Karavanisté na úsvitu roku 2022

Ministerstvo dopravy uvolnilo ke konci roku další data z registru vozidel a tento týden i souhrnné přehledy registrovaných obytných aut. Po půl roce je tak možné opět spočítat, kolik je u nás karavanů – ať už obytných aut a nebo přívěsů. A k tomu navíc upřesnit statistiku registrací nových vozidel.

Rok 2021 v kostce

 • celkový počet registrovaných vozidel
  • 22.088 obytných aut (o 3.082 více jak v roce 2020)
  • 31.396 obytných přívěsů (o 150 méně jak v roce 2020)
 • jako nových se v roce 2021 zaregistrovalo
  • 2.361 obytných automobilů (o 76% více jak v roce 2020)
  • 766 obytných přívěsů, (o 58% více jak v roce 2020)
 • jasná preference polointegrovaného provedení u nových aut

Další hranice překonána – přes 22.000 obytných aut

Počet obytných automobilů překonal v roce 2021 další pomyslnou hranici 20.000 vozidel a na našich silnicích jich tak lze potkat 22.088. Došlo k výraznému nárůstu o více jak 3.000 vozidel, konkrétně o 3.082 aut. To je poměrně značný nárůst, v minulých 4 letech přibývalo cca 1.900 vozidel ročně a v porovnání se situací před osmi lety se jedná dokonce o pětinásobné zvýšení. Rostoucí oblibu obytných vozů potvrzuje tento graf, za deset let se počet obytných automobilů u nás prakticky ztrojnásobil:

A přívěsy pořád klesají…

Trochu jiná situace je u obytných přívěsů. Svého vrcholu dosáhli v roce 2015 a od té doby jejich počet nezadržitelně a neustále klesá. K největšímu propadu došlo v roce 2018, ale je bohužel smutnou skutečností, že se celkový počet obytných přívěsů rok od roku zmenšuje. Rok 2021 byl dobrý alespoň v tom, že se jedná o nejmenší propad od roku 2017 – meziročně ubylo 150 přívěsů a celkově je tak u nás registrováno 31.396 obytných přívěsů.

Změnu v trendu lze vysledovat zpět do roku 2015 – to byl zlomový rok, do té doby obě skupiny, jak přívěsy, tak automobily, rok od roku posilovaly. Následně ale růstový trend zaznamenaly již jen obytné automobily a přívěsů od tohoto momentu rok od roku ubývalo. Tento trend se v uplynulém roce jen posílil jak je vidět na tomto grafu:

Registrace nových vozidel v roce 2021

Jak jsem již zmínil v úvodu, Ministerstvo dopravy uvolnilo v druhé polovině velmi detailní data o vozidlech vedených v registru. Bylo tak možno i zpětně dohledat vozidla, která v dřívějších přehledech nebyla zachycena – jednalo se především o vozidla registrovaná příliš obecně či na údaje podvozku, tj. čistě jako například Fiat Ducato či Mercedes-Benz. Navíc díky těmto dodatečným údajům bylo možné lépe roztřídit registrovaná obytná auta dle provedení, tedy na alkovny, integrály, polointegry, vestavby a kempovací dodávky, a zpracovat i další údaje.

Obytné přívěsy + 58%

U přívěsů se jedná pouze o růst o necelých 60%, ale ani 766 registrovaných nových obytných přívěsů nestačilo k zastavení poklesu jejich celkového počtu. Z registru silničních vozidel se vloni pravděpodobně odhlásilo více starých přívěsů a jejich majitelé se pravděpodobně rozhodli pro obytné auto, popřípadě pro žádnou náhradu. Ale to je jen spekulace. Celkově lze ale rok 2021 hodnotit pro tento segment jako úspěšný – o obytné přívěsy je stále zájem a v absolutních číslech se jejich registrace za posledních pár let zdvojnásobili.

Obytná auta +76%

Zkráceně a silně zjednodušeně lze říci, že typickým novým vozem roku 2021 bylo polointegrované provedení s 4mi nebo 5ti místy na sezení, s hmotností do 3.5t, na podvozku Fiat Ducato a takový vůz nesl nejčastěji nějako značku ze skupin Trigano nebo Erwin Hymer, typicky buď Adria nebo Carado/Sunlight.

Poslední čtvrtletí roku 2021 bylo dost netypické – v předchozích letech byl závěr roku z hlediska registrací nejhorším obdobím roku. Ovšem uplynulý rok byl zcela jiný a překvapil zejména prosinec, kdy se registroval více jak dvakrát tolik vozů ve srovnání se stejným měsícem o rok dříve, tj. 217 vozidel oproti 89 v roce 2020. Prosincový nárůst je zřetelně vidět i na níže přiloženém grafu. Celkově tak počet registrací nových obytných aut dosáhl k číslu 2.361, což znamená meziroční růst o 76%.

Registrace podle provedení

V roce 2021 zvyšovali svůj podíl jen polointegrály a vestavby. Popularita ostatních provedení buď klesá a nebo stagnuje – u alkoven je tento trend zřetelný, u celointegrálu by snad šlo mluvit, pokud uvážíme obvyklou nepřesnost, o stagnaci. O rostoucí popularitě vestaveb asi není pochyb. Provedení, které bylo ještě v roce 2018 spíše okrajové, je nyní velmi vyhledávané. Výrazný nárůst zájmu zaznamenaly i kempovací dodávky, meziroční růst o 104% činí z tohoto provedení skokana roku.

Registrace podle hmotnosti

Jednoznačně dominují vozy do 3.5t – jejich procentuální podíl (94.4%) na registracích mírně vzrost la podíl vozů nad 3.5t poklesl. To je trochu v rozporu s očekáváními, neboť zejména po podstatném poklesu sazby mýta v úvodu roku 2021 se předpokládal naopak růst zájmu o tato vozidla. Ten se nepatrně dostavil jen u vozidel s hmotností od 3.5t do 4.5t, ale i podíl těchto vozů na celkových registracích zůstává stále velmi nízký (3.4%).

Češi zkrátka vozy do 3.5t výrazně preferují a o důvodech lze jen spekulovat – je to mýtné v Rakousku, nutnost jiného ŘP, dopravní předpisy či jiné obavy?

Registrace podle počtu míst

Naprosté většina nově registrovaných obytných aut měla v roce 2021 4 místa na sezení. Jejich podíl byl tak téměř 62%. Vyhledávaná jsou i pětimístná vozidla, která jsou zastoupena 27%. Šestimístní provedení již tak populární není a z 5% v roce 2018 spadlo loni na 7% a podobný sestup potkal i sedmimístná auta – z 5% k jednomu procentu.

Což je jen známkou toho, že opouštíme trend nákupu co největšího auta za danou částku – a zároveň taková auta mizí z nabídky výrobců. Popularita jiného počtu míst, ať již dvoumístného provedení nebo více jak sedmi je pak již obecně nízká a nestojí prakticky za zmínku, nicméně je uvedena v přehledu:

Registrace podle podvozků

Dominantní podíl Fiatu asi nikoho nepřekvapí. Podíl této značky na nově registrovaných vozidlech se stabilně drží kolem 60%. I když to, že při všech problémech je jeho výsledek nejlepším za poslední roky, totiž 64%, může být pro mnohé překvapením. Vytěžit z nedostatku a zádrhelů v celém výrobním cyklu dokázal snad jen Citroen, i když jeho 12% je méně než pětinou registrací Fiatu. Podíl Fordu neustále klesá a v roce 2021 se dostal pod 6%, překonán i dražším soupeřem, podvozky od firmy Mercedes Benz. Podíl této značky se blíží 8%. Německý výrobce především kempovacích dodávek a zčásti i vestaveb, Volkswagen, měl podíl 5%:

Závěr

Rok 2021 byl z hlediska registrací rozhodně neobvyklý a řady karavanistů se opět rozrostly. Jak již bylo uvedeno před rokem v článku Tak kolik nás je?, zachycena v této statistice nejsou různá po domácku upravená vozidla. Taktéž zcela chybí přehled o běžných osobních autech, která jejich majitelé také používají na kempování.

Lze očekávat, že počty nově registrovaných vozidel se v roce 2022 minimálně udrží a to i přes rostoucí ceny vozidel a problémům s dodávkami i výrobou.

Data ke stažení

Níže jsou ke stažení soubory obsahující stav registru z hlediska obytných vozidel a soubor s novými registracemi po měsících:

Poznámka k prezentovaným datům

Veškerá data vychází z dat zpracovaných z podkladů poskytovaných Ministerstvem dopravy. Vzhledem k povaze i přesnosti dat nelze dojít ke zcela správným číslům a v prezentovaných datech tak může být i několikaprocentní chyba. Proces zpracovaní i interpretace dat se snažím průběžně zlepšovat, je tak možné, že dojde i zpětně k upřesnění některých čísel.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: