rok 2023 bylo na program bezplatných trajektů vyčleněno celkem 174,3 milionů NOK. Jak dlouho budou trajekty v tomhle režimu provozované, je dobré si ověřit aktuální situaci, viz příklady vyhledávání spojení výše.

Zdroje a další informace

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: