Rodí se nové místo pro karavany – pod Jeseníky v Supíkovicích


Karavanových stání (německy womo stellplatz) u nás pořád moc není. Jejich počet sice neustále roste, ale v téhle oblasti máme v ČR pořád co dohánět.  O to více tedy potěší, když se objeví nějaké nové místo. I když to, které chci představit, vzniká na samém okraji naší země, kousek od polských hranic, v podhůří Hrubého Jeseníku a v lokalitě, která leckoho překvapí. 

Obec Supíkovice totiž asi bude známa málokomu, i když jsem ji letmo zmínil v článku Chladivá vzpomínka na Vincenta. Při pohledu na mapu ale vynikne její poměrně příznivá poloha – kousek od města Jeseník a na dohled jako od zmíněného Hrubého Jeseníku, tak i  Rychlebských hor  a Zlatohorské vrchoviny. A blízko je i sousední Polsko a Niská přehrada. Navíc je to oblast, která ještě není příliš zasažena turismem a lákající tak k prozkoumání obytným vozem.

A tak jsem nelenil, a nadšeného budoucího provozovatele, pana Ondřeje Vykoukala, zkontaktoval a trochu na dálku vyzpovídal. Přeci jen je to místo neobvyklé a záměr chvályhodný. Zajímaly mne  jak věci obecné, tak i postřehy a zkušenosti ze samotné realizace. Ty se mohou hodit někomu, kdo o vybudování podobného místa uvažuje.

Při prohlížení fotografií z místa je potřeba mít na paměti, že toto karavanové stání se pořád buduje a ani zimní počasí a příroda bez sněhu na romantice moc nepřidá. S dokončením všech prací a příchodem jara bude celé místo jistě vypadat o poznání lépe.

Rozhovor s provozovatelem a budovatelem

První část otázek je spíše obecných, tedy proč místo vzniká, kde jej lze najít, vybavení i cena za služby.

Co vás vedlo k vybudování stání? 

Protože sami obytkou jezdíme a podobná místa využíváme, řekli jsme si, proč jedno nepostavit.

Proč jste se rozhodl vybudovat stání zrovna v Supíkovících? 

Naprostá náhoda. Hledal jsem nějaký pozemek a tady byl zrovna jeden na prodej. Přímo v Supikovicích, blízko místní  hasičárny. V obci navíc není zatím žádná možnost ubytování a na pozemku je dostatek místa jak pro vybudování stání pro karavany, tak i na dva mobilheimy k pronájmu. 

Jak stání najdeme?

Stačí odbočit  z hlavní silnice přímo naproti hasičská stanici  a po pár desítkách metrů budou karavanisté na místě. Přesná adresa je Supíkovice 93. 

Jak velké stání bude? 

Před Vánocemi 2021  dokončíme první 4 místa a  ještě ve vánočním obdobím  bychom chtěli spustit  zkušební provoz.  V plánu ale máme nejpozději před začátkem sezóny v přístím roce dokončit další 4 místa. Vlastně pokud počasí dovolí, budou hotová a připravená pro návštěvníku  už v lednu. Takže celkem bude u nás k dispozici 8 míst. Zmíněné mobilheimy budou ale k pronájmu později, je nutné zprovoznit vodovodní přípojku.

Jste připraveni jen na obytná auta a nebo k vám mohu přijet i s obytným přívěsem?

Prozatím jen soběstačná obytná auta. Do budoucna možná rozšíříme, ale uvidíme.

Jak velké bude jedno parkovácí  místo pro obytné auto? 

Na šířku zhruba 4 m, délka by měla být dostatečná i pro obytné vozy do 10m. Mým záměrem bylo vybudovat spíše klasické karavanové stání než kemp. Proto budou jednotlivá místa co do šířky menší.

Jaké služby nabídnete? 

Tak samozřejmostí bude výpusť pro odpadní vodu  i možnost likvidace obsahu chemického WC. Karavanisté si u nás budou moci doplnit  pitnou  vodu a případně i výměnit  plynovou  lahev. Areál bude pokryt wifi sítí  a vozidla se budou moci napojit i na elektrickou síť 230 V s jištěním 16A.

Jaké plynové láhve budou v nabídce?

Počítám s běžnými 5kg a  11kg ocelovými lahvemi  a  k tomu 10kg kompozitní láhve od společnosti Kralupol. Vše plněné jen propanem.


A kolik to bude stát? 

Za  den stání, tedy  24 hodin,  u nás necháte 300 Kč. V téhle ceně bude jak parkování, tak i případný servis, zásuvka 230V/16A  a dostupná wifi síť.

Pokud si budete chtít provést jen servis, bude to za 100 Kč. Tady cílíme na karavanisty  parkující převážně v okolních lyžařských střediscích  – na Ramzové, v obci Lipová-Lázně či na Červenohorském sedle. V těchto místech zpravidla žádná možnost servisu obytného vozu k dispozici není.

Jak se bude za stání platit?

Hotově či převodem, do budoucna kartou na místě.

Jakou část roku bude stání otevřeno? 

Celoročně. A  doufáme, že vytíženost bude dostatečná. Okolí  má co nabídnou v každé roční sezóně a bylo by škoda omezit se jen na léto. Počítám, že u nás návštěvník stráví dvě až tři noci – to je dostatečná doba na poznávání okolí.

Výstavba

Někoho by mohlo zajímat, kolik úsilí a prostředků  je potřeba na výstavbu stání vynaložit. Proto přidávám i pár otázek z této oblasti. 

Jaká povolení ze strany úřadů byla potřeba? 

Vzhledem k tomu, že se jedná o stavební parcelu na které je možno podnikat, nebylo nic potřeba, záměr nebyl v rozporu s územním plánem. Krom bežných stavebních ohlašek na rekonstrukci přípojek, plotu a jímky nebylo nic navíc potřeba

A co sousedé, jak přijali váš záměr? 

Tady jsme měli skutečné štěstí na lidi. Jak sousedé tak i vedení obce  můj záměr jednoznačně přivítali. Stála tu dříve taková ruina, která hrozila zhroucením a děti do toho stále lezly.  Ta zmizela, byla to vlastně svým způsobem spíše místní ostuda.  V obci  není doteď ani žádná možnost ubytování, takže si od záměru mnozí slibují i přiměřené oživení každodenního života.

Jaké stavební úpravy bylo nutno provést? 

Nejprve musela zmizet zmíněná ruina, takže první na řad byla demolice původní stavby a úprava plochy. Následovaly  rozvody elektřiny po pozemku a  vybudování výpustě. Úpravy stále probíhají. Vzhledem k tomu, že mimo karavanového stání chci nabídnou i ubytování v mobilheimech, jsou nutné i přípravné práce pro jejich osazení. Ne vše se tedy týká přímo stání.

Vyskytly se nějaké komplikace? 

Původní vodovodní přípojka se ukázala jako nepoužitelná, takže bude nutné udělat novou. Na čemž už se ve spolupráci s obcí pracuje. Je nutný  projekt, nějaká  povolení a podobně, vlastně nic zásadního, jen si to vezme nějaký čas. Prozatím tedy budu zásobování vodou řešit pomocí cisterny.

Jak je to s odpadní vodou?
Odpadní vody jsou sváděny do jímky o objemu  12m3. Bude pravidleně vyvážena, cena za tuhle službu je zhruba 2.500 Kč, což je akceptovatelné.

Zasáhlo vás nějak zdražování stavebních prací a materiálu v průběhu posledního roku?
Naštěstí ne, odhadované i konečné náklady na doposud dokončené úpravy a stavební práce  se v podstatě shodují. 

A nakonec ještě otázka – jste vy sám karavanista?

Ano, momentálně máme dokonce dvě obytky. Obě jsou 30-ti leté integrály od Hymru. Vyrážíme při každé možné příležitosti, třeba jen na jednu noc

Informace o místě v kostce

Něco málo o lokalitě

Pořád vám lokalita přijde neznámá? Okolí vážně stojí za to, část jsme projeli a naše zážitky naleznete v těchto článcích:

Supíkovice

Název vsi má slovanský základ a je odvozen od osobního jména, pravděpodobně od zakladatele Šupíka, teprve dodatečně vzniklo německé označení Saubsdorf. První dochované zprávy jsou datovány k roku 1284. Samotné Supíkovice sice nepatří mezi obecně známé obce, ale překvapivě jistou světovost nepostrádají – a měli ji jak v minulosti, tak i v současnosti. V minulosti díky mramoru, v současnosti díky čápům.

Slezská Carrara

U obce leží mramorový lom a supíkovický mramor je pro své vynikající vlastnosti označován jako „slezská Carrara“ díky podobnosti s bílými mramory z italské Carrary. Toto mramorové ložisko je také jako jediné v České republice těženo pomocí lanových pil. Jde o jeden z nejkvalitnějších tuzemských dekoračních kamenů. Pro svoji vysokou pevnost je velmi vhodný na leštěné dlažby a obklady interiérů. Nejznámější využití je právě v pražské mozaice, která pokrývá chodníky a náměstí v Praze již od 19. století. Mramor ze Supíkovic byl ale použit i pro Pergamonské muzeum v Berlíně a tamtéž byl použit i při stavbě Říšského sněmu. Objevuje se také na známé Vřídelní kolonádě v Karlových Varech, na Národním divadle a dalších stavbách u nás i za hranicemi. V Supíkovících dokonce vznikla v roce 1885 Zemská odborná škola pro mramorový průmysl. Vzešlo z ní množství znamenitých řemeslníků-kameníků, ale také řada významných umělců-sochařů. Škola ale po druhé světová válce zanikla.

Čapí hnízdo a web kamera

Obci dominuje kostal, je zde velké fotbalové hřiště a hasičská stanice, ale známá je svým čapím hnízdem. To postavil na starém topolu Vladislav Jankes na podzim roku 2003. Už následující rok se v něm uhnízdil pár čápů bílých, který vyvedl dvě mláďata. V roce 2011 patronát nad hnízdem převzala obecně prospěšná společnost Krasohled a již desátým rokem přenáší dění v hnízdě online kamera na adrese https://www.krasohled.org/online_kamera.php

Okolí

V bezprostřední blízkosti Supíkovic je hned několik zajímavých cílů, například:

  • vápenná pec – nachází uprostřed bývalého mramorového lomu, představuje pokročilejší konstrukční typ se vzduchovými kanálky v tělese. Byla postavena A. Dreschlerem v roce 1856 a v provozu byla do roku 1908. Přístupné celoročně.
  • jeskyně na Špičáku – nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě, první písemná zmínka pochází z roku 1430. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech. Prohlídková trasa v jeskyni je 230 metrů dlouhá.
    Otevřeno duben – říjen, od úterý do neděle, zpravidla od 9:00 do 15:30. Plné vstupné 130 Kč, dětské 80 Kč. Prohlídka trvá cca 35 minut.

Nabízí se také nespočet cest na kole po okolí, pohodlně se tak lze dostat například i k zatopeným lomům na koupání. V blízkosti jsou také bikerské Rychlebské a Lipovské stezky.
Ski areály se nachází cca 10 – 28 km od Supíkovic:

  • Ski areál Miroslav – Lipová-lázně (9,9 km)
  • Ski areál Petříkov – Ostružná (13,9 km)
  • Ski areál Ramzová – Ostružná (14,1 km)
  • Skiareál Ostružná (15,2 km)
  • Skipark Filipovice – Bělá pod Pradědem (17 km)
  • Ski areál Červenohorské sedlo – Bělá pod Pradědem (28 km)

Zdroje

úvodní foto: Šumperský a Jesenický Deník

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: